SCHENGEN VİZESİ

Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler
Schengen Vizesi, uygun makamlar tarafından ilgili tarafa Schengen Bölgesini ziyaret etme ve Schengen Bölgesi dahilinde seyahat etmeye yönelik olarak düzenlenen belgedir.

Schengen Bölgesi, vatandaşlarının tek bir ülke olarak bu bölge dahilinde serbest dolaşımına izin vermeyi kabul eden 26 ülkeden oluşmaktadır. Schengen anlaşmasıyla bağlı 26 ülke arasından 22 tanesi AB’nin parçası, diğer 4 tanesi ise EFTA’nın (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) parçasıdır.

Schengen bölgesi Birleşik Krallık hariç olmak üzere Avrupa ülkelerinin çoğunluğunu kapsar ve Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs ve İrlanda gibi ülkeler yakında anlaşmaya taraf olacaktır. Ancak, Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn gibi Schengen bölgesine ait olup serbest dolaşım politikasını destekleyen fakat AB’nin parçası olmayan ülkeler de bulunmaktadır.

Schengen Bölgesine Üye Ülkeler

Belçika
Avusturya
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
İzlanda
İtalya
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İsviçre
Lihtenştayn

Schengen Vizesi nedir?

Schengen Bölgesine üye ülkeler tarafından elde edilen Schengen vizesi, sahibine, geçerliliği ve zaman dilimi süresince, Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve aynı zamanda EFTA Schengen üyelerine ait tüm Schengen Bölgesi dahilinde serbest dolaşım sağlar.
EFTA’nın açılımı nedir?
EFTA, dokuz Avrupa ülkesinde (Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsviçre ve Birleşik Krallık) bulunan on Adil Ticaret ithalatçısından oluşan bir birliktir. EFTA, gayri resmi olarak en eski ve en büyük Adil Ticaret ithalatçılarının bazıları tarafından 1987 yılında kurulmuştur. 1990 yılında resmileşmiştir. EFTA, Hollanda’da bulunur ve Ana Sözleşmesi Felemenkçe dilindedir.

EFTA AB’den ne açıdan farklıdır?
EFTA, dokuz Avrupa ülkesinde (Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsviçre ve Birleşik Krallık) bulunan on Adil Ticaret ithalatçısından oluşan bir birlikken AB, çoğunlukla Avrupa ülkelerinden oluşan (tam olarak söylemek gerekirse 28) ve dünya ekonomisine tek bir ekonomik birim olarak katılan ve tek bir resmi para birimi (avro) altında faaliyet gösteren bir gruptur.

Bir vize düzenlendiğinde Schengen Bölgesinde ne kadar süreyle ikamet edebilirim?
Belirli bir Schengen ülkesi elçiliği/konsolosluğu tarafından düzenlenen vize türüne göre seyahatin mahiyeti ve diğer ilgili koşullar gereğince söz konusu vizeye uygulanan farklı kısıtlamalar bulunmaktadır. Ancak, seyahat edenlere düzenlenen en yaygın vize türü giriş tarihinden başlayarak altı ayda bir maksimum 90 güne ulaşabilmektedir.

Hangi durumda Schengen vizesine başvurmama izin verilir?
Sırasıyla tüm gerekli belgeleri edinebilen ve Schengen bölgesinde konaklamaları sırasında kendilerini idare edebilecek finansal araçlara sahip olan herkesin bir Schengen vizesine başvurmasına izin verilir.

Ne tür bir Schengen vizesine ihtiyacım var?
Seyahatinizin maksadına/mahiyetine bağlı olarak atanan Elçilik/Konsolosluk tarafından düzenlenen üç başlıca Schengen vizesi türü bulunmaktadır.

Tek Tip Schengen Vizesi, Schengen Bölgesi Üye Ülkelerinden birinin giriş tarihinden başlayarak altı ayda bir maksimum 90 güne kadar süreyle istenilen bölgeye geçme veya orada ikamet etmeye yönelik iznini temsil etmektedir.
Sınırlı bölgesel geçerliliği olan vize, sadece vizeyi düzenleyen Schengen Ülkesine veya bazı diğer durumlarda vizeye başvururken özel olarak belirtilen belirli Schengen ülkelerine seyahat etmenize izin verir.
Ulusal vize Schengen ülkelerinden birinde okuyacak, çalışacak veya kalıcı olarak ikamet edecek belirli bireylere verilir.
Tek Tip Schengen Vizesi nedir?
Tek Tip Schengen Vizesi seyahat maksadına göre hem “A” hem de “C” olmak üzere iki kategori için de geçerlidir.

“A” kategorisi, sahibine Schengen Ülkesi Bölgesine girmeden Schengen Ülkesi Havalimanı dış hatlar bölgesinden seyahat etmesine izin veren Havalimanı Transit Vizesini temsil etmektedir. Havalimanı transit vizesi, Schengen Ülkesi Havalimanından aktarmalı uçuş yoluyla Schengen dışı bir ülkeden başka bir Schengen dışı bir ülkeye seyahat eden vatandaşlar için zorunludur.
“C” kategorisi, sahibine vizenin geçerliliğine bağlı olarak belirli bir süreyle bir Schengen Ülkesinde (Schengen Bölgesi) ikamet etme izni veren Kısa Süreli bir vizeyi temsil eder.
Schengen vizesi sahiplerine giriş izin veren Schengen dışı ülkeler hangileridir?
AB’nin ya da Schengen Bölgesinin bir parçası olmayıp yine de diğer Schengen dışı ülkelerden yabancı vatandaşlara SADECE geçerli bir Schengen Vizesi göstermeleri üzerine kendi bölgelerine giriş ve orada konaklama İZNİ VEREN 19 ülke bulunmaktadır. Bu yabancılar onların bölgelerine girmek, oradan geçmek ve orada geçici olarak konaklamak için bu ülkeler tarafından düzenlenen ulusal bir vizeye ihtiyaç DUYMAZLAR.

Vize başvurusu için uçuş seyahat programı nedir?
Uçuş seyahat programı belirli bir uçuşun programı hakkında çevrimiçi olarak doğrulanabilen onaylı bir belgedir.

Vize başvurusu için uçuş seyahat programı nasıl alınır hakkında daha fazlasını öğrenin!

Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesi, seyahatlilerimizin önündeki en büyük engel. O nedenle internette harıl harıl vizesiz ülkeler listesini arayıp bulmaya uğraşıyoruz. Schengen vizesi nedir, Schengen vizesi için gerekli evraklar, Schengen vizesi ücreti hakkında bilgilerimi paylaştım.
Schengen vizesi, önümüzde Çin Seddi gibi duruyor sanki. Öyle bir set ki, psikolojik baskısı bile seyahatlilerimizin önündeki en büyük engel. O nedenle internette harıl harıl vizesiz ülkeler listesini arayıp bulmaya uğraşıyoruz.

Neden mi? Evrak toplamak ve bekletilmek bizim ruhumuza ters bir defa eşek yükü kadar evrak toparlayıp, bi ton para bayılıp sonra da konsolosluk kapılarında saatlerce bekliyoruz. Keyifli bir tatil veya seyahatin yolunun bundan geçtiğini bildiğimiz halde, ya baştan yan çiziyoruz, ya da sürüne sürüne evrakları topluyoruz. Kapısını bu kadar aşındırdığımız Schengen ülkeleri, bize kolaylık göstermeye de hiç mi hiç yanaşmıyor.

Schengen

Schengen ülkeleri hangileri
Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.

Schengen Vizesi

İlk Schengen Vizem, Fransa Konsolosluğundan alıp, Danimarka’ya uçmuştum
Schengen vizesine en çok başvuran ülkeler arasında beşinci sıradayız. Bu vize için en çok başvuru yapan ülkeler sırayla şöyle:
Rusya federasyonu (6.995.141 başvuru)
Ukrayna (1.589.963 başvuru)
Çin (1.497.178 başvuru)
Türkiye (779.464 başvuru)
Belarus (777.813 başvuru)
Türkiye, Schengen vize işlemleri için, 2009-2012 arasında, son dört yılda 140 milyon Euro harcamış ve buna kargo masrafları, aracı kurumun hizmet bedelleri, dokümanları hazırlarken ettiğimiz masraflar ve diğerleri dahil değil üstelik. Bunları da eklediğimizde bu rakam 200 milyon Euro civarına çıkacaktır eminim.

Schengen vizesi için en çok başvuru yaptığımız ülkeler ise:

Almanya (190.304 başvuru)
İtalya (139.071 başvuru)
Yunanistan (131.598 başvuru)
Fransa (103.677 başvuru)
İspanya (48.924 başvuru)
Kendi adıma konuşursam yukarıdaki ülkelerin hepsinde de bulundum ve vize almanın o sancılı sürecini şu anmış gibi de hep hatırlıyorum.

Schengen vizesi hakkında bilgiler
Schengen adı, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasından geliyor. 1985’te Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg’un sınırları arasında geçişi kolaylaştırmak ve kontrolü kaldırmak amacıyla başlattığı antlaşmasının imzalandığı yer olarak adını uygulamaya vermiş.

Topluluk çerçevesi dışında başlatılan Schengen işbirliği, Schengen Bölgesi dış sınırlarındaki korumanın güçlendirilmesi konusunda teminat vererek, kişilerin, imzacı ve ortak (iç sınırlarda denetimlerin kaldırılması) ülkeler arasında serbest dolaşımını sağlıyor. Schengen bölgesine üye bir ülkenin sınırlarından bir kere giren herkes, kontrol edilmeksizin diğer ülkelerin sınırlarından geçebiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir Schengen üye devleti konsolosluğunca verilmiş bir vize ile Schengen Alanında yer alan ülkelere giriş yapabiliyor. Schengen vizesi ile 6 ay içinde en fazla 90 gün Schengen ülkelerinde dolaşabiliyorsunuz. Bu rakam geriye dönük 6 aylık süreye bakılarak hesaplanıyor.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Schengen vizesi ücreti

Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabiliyor. Vize başvuruları en erken 7 iş gününde sonuçlandırıldığı söylense de süre bazen 3 haftayı dahi bulabiliyor.
Schengen vizesi ücreti 60€ ve sadece peşin olarak Euro olarak ödenebiliyor. 6 ila 12 yaş grubundaki çocuklar 35 Avro vize ücreti ödüyor. İlk başvurular parmak izi verdildiğinde bizzat yapılıyor, sonraki başvurularda aracı acente kullanılabiliyor.

Erasmus Köprüsü, Rotterdam

Schengen vizesi evrakları

Vize başvurusunda istenen, seyahatin amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyen belgeler hazırlanmalı ve istenilen evraklar eksiksiz sunulmalı. Konsolosluk, sunulan belgelerin yanı sıra başka evrakların, belgelerin gösterilmesini de isteyebilir. İstenilen her belgeden birer fotokopi hazırlanması gerekiyor.
1. Pasaport
Pasaport, talep edilen vizenin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalı. Konsolosluk, verilerin okunaksız, fotoğrafı net olmayan ve sayfaları dolmuş, tahrip olmuş, yırtılmış pasaportları kabul etmiyor. Pasaportta yer alan verilerin formda ve sunulan diğer belgelerde yer alan veriler ile uyuşması şart.

 

2. Vize talep formu
Vize talep formu konsolosluklardan veya onların web sitelerinden ücretsiz temin edilebilir. Web sitesinden indirilen formlar yazdırılıp, eksiksiz, okunaklı bir biçimde doldurulmalı ve imzalanmalı.

3. Biyometrik fotoğraf
Biyometrik çekilmiş 2 adet (3.30×4.00 cm). Fotoğrafın yaklaşık 3,5 x 4 cm ebatında ve en son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor. Daha önce vize almakta kullandığınız süresi geçmiş fotoğrafları kullanmamaya dikkat edin.

4. Seyahat sağlık sigortası
Gidilecek ülkede kalış süresini tamamen kapsayan ve tüm Schengen devletlerinin topraklarında geçerli olan, acil tıbbi işlemin yanı sıra sağlık nedeniyle kişinin ülkesine geri gönderilmesi gerektiğinde kullanılmak üzere asgari 30.000 Euro teminat bedeli olan sağlık sigortası yaptırılması gerekiyor.

5. Uçak bileti ve diğer Biletler
Gidilecek ülkeye ait gidiş-dönüş uçak bileti. Eğer farklı noktalardan gidiş dönüş yapılacaksa, bunu gösterir bilet rezervasyonları veya alınmış biletlerin dökümü.

6. Otel rezervasyonu
Turla gitmeyip münferit turist olarak gidenler otel konaklamasının hepsini ödemeli ve otelden mail yoluyla alınan ödendi konfirmasyonunu belgelenmeli. Şayet birden fazla Schengen üyesi ülke ziyaret edilecekse, her bir ülke için geçerli olmak üzere seyahatin ve konaklamanın maddi teminatının mevcut olduğunun belgelenmesi gerekir. Konaklama rezervasyonunu ücretsiz yapmak için booking.com sayfasını tıklayın.

7. Gelir belgesi
İşveren tarafından verilen maaş bordrosu, son 3 aylık hareketi gösterir aktif banka hesap özeti, kredi kartı son ay ekstresi. Gelir gösteren kira sözleşmesi, tapu belgesi, araba ruhsatı fotokopileri. Bunlar en önemli evraklar. Kredi kartı limitlerinizin de görünmesini sağlayın.

8. Resmi vize başvuru evrakları
– Çalışanlar için vize başvuru evrakları
İşveren Yazısı: Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge.
Son 3 aya ait maaş bordrosu
SGK işe giriş bildirgesi
Son üç aya ait SGK hizmet dökümü
Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
Vergi Levhası kopyası
Resmi Gazete kopyası
İmza Sirküleri kopyası

– İşverenler için vize başvuru evrakları
Şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi
Şirket vergi levhası fotokopisi
Şirket faaliyet belgesi fotokopisi
Şirket imza sirküleri
Şirket Resmi Gazete kopyası
Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı

– Emekliler için vize başvuru evrakları
Emekli maaşını gösterir orijinal belge (son bir hafta içerisinde alınmış banka hesap özeti)

Çiftçiler için; Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi. Öğrenciler için; Orijinal öğrenci belgesi. Reşit olmayanlar için (18 yaş altı); Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname), Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopileri ve tam tekmil vukuatlı nufüs kayıt örneği) ve Orijinal öğrenci belgesi. Kişi çalışmıyorsa veya yeni mezun ise; en son mezun olduğu yerden diploma veya mezuniyet belgesi fotokopisi.

9. Davetiye
Eğer bir iş veya aile tarafından davet ediliyorsanız; göçmenlik ve Vatandaşlık Kurumu tarafından onaylanmış davetiye veya iş ortağı ve ya etkinlik organize eden tarafından imzalanmış, mühürlenmiş, o ülkedeki adresi ve telefon numarasının açık belirtildiği davetiyeler.

10. Dilekçe
Konsolosluğa hitaben yazılmış olan, seyahatinizin amacını belirten bir dilekçeyi başvuruya mutlaka ekleyin. O ülkeye neden gitmek istediğinizi anlatın.

11. Turla gidilecekse ilgili evraklar
Gidilecek turun bir programı ve turun ücretini ödediğinize dair, tur şirketinden alacağınız evraklar dosyaya eklenmeli.

Pasaport

Schengen vizesinin olması, Schengen ülkelerine kesin giriş hakkı verdiği anlamına gelmiyor. Ülkelerin giriş kapılarında, kişiye neden geldiği, kalmayı planladığı süre, seyahatini nasıl finanse edeceğini gösterir kanıtlar tekrar istenebilir (Şimdiye kadar bana hiç sorulmadı).

Evrak hazırlama vizenin en önemli ve ciddiye alınması gereken bir süreci. Ne kadar iyi kanıt ve belge sunulursa vize almak o derece kolaylaşıyor. Tembellik etmeyip, evrakları tamamladıktan sonra gecikmeden vizeye başvurulmasını tavsiye ederim. Mülakata çağrılma durumunda ise verilen zamandan önce orada hazır olmaya dikkat edin.

Artık çoğu ülke konsoloslukları Schengen vizesi için yetkili kurumlarla birlikte çalışıyor. Bulunulan ile bağlı olarak bu yetkili kurumlara başvuru yapılması gerekiyor.

Seyahatin amacına göre, istenen belgeler arasında farklılıklar olabilir. Ayrıca konsolosluk vize tipi durumuna göre başvuruya eklenen belgelerin yanı sıra başka belgeleri talep de edebilir. Bu nedenle vize başvurularında olası bu durumları da zaman olarak, vize alma sürecini uzatabileceği akılda tutulmalı. Birisi 3 günde vizeyi alabilirken, bir başkasınınki 2 hafta sürebilir.

Yorum ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kutusuna yazın. Bilgilerimizi paylaşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir