SEUL GEZİLECEK YERLER 2024

Seul gezilecek yerler listesi hazırlamadan Güney Kore‘nin başkentine gitmek iki nedenden dolayı oldukça riskli. Bu durumun ilk nedeni, kent merkezinin dört bir yanına dağılmış çok sayıda cazibe merkezi, müze ve tarihi yapının bulunması. İkinci sebep ise bu yerleri gelişigüzel bir gezi programı oluşturup ziyaret etmenin ciddi zaman kayıplarına yol açması.

Tatilinizde kıymetli zamanınızı boşa harcamanızı ve Seul‘ün ruhunu yansıtan önemli yerleri es geçmenizi istemediğimden sizler için aşağıdaki listeyi hazırladım.

1. Gyeongbokgung Palace

seul gezisi Gyeongbokgung Palace

Seul gezilecek yerler listenizi hazırlarken ilk sıraya Gyeongbokgung Palace‘ı yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü adının dilimizdeki karşılığı “Batı Sarayı” olan ihtişamlı yapı kompleksi, sadece kentin değil tüm ülkenin en önemli yapısı konumunda.

Saray, Joseon Hanedanı’nın kurucusu Kral Taejo tarafından 14. yüzyılın sonlarında inşa ettirilmiş. 1592‘ye kadar kraliyet sarayı olarak kullanılan yapı kompleksi, Japon istilası sırasında ağır hasar görmüş ve 300 yıl boyunca atıl durumda kalmış. Saraya eski görkemini kazandıran isimse 1865’te yeniden yapım sürecini başlatan Kral Gojong olmuş.

Tamamını gezmenin nereden baksanız 2-3 saat aldığı Gyeongbokgung, farklı amaçlar için kullanılan 330 binaya ev sahipliği yapıyor.

Bahçesi yerel kültürü yansıtan heykellerle süslü saraydaki gezintinizde ilk olarak ana bina Geunjeongjeon’u ziyarete edebilirsiniz. Ana saray binasının batısında yer alan Gyeonghoeru da bir hayli etkileyici görünüme sahip. Bu iki bina ve diğerleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, sarayda düzenlenen ücretsiz rehberli turlara katılabilirsiniz.

 • Adres: 161 Sajik-ro, Sejongno, Jongno-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.30
 • Giriş Ücreti: 10.000 KRW
 • Web: royalpalace.go.kr

2. Bukchon Hanok Village

Bukchon Hanok Village seul seyahati

Gyeongbokgung ile Changdeokgung arasındaki alana kurulu Bukchon Hanok Village, Güney Kore sivil mimarisine meraklı gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Gerçi 600 yüzyıllık geçmişe sahip bu otantik yerleşimi sadece göz alıcı mimarisi ile değerlendirmek bence büyük haksızlık olur. Çünkü köy sınırları içerisinde oldukça iyi korunmuş şekilde varlıklarını devam ettiren yüzlerce ev aracılığıyla, gezginler Kore kültürü hakkında detaylı bilgi sahibi oluyor.

Adının Türkçe karşılığı “Kuzey Köyü” olan Bukchon Village’daki evlerin bir kısmı restoran ve çay evi olarak kullanılıyor. Dilerseniz sabah ilk iş burayı ziyaret edip keyifli bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Sonrada Bukchon Traditional Culture Center‘a uğrayıp bölgeyi tanımanızı kolaylaştıracak ücretsiz İngilizce kitapçığı alabilirsiniz.

Tabii bu huzur dolu yerleşimi gezerken bazı kurallara uymanız gerekiyor. Örneğin yetkililer, köy sokaklarında yürürken veya buradaki mekânlarda mola verdiklerinde konuklardan gürültü yapmamalarını rica ediyor. Köy sınırları içerisinde fotoğraf çekmek de yasaklanmış. Eğer köyü gezerken bilgi almak isterseniz kırmızı kıyafet giymiş görevlilere danışabilirsiniz.

3. Changgyeonggung Palace

Changgyeonggung Palace seul gezilecek yerler

Seul’deki 5 ana sarayın en güzeli olarak anılan Changgyeonggung Palace, 1405 yılında inşa edilmiş. Kraliyet ailesinin kullanabileceği ikinci saray olarak inşa edilmesine rağmen Japon istilası sırasında Gyeongbokgung’un kullanılamaz duruma gelmesi sonucu kaderi tamamen değişmiş.

1872’ye kadar ana kraliyet sarayı unvanını taşıyan yapı kompleksi, Joseon dönemine ait diğer tüm türdeşleri gibi arkasında dağ, önünde ise küçük akarsu olacak şekilde planlanmış.

Changgyeonggung’un iç kısmına ulaşabilmek için öncelikle Donhwamun‘dan giriş yapmanız gerekiyor. Kapıyı geçtikten sonra ziyaretçileri sol tarafta yer alan ve sarayın ana binası konumunda olan Injeongjeon karşılıyor.

Kral Heonjong döneminde yapı grubuna eklenen Nakseonjae ve veliaht prensin çalışmalarını rahatsız edilmeden sürdürebilmesi amacıyla inşa edilen Yeongyeongdang, sarayda gezginlerin yoğun ilgi gösterdikleri diğer binalar olarak öne çıkıyor.

Eğer saray hakkında en doğru bilgileri yetkili birisinden öğrenmek isterseniz tıpkı Gyeongbokgung’da olduğu gibi ziyaret saatinizi ücretsiz rehberli turlara denk getirebilirsiniz.

 • Adres: 185 Changgyeonggung-ro, Waryong-dong, Jongno-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00
 • Giriş Ücreti: 1.000 KRW
 • Web: cgg.cha.go.kr

4. Myeongdong

Myeongdong caddesi seul gezi rehberi

Seul’ün iki önemli sarayını ve yerel kültüre ait izlerle dolu olan köyü gezdikten sonra Myeongdong‘u ziyaret edebilirsiniz. Çünkü biri Myeong-dong Tren İstasyonu‘ndan diğeri ise Euljiro’daki Lotte Mağazası‘ndan başlayan iki büyük caddenin arasında kalan bölge, kentte alışverişin merkezi olarak kabul ediliyor.

Giyim ürünleri ile ayakkabı ve aksesuar çeşitleri satan mağazalara ek olarak kentin bu prestijli bölgesinde ünleri ülke sınırını çoktan aşmış yerel tasarımcılara ait butikleri bulabilirsiniz.

Seoul Global Cultural Center ve Myeong-dong Cathedral‘e ev sahipliği yapan bölge, alışveriş olanakları kadar eğlence fırsatlarıyla da gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor.

Üstelik her yaş grubuna hitap eden seçeneklerin bulunması, bölgeyi aileler için ideal bir yer haline getiriyor. Dilerseniz alışveriş yaptıktan sonra Myeongdong’daki tiyatrolarda sergilenen canlı performansları izleyebilirsiniz. Tabii öncesinde Kore, Batı ve Japon mutfaklarına odaklanan restoranlardan birinde kısa ama lezzet dolu bir mola verebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Tmark Grand Hotel Myeongdong bölgedeki popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5. Insadong

seul gezi rehberi Insadong

Myeongdong, kentin en eski ticaret bölgesi olmasına rağmen konuklarına modern alışveriş ve eğlence olanakları sunuyor. Eğer sizin amacınız geleneksel ürünler bulmaksa Seul gezilecek yerler listenize Insadong‘u dâhil edebilirsiniz.

Kentin kalbinde yer alan cadde üzerinde 100’e yakın galeri, geleneksel tipte restoranlar ve çayhaneler ile kafeler mevcut. Hakgojae, geleneksel Kore kültürünü yansıtmak konusunda gayet başarılı olan galerilerin en ünlüsü.

Zamanınız kalırsa geleceği parlak birçok sanatçıyı destekleyen Gana Sanat Galerisi ile aynı adı taşıyan sanat merkezini de ziyaret edebilirsiniz.

Dört bir yanı performans sergileyen sokak sanatçıları ile dolu olan Insadong’da gezerken şeker tüccarlarının ve falcıların kurdukları stantlara uğrayabilir, acıktığınızı hissettiğinizde Kore usulü bonfilenin ya da geleneksel yeşil soğan kreplerinin tadına bakabilirsiniz.

Cadde, cumartesi günleri 14.00-22.00 ve her pazar 10.00-22.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatılıyor. Ziyaretinizi bu zaman dilimlerine denk getirebilirseniz caddenin sunduğu fırsatların tadını çok daha fazla keyif alarak çıkartabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Insadong bölgesinde yer alan 3 yıldızlı ibis Ambassador Insadong, ekonomik ama temiz, kaliteli bir yerde konaklamak isteyenler için ideal. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

6. N Seul Kulesi

seul gezisi N Seul Kulesi

Kenti koruduğuna inanılan Namsan Dağı’nın zirvesinde yer alan N Seul Kulesi, televizyon ve radyo yayınlarının geniş kitlelere ulaştırılabilmesi amacıyla 1969 yılında inşa edilmiş.

236,7 metrelik yüksekliğe sahip yapı, Kore’de bu amaçla kurulan ilk televizyon kulesi olma özelliği taşıyor. Deniz seviyesinden 480 metre yukarıda olan kule, hizmet vermeye başlamasının 40. yılında ziyarete açılmış.

Modern mimarinin geleneksel yaşam stili ile iç içe geçtiği Seul’ün enfes manzarasını kuş bakışı izlemek için en ideal yer olan kulenin gözlem platformunda, manzarayı seyrederken göreceğiniz önemli yapılar hakkında detaylı bilgiyi sesli rehberlik hizmeti aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Havanın kararmaya başlaması ile birlikte yanan ışıklar sayesinde konuklarına sunduğu manzara daha da etkileyici hale gelen N Seul Kulesi bünyesinde ayrıca 7 farklı yeme-içme alanı bulunuyor.

 • Adres: 105 Namsangongwon-gil, Yongsan 2(i)ga-dong, Yongsan-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-23.00
 • Giriş Ücreti: 10.000 KRW
 • Web: nseoultower.com

7. Cheonggyecheon Stream

Cheonggyecheon Stream seul seyahati

Seul’de tatil yaparken huzurun ön planda olduğu farklı tasarımlara sahip yerlere sıklıkla rastlayacaksınız. Cheonggye Meydanı’ndan başlayan Cheonggyecheon Stream, farklı atmosferi ile bu tarz yerler arasında bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Kentin en popüler noktalarını gezmek isteyen gezginler kadar günlük yaşamın hareketliliğinden bunalan yerel halkın da yoğun ilgi gösterdiği dere; Kore kültürünü yansıtan süslemeleri, 22 köprüsü ve rengârenk atmosferi ile gerçekten de ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Toplanma, uyum, barış ve birliği sembolize eden derenin cazibesi, başlangıç noktasını oluşturan meydanın açılması ile daha fazla artmış.

Etrafındaki yollar tatil günlerinde trafiğe kapatılan meydan, 2.500 metrekarelik alanı kaplıyor. Geleneksel Kore bojagi (renkli sarma bez) tasarımına sahip açık alanda derenin kuş bakışı görüntüsünü yansıtan bir model bulunuyor.

Benim tavsiyem, bölgeye geldiğinizde gezintiye taş işçiliği ile göz kamaştıran meydandan başlamanız yönünde. Sonrasında Mum Çeşmesi gibi dere kenarındaki ilgi çekici eserleri incelemeye yoğunlaşabilirsiniz. Çeşmenin bir parçası olan dilek kuyuları, ülkenin 8 ilinden getirilen taşlar ile oluşturulmuş.

8. Namdaemun Market

seul gezisi Namdaemun Market

Dereye yakın konumdaki Namdaemun Market, 1964 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Geleneksel atmosferini koruyan pazar, Kore’nin alanında en büyüğü olma özelliği taşıyor.

Günün 24 saati kesintisiz hizmet veren 10 bini aşkın dükkânda çoğu ürün iş yeri sahipleri tarafından üretiliyor. Bu yüzden fiyatlar, kentin diğer alışveriş bölgelerine göre biraz daha uygun seviyelerde oluyor.

Tabii durum böyle olunca N Seul Kulesi, Namsan Hanok Köyü, Myeongdong gibi turistik yerleri ziyaretin ardından gezginlerin birçoğu, bütçelerine uygun hediyelikler bulmak için buraya akın ediyor.

Namdaemun Market bünyesinde sadece hediyelik kategorisine giren eşyalar satılmıyor. Pazar alanındaki dükkânları gezerken kıyafetten aksesuara, mutfak gereçlerinden oyuncağa kadar birçok ürünü satın alma fırsatına sahip olabilirsiniz. Hatta yiyecek bölümüne geçip yöreye özgü lezzetlerin tadına bakma olanağına kavuşabilirsiniz.

9. The National Museum of Korea

seul gezilecek yerler The National Museum of Korea

Ülkenin ve dolayısıyla Seul’ün tarihi hakkında bilgi dağarcığınızı genişletmek istiyorsanız ziyaret edebileceğiniz en doğru adresin The National Museum of Korea olacağını söyleyebilirim.

Yongsan İstasyonu’na yaklaşık 1,5 kilometre mesafede faaliyet gösteren müze, 1945 yılında kurulmuş. Yongsan Aile Parkı’nın hemen yanı başındaki kültürel tesiste sergilenen koleksiyonlar sadece ülke tarihine ışık tutmakla kalmayıp Asya’nın zengin sanatsal birikimi hakkında konuklarının fikir sahibi olmalarını sağlıyor.

Kore Ulusal Müzesi‘nin ilk katında prehistorik dönemden erken modern çağa kadarki uzun sürece odaklı koleksiyonlar sergileniyor. İkinci kata çıktığınızda ise tarihi buluntular yerlerini kaligrafiye ve resim sanatına bırakıyor.

Heykellere ve el sanatlarına ayrılmış üçüncü katta ise Kore’de yapılan eserlere ek olarak tarihin çeşitli dönemlerinde üretilmiş Orta AsyaJaponya ve Çin menşeli çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Müzenin ana girişinin hemen karşısında yer alan ve ücret karşılığı ziyaret edilebilen Özel Sergi Salonu‘nda ise İpek Yolu’nun kullanıldığı dönemlerden Rönesans zamanına kadarki zaman aralığında üretilen çarpıcı eserler sizleri bekliyor.

 • Adres: 137 Seobinggo-ro, Seobinggo-dong, Yongsan-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Web: museum.go.kr

10. Gangnam

Gangnam seul gezi rehberi

Han Nehri’nin güneyindeki Gangnam, daha doğrusu Gangnam Metro İstasyonu bölgesi, ışıltılı atmosferi ile kentin en popüler semtlerinin başına geliyor.

Gökdelenlerle dolu yerleşim bölgesini gezginler ağırlıklı olarak ışıltılı atmosferine dâhil olmak ve eğlence dolu saatler geçirmek için Seul gezilecek yerler listelerine ekliyor. Psy’nin “Gangnam Style” isimli şarkısı sayesinde tanınırlığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazlasıyla artan yerleşim bölgesinde, daha metro istasyonundayken en son trendleri müşterilerine sunan mağazalarla karşılaşabilirsiniz.

Gangnam Station Underground Shopping Center‘dan ayrıldıktan sonraysa istasyonun hemen çıkışındaki “Gangnam Style” sahnesinde dans ederken fotoğraf çektirebilirsiniz. Sahne, gündüz saatlerinde de oldukça ilgi çekici duruyor. Ama asıl cazibesini akşama doğru tüm ışıklarının yanması ile gösteriyor.

Bu arada belirtmem gerekir ki semtin tamamını gezmek rahat 3 saat sürüyor. Eğer Gangnam Turizm Bilgi Merkezi’nin düzenlediği ücretsiz turlara katılırsanız daha kısa sürede bölgenin önemli yerlerini gezebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Mercure Ambassador Seoul Gangnam Sodowe, bölgedeki en kaliteli ve popüler tesislerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

11. Gwanghwamun

Gwanghwamun seul gezi rehberi

Gyeongbokgung Sarayı hakkında listenin en başında detaylı bilgi vermiştim. Ancak ihtişamlı ana kapısı Gwanghwamun ile ilgili de sizi ayrıca bilgilendirmek istiyorum. Çünkü adını dilimize kabaca “Aydınlanma ışığı tüm dünyayı örtsün” şeklinde çevirebileceğim kapı, hem temsil ettiği anlam hem de mimarisi ile kısa da olsa ziyareti hak ediyor.

Japon işgali döneminde tamamen yıkılıp 1968 yılında beton bir kopyası inşa edilmiş olmasına rağmen yapı, bir zamanlar ne kadar zarif olduğunun sinyallerini veriyor.

Her iki yanında sarayı ateşten koruyan tek boynuzlu at-aslan karışımı “Haetae” heykelleri bulunan Gwanghwamun Kapısı’nı inceledikten sonra biraz soluklanmak için aynı adlı meydana geçebilirsiniz.

Ulusal kahramanlar olarak anılan Amiral Yi Sun-sin ve Kral Sejong‘u tasvir eden heykelleri görebileceğiniz meydana bakan sanat merkezinde nisan ortasından mayıs sonuna kadar uluslararası sanat festivali düzenleniyor. Yılın geri kalan bölümlerinde ise meydanın altındaki sergi alanı, ilginin odak noktası oluyor.

12. Dongdaemun Market

Dongdaemun Market seul gezilecek yerler

Alışverişe meraklı gezginlerin kentte tatil yaparken zaman geçirmekten kendilerini alamadıkları bir başka yerse Dongdaemun Market.

Adında pazar kelimesi geçmesine rağmen burası aslında geniş alana sahip bir bölge. Geleneksel pazarların da kurulduğu bölgede, 30 bin mağaza ve 50 bin üretici firma hizmet veriyor. Tüm bunlara ek olarak 26 alışveriş merkezinin varlığı, Dongdaemun’un Güney Kore’nin en büyük toptan ve perakende satış bölgesi olmasını sağlıyor.

Gece pazarı, geleneksel tarzda ürünlere ilgi duyan bireyler için Dongdaemun Market dâhilindeki en dikkat çekici yer olma özelliği taşıyor. Eğer sizin de aklınızda bu tarz pazarları dolaşmak varsa Namdaemun ve Dongdaemun pazarlarını gezi programınıza dâhil edebilirsiniz.

Pazarların ardındansa rotanızı bölgedeki caddeleri çevreleyen mağazalara çevirebilirsiniz. Zira bu mekânlarda, birçok ürünü piyasa fiyatının altında bulmak mümkün oluyor. Tabii arada Good Morning City ve Freya gibi büyük alışveriş merkezlerine de uğrayabilirsiniz.

13. Gwangjang Market

Gwangjang Market seul gezisi

Hazır ülkenin en büyük alışveriş bölgesini anlatmışken aynı konudan devam edip 1905’ten beri faaliyet gösteren Gwangjang Market hakkında da size bilgi vermek istiyorum. Çünkü burası ülkede düzenli kurulan ilk pazar olma özelliği taşıyor.

Gwangjang ayrıca Güney Kore mutfağını merak eden gastronomi tutkunları için adeta cenneti andırıyor. İlk kurulduğu günden bu yana 100 yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen pazar halen daha otantik atmosferini koruyor. Bu sayede gezginler yerel halkla iç içe olup bol bol fotoğraf çekme ve lezzetli ürünlerin tadına bakma fırsatı buluyor.

1962 yılında ikiye bölünen ve diğer kısmı Dongdaemun adını alan Gwangjang Market, evlenmek üzere olan Koreli çiftler içinse farklı bir anlam ifade ediyor. Evlilik arifesindeki çiftler buradaki dükkânlardan hem evlerini döşeyecekleri hem de eşlerinin ailelerine hediye edecekleri eşyaları satın alıyor.

14. Lotte World

Lotte World seul gezilecek yerler

Seul tatiliniz esnasında tek bir çatı altında eğlence ve alışveriş fırsatları sunan bir tesiste vakit geçirmek isterseniz ilk tercih hakkınızı Lotte World‘den yana kullanabilirsiniz.

1989 yılında kapılarını ziyarete açan ve dünyanın en büyük kapalı alan tema parkı olarak adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıran tesis bünyesinde eğlence odaklı alanlar, otel, alışveriş merkezi, müze, akvaryum ve çok sayıda restoran hizmet veriyor.

Bünyesinde faaliyet gösteren bu kadar çok bölüm olunca, Seokchonhosu Gölü üzerindeki yapay adaya kurulu tematik eğlence kompleksi her yaştan birey için zaman geçirmenin keyif verdiği bir yere dönüşüyor.

Tesise geliş amacınız macera yaşamaksa hiç düşünmeden soluğu Lotte World Adventure‘da alabilirsiniz. Halk Müzesi, Kore kültürü hakkında detaylı bilgiler barındırırken Magic Island isimli su parkı ziyaretçilerin eğlenceye kaldıkları yerden devam etmelerini sağlıyor.

Üst düzey konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız Lotte World Mall‘a ev sahipliği yapan 6 yıldızlı Seoul Sky‘da rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Su altı yaşamını merak ediyorsanız Lotte World Aquarium ve Undersea Kingdom‘ı ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: 240 Olympic-ro, Jamsil-dong, Songpa-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-22.00
 • Giriş Ücreti: 52.000 KRW
 • Web: lotteworld.com

15. Namsan Park

namsan park seul gezilecek yerler

Daha önce sizlere anlattığım televizyon kulesinin de bir parçası olduğu Namsan Park, gerek dinlenme ve yürüyüş alanları gerekse de tarihi önemi nedeniyle gezginlerin Seul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden olma özelliği taşıyor.

Teleferikle veya merdivenler aracılığıyla üst kısımlarına ulaşabileceğiniz park sınırları içerisinde aynı zamanda bir akvaryum, kendisi ile aynı adı taşıyan kütüphane ve geleneksel mimariye sahip 5 evden oluşan Namsangol Köyü bulunuyor.

Bonghwadae, Namsan Park’ı Kore tarihine ilgi duyan gezginlerin gözünde bir hayli değerli kılıyor. Çünkü dilimizdeki adıyla Fener Höyüğü, bir zamanlar başkent savunmasının merkezinde yer alıyormuş.

Çevredeki yerleşimlerden merkezi yönetime haber verilmesini sağlayan 5 fenerden birinin bulunması nedeniyle höyüğe bu isim verilmiş. Tarihi alanı ziyaret ettikten sonra manzara izlemek isterseniz kuleye alternatif olarak Palgakjeong Köşkü‘ne gidebilirsiniz.

16. Trick Eye Museum

seul gezilecek yerler Trick Eye Museum seoul

Güney Kore’nin 4 farklı kentinde şubeleri bulunan Trick Eye Museum, Seul’de ziyaret edebileceğiniz en ilginç yerlerden biri. Hatta daha da ileri giderek müze için şehirde eşi benzeri yok yakıştırması yapabilirim.,

Koleksiyonların artırılmış gerçeklik ve 2B, 3B illüzyonları ile ziyaretçilere sunulması temelde bir resim galerisi olan kültürel tesisi gerçekten eşsiz kılıyor. Hatta müzeyi ziyaret etmeden önce akıllı telefonunuza “Trickeye Camera” uygulamasını yüklerseniz sergilenen eserlerle etkileşime girip çok daha yoğun bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Trick Eye Museum bünyesinde resimlerin sergilendiği bölüm dışında buzdan yapılmış eserleri de görme fırsatı bulabilirsiniz. Buz Müzesi adlı bu bölümde, farklı kütlelerin hünerli ellerde şekillendirilmesi ile oluşmuş onlarca heykeli görebilirsiniz. Buzlarla çevrelendiğiniz alandan çıkıp kısa bir mola vermek istediğinizde ise latte sanatının en çarpıcı örneklerini görebileceğiniz kafeye geçebilirsiniz.

 • Adres: 20, Hongik-ro 3-gil, Mapo-gu, Seoul
 • Ziyaret saatleri: 09.00-21.00
 • Giriş Ücreti: 15.000 KRW
 • Web: trickeye.com/seoul/en

17. Demilitarized Zone

seul turu Demilitarized Zone

Kuzey ve Güney Kore arasındaki Demilitarized Zone, iki ülke arasında çıkabilecek çatışmaları engellemek amacıyla 27 Temmuz 1953 tarihinde kurulmuş.

Silahtan arındırılmış tampon bölge, hattın hem kuzey hem de güneyindeki 2 kilometrelik alanı kapsıyor. Kısa adı DMZ olan bölge, Gyeonggi-do‘dan Gangwon-do‘ya kadar uzanıyor.

60 yıldan fazla süredir insan etkisinden uzak kaldığı için alan içerisinde kalan kısımda doğa kendini yenileme fırsatı bulmuş ve ortaya ilginç görüntüler çıkmış.

Demilitarized Zone içerisine sivil girişi yasak olduğundan KORAIL’in DMZ Barış Treniaracılığıyla düzenlediği günlük turlara katılmak, ortaya çıkan bu sıra dışı manzaraları görmek için gezginlerin tek seçeneği haline geliyor.

Tren; Dorasan Security TourYeoncheon Dreaming Tour ve Cheorwon Security Tour isimli üç rotayı takip ediyor. Rotaya bağlı olarak ziyaretçiler The 3rd Tunnel, Jaein Falls, Baengmagoji Battlefield Memorial gibi yerleri görme fırsatı yakalıyor.

Tur Tavsiyesi: Seul’den: DMZ ile JSA Turu ve Sığınmacı Rehber Seçeneği adlı tura katılarak bölgeyi rehber eşliğinde gezebiliriz.

18. Dongdaemun Design Plaza

Dongdaemun Design Plaza seul turu

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in imzasını taşıyan neo-fütüristik kültür kompleksi Dongdaemun Design Plaza, kentin Japon hâkimiyetinde olduğu dönemden kalma aynı adlı stadyumun yerine 2011-2014 yılları arasında inşa edilmiş.

Alüminyum ve beton kullanılarak oluşturulan çarpıcı binanın içerisinde çeşitli sergilerin düzenlendiği galeriler, etkinlik alanları ve tasarım mağazaları bulunuyor.

Dongdaemun Design Plaza’nın hemen yanında ise tarih ve kültür parkı bulunuyor. Yapının inşası sırasında bulunan Joseon Hanedanı zamanından kalma arkeolojik kalıntılar, bu parkın içerisindeki Dongdaemun Tarih Müzesi‘nde sergileniyor.

Dongdaemun Stadyum Anıtı’na gittiğinizde ise 1920’li yıllarda inşa edilen spor kompleksinin tarihi ile ilgili kilit anlara ışık tutan ipuçlarını görebilirsiniz.

 • Adres: 281 Eulji-ro, Euljiro 7(chil)-ga, Jung-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 8.000 KRW (Rezervasyonsuz Tur)
 • Web: ddp.or.kr/main

19. Jongmyo Shrine

seul gezilecek yerler Jongmyo Shrine

Etrafı sık orman örtüsü ile çevrili Jongmyo Shrine, Joseon Hanedanlığı zamanında krallar için başlıca ibadet yeri olmuş.

Tapınakta törenler, tahtın sahibi olan hanedan üyesinin emri ile mevsim değişimlerinde ve ay takviminin 12. ayında gerçekleştiriliyormuş. Lakin Japon sömürge döneminde bu ritüele son verilmiş.

Şimdilerde ise bu törenler, her yıl mayıs ayının ilk pazar günü yeniden yapılıyor. Hatta aslına uygun olması için Jongmyo Jaerye esnasında günümüzden 500 yıl öncesine ait çalgılar, şarkılar ve danslar kullanılıyor.

Jongmyo Shrine’ın ana binası olan Jeongjeon, 1395 yılında inşa edilmiş. Sadeliğin ön planda olduğu bu binada 49 kraliyet üyesine ait ruh taşları bulunuyor. 1421’de inşası tamamlanan daha küçük boyutlardaki Yeongnyeongjeon‘daki altı odada ise krallara adanmış 34 ruh tableti daha mevcut durumda. Bu tabletlerin dördü hanedanın kurucusu Kral Taejo‘nun atalarına aitmiş.

 • Adres: 157 Jong-ro, Hunjeong-dong, Jongno-gu, Seoul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: 1.000 KRW

20. Bukhansan National Park

Bukhansan National Park seul'de gezilecek yerler

Seul gezilecek yerler listesinin son sırasında sizlere ziyaret etmenizi önereceğim Bukhansan National Park, 1983 yılında ziyarete açılmış.

Hem adını aldığı Bukhansan hem de Dobongsan dağlarını kapsayan 81 bin kilometrekareye yakın alana yayılan park, adını Kral Sukjong’un emri ile inşa edilen Bukhansanseong Kalesi‘nden alıyor.

Bukhansan National Park, doğa tutkunları için sayısız fırsatı bünyesinde barındırıyor. Bukhansan’ın Samgaksan, yani üç boynuzlu dağ, adını almasını sağlayan zirvelere uzanan patikalarda uzun yürüyüşlere çıkabilir ve yol boyunca karşılaşacağınız soluk kesici manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

Parktan ayrılmadan önce ise girişindeki restoranlardan birine oturup Güney Kore mutfağına özgü lezzetlerle karnınızı doyurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir