Romada Kesinlikle Gezilmesi Gereken Yerler 2024

İtalya‘nın başkenti Roma, Antik dönemden bu yana 3.000 yıllık görkemli tarihiyle, yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın da merkezi olmuş şehirlerden biri. Hakkında ne söylenirse eksik kalacak olan Roma, muhteşem sarayları, yüzlerce yıllık kilise ve bazilikaları, antik kalıntıları, anıtları, heykelleri, görkemli meydanları, sanat eserleri gibi birçok şeyle keşfedilecek noktalar açısından dünyanın en zengin şehirlerinden birisi. Avrupa’ya bir seyahat planlıyorsanız ilk görmeniz gereken yer Ölümsüz Şehir, Dünyanın Başkenti ve Âşıklar Şehri olarak da anılan bu kent olmalı.

Eşsiz açıkhava müzesi atmosferiyle 3000 yıllık Batı medeniyetinin halen yaşayan bir parçası olarak keşfetmesi oldukça zevkli özel bir şehir. Zaman tünelinde yolculuktasınız gibi hissettiriyor. Bir yandan kentin Roma İmparatorluğunun merkezi yani caput mundiolduğu zamanlara uzanabiliyorsunuz, diğer yanda yeraltı mezarları ve gizli kiliselerle Hıristiyanlığın erken zamanlarına yolculuk yapıyorsunuz. Avrupa’nın en canlı şehirlerinden biri olarak, tarihi doku içerisinde boğulmadan keyifle gezilebiliyor.

Kolezyum’da gladyatörlerin ruhunu hissetmek, St. Peter’s Bazilikasında Pieta’yı ziyaret etmek, Michelangelo’nun en muhteşem çalışmalarını görmek, iki milenyumdur zamana meydan okuyan Pantheon’un devasa kubbesinin altında durmak, Fontana Di Trevi’ye para atmak derken her biri bir sanat şaheseri olan meydanlarında yürümeye kadar Roma’da yapılan her etkinlik insanlık tarihine tanıklık ediyor.

1. Kolezyum

Roma gezilecek yerler kolezyum

Zamanında 55.000 kişinin tiyatro oyunlarını, hayvan ve gladyatör dövüşlerini, idamları izlemek için toplandığı yapının açılışı ise 8 yıl sonra İmparator Titus tarafından gerçekleştirilmiş. 450 yıl boyunca imparatorların halk üzerindeki güçlerini pekiştirmek için kullandıkları tarihi yapı, uzun süre önce depremlerden dolayı kullanılamayacak duruma gelse de 2007 yılında Dünya’nın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak seçilmiş.

Eğer Roma seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa Kolezyum’un içine mutlaka girin. Yoğun sezonda girişte uzun kuyruklar olabiliyor bu nedenle Roma Pass kartı satın alarak hem Kolezyum’a ücretsiz hem de uzun kuyrukları beklemeden girebilirsiniz. Ya da dilerseniz altta linkini paylaştığım turlardan birine katılarak da bu muhteşem yapıyı keyifle gezebilirsiniz.

2. Roma Forumu

Roma gezilecek yerler roma forumu

Kolezyum’un batısında yer alan Roma Forumu, 1000 yıl boyunca imparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış. Romalılar’ın daha çok Forum Magnum adıyla andıkları bölgenin alanı içerisine M.Ö. 5. yüzyıldan M.S. 7. yüzyıla kadar pek çok dini yapı, anıt ve yönetim binası inşa edilmiş.

18. ila 20. yüzyıllar arasında gerçekleştirilen çeşitli kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkartılan bu tarihi yapıların en önemlileri olarak Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Titus Zafer Takı, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı gösteriliyor.

3. Arco di Costantino

Romanın Gezilecek yerleri Constantine

Arco di Costantino (Constantine Takı), 1. yüzyıl yapısı olarak ilk Hristiyan İmparator Konstantin’in zaferini kutlamak amacı ile inşa edildi. Kolezyum ve Palatino Tepesi arasında yer alan yapı Roma içerisinde ayakta kalan tek tak. Diğer ünlü anıtlardaki kabartmalar sökülerek tak üzerine yerleştirilmiş. Constantinus’un İmparator Maxentius’a karşı kazandığı zafere adanan tak, Kolezyum’a yürüme mesafesinde bulunuyor.

4. Pantheon

Roma gezilecek yerler pantheon

“Tüm Tanrıların Tapınağı” Pantheon, 118-125 yılları arasında İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilmiş. Pagan Roma tanrılarına adanmış tapınağın inşa edilme nedeni, M.S. 80 yılında yanan eskisinin yerine geçmesiymiş. Hatta yapının önünde yanan tapınağı yaptıran Marcus Agrippa’ya ithaf edilmiş bir yazı ve iki heykel yer alıyor.

Asli görevini 5 yüzyıla yakın bir süre devam ettiren dini yapı, Roma’nın Hıristiyanlığı benimsemesinin ardından 609 yılında Bakire Meryem’e adanarak kiliseye çevrilmiş.

Mimarisi ile konuklarını büyüleyen kilisenin en görkemli kısmını, ortası güneş ışığının içeri girmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış 43 metre çapa ve yüksekliğe sahip kubbesi oluşturuyor. Yapının içerisinde krallara, sanatçılara ve mimarlara ait çok sayıda mezar bulunuyor.

  • Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma
  • Ziyaret Saatleri:  09.00-19.30

5. Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Roma'da nereler gezilir Trevi Çeşmesi, Roma Aşk Çeşmesi

Roma gezilecek yerler listesinde sırada Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan ve mimari açıdan göz alıcı güzelliğe sahip Trevi Çeşmesi bulunuyor. Ana teması deniz olan çeşmenin yapımına Papa XII. Clement’in isteği doğrultusunda 1732’de Heykeltıraş Nicola Salvitarafından başlanmış. Çok sayıda sanatçının desteğiyle 30 yılda tamamlanabilen yapıtın orta kısmında, ana temasını vurgulayan 2 deniz ulağının çevrelediği Neptün figürüne yer verilmiş. Bu heykelin sağında ise suyun kaynağını keşfeden bakire betimlenmiş.

Aşk Çeşmesi adıyla da anılan tarihi eseri mimarisi dışında popüler kılan başka bir özelliği daha var. Yaygın bir kanıya göre sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye para atanların dileklerinin kabul gördüğüne inanılıyor. Bu yüzden gündüz vakti havuzunun başı oldukça kalabalık oluyor. Bence hazır Roma’ya gelmişken, siz de bir deneme yapıp çeşmeye para atın. Bu tarz şeylere inanmasanız bile yoksullara yapılan yardıma katkı sağlamış olursunuz.

6. Venezia Meydanı

roma gezilecek yerler blog

Venedik Meydanı anlamına gelen Piazza Venezia, kuzeyinde Termini İstasyonu, Vatikan ve Pantheon’un, güneyinde ise Kolezyum’un bulunduğu, Vittorio Emanuele II Anıtı ile Roma’nın en güzel meydanlarından biri. Özellikle geceleri ışıklandırmalar eşliğinde ayrı bir cazibeye sahip olan meydana gece turlarıyla turist grupları geliyor.

Toplu taşıma araçlarının yarıdan fazlasının geçtiği, önemli bir kavşak noktası olan Piazza Venezia, Roma’nın belki de en merkezi alanı. Hem Antik Roma’ya hem de Vatikan’a yakın olan meydanın hemen karşısında ise şehrin ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Videal Corso yer alıyor.

7. Vittorio Emanuele II Anıtı, Venezia Meydanı

Roma Gezilecek Yerler Vittorio Emanuele II Aniti

Saf beyaz mermerden yapılan ve devasa boyutlardaki görkemli merdivenlere ve heykellere sahip olan anıtın uzun, yukarıya doğru genişleyen sepet şeklindeki korint tarzı sütunları, at üstündeki Vittorio Emanuele heykeli, sağ ve sol üst köşelerde ise tanrıça Victoria’nın üstünde olduğu dört at heykeli bulunuyor.

8. Navona Meydanı

Roma Gezilecek Yerler Navona Meydani

Kendinizi adeta bir panayırda hissedeceğiniz, Roma’nın en güzel ve en canlı meydanlarından biri Navona Meydanı (Piazza Navona), aynı zamanda şehrin kalbi sayılır. Buram buram tarih kokan bu meydan barok tarzının bir başyapıtı.İtalyan sanatçı ve mimar Gian Lorenzo Bernini’nin dünyanın dört büyük ırmağı Nil, Rio de la Plata, Ganj ve Tuna’dan ilham alarak tasarladığı şaheser Fontana dei Quattro Fiumi çeşmesi meydanın en göz alıcı yer. Şehrin tam göbeğinde yer alan bu meydanda gece de gündüz de oldukça renkli, hareketli ve cıvıl cıvıl yaşanıyor.

9. Campo Dei Fiori Meydanı

roma gezisi notlari

Campo Dei Fiori, Navona Meydanının birkaç sokak güneyinde yer alan, 24 saat canlı bir meydan. Roma’nın en güzel meydanı olarak geçen bu kare şeklinde meydanda Roma’nın en büyük sokak pazarı kuruluyor. Pazar günleri hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kurulan Campo de’Fiori’de, meyve, sebze, balık, peynir, makarna, baharat gibi çok çeşitli gıda ürünlerinin tezgâhları bulunuyor.

Meydanda yer alan filozof Giordano Bruno Heykeli’nin hikâyesi ise, evrenin merkezinde güneşin yer aldığını iddia ettiğinde, ne yazık ki engizisyonun kararıyla Campo de’ Fiori’de diri diri yakılmış olması.

10. Sant’Angelo Kalesi, Tiber Nehri

roma gezilmesi gereken yerler

Roma’nın önemli tarihi yapılarından biri olan Castel Sant Angelo (Castel Sant’Angelo), efsaneye göre baş melek Mikail kılıcını kınına sokarken mozolenin üzerinde görünerek ve o yıllardaki büyük veba salgınını sona erdirmiş. Adının verildiği kalede Mikail’in iki heykeli bulunuyor.

Kale aynı zamanda Melekler ve Şeytanlar filminin de geçtiği mekân. Vatikan Sarayı’na dek uzanan gizli geçişlerin bulunduğu ve papanın tehlike anında kaçış güzergâhı olarak inşa edildiği söylenen kale Ortaçağda bir dönem hapishane olarak da kullanılmış. 58 odadan oluşan ve Tiber Nehri kıyısına kurulan bu kale zamanında Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da sürgün geçirdiği yılların bir kısmına ev sahipliği yapmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir