Serinlemek İçin Farklı Bir Alternatif: Akdeniz Yaylaları Akdeniz Yayla Şenlikleri

1 – Sertavul Yaylası / Mersin – Mut

Mersin Sertavul Geçidi
Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlayan Sertavul Geçidi bölge yerleşimine adını vermiştir. Karaman ile Mut ilçeleri arasındaki bağlantı yolunu oluşturan bu yayladır. Kış aylarında çoğu zaman kardan yolların kapandığı yayla baharda yemyeşil bir bitki örtüsü ile kendini süsler. Akdeniz sahilleri sıcak yaz akşamlarına teslim olurken Sertavul buz gibi akşamlarda misafirlerini ağırlamakta.

2 – Üçoluk Yaylası / Antalya – Kemer

Kemer Üçoluk Yaylası
Antalya’nın en güzel sahillerinden birine ev sahipliği yapan Kemer‘in başı dumanlı Toroslara uzanan yerinde konuklarını ağırlar Üçoluk Yaylası. 1.500 metre yükseklikte bulunan bu yaylaya heybetli çam ağaçlarının arasından geçen 37 kilometrelik yol ile ulaşılıyor. Elektrik ve telefon gibi alt yapı hizmetlerinin henüz ulaşmamış olduğu Üçoluk Yaylası basit yayla evleri, sedir, çam, çınar ağaçları ile bütünleşmiş gibidir. Daha çok yerli halkın sıcak yaz günlerinden kaçmak için geldiği yaylaya turistler kamp ve trekking yapmak için gelmektedir. Dilerseniz Antalya otel sayfasındaki otellerden birinde konaklayıp, Üçoluk Yaylası’nı günübirlik de ziyaret edebilirsiniz.

3 – Sütleğen / Antalya – Kaş

Sütleğen YaylasıAntalya’nın yaylaları ile ünlü bölgesi Gömbe’nin 15 kilometre güneyindeki Sütleğen, Kaş‘ın doğusunda yer almakta ve ilçenin en etkileyici yaylalardan biri. Adını Sütleğen bitkisinin çok olması nedeniyle aldığı bilinen yaylanın denizden yüksekliği 950 metre. Torosların; çam, sedir ve ardıç ağaçlarıyla kaplı derin bir vadisinde yer alıyor. Yayla aynı zamanda Likyalılardan kalma bir antik kente de ev sahipliği yapıyor. Sütleğen ayrıca Kıbrıs Kanyonu ile de ziyaretçileri kendine çekmektedir.

4 – Bezirgan Yaylası / Antalya – Kalkan

Bezirgan Yaylası
Kalkan‘ın denizi, güneşi, sahili, gece eğlencelerinin yanında yaylaları da dikkat çekiyor. Kalkan’dan 500 metre yüksekte yer alan Bezirgan Yaylası ise en çok ziyaret edilen yer. Bezirgan Yaylasına ulaşım için Kalkan’dan dolmuş ya da taksi kullanabileceğiniz gibi kendi özel aracınızla ulaşım için ise Elmalı ayrımından 15 kilometre yol almanız yeterli.

5 – Ördübek Yaylası / Antalya – Finike

Ördübek YaylasıTertemiz havası ve yemyeşil doğası ile Ördübek Yaylası, Finike-Elmalı yolunun 41.km’sinden batıya dönülerek 6 km. stabilize yol aşılarak ulaşılıyor. Yaz aylarında ise Finike’den karşılıklı seferler düzenlenen minibüslerle gidip dönmek mümkün oluyor. Oldukça geniş bir alana sahip olan yaylanın kır çiçeklerini asırlık sedir ağaçları ile ardıç ağaçlarına eşlik ettiği bir ortamda bedeninizi dinlendirirken ruhunuzun da dinlendiğini hissedersiniz. Çok az sayıda yayla evinin olması, hiçbir altyapının bulunmaması, bu harikulade güzel olan yaylayı bakir kılmıştır. Yaylanın yakınında yer alan antik Arycanda kenti de gidilmişken görülebilecek yerler arasında bulunuyor.

6 – Dereköy Yaylası / Antalya – Alanya

Dereköy YaylasıTorosların çam ormanları içerisinde yer alan bu saklı yayla, Kargı Çayı’nın aktığı vadinin güney yamacında yer alıyor. Dereköy Yaylası diğer yaylalardan farklı olarak biraz daha tanınıyor. Bu tanınmanın doğurduğu sonuç olarak da yaylaya gün içerisinde jeeplerle safari düzenleniyor. Yaylada konaklama alanları ile çok sayıda yeme – içme ve dinlenme alanı bulunuyor.

7 – Akçatekir Yaylası / Adana – Pozantı

Bezirgan Yaylası
Pozantı ilçesine 17 km. mesafede yer alan bu yayla çok geniş bir alana yayılmıştır. Yaylaya şehirlerarası otobüsler ve Adana ile Tarsus‘tan yolcu taşımacılığı yapan otobüs, minibüs ve midibüslerle yaz-kış günün her saatinde gidilebilir. Çam, ardıç ve meyve bahçeleri arasında kurulmuş olan yaylada, tipik yayla evleri ara ara göze çarpmaktadır. Ayrıca yaylada her yıl düzenlenen Akçatekir Yaylası Geleneksel Yayla Şenlikleri ile birçok kişi gelmektedir.

YAYLA TURİZMİ

Finike-Ördübek Yaylası

Toroslar'daki antik tapınak

Finike-Elmalı karayolunun 41. km’sinden batıya dönülerek 6 km. stabilize yolla ulaşılır. Yaz aylarında Finike’den minibüslerle ulaşmak mümkündür.

Asırlık sedir ağaçları ile ardıç ağaçlarının çevrelediği, çok geniş alanlara yayılmış olan yaylanın tabanı ise, dağ çayırları ve kır çiçekleri ile kaplıdır.

Çok az sayıda yayla evinin olması, hiç bir altyapının bulunmaması, bu harikulade güzel olan yaylayı bakir kılmıştır. Arif köyünde bulunan antik Arycanda kenti yaylada görülebilecek yerler arasındadır.

Ormanlarla kaplı dik yamaçlı tepelerin çevrelediği çanak şeklinde bulunan Ovacık Yaylası’nda altyapı bulunmamaktadır.

Tamamen bakir olan Ovacık Yaylası’ndan geçen dere kıyısı kamp yapmak için oldukça elverişlidir. Yaylada bulunan kale ka¬lıntıları yaylanın görülebilecek yerlerindendir.

Alanya – Demirtaş Nahiyesi Kaş – Sapadere – Tokar ve Söğüt Yaylaları

Toroslar'daki antik tapınak

Alanya’ya bağlı Demirtaş nahiyesinin kuzeyinde Toros Dağları’nın iç kısımlarında bulunan yaylalara, stabilize yolla ulaşmak mümkündür. Kaş Yaylası 30 km., Sapadere Yaylası 35 km., Tokar Yaylası 40 km., Söğüt Yaylası ise 50 km. mesafededir.

Meyve bahçeleri, kır çiçekleri ve dağ çayırları ile kaplı olan yaylalar bakir durumdadır.

Yayla yakınlarında bulunan köylerde telefon, kır kahveleri, kır lokantaları hizmet vermektedir. Demirtaş Çayı kıyısında kamp kurup olta ile balık avlanabilmektedir.

İbradı- Maşad – Kocaoluk – Sütleğen – Elmalı – Gebesin – Söğütbeli -Sülek Yaylaları

Yaylalar, İbradı ilçesinin kuzeyinde bulunan İbradı-Beyşehir yolu üzerinde ve yakınındadır. Hasan Dağı eteklerinde 1200-1500 m. yüksekliktedir.

Taştan basit evlerin bulunduğu yaylalar ve çevresi ardıç, çam, köknar ve sedir ağaçları, meyve bahçeleri ile kaplıdır.

Üzüm bağları ve yöresel şarabı ile meşhur olan İbradı ilçesi, eski Türk evlerinin bulunduğu ender yörelerdendir.

Türkiye’nin en büyük mağaralarından olan Altınbeşik Mağarası’nı (12 km.) ve 15 km. uzaklıkta bulunan Düdencik Mağarası’nı görmek mümkündür.

Yaban hayatı bakımından zengin olan yörede, yaban keçisi, keklik, tilki, tavşan, yaban domuzu ve bol miktarda ardıç kuşu bulunmaktadır.

Alanya-Dereköy Yaylası

doğa, manzara, çim, yaz, gökyüzü, çayır, alan

Alanya’nın kuzeyinde bulunan yayla köyüne, 30 km’lik asfalt yolla ulaşılmaktadır. Kargı Çayı’nın aktığı vadinin güney yamaçlarında çam ağaçları meyve ve sebze bahçeleri içerisinde kurulmuştur.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Şirinköy’de kır kahveleri, bakkallar, sağlık ocağı, et yemekleri sunan lokantalar hizmet vermektedir.

Günübirlik gezilere, piknik yapmaya, orman içinde yürüyüş yapmaya elverişlidir.

Serik -Beşkonak -Altınkaya (Zerk – Selge) – Ballıbııcak Köyleri, Gödre ve İkiz Yaylaları

Serik ilçesinden, 35 km’lik narenciye bahçeleri, maki ve çam ağaçları arasından geçen asfalt yolla Beşkonak nahiyesine ulaşılır.

Beşkonak Altınkaya (Selge-Zerk antik kenti) köyüne, Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinden geçen 10 km’lik stabilize yolla ulaşmak mümkündür.

Altınkaya, Ballıbucak köy yolunun 3. km’sinden batıya dönülerek 3 km’lik patika yolla İkiz Yaylası’na ulaşılır.

Antalya’nın kuzey-kuzeydoğusunda Kuyucak Dağı eteklerinde bulunan yaylalar, 1600-1900 m. yüksekliktedir.

Maki, çam, köknar, ardıç, sedir ormanları ile iç içe bulunan yaylalarda altyapı bulunmamaktadır.

Yakınında bulunan köy halkının hayvanlarını otlattığı ve yayla olarak kullandığı İkiz Yaylası’na, kara ulaşımı yoktur.

Manavgat – Yaylalar

Lapazan Yaylası

Köprüçayı Vadisi’nin ikiye ayırdığı Toroslar’ın üzerinde birçok yayla bulunmaktadır. En önemlileri Güğlenpınar ve Beloluk Yaylaları, Avanos Beliği, Tefekli Bölgesinde Gücer Yaylası, Kesikbeli, Akçaalan Yaylası, Topalceviz, Alıç ve Demre Yaylaları, Dumanlı Yaylası ile Bozburun Dağı eteklerindeki İkiz Yaylası’ndan oluşur.

Köy halkının büyük çoğunluğu yazın yaylalara göçer.

Saklıkent (Saklı) Yaylası

Antalya’dan 10 km’si asfalt 40 km’si stabilize olan güzel manzaralı bir yolla yaylaya ulaşılmaktadır. Antalya’nın kuzeybatısında Bey Dağları silsilesinin ortalarında 1850 m. rakımda bulunan Saklıkent Yaylası’nda kayak tesisleri de bulunmaktadır.

Antalya halkının yoğun olarak rağbet ettiği yaylanın çevresinde bulunan Karçukuru, Fesikan Yaylası, Yazır Yaylası, Moryer, Eren Dağı, Fesleğen Yaylası, Yazır Sırtları, Bereket Dağı gezilerek kamp kurmaya ve piknik yapmaya elverişlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir