Salda Gölü Tarihi Ve Gezilecek Yerleri

                           Salda Gölü

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzey batısında, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyonal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göldür. Göller bölgesi içindedir. Yüzölçümü yaklaşık 44 km2’dir. 184 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin gölüdür. Yer yer seyrelmiş karaçam ve meşe ormanlarının kapladığı kireçtaşı ve serpantin yamaçlarla çevrilidir. Kıyısında küçük alüvyal ovalar yer alır. Alan kısmen tuzlu göl ve etrafındaki dar kıyı şeridinden oluşur. Göl çevresinde plajlar bulunmaktadır. Gölün güney kıyılarında küçük, tuzlu sulak alanlar bulunur.

Salda Gölü. Burdur ilinin yaklaşık 60 km. batısında yer alır. Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınır. Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın turizm amaçlı kullanımına imkan vermektedir. Etrafında az sayıda yerleşim alanı bulunan göl kıyıları yöredeki en önemli turizm merkezi olarak kullanılmaktadır. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katar. Gölün doğusunda Yeşilova ilçesi, güneybatısında Salda, kuzeybatısında Doğanbaba ve kuzeydoğusunda Kayadibi köyleri yer almaktadır.

Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep olmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki ve yaban domuzuna, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Salda Gölü etrafındaki arazilerde dikenli keler, tilki, yaban domuzu, kara tosbağası gibi memeliler görülmektedir. İç su balıkları açısından önemlidir. Gölde 3 endemik balık türü yaşamaktadır. Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında bulunan Aphanius anatoliae bu türlerden birisidir.

Kış aylarında önemli sayılarda barındırdığı pasbaş patka ve dik kuyruk ördek Salda Gölü’nün uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır. Küçük batağan, bahri, kara boyunlu batağan, karabatak, büyük ak balıkçıl, gri balıkçıl, yeşilbaş ördek, elmabaş patka, sakarmeke, karabaş martı gölde görülen diğer su kuşlarındandır. Alan, kışın büyük sayılarda pasbaş patka ve dikkuyruk barındırır.

        Gitmeden Önce Bilmemiz Gerekenler

1- Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzeybatısında yer almaktadır ve Yeşilova şehir merkezine 4 kilometre mesafededir.

2- Salda Gölü Neden Bu Kadar Popüler?

Göl geçtiğimiz yıllarda Instagram’ın gezgin fenomenlerinin keşifleri sonrasında popülerlik kazandı. Türkiye’nin Maldivleri başlıkları ile sosyal medyada, bloglarda ve haber kanallarında birçok kez yayınlandı. Salda Gölü’nün bu kadar popüler olmasının ve her geçen gün popülaritesinin artmasının tek sebebi güzel renklerden oluşan görüntüsü değil tabiki. Stromatolik kayaçlar adı verilen yapıları, çok dayanıklı bir bakteri türünün ürettiği ve bu kayaç yapısının Mars yüzeyindeki yapı ile benzer olması, Mars konusunda bazı araştırmaların önünü açıyor. Dünya üzerinde bu yapıya sahip iki yerden birisi Salda Gölü olduğundan, artık araştırmacılar ve yabancı turistler tarafından da ilgi görüyor. Ayrıca volkanik bir patlama sonucunda meydana gelen göl 185 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden olma özelliğini taşıyor.

3- Salda Gölünün Kumları Neden Beyaz?

44 kilometrekarelik bir alana yayılan gölün çevresinde, stromatolik kayaçlar adı verilen milyonlarca küçük kayaç tanesinin, beyaz bir sahil kumunu anımsatması, Salda Gölü’ne Maldivler benzetmesi yapılmasına neden oldu. Google aramalarında ise Saldivler olarak da birçok fotoğraf ve kaynağa ulaşılabiliyor. Türkiye’nin doğal bir güzelliği olarak “Salda Gölü” adı ile kalması taraftarı olduğumuzu da belirtmek isteriz.

4- Salda Gölü Cilt Sağlığına İyi Geliyor Mu?

Bölge halkı uzun yıllardır göl kıyısından aldıkları killi toprak ile sivilce ve mantar gibi cilt problemleri için maske benzeri yöntemler kullanmaktadır. Ziyaretçiler ise göl çevresindeki belirli alanlarda oluşan çukurlarda çamur banyosu yaparak, cilt problemlerine şifa arıyor. Göl suyunun soda ve mineraller açısından zengin olması bu konudaki yaklaşımları doğrular nitelikte olsa da henüz resmi bir araştırma sonucu bulunmamaktadır.

5- Salda Gölünde Plaj Var Mı?

Göl çevresinde birçok plaj alanı olsa da en bilinen plajlar;

  • Tabiat Parkı Orman Plajı
  • Yeşilova Belediye Halk Plajı
  • Maldivler Plajı
  • Doğanbaba Plajı

6- Salda Gölünde Kamp Alanı Var Mı?

Salda gölü 1989 yılında Doğal Sit Alanı ilan edildi. Bu nedenle göl çevresinde kamp kurmak yasak. Sadece belirlenen kamp alanlarında, çadır veya karavan ile konaklama izni veriliyor.

 Yeşilova Belediye Halk Plajı: En popüler kamp alanı, Yeşilova Belediyesi’ne ait olan bu işletme. Elektrik (Birçok ağaçta prizler mevcut), duş, tuvalet, market ihtiyaçlarını karşılayabilmek mümkün. Ayrıca çadır kiralaması da yapılıyor.

 Ayyıldız Çadır Kampı: Halk plajına oranla daha sakin bir yer fakat burada kafeterya, tuvalet, çevre aydınlatması gibi imkanlar mevcut. Telefon vb. şarj edilebilir elektronik cihazlar için kafeteryada ücret karşılığında şarj imkanı sağlanıyor. Kendi çadırınızı kurarsanız ücretsiz konaklayabilirsiniz.

 Kumsalda Kamping: Orman Plajı’nın karşısında kalan küçük bir kamp alanı. Kendisine ait duş ve wc imkanı yok. Plaj içerisindeki duş ve tuvaletleri kullanmak mümkün.

 Doğanbaba Halk Plajı: Kamp alanı sağlıyor. Elektrik yok, sadece wc ve restoran gibi imkanlar bulunuyor.

Bu kamp alanları işletmelerden sadece bazıları. Karavan ve çadır ile konaklamak için birçok kamp alanı mevcut. Hepsinde sunulan seçenekler, hizmetler ve fiyatlar farklı. Genel olarak, mangal dumanından, gece şahinle gelip drift yapanlardan, çadırların sıklığından, çevre kirliliği ve kalabalıktan şikayet ediliyor. Burada tercih tamamen sizin hangi kamp alanında rahat olacağınızı düşündüğünüzle ilgili. Kamp alanları hakkında net bilgi vermek biraz zor olduğundan bu konuda detaylı bir liste çıkartamıyoruz. Her geçen yıl yeni yerler açılıyor ve imkanlar değişiklik gösteriyor. Salda Gölü’ne gitmeden önce Google Maps üzerinden en yakın tarihli yorumları okumanızı tavsiye ederiz. Rahat edemeyeceğinizi düşünürseniz çevrede pansiyon ve otel bulmak da mümkün.

7- Salda Gölünde Yüzülebilir Mi?

Salda gölünde önceki yıllarda gerçekleşmiş bazı boğulma vakalarından dolayı, yüzmek yasaktır levhalarını birçok yerde görmek mümkün. Fakat buna rağmen ziyaretçilerin büyük bölümü yüzüyor. Boy seviyesini geçmediği sürece yüzmenin bir tehlikesi bulunmadığına dair birçok blog yazısı ve sosyal medya gönderisi yayımlanmış. Burada tercih tamamen size kalmış.

8- Salda Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler Var Mı?

 Lisinia Doğal Yaşam Köyü: Burdur Gölü çevresinde Pisidya zamanında kurulmuş antik kent. Şu an kentten ayakta kalan yapı olmasa da isminin anlamından gelen felsefesiyle Lisinia Doğa’da yaşatılıyor. Lisinia, doğan ve batan güneşin ay ışığı misali pırıltısı anlamına geliyor. Lisinia Doğal Yaşam Köyü’ne buradan yol tarifi alabilirsiniz.

 Yeşilova Halk Pazarı: Perşembe günleri Yeşilova merkezde kurulan pazardan seyahat ve konaklama için gerekli ihtiyaçları karşılamak mümkün.

9- Hangi Tarihlerde Salda Gölünü Ziyaret Etmeli?

Resmi tatiller ve bayram sonraları çok ciddi bir yoğunluk oluyor. Havaların sıcak olduğu aylarda gitmek, suya girmek ve plajda güneşlenmek için güzel bir tercih olabilir. Fakat Salda Gölü çevresinde bir kayak merkezi olduğunu ve kış aylarında yolunuz düşerse, Salda’yı gören tepelerde kayak yapma şansı yakalayabilirsiniz.

10- Göl Çevresinde Ne Tür Aktiviteler Yapılabilir?

Salda Gölü çevresinde bisiklet turu yapmak güzel bir aktivite olabilir. Salda Gölüne 15 kilometre mesafede bulunan Salda Kayak Merkezi’nden yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Çamur banyosu yapabilir, çamurdan maskeler yapmayı deneyebilirsiniz. Özel günler için harika bir arkaplan manzarası oluşturduğundan, benzersiz gün batımı fotoğrafları çekebilirsiniz.

11- Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarındadır. Burdur / Denizli / Antalya üçgeninin ortasında yer alır. Yeşilova’ya uzaklığı 4 km, Antalya’ya uzaklığı 160 km, Burdur’a uzaklığı 60 km, Denizli’ye uzaklığı 100 km’dir.

 Toplu Taşıma ile Ulaşım: Burdur, Denizli ve Antalya’dan Yeşilova minibüslerine binerek Yeşilova’ya gelebilirler. Yeşilova’dan taksiler Salda Gölü’ne gitmektedir.

 Araç ile Ulaşım: Yeşilova’dan aşağıdaki haritayı açarak, yol tarifi al demeniz yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir