ROMA GEZİLECEK YERLER 2024

İnsanlık tarihinin en büyük medeniyetlerinden birisinin kurulduğu, İtalyanın başkenti Roma gezilecek yerler söz konu olduğunda çeşitlilik açısından Paris’i, Londra’yı, Amsterdam’ı rahatlıkla geride bırakabilen bir şehir. Caddelerinde gezerken 2.800 yıllık tarihi birikimini rahatlıkla hissedebileceğiniz kentin sınırları içerisinde Vatikan gibi bir kültür hazinesini barındırması, gezginlere dolu dolu bir tatil geçirme olanağı veriyor. İtalyanın başkentinin gezilecek yerleri bu yazıda detaylı olarak veriliyor.

1. Kolezyum

Roma gezilecek yerler kolezyum

Roma gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, ünü tüm dünyaya yayılmış olan Kolezyum’u yazabilirsiniz. Flavianus Amfitiyatro adıyla da tanınan görkemli yapı, yaygın inanışa göre adını girişinde yer alan 30 metre yüksekliğindeki Colossus Neronis Heykeli’nden alıyor. 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe sahip amfitiyatronun inşasına İmparator Vespasian’ın tahtta olduğu M.S. 72 yılında başlanmış.

Zamanında 55.000 kişinin tiyatro oyunlarını, hayvan ve gladyatör dövüşlerini, idamları izlemek için toplandığı yapının açılışı ise 8 yıl sonra İmparator Titus tarafından gerçekleştirilmiş. 450 yıl boyunca imparatorların halk üzerindeki güçlerini pekiştirmek için kullandıkları tarihi yapı, uzun süre önce depremlerden dolayı kullanılamayacak duruma gelse de 2007 yılında Dünya’nın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak seçilmiş.

Eğer Roma seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa Kolezyum’un içine mutlaka girin. Yoğun sezonda girişte uzun kuyruklar olabiliyor bu nedenle Roma Pass kartı satın alarak hem Kolezyum’a ücretsiz hem de uzun kuyrukları beklemeden girebilirsiniz. Ya da dilerseniz altta linkini paylaştığım turlardan birine katılarak da bu muhteşem yapıyı keyifle gezebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Terasında Kolezyum manzaralı bir yazlık havuzu bulunan 4 yıldızlı Mercure Roma Centro Colosseo oteli Kolezyum’a yakın konaklamak isteyenler için oldukça ideal.

 Tur Tavsiyeleri:  Rehbersiz Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi ya da Sıra Beklemeden Kolezyum Rehberli Turu adlı paketlerden birini satın alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Eğer Roma Pass satın almayacaksanız bu turlardan birine katılmanızı tavsiye ederim.

 • Adres: Piazza de Colosseo, 00184 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Resmi tatiller haricinde Sabah 08.30’dan gün batımına kadar.
 • Giriş Ücreti: 12 Euro

2. Roma Forumu

Roma gezilecek yerler roma forumu

Kolezyum’un batısında yer alan Roma Forumu, 1000 yıl boyunca imparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış. Romalılar’ın daha çok Forum Magnum adıyla andıkları bölgenin alanı içerisine M.Ö. 5. yüzyıldan M.S. 7. yüzyıla kadar pek çok dini yapı, anıt ve yönetim binası inşa edilmiş.

18. ila 20. yüzyıllar arasında gerçekleştirilen çeşitli kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkartılan bu tarihi yapıların en önemlileri olarak Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Titus Zafer Takı, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı gösteriliyor.

 Tur Tavsiyesi:  Hızlı Giriş: Kolezyum ve Antik Roma Yürüyüş Turu‘na katılarak bölgeyi canlı rehber (İngilizce) eşliğinde keyifle gezebilirsiniz.

 • Adres: Via della Salara Vecchia, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Resmi tatiller hariç 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 18 Euro

3. Navona Meydanı

Roma gezilecek yerler Navona meydanı

Hareketli yapısıyla Roma kent yaşamını gözlemlemek isteyenlere cazip fırsatlar sunan Navona Meydanı, Papa X. Innocent’in isteği doğrultusunda M.S. 1. yüzyılda, İmparator Domitian tarafından yaptırılan bir stadyumun yerine inşa edilmiş. Tasarım açısından yerini aldığı stadyumu andıran alan çevresindeki kafeler, soluklanmak ve performanslarını sergileyen sokak göstericilerini izlemek için oldukça idealler.

İçlerinde Bernini’nin tasarladığı Dört Nehir’in de bulunduğu 3 çeşme ile süslenmiş Barok stilli meydanın hemen arkasında Sant Agnese in Agone, yakınında ise Roma’nın en ünlü dini yapılarından birisi sayılan San Luigi dei Francesi yer alıyor.

 Otel Tavsiyesi:  17. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren 4 yıldızlı Eitch Borromini Palazzo Pamphilj, meydandaki en güzel otellerden biri. Bu bölgede konaklayarak şehirdeki birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

4. Pantheon

Roma gezilecek yerler pantheon

“Tüm Tanrıların Tapınağı” Pantheon, 118-125 yılları arasında İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilmiş. Pagan Roma tanrılarına adanmış tapınağın inşa edilme nedeni, M.S. 80 yılında yanan eskisinin yerine geçmesiymiş. Hatta yapının önünde yanan tapınağı yaptıran Marcus Agrippa’ya ithaf edilmiş bir yazı ve iki heykel yer alıyor.

Asli görevini 5 yüzyıla yakın bir süre devam ettiren dini yapı, Roma’nın Hıristiyanlığı benimsemesinin ardından 609 yılında Bakire Meryem’e adanarak kiliseye çevrilmiş.

Mimarisi ile konuklarını büyüleyen kilisenin en görkemli kısmını, ortası güneş ışığının içeri girmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış 43 metre çapa ve yüksekliğe sahip kubbesi oluşturuyor. Yapının içerisinde krallara, sanatçılara ve mimarlara ait çok sayıda mezar bulunuyor.

 • Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri:  09.00-19.30

5. Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Roma'da nereler gezilir Trevi Çeşmesi, Roma Aşk Çeşmesi

Roma gezilecek yerler listesinde sırada Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan ve mimari açıdan göz alıcı güzelliğe sahip Trevi Çeşmesi bulunuyor. Ana teması deniz olan çeşmenin yapımına Papa XII. Clement’in isteği doğrultusunda 1732’de Heykeltıraş Nicola Salvitarafından başlanmış. Çok sayıda sanatçının desteğiyle 30 yılda tamamlanabilen yapıtın orta kısmında, ana temasını vurgulayan 2 deniz ulağının çevrelediği Neptün figürüne yer verilmiş. Bu heykelin sağında ise suyun kaynağını keşfeden bakire betimlenmiş.

Aşk Çeşmesi adıyla da anılan tarihi eseri mimarisi dışında popüler kılan başka bir özelliği daha var. Yaygın bir kanıya göre sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye para atanların dileklerinin kabul gördüğüne inanılıyor. Bu yüzden gündüz vakti havuzunun başı oldukça kalabalık oluyor. Bence hazır Roma’ya gelmişken, siz de bir deneme yapıp çeşmeye para atın. Bu tarz şeylere inanmasanız bile yoksullara yapılan yardıma katkı sağlamış olursunuz.

 Otel Tavsiyesi:  Çeşmeye 50 m, Barberini Metro Durağı’na 5 dk uzaklıktaki 3 yıldızlı Trevi Beau Boutique Hotel bölgenin en güzel otellerinden biri.

 • Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma

6. Aziz Petrus Bazilikası

Roma'da gezilecek yerler Aziz Petrus Bazilikası

Orijinal adı Basilica di San Pietro olan Aziz Petrus BazilikasıVatikan’ın en gösterişli yapıları arasında sayılıyor. Aziz Petrus’un mezarının bulunduğu alana ilk olarak 349 yılında İmparator Constantinus’un emriyle bir bazilika inşa edilmiş.

Ancak bu yapı yıkılmaya yüz tutunca, 1506’da Roma Katolikleri’nin hac noktası olarak varsaydıkları günümüzdeki bazilikanın inşasına başlanmış. 1612 yılında yapımı tamamlanan Barok ve Rönesans stillerine sahip dini yapının tasarımında Michelangelo, Donato Bramante, Raphael gibi usta isimlerin imzası bulunuyor.

1972 yılından bu yana özel bölümde sergilenen Pieta, Benini tarafından yaratılan Baldakenve VII. Alexander Anıtı ile ziyaretçilerin dokunabilmek için önünde uzun kuyruklar oluşturduğu Aziz Petrus Heykeli 23 bin metrekare alan üzerinde yükselen ve 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği bazilikanın sahip olduğu önemli eserlerden bazıları.

Yoğun sezonda bazilika önünde uzun kuyruklar olabiliyor, seyahat planınızı bu durumu göz önüne alarak yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz alttaki paket turlardan birini satın alarak kuyrukları atlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bazilikanın kubbesine çıkarak Roma manzarasını da seyredebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Çatı katındaki terasından Aziz Petrus Meydanı’nın panoramik manzarasını sunan 4 yıldızlı Residenza Paolo VI bölgedeki en popüler tesislerden.

 Tur Tavsiyesi:  Rezerve Giriş: Kendi Rehberliğinizde Aziz Petrus Bazilikası adlı turu satın alarak uzun kuyrukları atlayıp sesli rehber eşliğinde bu yapıyı gezebilirsiniz.

 • Adres: Piazza San Pietro, 00120 Citta del Vaticano, Vatikan
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 16 Euro

7. Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli

Roma'da görülecek yerler Vatikan müzeleri, Sistina Şapeli

Papalar tarafından toplanan birçok sanat eserine ev sahipliği yapan, alanında dünyanın en büyüklerinden biri olarak değerlendirilen Vatikan Müzeleri’nin temelleri, 1506 yılında Santa Maria Maggiore Bazilikası yakınındaki bir şarap mahzeninde Laocoön ve Oğulları Heykeli’nin bulunması ile atılmış.

Galerilerinde Antik Yunan, Etrüsk eserlerinin yanı sıra modern dinsel sanat eserlerine ve tablolarına yer verilmiş olan kültürel tesisin bir günde bitirilemeyecek kadar geniş koleksiyonlarını bir kenara bırakacak olursak, en güzel kısmını önündeki merdivenleri oluşturuyor.

Müzenin 54 galerisi arasında dünyaca ünlü Sistina Şapeli de yer alıyor. Duvarlarını süsleyen freskler Papa IV. Sixtus için inşa edilen şapeli ilgi odağı haline getiren unsurların başında gösteriliyor. Özellikle şapelin tavanında yer alan ve Michelangelo tarafından oluşturulan “Âdem’in Yaratılışı” sahnesine birçokları müzenin barındırdığı en önemli sanat eseri gözüyle bakıyor.

Vatikan Müzeleri şehrin en popüler gezi noktalarından biri olduğu için girişte çok uzun bilet kuyrukları oluyor. Roma seyahatinizde kuyruklarda vakit kaybetmek istemiyorsanız biletinizi internetten satın alabilir ya da altta adını verdiğim rehberli/rehbersiz turlardan birine katılabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Best Western Plus Hotel Spring House müzenin hemen karşısında, Vaticani Metro İstasyonu’na se 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

 Tur Tavsiyeleri:  Hızlı Giriş: Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli adlı tura katılarak uzun kuyrukları atlayarak müzeyi kendiniz gezebilirsiniz. Eğer bu dünyaca ünlü müzeyi doyasıya rehber eşliğinde gezmek isterseniz Vatikan Müzesi, Sistina Şapeli ve Aziz Petrus Rehberli Turu‘na katılabilirsiniz.

 Not:  Bence müze ziyaretinizi Roma’daki 2. gününüzün sabahına planlamak size daha planlı bir gezi sunacaktır. İnternetten bilet alırken gün ve ziyaret saatini seçin, mail adresinize gelen e-bileti çıktı alın ve tur başlangıcından yarım saat önce müzede olun.

Müzeye varınca kuyruğa girmeyin ve direkt müze girişine geçin. Bu arada yol boyunca bugün müzenin kapalı olduğunu, e-biletlerin geçerli olmadığını söyleyen dolandırıcılar olabilir, hiçbirine kulak asmayın ve müzenin keyfini çıkartın.

 • Adres: Viale Vaticano, 00165 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-16.45
 • Giriş Ücreti: 16 Euro (online bilet +4 Euro)
 • Web: museivaticani.va

8. İspanyol Merdivenleri

Roma gezilecek yerler ispanyol merdivenleri

Aşk Çeşmesi’ne yürüyerek 10 dakika uzaklıktaki İspanyol Merdivenleri, Romalılar için önemli bir buluşma noktası konumunda. Önünde bulunan meydan ile birlikte adını yakınındaki İspanyol Elçiliği’nden almış olan sosyal açıdan çevresi hareketli merdivenler, 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için inşa ettirilmiş.

Meydanın üst kısmında yer alan Trinita dei Monti Kilisesi’ne rahatça ulaşılabilmesi için tasarlanan merdivenlerin tam karşısında kentin en önemli alışveriş caddelerinden birisi sayılan Via Condotti, alt kısmında ise kayık şeklinde tasarıma sahip Fontana della Barcacciayer alıyor. Roma’da gezerken yorulduğunuzda bu güzel merdivenlere oturun ve biraz soluklanın.

 Otel Tavsiyesi:  Via Condotti’deki tarihi bir binada, Piazza di Spagna’nın yakınında yer alan 5 yıldızlı lüks The Inn at the Spanish Steps bölgenin en dikkat çeken otellerinden.

 • Adres: Piazza di Spagna, 00187 Roma

9. Castel Sant Angelo

Roma gezilecek yerler Castel Sant Angelo

Siyasal karmaşaların vuku bulduğu dönemlerde papaların ikametgâh olarak kullandıkları, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın esir tutulduğu Castel Sant Angelo, 139 yılında İmparator Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak inşa edilmiş. Bir koridor aracılığyla Vatikan Sarayı’na bağlanmış olan tarihi yapı, İmparator Aurelianus döneminde kent surlarına dâhil edilmiş.

Şu anki görünümünü Orta Çağ’da kazanarak kale haline gelen yapının içerisinde günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo faaliyet gösteriyor.

Ölülere ait küllerin saklandığı kapları görebileceğiniz Sala delle Urne ve göz alıcı freskleri ile hayranlık uyandıran Sala Paolina’nın en önemli bölümlerini oluşturduğu müze dışında kaleye ulaşımı sağlayan Ponte Sant Angelo’ya mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Hatta Terrazzo dell Angelo’ya çıkarsanız, Aziz Petrus Bazilikası’nın ve Tiber Nehri’nin enfes manzarasını izleyebilirsiniz.

 • Adres: Lungotevere Castello, 00193 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 10,50 Euro

10. Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma'da görülecek yerler Vittorio Emanuele abidesi

Kentin en gösterişli yapılarından birisi olan Vittorio Emanuele II Abidesi, adını aldığı Birleşik İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarını onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında Giuseppe Sacconi tarafından inşa ettirilmiş.

Asıl adı Altare della Patria olan anıtın yapılabilmesi için başta III. Paul Kulesi olmak üzere civardaki pek çok bina yıkılmış. Tasarımında Neo-Klasik stilin tercih edildiği yapının çatı kısmının iki yanında “Mahşerin Dört Atlısı” adı verilmiş iki heykel bulunuyor.

Yapı içerisinde ayrıca biri Lion of San Marco’yu diğeri ise Tiren Denizi kıyılarını temsil eden iki çeşmeye yer verilmiş. Ön tarafında hiç sönmeyen ve I. Dünya Savaşı’nda yaşamlarını yitiren askerlerin anısına yerleştirilmiş bir ateşi görebileceğiniz anıtın alt tarafında silahların, bayrakların sergilendiği İtalya Birleşme Müzesi faaliyet gösteriyor. Eğer teras kısmına çıkarsanız, pek çok gezginin yapıyı Roma gezilecek yerler listelerine alma nedeni olan etkileyici kent manzarasını seyretme olanağı bulabilirsiniz.

 • Adres: Piazza Venezia, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
 • Giriş Ücreti: 7 Euro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir