San Diego Gezilecek Yerler, Tarihi Dokusuyla ve Tatil Mekanlarıyla San Diego 2024

Amerika’nın güney batısında, hatta Meksika sınırında yer alan San Diego ne kadar Amerikalı bir şehir orası muamma. Okyanus kıyısındaki plajları, dört mevsim ılık havası, sakin ama aşırı sakin gündelik hayatı, güler yüzlü, sıcakkanlı insanları ve yüksek oranda Latin nüfusu ile sanki Amerika’dan çok Meksika’ya aitmiş gibi duran bir şehir. San Diego gezilecek yerler yazısında şehirde görülecek yerlerin hepsinden bahsedeceğim ancak kentin gelişmiş havacılık endüstrisi sebebiyle “havacılık şehri”, devasa kongre merkeziyle “kongre ve seminerler şehri”, kent içinde ve yakın çevredeki üniversiteler sebebiyle bir “öğrenci şehri” ve Silicon Vadisi’ne yakınlığı sebebiyle “teknoloji şehri” olduğunu önceden söylemek isterim. Ki yazının devamını ona göre okuyun. Burası Amerikanın sanırım en huzurlu, en sakin,en çok gülen yüzlerin olduğu ve iklimi en güzel şehiri.Daha önce gittiğimiz 8 bölgeden farklı bir yer.  Biz La Jolla bölgesinde , Nobel Drive da kaldık. Ve ben burayı çok sevdim.

İKLİMİ
Kışın en soğuk 15 derecelerde, yazın da 32 derece.Nem olmadığından hava bunaltıcı değil. Heryer yemyeşil, doğanın ön planda olduğu bir yer.
YAŞAM
Genelde güleryüzlü insanlar var.Yolda yürürken sürekli sana gülümseyen ve tanımadığın halde  “helllo ” diyen insanları görünce şaşırıyorsun. Zamanla sende herkese hello der oluyorsun, Türkiye’de tanımadığın birine gülümseyerek merhaba desem ya deli der, ya da bana yazılıyor der. Umarım Türkiye’de bu alışkanlığımız devam etmez.

San Diego Gezilecek Yerler

San Diego gezilecek yerler haritası

Şehirdeki gezip görülecek yerleri yazının devamında madde madde anlatacağım ama birbirlerine mesafelerini ve şehir içinde konumlarını da görebilmeniz için haritadaki yerleşimlerini de üstteki görselde bulabilirsiniz.

1. San Diego Hayvanat Bahçesi

San Diego Hayvanat Bahçesi

Balboa Park’ta yer alan San Diego Hayvanat Bahçesi ülkedeki en büyük ve en meşhur hayvanat bahçesi olmasının yanında dünyaca da ünlü. Normalde hayvanat bahçeleri birbirine benzer düşüncesiyle herhangi bir şehri geziyorken buraları es geçerim. Ama San Diego’daki öyle değil. Her şeyden önce, San Diego gezilecek yerler listesinin bu en eğlenceli durağında pandalar var. Dünyada panda görebileceğiniz yerler sayıca o kadar az ki, San Diego’ya gittiğinizde bu fırsatı kaçırmamalısınız. Hayvanları doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşatmaya çalışması sebebiyle de ünlü olan parkta kanguru, penguen gibi pek çok başka – özellikle de egzotik- hayvan türleri bulunuyor.

Bilet fiyatları yetişkinler için 52 USD, çocuklar için 42 USD’den başlayan hayvanat bahçesinde günlük, 2 günlük, rehberli rehbersiz turlar gibi farklı seçenekler var.

2. Gaslamp Quarter

San Diego gezilecek yerler Gaslamp Quarter

San Diego’nun şehir merkezinde yer alan Gaslamp Quarter tarihi 19 ve 20. YY’a uzanan Victoria stili yapılarla çevrili bir bölge. Broadway’den San Diego Körfezi’ne uzanan bölge ayrıca mağazalar, restoranlar, cafeler ve sanat galerileri ile dolu ve hareketli bir yer.

3. Old Town State Tarihi Parkı

San Diego gezilecek yerler Old Town State Tarihi Park

Meksikalı askerlerin 19. YY başlarında bölgeye yerleşmesiyle oluşan tarihi bölge şehrin Amerikan ve Latin geçmişini yansıtıyor. Ülkedeki en ünlü tarihi parklardan olan Old Town State hem eski binaların fotografik görüntüsü hem de restoran, cafe ve alış veriş olanaklarıyla mutlaka birkaç saatinizi ayırmanız gereken yerlerden.

4. San Diego De Alcala Bazilikası

De Alcala Bazilikası san diego görülecek yerler

Tarihi 1769 yılına kadar uzanan ibadethane İspanyol din adamı Junipero Serra tarafından kurulmuş. Takip eden yıllarda yangın, restorasyon gibi farklı olaylara sahne olan bazilika San Diego gezilecek yerler listesindeki en eski yapılardan da biri. 1970 yılında bazilika olarak tanımlanan ibadethaneye yapacağınız turistik ziyarette kilisenin kendisini, çan kulesini, bahçesini ve içerisindeki müzeyi gezebilirsiniz.

5. Balboa Park

Balboa Park San Diego

14 dönümlük bir alana yayılmış olan Balboa Park sadece bir yeşil alan değil, tarihi binalar, müzeler ve bahçeler de içeren bir kompleks neredeyse. San Diego gezilecek yerler listesindeki belki de en büyük alan olan Balboa Park 1915–1916 yıllarında düzenlenen Panama California Exhibition’u için yapılmış aslında. Bölgede baskın olan İspanyol stili eski binaların içini gezmeseniz bile dışarıdan son derece fotografik.

6. Seaworld Akvaryumu

San Diego gezilecek yerler Seaworld akvaryumu

San Diego’yu ailecek geziyorsanız çocuklar için bulunmaz bir eğlence Seaworld Akvaryumu. 1960 yılından beri faaliyet gösteren akvaryumda köpek balıkları, deniz aslanı, yunuslar ve daha binlerce deniz canlısını yakından görebilir ailece eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Akvaryuma giriş ücreti kişi başı 59 USD ve 3 – 9 yaş arası çocuklar için ücretsiz.

7. Seaport Village

Seaport Village San Diego

San Diego gezilecek yerler listesinin yürüyüş yolları, piknik alanları, restoran ve cafeleri ile en dinlendirici bölgesi Seaport Village. Adından da anlaşılacağı üzere deniz kenarında konumlanmış olan bölge kentte geçireceğiniz bir öğleden sonrayı ayırmanız gereken huzur dolu bir yer.

8. Mission Plajı

Mission Plajı San Diego

San Diego’da denize girmek dev okyanus dalgaları sebebiyle sakin denizlere alışık biz Türkler için çok da kolay bir aktivite sayılmaz. Ancak bu yine de plaja gidemeyeceğimiz anlamına da gelmiyor. 5 kilometre uzunluğundaki San Diego’nun bu en ünlü plajı güneşlenmek, deniz kenarında romantik bir yürüyüş yapmak, kaykay veya patenle gezmek için ideal. Plaj severler için şehirdeki diğer alternatifler ise La JollaPacific Plajı ve Coronado Plajı.

9. Loma Noktası ve Cabrillo Ulusal Anıtı

Loma Noktası San Diego

San Diego gezilecek yerler listesindeki bir başka fotografik yer de Loma. Pasifik Okyanusu ve San Diego’yu instagrama yakışır fotoğraflarla izleyebileceğiniz yer Kaptan Juan Rodriguez Cabrillo’nun da kente 1542 yılında ilk defa ulaştığı nokta. Burada ayrıca tarihi 1858 yılına uzanan deniz fenerini de ziyaret edebilirsiniz Cabrillo Ulusal Anıtı ise kaptanın heykeli ve keşif seferlerini hikayeleştiren dokümanlar ve görsellerle bir müze niteliğinde.

10. Müzeler

San Diego gezilecek yerler yazısında müzelere özel bir bölüm ayırmak istedim. Farklı ilgi alanlarına yönelik onlarca müze olan şehirde en önemlileri bu başlık altında listeliyorum.

10.a San Diego Sanat Müzesi (San Diego Museum of Art)

Müzenin yer aldığı bina Salamanca Üniversitesi’nin bir kopyası. İspanyol sanatçıların süslediği dış cephesi ile dikkat çeken Platero stili yapı kendi başına bile bir ziyaret sebebi. Dünyanın her yerinden, kimilerinin tarihi binlerce yıl öncesine uzanan her türlü sanat eserinin sergilendiği müzenin koleksiyonu çok geniş.

Çarşamba hariç her gün 17:00’ye kadar açık olan müzeye giriş ücreti yetişkinler için 15 USD, 65 yaş üstü için 10 USD, öğrenciler için 8 USD ve 17 yaşından küçükler için ücretsiz.

10.b Midway Uçak Gemisi Müzesi (Midway Aircraft Carrier Museum)

San Diego gezilecek yerler Midway Aircraft Carrier Museum

San Diego gezilecek yerler listesinin bir başka ilginç müzesi de denizcilikle ilgili. Navy Limanı’nda yer sergilenen Amerika’nın en büyük uçak gemisi Midway’in en önemli parçası olduğu müzenin koleksiyonunda aynı zamanda 25 adet de uçak var. Bir zamanlar üzerinde 200 binin üzerinde deniz askerinin görev yaptığı uçak gemisi bugün denizcilik, havacılık ve savunma konularına ilgi duyan turistler için son derece ilginç bir yer.

Resmi tatiller haricinde her gün 17:00’ye kadar açık olan müzeye giriş ücreti yetişkinler için 20 USD, 62 yaşından büyükler için 17 USD, Öğrenciler ve 17 yaşından küçükler için 15 USD.

10.c San Diego Denizcilik Müzesi (Maritime Museum of San Diego)

San Diego’nun denizcilik geçmişine ışık tutan müzenin koleksiyonunda eski ticari amaçlı veya yolcu gemilerinden denizcilikle ilgili her türlü materyale kadar oldukça fazla eser var. Tekne turu da yapabileceğiniz müzedeki en ilginç eser ise hiç şüphesiz dünyanın en eski gemilerinden Star of India.

Resmi tatiller haricinde her gün 21:00’e kadar açık olan müzeye giriş ücreti yetişkinler için 18 USD ve 3 – 12 yaş arasındaki çocuklar için 8 USD.

10.d San Diego Model Demiryolu Müzesi (San Diego Model Railroad Museum)

San Diego'da gezilecek yerler railroad museum

California demiryollarının tarihini ve mirasını korumak amacıyla kurulmuş olan müze bugün dünyadaki en büyük -işleyen- demiryolları modellerine sahip. Müzede Southwest Demiryolları’na ait 4 farklı demir yolu prototipi sergileniyor. Ayrıca çocuklar için bir de oyuncak tren salonu var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir