Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilgi (Giriş Ücreti, Ulaşım…)

 #  1988 senesinde 6 tane varilin birleştirilmesi ile oluşturulan bir sal ile kayaları delerek çakılmış olan demirlerin üstünde yapılan bir köprü vasıtasıyla giriş sağlanmıştır.

 #  Antalya Muğla sınırındaki Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın kolay aşınabilen fay çatlaklarından geçerek oluşturduğu Saklıkent Kanyonu, bir çobanın yetkililere haber vermesiyle keşfedilmiş ve 1996 yılında milli park ilan edilmiştir.

 #  Türkiye’nin en uzun kanyonu olarak bilinen Saklıkent Kanyonu 18 kilometre uzunluğundadır. Adının Saklıkent olmasının nedeni ise içerisinde bulunan 7 adetmağaradır.

Saklıkent Kanyonu

Altınızda akan kanyon ile harika bir yürüyüş sizi bekliyor. İlk etapta kanyon suyu size çok sakin gelebilir ama adımlarınız ilerledikçe suyun şiddeti artıyor. Çay boyunca ilerledikten sonra sizi ince bir kil katmanı karşılayacaktır. Bu kilin şifalı olduğuna inanılmaktadır. Saklıkent’te piknik yapmanız için özel alanlar bulunuyor. Çaybaşı yağmur restoran ise kanyonun en güzel yemeklerinin sergilendiği eşsiz bir restorandır.

Saklıkent Kanyonu

Aktiviteler & Neler Yapılır?

Sarp kayalıklarla, ağaçlarla ve kaynak sularıyla dolu bu kanyonda, keyifli bir doğa yürüyüşü sizleri beklemektedir. Ayrıca bölgede rafting yapabilmeniz için malzemeleri alabileceğiniz uygun yerler vardır.

Konaklama: Saklıkent kanyonu içerisinde tabi ki konaklama imkanı yoktur. Fakat çevrede bungalov tarzı konaklama yerleri oldukça fazladır.  80₺ ile  300₺  arasında değişiklik göstermektedir. Erken rezervasyonlarda ve bazı özel indirimlerden yararlanarak daha uygun fiyatlarda konaklamanız mümkündür.


Saklıkent Kanyonu Giriş Ücretleri (2019)

Tarife Ücret
Yetişkin 10 TL
Öğrenci / İndirimli 7 TL

 #  Eğer hazırlıksız gelirseniz, kaygan zeminlerden emniyetli geçiş için kanyon içerisinde lastik ayakkabı satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Su geçirmez çanta ve su geçirmez elbiseler almanızı öneririz. Özellikle çantanızın içinde cüzdan, telefon ve fotoğraf makinesini ayrıca su geçirmez poşetlere koyarsanız daha iyi olacaktır. Müze Kart geçerli değildir.

  • Lastik Ayakkabı Satın Alma:  15₺
  • Lastik Ayakkabı Kiralama:  4₺

Kahvaltı & Yeme İçme

Yol üzerinde bir çok yerel ve kişisel restaurant bulunmakta. Eğer sabreder de Saklıkent de yemek isterseniz fiyatlar   20₺  ile  50₺  arasında değişmektedir.


Kamp Alanları Bilgileri

  • Kamp alanı için özel işletmeler vardır.
  • Milli park içerisinde bulunan yaylalarda da çadır atabilirsiniz.
  • Ziyaretçisi çok olan kalabalık bir yerdir.
  • İşletme olduğundan dolayı su ve tuvalet vardır.

Saklıkent Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir? Ulaşım

Adres: Saklıkent Kanyonu / Fethiye / Muğla / Seydikemer
Nerede: Fethiye’ye 40 kilometre uzakta bulunan kayadibi köyü yakınlarındadır.
Yol Tarifi: Otogar bölgesinde bulunan Fethiye dolmuşlarına binerek kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. (ortalama 1 saat)
Özel Araç İle: Fethiye’den Navigasyonunuzu kullanarak en rahat biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye’ye 45 km ve Antalya’ya 50 km uzaklıktadır.

#  Ayrıca Fethiye veya çevre ilçelerde bulunan turizm acentalarının düzenlediği günü birlik turlar bulunmaktadır. Ortalama 80₺ / 150₺ arası ücret ödeyerek tur ile Saklıkent’i gezebilirsiniz.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir