Roma Gezilecek Yerler Listesi, Roma Tarihi Mekanlar 2024

İnsanlık tarihinin en büyük medeniyetlerinden birisinin kurulduğu, İtalyanın başkenti Roma gezilecek yerler söz konu olduğunda çeşitlilik açısından Paris’i, Londra’yı, Amsterdam’ı rahatlıkla geride bırakabilen bir şehir. Caddelerinde gezerken 2.800 yıllık tarihi birikimini rahatlıkla hissedebileceğiniz kentin sınırları içerisinde Vatikan gibi bir kültür hazinesini barındırması, gezginlere dolu dolu bir tatil geçirme olanağı veriyor.

İtalya’nın dünyaca ünlü başkentinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri detaylıca bu yazımda anlatacağım

 

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Sami Altınay Roma gezilecek yerler

Roma gezilecek yerler yazısı boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

 Nerede kalınır?  Tren İstasyonu çevresi, tarihi kent merkezi, Rione I Monti ve Via Veneto Caddesi çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

 Otel tavsiyeleri:  Son gezimde ben 4 yıldızlı Augusta Lucilla Palace adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 3★ Hotel Impero, 4★ Rome Times Hotel, 5★ Hotel Raphael.

 Yapılacak şeyler:  Kolezyum ve Vatikan Müzeleri’ni mutlaka gezin yalnız ikisinin de girişinde çok uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Bu yüzden gezi öncesinde Kolezyum ve Roma Forumu Hızlı Giriş ve Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli Hızlı Giriş adlı turlara kayıt olabilirsiniz.

1. Kolezyum

Roma gezilecek yerler kolezyum

Roma gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, ünü tüm dünyaya yayılmış olan Kolezyum’u yazabilirsiniz. Flavianus Amfitiyatro adıyla da tanınan görkemli yapı, yaygın inanışa göre adını girişinde yer alan 30 metre yüksekliğindeki Colossus Neronis Heykeli’nden alıyor. 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe sahip amfitiyatronun inşasına İmparator Vespasian’ın tahtta olduğu M.S. 72 yılında başlanmış.

Zamanında 55.000 kişinin tiyatro oyunlarını, hayvan ve gladyatör dövüşlerini, idamları izlemek için toplandığı yapının açılışı ise 8 yıl sonra İmparator Titus tarafından gerçekleştirilmiş. 450 yıl boyunca imparatorların halk üzerindeki güçlerini pekiştirmek için kullandıkları tarihi yapı, uzun süre önce depremlerden dolayı kullanılamayacak duruma gelse de 2007 yılında Dünya’nın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak seçilmiş.

Eğer Roma seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa Kolezyum’un içine mutlaka girin. Yoğun sezonda girişte uzun kuyruklar olabiliyor bu nedenle Roma Pass kartı satın alarak hem Kolezyum’a ücretsiz hem de uzun kuyrukları beklemeden girebilirsiniz. Ya da dilerseniz altta linkini paylaştığım turlardan birine katılarak da bu muhteşem yapıyı keyifle gezebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Terasında Kolezyum manzaralı bir yazlık havuzu bulunan 4 yıldızlı Mercure Roma Centro Colosseo oteli Kolezyum’a yakın konaklamak isteyenler için oldukça ideal.

 Tur Tavsiyeleri:  Rehbersiz Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi ya da Sıra Beklemeden Kolezyum Rehberli Turu adlı paketlerden birini satın alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Eğer Roma Pass satın almayacaksanız bu turlardan birine katılmanızı tavsiye ederim.

 • Adres: Piazza de Colosseo, 00184 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Resmi tatiller haricinde Sabah 08.30’dan gün batımına kadar.
 • Giriş Ücreti: 12 Euro

2. Roma Forumu

Roma gezilecek yerler roma forumu

Kolezyum’un batısında yer alan Roma Forumu, 1000 yıl boyunca imparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış. Romalılar’ın daha çok Forum Magnum adıyla andıkları bölgenin alanı içerisine M.Ö. 5. yüzyıldan M.S. 7. yüzyıla kadar pek çok dini yapı, anıt ve yönetim binası inşa edilmiş.

18. ila 20. yüzyıllar arasında gerçekleştirilen çeşitli kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkartılan bu tarihi yapıların en önemlileri olarak Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Titus Zafer Takı, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı gösteriliyor.

 Tur Tavsiyesi:  Hızlı Giriş: Kolezyum ve Antik Roma Yürüyüş Turu‘na katılarak bölgeyi canlı rehber (İngilizce) eşliğinde keyifle gezebilirsiniz.

 • Adres: Via della Salara Vecchia, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Resmi tatiller hariç 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 18 Euro

3. Navona Meydanı

Roma gezilecek yerler Navona meydanı

Hareketli yapısıyla Roma kent yaşamını gözlemlemek isteyenlere cazip fırsatlar sunan Navona Meydanı, Papa X. Innocent’in isteği doğrultusunda M.S. 1. yüzyılda, İmparator Domitian tarafından yaptırılan bir stadyumun yerine inşa edilmiş. Tasarım açısından yerini aldığı stadyumu andıran alan çevresindeki kafeler, soluklanmak ve performanslarını sergileyen sokak göstericilerini izlemek için oldukça idealler.

İçlerinde Bernini’nin tasarladığı Dört Nehir’in de bulunduğu 3 çeşme ile süslenmiş Barok stilli meydanın hemen arkasında Sant Agnese in Agone, yakınında ise Roma’nın en ünlü dini yapılarından birisi sayılan San Luigi dei Francesi yer alıyor.

 Otel Tavsiyesi:  17. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren 4 yıldızlı Eitch Borromini Palazzo Pamphilj, meydandaki en güzel otellerden biri. Bu bölgede konaklayarak şehirdeki birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

4. Pantheon

Roma gezilecek yerler pantheon

“Tüm Tanrıların Tapınağı” Pantheon, 118-125 yılları arasında İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilmiş. Pagan Roma tanrılarına adanmış tapınağın inşa edilme nedeni, M.S. 80 yılında yanan eskisinin yerine geçmesiymiş. Hatta yapının önünde yanan tapınağı yaptıran Marcus Agrippa’ya ithaf edilmiş bir yazı ve iki heykel yer alıyor.

Asli görevini 5 yüzyıla yakın bir süre devam ettiren dini yapı, Roma’nın Hıristiyanlığı benimsemesinin ardından 609 yılında Bakire Meryem’e adanarak kiliseye çevrilmiş.

Mimarisi ile konuklarını büyüleyen kilisenin en görkemli kısmını, ortası güneş ışığının içeri girmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış 43 metre çapa ve yüksekliğe sahip kubbesi oluşturuyor. Yapının içerisinde krallara, sanatçılara ve mimarlara ait çok sayıda mezar bulunuyor.

 • Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri:  09.00-19.30

5. Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Roma'da nereler gezilir Trevi Çeşmesi, Roma Aşk Çeşmesi

Roma gezilecek yerler listesinde sırada Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan ve mimari açıdan göz alıcı güzelliğe sahip Trevi Çeşmesi bulunuyor. Ana teması deniz olan çeşmenin yapımına Papa XII. Clement’in isteği doğrultusunda 1732’de Heykeltıraş Nicola Salvitarafından başlanmış. Çok sayıda sanatçının desteğiyle 30 yılda tamamlanabilen yapıtın orta kısmında, ana temasını vurgulayan 2 deniz ulağının çevrelediği Neptün figürüne yer verilmiş. Bu heykelin sağında ise suyun kaynağını keşfeden bakire betimlenmiş.

Aşk Çeşmesi adıyla da anılan tarihi eseri mimarisi dışında popüler kılan başka bir özelliği daha var. Yaygın bir kanıya göre sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye para atanların dileklerinin kabul gördüğüne inanılıyor. Bu yüzden gündüz vakti havuzunun başı oldukça kalabalık oluyor. Bence hazır Roma’ya gelmişken, siz de bir deneme yapıp çeşmeye para atın. Bu tarz şeylere inanmasanız bile yoksullara yapılan yardıma katkı sağlamış olursunuz.

 Otel Tavsiyesi:  Çeşmeye 50 m, Barberini Metro Durağı’na 5 dk uzaklıktaki 3 yıldızlı Trevi Beau Boutique Hotel bölgenin en güzel otellerinden biri.

 • Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma

6. Aziz Petrus Bazilikası

Roma'da gezilecek yerler Aziz Petrus Bazilikası

Orijinal adı Basilica di San Pietro olan Aziz Petrus BazilikasıVatikan’ın en gösterişli yapıları arasında sayılıyor. Aziz Petrus’un mezarının bulunduğu alana ilk olarak 349 yılında İmparator Constantinus’un emriyle bir bazilika inşa edilmiş.

Ancak bu yapı yıkılmaya yüz tutunca, 1506’da Roma Katolikleri’nin hac noktası olarak varsaydıkları günümüzdeki bazilikanın inşasına başlanmış. 1612 yılında yapımı tamamlanan Barok ve Rönesans stillerine sahip dini yapının tasarımında Michelangelo, Donato Bramante, Raphael gibi usta isimlerin imzası bulunuyor.

1972 yılından bu yana özel bölümde sergilenen Pieta, Benini tarafından yaratılan Baldakenve VII. Alexander Anıtı ile ziyaretçilerin dokunabilmek için önünde uzun kuyruklar oluşturduğu Aziz Petrus Heykeli 23 bin metrekare alan üzerinde yükselen ve 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği bazilikanın sahip olduğu önemli eserlerden bazıları.

Yoğun sezonda bazilika önünde uzun kuyruklar olabiliyor, seyahat planınızı bu durumu göz önüne alarak yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz alttaki paket turlardan birini satın alarak kuyrukları atlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bazilikanın kubbesine çıkarak Roma manzarasını da seyredebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Çatı katındaki terasından Aziz Petrus Meydanı’nın panoramik manzarasını sunan 4 yıldızlı Residenza Paolo VI bölgedeki en popüler tesislerden.

 Tur Tavsiyesi:  Rezerve Giriş: Kendi Rehberliğinizde Aziz Petrus Bazilikası adlı turu satın alarak uzun kuyrukları atlayıp sesli rehber eşliğinde bu yapıyı gezebilirsiniz.

 • Adres: Piazza San Pietro, 00120 Citta del Vaticano, Vatikan
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 16 Euro

7. Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli

Roma'da görülecek yerler Vatikan müzeleri, Sistina Şapeli

Papalar tarafından toplanan birçok sanat eserine ev sahipliği yapan, alanında dünyanın en büyüklerinden biri olarak değerlendirilen Vatikan Müzeleri’nin temelleri, 1506 yılında Santa Maria Maggiore Bazilikası yakınındaki bir şarap mahzeninde Laocoön ve Oğulları Heykeli’nin bulunması ile atılmış.

Galerilerinde Antik Yunan, Etrüsk eserlerinin yanı sıra modern dinsel sanat eserlerine ve tablolarına yer verilmiş olan kültürel tesisin bir günde bitirilemeyecek kadar geniş koleksiyonlarını bir kenara bırakacak olursak, en güzel kısmını önündeki merdivenleri oluşturuyor.

Müzenin 54 galerisi arasında dünyaca ünlü Sistina Şapeli de yer alıyor. Duvarlarını süsleyen freskler Papa IV. Sixtus için inşa edilen şapeli ilgi odağı haline getiren unsurların başında gösteriliyor. Özellikle şapelin tavanında yer alan ve Michelangelo tarafından oluşturulan “Âdem’in Yaratılışı” sahnesine birçokları müzenin barındırdığı en önemli sanat eseri gözüyle bakıyor.

Vatikan Müzeleri şehrin en popüler gezi noktalarından biri olduğu için girişte çok uzun bilet kuyrukları oluyor. Roma seyahatinizde kuyruklarda vakit kaybetmek istemiyorsanız biletinizi internetten satın alabilir ya da altta adını verdiğim rehberli/rehbersiz turlardan birine katılabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Best Western Plus Hotel Spring House müzenin hemen karşısında, Vaticani Metro İstasyonu’na se 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

 Tur Tavsiyeleri:  Hızlı Giriş: Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli adlı tura katılarak uzun kuyrukları atlayarak müzeyi kendiniz gezebilirsiniz. Eğer bu dünyaca ünlü müzeyi doyasıya rehber eşliğinde gezmek isterseniz Vatikan Müzesi, Sistina Şapeli ve Aziz Petrus Rehberli Turu‘na katılabilirsiniz.

 Not:  Bence müze ziyaretinizi Roma’daki 2. gününüzün sabahına planlamak size daha planlı bir gezi sunacaktır. İnternetten bilet alırken gün ve ziyaret saatini seçin, mail adresinize gelen e-bileti çıktı alın ve tur başlangıcından yarım saat önce müzede olun.

Müzeye varınca kuyruğa girmeyin ve direkt müze girişine geçin. Bu arada yol boyunca bugün müzenin kapalı olduğunu, e-biletlerin geçerli olmadığını söyleyen dolandırıcılar olabilir, hiçbirine kulak asmayın ve müzenin keyfini çıkartın.

 • Adres: Viale Vaticano, 00165 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-16.45
 • Giriş Ücreti: 16 Euro (online bilet +4 Euro)
 • Web: museivaticani.va

8. İspanyol Merdivenleri

Roma gezilecek yerler ispanyol merdivenleri

Aşk Çeşmesi’ne yürüyerek 10 dakika uzaklıktaki İspanyol Merdivenleri, Romalılar için önemli bir buluşma noktası konumunda. Önünde bulunan meydan ile birlikte adını yakınındaki İspanyol Elçiliği’nden almış olan sosyal açıdan çevresi hareketli merdivenler, 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için inşa ettirilmiş.

Meydanın üst kısmında yer alan Trinita dei Monti Kilisesi’ne rahatça ulaşılabilmesi için tasarlanan merdivenlerin tam karşısında kentin en önemli alışveriş caddelerinden birisi sayılan Via Condotti, alt kısmında ise kayık şeklinde tasarıma sahip Fontana della Barcacciayer alıyor. Roma’da gezerken yorulduğunuzda bu güzel merdivenlere oturun ve biraz soluklanın.

 Otel Tavsiyesi:  Via Condotti’deki tarihi bir binada, Piazza di Spagna’nın yakınında yer alan 5 yıldızlı lüks The Inn at the Spanish Steps bölgenin en dikkat çeken otellerinden.

 • Adres: Piazza di Spagna, 00187 Roma

9. Castel Sant Angelo

Roma gezilecek yerler Castel Sant Angelo

Siyasal karmaşaların vuku bulduğu dönemlerde papaların ikametgâh olarak kullandıkları, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın esir tutulduğu Castel Sant Angelo, 139 yılında İmparator Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak inşa edilmiş. Bir koridor aracılığyla Vatikan Sarayı’na bağlanmış olan tarihi yapı, İmparator Aurelianus döneminde kent surlarına dâhil edilmiş.

Şu anki görünümünü Orta Çağ’da kazanarak kale haline gelen yapının içerisinde günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo faaliyet gösteriyor.

Ölülere ait küllerin saklandığı kapları görebileceğiniz Sala delle Urne ve göz alıcı freskleri ile hayranlık uyandıran Sala Paolina’nın en önemli bölümlerini oluşturduğu müze dışında kaleye ulaşımı sağlayan Ponte Sant Angelo’ya mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Hatta Terrazzo dell Angelo’ya çıkarsanız, Aziz Petrus Bazilikası’nın ve Tiber Nehri’nin enfes manzarasını izleyebilirsiniz.

 • Adres: Lungotevere Castello, 00193 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 10,50 Euro

10. Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma'da görülecek yerler Vittorio Emanuele abidesi

Kentin en gösterişli yapılarından birisi olan Vittorio Emanuele II Abidesi, adını aldığı Birleşik İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarını onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında Giuseppe Sacconi tarafından inşa ettirilmiş.

Asıl adı Altare della Patria olan anıtın yapılabilmesi için başta III. Paul Kulesi olmak üzere civardaki pek çok bina yıkılmış. Tasarımında Neo-Klasik stilin tercih edildiği yapının çatı kısmının iki yanında “Mahşerin Dört Atlısı” adı verilmiş iki heykel bulunuyor.

Yapı içerisinde ayrıca biri Lion of San Marco’yu diğeri ise Tiren Denizi kıyılarını temsil eden iki çeşmeye yer verilmiş. Ön tarafında hiç sönmeyen ve I. Dünya Savaşı’nda yaşamlarını yitiren askerlerin anısına yerleştirilmiş bir ateşi görebileceğiniz anıtın alt tarafında silahların, bayrakların sergilendiği İtalya Birleşme Müzesi faaliyet gösteriyor. Eğer teras kısmına çıkarsanız, pek çok gezginin yapıyı Roma gezilecek yerler listelerine alma nedeni olan etkileyici kent manzarasını seyretme olanağı bulabilirsiniz.

 • Adres: Piazza Venezia, 00186 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
 • Giriş Ücreti: 7 Euro

11. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma'da görülmesi gereken yerler Santa Maria Maggiore Bazilikası

Tasarımında farklı mimari tarzların başarıyla harmanlandığı Santa Maria Maggiore Bazilikası, ilk olarak eski bir Pagan tapınağının yerine Papa III. Sixtus’un emriyle 5. yüzyılda inşa edilmiş. Nefi ve nef mozaikleri bu kiliseden miras kalan günümüzdeki bazilikanın yapımına yaygın anlatılan efsaneye göre 14. yüzyılın ortalarında rüyasında Meryem Ana’yı gören Papa Liberius’un direktifleri doğrultusunda başlanmış.

Her yıl 5 Ağustos tarihinde kent sakinlerinin kuruluşunu kutladıkları dini yapının ön tarafında, hacılara yol gösteren Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı yer alıyor. Yapının en çok ilgi çeken kısmı Cappella Paolina’da ise göz alıcı güzellikteki Bakire’nin Taçlandırılması mozaiği ile Kardinal Rodriguez’in ve Papa V. Sixtus’un mezarları ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

 • Adres: Piazza di S. Maria Maggiore, 00100 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-18.30

12. Palatino Tepesi

Roma gezilecek yerler Palatino Tepesi

Kentin en eski bölgesi olarak anılan Palatino Tepesi, Forum’un sadece 40 metre kadar yukarısında yer alıyor. Roma Mitolojisi’ne göre imparatorluğun kurucusu ikiz kardeşler Romulus ve Remus, bir dişi kurt tarafından bu tepedeki bir mağarada büyütülmüş.

Arkeolojik çalışmalar sonucunda efsanenin doğru olabileceğini destekleyen M.Ö. 9. yüzyıldan kalma kulübe kalıntıları keşfedilince, İtalya’nın başkentinin temellerinin bu tepede atıldığına inanılmaya başlanmış.

Efsaneyi bir kenara bırakacak olursak, tepe Antik Roma hakkında bilgi edinmeyi isteyenler için önemli bir kaynak niteliği taşıyor. Çünkü tepede İmparator Augustus’un ve eşi Livia’nın evleri başta olmak üzere Kybele Tapınağı, Flavia Sarayı, Farnese Bahçeleri, Hipodrom gibi önemli yapılar yer alıyor. Palatino’da ayrıca bölgenin altın çağı ile ilgili pek çok buluntunun sergilendiği küçük bir müze faaliyet gösteriyor.

 Tur Tavsiyesi:  Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi adlı paketi satın alarak bölgeyi keyifle gezebilirsiniz.

 • Adres: Via di San Gregorio, 30 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-19.00
 • Giriş Ücreti: 12 Euro

13. Campo de’ Fiori

Roma gezilecek yerler Campo dei Fiori

Günün 24 saati hareketliliğin yaşandığı Campo de’ Fiori, popülaritesini büyük oranda 1869’dan beri haftanın 6 günü kurulan sokak pazarına borçlu. Adını dilimize “Çiçek Bahçesi” olarak çevirebileceğim meydanda taze meyve ve sebze çeşitlerini satın alıp, yerel alışveriş kültürünü deneyimleyebileceğiniz pazarın dışında kokteyl barları, restoranlar ve zaman geçirebileceğiniz oturma alanları bulunuyor.

Tiber Nehri ile Navona Meydanı arasında kalan alanı süsleyen heykel ise aykırı düşünceleri nedeniyle 1600’de burada yakılarak idam edilen İtalyan Filozof Giordano Bruno anısına 1889 yılında dikilmiş.

Bu arada pazarda yer alan bazı tezgahlarda ucuz hediyelik eşyalar da satılıyor. Hatta satılan ürünlerin bazılarının pahalı dükkanlarda satılanlardan farkı yok, göz atabilirsiniz. İşin aslı bu pazar çok ufak, tezgah sayısı sınırlı. Ama yine de şehrin bu popüler meydanını ve pazarını görün derim.

 Otel Tavsiyesi:  Bu canlı meydan ve çevresinde bir yerde konaklamak isterseniz 3 yıldızlı Boutique Hotel Campo de’ Fiori güzel bir seçenek.

14. Villa Borghese

Roma'da görülecek yerler Villa Borghese

Sahip olduğu 1.700 dönümlük alanı ile sadece Roma’nın değil, Avrupa’nın en geniş kent parklarından birisi sayılan Villa Borghese, şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir mekân. Doğal güzelliklerin Roma sanatı ile buluştuğu park, 1901 yılında kent meclisi tarafında Borghese Ailesi’nden satın alınan bahçelerin içerisine 1903’te kurulmuş.

Bünyesinde özellikle çocuklu ailelerin keyifli zaman geçirecekleri Roma Hayvanat Bahçesi’ni, 19. yüzyıl mühendisliğinin başarılı örneklerinden Pincio’nun Su Saati’ni, Londra’daki Shakespeare Tiyatrosu’nun birebir kopyası Silvano Toti Tiyatrosu’nu barındıran parkta yürüyüş yaparken her biri ayrı güzellikteki çeşmelerin, koruların ve bahçelerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

 • Adres: Piazzale Napoleone, 00197 Roma

15. Aziz Petrus Meydanı

Roma'da gezilecek yerler Aziz Petrus Meydanı

Roma gezilecek yerler listesinde kentin en büyük 4 bazilikasından biri olan Aziz Petrus’u sizlere anlatıp, Napolili ünlü sanatçı, mimar ve heykeltıraş Bernini’nin tüm hünerini konuşturarak tasarladığı aynı adlı meydana değinmemenin doğru olmayacağını düşünüyorum. Ortasında İskenderiye’den getirilen ve geçmişi M.Ö. 1. yüzyıla kadar uzanan bir dikilitaşın bulunduğu görkemli meydan, 1656-1667 arasında Papa VIII. Alexander için inşa edilmiş.

Yapımı sırasında Vatikan’ın sıkı denetimlerine maruz kalan meydanın solunda Bernini, sağında ise Domenico Fontana’nın tasarladığı 2 çeşme yer alıyor. Meydana ilgi, papanın konuşma yaptığı günlerde, özellikle yılbaşında, bir hayli artıyor.

 Tur Tavsiyesi:  Bu güzel meydanı en güzel seyredebileceğiniz nokta Aziz Petrus Bazilikası’nın çatısı. Bazilikaya sıra beklemeden girmek, çatıdan bu eşsiz manzarayı seyretmek için Dome Tırmanışı ve Crypt ile Aziz Petrus Bazilikası adlı tura katılabilirsiniz.

16. Trastevere

Roma'da gezilecek yerler neler Trastevere

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarını çevreleyen tarihi yapıları ile konuklarına otantik bir atmosfer sunan Trastevere, Tiber Nehri’nin batısında bulunuyor. Küçük dükkânlarında ilginç objeler bulabileceğiniz, restoranlarında ve barlarında yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz tarihi yerleşimde en çok ilgiyi Azize Meryem Bazilikası çekiyor. Dini yapı, kentin henüz tam olarak Hıristiyanlığı benimsemediği 3. yüzyılda Papa I. Callistus tarafından inşa ettirilmiş.

Listenin birkaç sıra yukarısında bahsetmiş olduğum Campo de’ Fiori ve bazilika ile birlikte konuklarına enfes Roma manzarası sunan Janiculum Tepesi, Rönesans zamanında inşa edilen en etkileyici yapılardan birisi olan Villa Farnesina, zengin bir sanat koleksiyonunu barındıran Galleria Spada yerleşim bölgesinde ziyaret etmenizi tavsiye edeceğim diğer mekânlar.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer şehrin bu güzel bölgesinde konaklamak isterseniz eski bir manastır binasında hizmet veren 4 yıldızlı VOI Donna Camilla Savelli Hotel‘i inceleyebilirsiniz.

17. Piazza del Popolo

Roma gezilecek yerler Piazza del Popolo

Adriyatik kıyısı ile kenti birbirine bağlaması için M.Ö. 220 yılında inşa edilen Via Flaminia’nın en önemli bölümünü oluşturduğu Piazza de Popolo, Romanın en büyük meydanı unvanını taşıyor. Oldukça geniş bir alanı kaplayan ve bu yüzden içerisine ziyaretçilerinin binebilecekleri mini trenin eklendiği popüler meydan, Via del Corso ile Piazzale Flaminioarasında yer alıyor. Meydanın kuzeyinde bulunan aynı adlı kapı, imparatorluk döneminde şehrin ana girişi olarak kullanılmış.

Ortasında Mısır’dan getirilen bir dikilitaşın yükseldiği meydana görkem katan diğer unsurlar, kentin en güzel kiliseleri olarak gösterilen ikiz Santa Maria in Monte Santo ve Santa Maria dei Miracoli. Sosyal açıdan oldukça renkli atmosfere sahip alan, yıl içerisinde çok sayıda kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

18. Basilica of St. John Lateran

Roma'da gezilecek yerler Basilica of St John Lateran

Avrupa’nın en eski kilisesi olarak bilinen Basilica of St. John Lateran, M.Ö. 193 yılında Septimus Severus tarafından inşa edilen bir kalenin kalıntıları üzerine Roma Piskoposu I. Constantine’in emriyle M.S. 4. yüzyılda kurulmuş.

Bazilika, 1870 yılına kadar papalığa seçilen din adamlarının tahta ilk çıktıkları yermiş. Günümüzde ise dini yapı, papanın yönettiği Kutsal Perşembe kutlamalarına ev sahipliği yapıyor. Roma’nın 4 büyük bazilikasından birisi olan yapının iç kısmında her biri ayrı güzellikte pek çok heykel, mozaik ve fresk bulunuyor. Burayı ziyaret ettikten sonra dilerseniz bazilikaya yakın konumdaki, Hazreti İsa’nın çarmıha gerilmek için götürüldüğü tepeye çıkarken aştığı Kutsal Merdivenler’e de zaman ayırabilirsiniz.

 • Adres: Piazza di S. Giovanni in Laterano, 00184 Roma
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-18.30

19. Borghese Galerisi

Roma'da gezilecek yerler Borghese Galerisi

Aynı adı taşıyan, doğa harikası bahçelerin sınırları içerisinde yer alan Borghese Galerisi, Papa V. Paul’ün yeğeni Kardinal Scipione Borghese tarafından toplanmaya başlanan geniş bir koleksiyonunun bir bölümünü barındırıyor. Büyük çoğunluğu 15. ila 18. yüzyıllar arasında üretilmiş tablolardan, heykellerden, antikalardan oluşan bu koleksiyonun en değerli parçalarını Tiziano, Rubens, Botticelli ve Caravaggio’nun eserleri oluşturuyor.

Müzede ayrıca Bernini’nin değişik dönemlerde ürettiği çalışmaları ile en eskileri M.Ö 3. yüzyıldan kalma imparatorluk dönemi eserlerini inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu arada galeri ziyareti için rezervasyon gerekiyor. Eğer şehrin bu ünlü saat galerisini gezmek isterseniz gitmeden önce mutlaka internet sitesini ziyaret edip rezervasyon bilgisi alın ya da alttaki tura katılın.

 Tur Tavsiyesi:  Bilet satın alma derdi olmadan, uzun kuyrukları atlayarak galeriyi gezmenin en kolay yollarından biri Borghese Galerisi Rezerve Giriş Bileti adlı tura katılmak.

 • Adres: Piazzale Scipione Borghese, 00197 Roma
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç 08.30-19.30
 • Giriş Ücreti: 11 Euro
 • Web: galleriaborghese.it/en/

20. Via del Corso

Roma'da görülecek yerler Via del Corso

Roma gezilecek yerler listesinin son sırasında sizlere anlatacağım Via del Corso, kentin tarihi bölümündeki Porta del Popolo’dan Capitoline Tepesi’nin eteğinde yer alan Piazza Venezia’ya kadar uzanıyor. Kentin gelişim sürecine olumlu katkı yapmış, Via Flaminia’nın uzantısı konumundaki cadde 15. yüzyıldan itibaren kentin en önemli alışveriş bölgelerinden birisi haline gelmiş.

Piazza Colonna yakınındaki Galleria Alberto Sordi gibi alışveriş odaklı mekânlarla dolu caddede ilerlerken farklı mimari stillere sahip çok sayıda binaya denk gelebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer Roma’da bolca alışveriş yapmayı düşünüyorsanız bu caddeye yakın bir yerde konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı Hotel Del Corso, bölgenin popüler otellerinden.

 

İtalya Roma’da Gezilecek Yerler – Diğer Önemli Noktalar

Roma seyahatinizde zaman kısıtlamanız yoksa, Roma gezilecek yerler listenize şu yerleri de ekleyebilirsiniz;

 • Circus Maximus
 • Caracalla Hamamı
 • Capitoline Museums
 • Appian Way & Catacombs
 • Konstantin Takı
 • Capitol Tepesi
 • Domus Aurea
 • Traianus Sütunu
 • Piazza della Repubblica
 • Santa Maria del Popolo
 • Santa Maria in Cosmedin Bazilikası
 • Ostia Antica
 • Trajan Pazarı
 • Arch of Titus
 • Vatikan Bahçeleri
 • Santa Maria in Trastevere ve Piazza Barberini.

Roma’da Merkezi, Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi

Roma’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Roma’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Termini yani Merkez Tren İstasyonu çevresi, Tarihi Kent MerkeziRione I Monti ve Via Veneto Caddesi çevresi.

Roma otel tavsiyeleri Augusta Lucilla Palace

Ben son seyahatimde şehirdeki birçok gezi noktasına yakın, havaalanı ile şehir merkezi ile ve şehir içi ulaşım kalbi sayılan Merkez Tren İstasyonu’na 5 dk yürüme mesafesindeki 4 yıldızlı Augusta Lucilla Palace adlı tesiste konakladım ve çok memnun kaldım.

Booking.com’da yaklaşık 5000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek değerlendirme puanına sahip tesis, ulaşım ağına yakın, temiz, kaliteli ve çok pahalı olmayan bir tesis arayanlar içi güzel bir seçenek.

 

Roma Gezilecek Yerler Haritası

Roma'da gezilecek yerler haritası

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir