Sevilla’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri 2024

Sevilla'da nerede kalınır rehberi

Sevilla’da nerede kalınır? İspanya‘nın Barselona’dan sonra en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri olan Sevilla‘nın yoğun ilgi görmesinde tarihi sokaklarının, hareketli sosyal yaşamının, gurme lezzetlerinin, eğlenceli kültürel aktivitelerinin ve görkemli yapılarının payı yadsınamayacak kadar büyük boyutlarda.

Endülüs Özerk Bölges’nin yönetim merkezi konumundaki kente bu yönlerini deneyimlemek için ilk defa seyahat etmeyi planlıyorsanız, aklınıza takılması muhtemel “Sevilla’da nerede kalınır?” sorusunun cevabını yazımın devamında bulabilirsiniz.

Sevilla’da nerede kalınır yazısında neler bulacaksınız?

 • Konaklama yapılacak bölgeler hakkında detaylı bilgiler ve bu bölgelerdeki en popüler 3, 4, 5 yıldızlı Sevilla otelleri;
 • Son Sevilla seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı Ayre Hotel Sevilla oteli hakkında detaylı bilgiler;
 • Sevilla’da şehir içi ulaşım konusunda bilgiler;
 • Sevilla otel fiyatları ve rezervasyon seçenekleri;
 • Özetle Sevilla’da nerede kalınır? Ben olsam nerede kalırdım?

Sevilla’da Nerede Kalınır ? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Sevilla'da nerede kalınır konaklama yapılacak bölgeler
Sevilla’da nerede kalınır haritası. Mavi noktalar önem sırasına göre şehirde gezilecek yerleri, kırmızı noktalar ise yazı boyunca tavsiye ettiğim otellerin konumunu simgeliyor. 

Flâmenko dansının ve Sevillanas müzik türünün çıkış noktası olan Sevilla, yüz ölçümü bakımında küçük sayılabilecek bir kent merkezine sahip.

Sevilla’da konaklama yapabileceğiniz 6 bölge var. Bunlar:

 • Kentin tarihi merkezi olarak bilinen Centro,
 • Bir zamanlar kentteki Yahudi azınlığa ev sahipliği yapan ünlü Santa Cruz,
 • Merkezde, hipster bölgesi olarak bilinen Alameda,
 • Gösterişli çeşitli yapıları bünyesinde barındıran El Arenal,
 • Merkezin kuzeyinde, sınırlarında birçok bütçe dostu otel bulunan Macarena,
 • Flâmenko’nun doğum yeri olarak tanınan Triana.

Adı geçen bu bölgeler Sevilla gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerlerin hepsine ev sahipliği yapıyor. Bölgeler hakkında detaylı bilgilere geçelim…

1. Old Town (Centro, Eski Şehir)

Sevilla konaklama şehir merkezi otelleri

Tarih ile modern yaşamın buluştuğu Old Town, “Sevilla’da nerede kalınır?” araştırmanız için sizlere önereceğim ilk konaklama bölgesi. Eski şehir, tren istasyonuna en yakın yer. Eğer siz de benim yaptığım gibi Endülüs seyahatinizde şehirler arasında tren ile ulaşım sağlayacaksanız, gara yakın bir yerde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Böylece Sevilla’ya geldikten sonra otelinize yerleşmek ya da bölgedeki bir başka şehre giderken trene yetişmek konusunda daha rahat olabilirsiniz. Üstelik gara yakın bir yerden kentin en uzak bölgesindeki turistik noktalara bile çok cüzi meblağlar ödeyerek taksi ile ulaşabilirsiniz.

Old Town, hem tarihi yapıları görmek isteyen hem de sanatla ilgilenen, alışveriş yapmaktan hoşlanan gezginlerin Sevilla’da konaklama için seçtikleri en popüler bölge konumunda. Eski Şehir otellerinde konaklarken sadece yayalara açık caddelerde yürüyebilir, kent mimarisini inceleyebilir, sanat galerilerini ziyaret edebilirsiniz. Tüm bu aktivitelere ek olarak Centrosınırları içerisinde ayrıca Mango, Zara gibi İspanya’nın ünü tüm dünyaya yayılmış markalarına ait mağazalarda ve yerel tasarımcıların ürünlerini sunduğu butiklerde alışveriş yapabilirsiniz.

Santa Cruz ve El Arenal’in kuzeyindeki, Plaza Nueva ile Plaza de la Encarnacion arasında kalan alanı kaplayan Sevilla’nın Eski Şehir bölgesinde, ağırlıklı olarak iki tip konaklama tesisi bulabilmek mümkün. Bölgede faaliyet gösteren butik oteller ev rahatlığındaki konforları ve samimi ortamları ile gezginleri memnun ediyor. 5 yıldızlı iş otelleri ise konuklarına sundukları geniş olanaklarla dikkat çekiyor.

Sevilla Old Town otellerinden, popüler turistik mekânlara yürüyerek aşağı yukarı 10 dakikada ulaşabilirsiniz. “Sevilla Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda tüm detaylarını sizlerle paylaştığımız bu mekânların başında Metropol Parasol geliyor. Gündüz müzeleri, tarihi yapıları, mağazaları gezdikten sonra akşamüstü La Encarnacion Meydanı‘nda yer alan ahşaptan yapılma bu mimari harikasına çıkıp eşsiz kent manzarasını izleyebilirsiniz. Günü keyifli bir şekilde sonlandırmak içinse bölgedeki tapas ve kokteyl barların yolunu tutabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ H10 Corregidor Boutique Hotel: Booking.com puanı: 8,9. Sevilla’nın merkezinde katedrale 15 dakikalık yürüme mesafesinde, Endülüs tarzı tipik bir verandanın etrafında inşa edilmiş güzel, 3 yıldızlı bir otel.

3★ Hotel Don Paco: Booking.com puanı: 8,0. Sevilla’da nerede kalınır, şöyle şehrin tam merkezinde ama çok pahalı olmayan, temiz, popüler bir yer olsun diyenler oldukça uygun bir seçenek.

4★ Hotel Posada del Lucero: Booking.com puanı: 9,0. Ulusal olarak korunmaya alınmış yapılar arasında listelenen bir anıtta yer alan 16. yüzyıldan kalma şehrin en zarif otellerinden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Hotel Inglaterra: Booking.com puanı: 8,8. Plaza Nueva Meydanı manzaralı odalarda hizmet sunan bu güzel 4 yıldızlı otel, Sevilla’da gezip görülecek hemen hemen tüm önemli yapılara kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

5★ Hotel Palacio De Villapanés: Booking.com puanı: 9,1. Tarihi 18. yüzyıla dayanan bu dönüştürülmüş sarayda hizmet veren bu 5 yıldızlı otel, şehrin tam merkezinde, kaliteli bir yer de konaklamak isteyenler için oldukça güzel bir seçenek.

2. Santa Cruz

Sevilla'da nerede kalınır Santa Cruz

“Sevilla’da nerede kalınır?” sorusunun cevabını ararken göz atabileceğiniz bir diğer konaklama bölgesi ise Santa Cruz. Eğer tam anlamıyla şehrin buram buram tarih kokan bir bölgesinde konaklamak istiyorsanız, otel araştırmanızda bu yerleşime yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

Santa Cruz, kentin hem en turistik hem de en merkezi bölgeleri arasında başı çekiyor. Gerçek Endülüs havasını solumak isteyenler için kentin en ideal noktası konumunda gösterilen bölgenin batısında El Arenal, kuzeyinde ise az önce sizlere detaylıca anlattığım Centro ya da diğer adıyla Old Town bulunuyor.

Barrio Santa Cruz, bir zamanlar kentteki Yahudi azınlığa ev sahipliği yapıyormuş. Sevilla’nın tarihi Yahudi mahallelerindeki portakal ağaçları ile süslü caddeleri, mimari açıdan etkileyici evleri, şirin meydanları gezerken Instagram sayfanızı zenginleştirecek kaliteli fotoğraflar çekme imkânı bulabilirsiniz.

Fotojenik mekânlara ek olarak Santa Cruz’da kentin simgesel yapılarından bir kısmını da ziyaret edebilirsiniz. Barok ve Gotik mimarinin İspanya’daki en güzel örneklerinden biri olan Sevilla Katedrali ile ihtişamlı çan kulesi Giralda ve kraliyet ailesine ait Alcazar Sarayı, gerek tasarım özelliklerinden gerekse de tarihi önemlerinden dolayı yakından görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Binalarında geleneksel Endülüs mimarisinin sıkça görüldüğü, dar sokaklarında keyifle gezilebilen Santa Cruz ayrıca gezginlere yerel lezzetlerin tadına bakabilme olanağı veren küçük işletmeleri ile öne çıkıyor. Yeme-içme seçenekleri bakımından zengin içeriğe sahip bölgede geçireceğiniz tatil günlerinizde tapas barlara ve restoranlara gidip Sevilla mutfağının en özel tatlarını deneme imkânı bulabilirsiniz. Bu mekânların büyük çoğunluğu, Calle Mateos Gago üzerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Santa Cruz; kaliteli otelleri, görkemli tarihi dokusu ve zengin yeme-içme olanakları nedeniyle içerisinde tur kafilelerinin de bulunduğu geniş bir kitlenin ilgisini çekiyor. Gezginler tarafından gösterilen yoğun ilgi, özellikle turizm sezonunda bölgenin ciddi anlamda kalabalık hale gelmesine neden oluyor. O yüzden Santa Cruz ile ilgili konaklama planları yaparken, bölgenin bu durumunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Hotel Amadeus & La Musica: Booking.com puanı: 9,1. Sevilla Katedrali’ne sadece 150 metre mesafede yer alan, 18. yüzyıla özgü iç avlusu ile popüler olan güzel bir 3 yıldızlı otel.

4★ Hotel Rey Alfonso X: Booking.com puanı: 9,0. Haziran’dan Eylül ayına kadar açık yüzme havuzundan faydalanabileceğiniz 4 yıldızlı bu güzel otel, şehrin en iyi konumlarından birinde yer alıyor.

4★ Hotel Casa Del Poeta: Booking.com puanı: 9,6. Sevilla’da nerede kalınır, şöyle şehrin tam merkezinde, butik ve karakteri olan bir tesis olsun diyorsanız bu otel tam size göre.

4★ Eurostars Sevilla Boutique: Booking.com puanı: 8,8. Şehirde gezip görülmesi gereken bir çok yere kısa yürüyüş mesafesinde, XVI. yüzyıldan kalma bir sarayda hizmet veren popüler bir otel.

3. Alameda

Sevilla'da nerede kalınır Alameda

“Sevilla’da nerede kalınır?” araştırmanızda odaklandığınız konular tarihi bölgelere yakınlık ve uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulmaksa, Alameda‘da aradığınız nitelikte tesisi rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan yerleşim bölgesi, 10 yıl öncesine kadar güvenlik açısından son derece sıkıntılı bir yermiş. Ancak gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonrasında bölge; renkli gece hayatının merkezini oluşturan etnik restoranları, kafeleri ve canlı müzik yapan mekânları ile anılır olmuş.

Başta da belirttiğim gibi Alameda, Sevilla’nın en önemli turistik yapılarına son derece yakın mesafede yer alıyor. Ortalama 15 dakika yürüyerek kent merkezindeki dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle hafta sonları geç saatlere kadar hareketliliğin azalmadığı yerleşimin bünyesinde ayrıca hipster bölgesi olarak anılmasını sağlayan barlara, kafelere ek olarak geniş ve ağaçlarla çevrili yaya dostu caddeler ile güvenli çocuk oyun alanları bulunuyor.

Bütçesi kısıtlı gezginlere son derece cazip konaklama seçenekleri sunan Alameda’da eğlenmek ve yemek kültürü hakkında bilgi edinmek dışında mimari açıdan çarpıcı özelliklere sahip dini yapıları ziyaret ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu tarz yapıları içeren bir gezi programı oluşturmaya karar verirseniz, listenizin ilk sıralarına 13. yüzyılda inşa edilen Santa Clara ve San Clemente manastırlarını yazabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ H10 Corregidor Boutique Hotel: Booking.com puanı: 8,9. Sevilla’da nerede kalınır, merkeze yakın, 3 yıldızlı güzel bir yer olsun diyenler için önerebileceğim popüler bir tesis.

3★ Sacristia de Santa Ana: Booking.com puanı: 8,6. Sevilla’nın Eski Kent bölgesindeki bu 18. yüzyıl malikanesi, Plaza de la Alameda’da yer alan güzel bir 3 yıldızlı otel.

4★ One Shot Palacio Conde de Torrejón 09: Booking.com puanı: 8,8. Sevilla’daki bir çok yere yürüme mesafesine, açık yüzme havuzu bulunan, şehrin popüler 4 yıldızlı otellerinden bir tanesi.

4. El Arenal

El Arenal Sevilla'da nerede kalınır

Şimdiye kadar sıralamış olduğum bölgelerde yer bulamazsanız veya barındırdıkları olanakları kendinize göre olmadığına kanaat getirirseniz, “Sevilla’da nerede kalınır?” sorusunun cevabına ulaşmak için şansınızı bir de El Arenal‘de deneyebilirsiniz. Liman bölgesi, uzun süre boyunca kentin dünyaya açılan ve zenginleşmesi sağlayan yeri konumundaymış. Doğusunda Barrio Santa Cruz, batısında Guadalquivir Nehri bulunan bölge günümüzde ise genç nüfusu ile dikkat çekiyor.

El Arenal’i özellikle tatil süresi kısıtlı gezginlere öneriyorum. Zira buradan kentin önemli birçok cazibe merkezine kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu sayede kentin zengin tarihini tanıma ve kültürünü yansıtan önemli aktivitelere katılma imkânı bulabilirsiniz. Üstelik tüm bunları yaparken bütçe dostu otellerde konaklayabilirsiniz. Yerleşim bölgesindeki 4 yıldızlı otellerin bir kısmı, geçmişte zengin tüccarların konakladığı yapılarda faaliyet gösteriyor.

El Arenal, mimari açıdan gösterişli çeşitli yapıları bünyesinde barındırıyor. İspanya’nın en ünlü boğa güreşi arenası Plaza de Toros de la Maestranza, bu yapılar içerisinde en yoğun ilgiyi çekiyor. Festivallere ev sahipliği yapan arenanın dışında savunma amaçlı olarak 13. yüzyılın ilk çeyreğinde inşa edilen Torre del Oro‘yu da gezi listenize ekleyebilirsiniz. Sevilla tatili boyunca en iyi alışveriş fırsatlarını ise bir ucu Plaza de San Francisco’ya uzanan Calle Sierpes‘de bulabilirsiniz.

Bölge gerek tarihi yönüyle gerekse de sosyal açıdan üst düzey profil sergiliyor. Yalnız zaman zaman boğa güreşlerinden kaynağını alan aksiyona yakın olmasından dolayı kimi yerleri gürültülü olabiliyor.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Petit Palace Puerta de Triana: Booking.com puanı: 9,0. Modern Endülüs dekoruna sahip bu güzel 3 yıldızlı otel, Sevilla Katedrali’ne yürüyerek 8 dakika uzaklıkta yer alıyor.

4★ Las Casas de El Arenal: Booking.com puanı: 9,3. Şehirde gezip görülmesi gereken çoğu yere kısa yürüyüş mesafelerinde yer alan bu güzel otel klasik tarzda dekore edilmiş odalarla hizmet veriyor.

5★ Hotel Mercer Sevilla: Booking.com puanı: 9,4. Sevilla’da nerede kalınır, merkeze yakın, güzel bir yer olsun diyorsanız Sevilla’daki en iyi fiyat/fayda oranına sahip bu güzel 5 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

5. Macarena

Sevilla Macarena otelleri

“Sevilla’da nerede kalınır?” sorusuna cevap ararken ucuz konaklama seçeneklerinin fazla olduğu bir bölge arayışı içerisindeyseniz, öncelikli olarak Macarena otellerine göz atabilirsiniz.  Zira kent merkezinin kuzeyindeki bu bölgede; birçok bütçe dostu otel, hostel ve kiralık daire seçeneği bulunuyor. Kentin kalbine 15-20 dakika yürüme mesafesi uzaklıkta konaklamakta bir sakınca görmüyorsanız, Macarena sizin için ideal konaklama bölgesi olabilir.

Macarena, şimdiye kadar sizlere anlattığım konaklama bölgelerinde olduğu gibi dar sokakların, tarihi binaların, restore edilmiş ve yerel halkın yoğun ilgi gösterdiği tapas barların yoğunlukta olduğu bir yerleşim. Yalnız bu semt, konuklarına özellikle yürüme mesafesi uzaklığındaki Centro ile Santa Cruz’a göre daha sakin bir atmosfer sunuyor. Bu sayede de gezginler kendilerini daha rahat ve yerel hissediyor.

Macarena’nın canlı gece hayatının temelini, bölgedeki genç nüfus oluşturuyor. Bölge ayrıca yerel sanatçıların da rağbet gösterdiği yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Macarena sokaklarında dolaşırken gençleri eğlence mekânları dışında vintage ürünler satan dükkânlarda ve sahaflarda da sıkça görebilirsiniz.

Yerel kültürden izler taşıyan eşyalar satın almak için bu dükkânlara siz de zaman ayırabilir, İspanyol edebiyatına ve tarihine meraklıysanız okumayı arzu ettiğiniz kaynakları 2. el kitap satıcılarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Yöresel ürünler ile ilgili daha fazla seçenek bulabileceğiniz bir yer aradığınızda ise soluğu Sevilla’nın en eski pazarı olan Mercado de la Feria‘da alabilirsiniz. 18. yüzyıldan bu yana tarihi Omnium Santarum Kilisesi‘nin hemen bitişiğinde kurulan pazarda, paella gibi yerel lezzetlerin servis edildiği gurme restoranlar hizmet veriyor.

Feria Pazarı‘nı ve yanı başındaki kiliseyi ziyaret ettikten sonra rotanızı bölgenin en ünlü yapısı olarak gösterilen Basilica de la Macarena‘ya çevirebilirsiniz. Bazilikayı da gezdikten sonraysa kalan vaktinizi değerlendirmek için otobüslere binip kentin diğer bölgelerindeki önemli cazibe noktalarını görmeye gidebilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Patio de La Alameda: Booking.com puanı: 8,8. Sevilla’nın merkezinde, 19. yüzyıldan kalma bir malikanede hizmet veren güzel ve ekonomik bir otel.

4★ San Gil: Booking.com puanı: 8,0. Renkli ve geleneksel Endülüs tarzında, bahçeli bir konakta konuklarını ağırlayan 4 yıldızlı güzel ve popüler bir tesis.

6. Triana

Sevilla konaklama Triana otelleri

“Sevilla’da nerede kalınır?” araştırmanız için sizlere önereceğim son bölge, Flâmenko’nun doğum yeri olarak tanınan Triana. Farklı tarzlara sahip otellere ev sahipliği yapan bölge, El Arenal’in karşı kıyısında yer alıyor. Semtin konumu, ilk başta size dezavantajlı gelebilir. Ancak II. Isabel Köprüsü‘nden yürüyerek karşıya geçip kent merkezindeki etkinliklere katılabilir, gezilecek tarihi yerleri ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Triana, Sevilla’nın diğer merkez yerleşimleri gibi ufak dükkânları, yerel pazarları, muhteşem atmosfere ve menülere sahip tapas barları ile konuklarına keyifli tatil günleri geçirme fırsatı veriyor. Ufak caddelerin ve şirin meydanların renk kattığı bölgede ayrıca seramik atölyeleri sizleri bekliyor. Bu atölyelerde nehirden toplanan çamur kullanılarak üretilen mavi seramikler ile kaplı Endülüs tarzı yapılar, Triana’yı eşsiz kılıyor.

Triana’nın merkezinde hareketlilik günün hiçbir saatinde azalmıyor. Siz de bu hareketlilikten payınıza düşeni almak için bölgede kurulan pazarlara gidebilirsiniz. Akşamları ise nehir kenarındaki restoran ve barlarda arkadaşınız veya ailenizle eğlenceli zaman geçirme imkânı bulabilirsiniz. Zaten Triana’nın en önemli cazibe noktası konumundaki Calle Betis‘te karşı kıyının eşsiz manzarası eşliğinde bir şeyler içmeden kentten ayrılmamanızı tavsiye ederim. Manzara, akşam saatlerinde çok daha görkemli hale geliyor.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Zenit Sevilla: Booking.com puanı: 9,0. Guadalquivir Nehri’nin yanında yer alan otel çatı terasında Giralda ve şehir manzarasına sahip.

4★ Ribera de Triana Hotel: Booking.com puanı: 8,5. Sevilla Katedrali’ne, La Giralda’ya, El Alcázar’a ve boğa arenasına 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan şehrin popüler 4 yıldızlı otellerinden bir tanesi.

5★ Eurostars Torre Sevilla: Booking.com puanı: 9,1. Sevilla’da nerede kalınır, şöyle merkeze yakın alternatif bir yer olsun diyenler için önerebileceğim bir otel. Tesis, Endülüs’ün en yüksek binası olan gökdelenin son 13 katında hizmet veriyor.

Kişisel Sevilla Otel Deneyimim: 4★ Ayre Hotel Sevilla

Sevilla'da nerede kalınır otel önerileri
4 yıldızlı Ayre Hotel Sevilla, şehirde konaklama yapabileceğiniz en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden bir tanesi. 

Sevilla’da nerede kalınır rehberini hazırlamışken bir de son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım otel hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Endülüs turu yaptığım seyahatimde Sevilla’daki konaklama tercihimi ben 4 yıldızlı Ayre Hotel Sevilla adlı otelden yana kullanmıştık. Benim bu oteli seçmemde 2 ana neden vardı, biri otelin sahip olduğu konumu diğeri ise uygun fiyatlarıydı.

Otel Santa Justa Tren İstasyonu‘nun hemen karşısında yer alıyor. Endülüs seyahatimizde şehre trenle gelip yine trenle Madrid’e devam ettiğimiz için otelin istasyona yakın olması bizim için çok önemliydi çünkü şehre geldiğimizde zaten gece olduğu için kolayca odamıza yerleşmek istedim.

Şehir içi ulaşımda da çok zorlanmadım. Otelin olduğun bölgeden şehirdeki birçok yere yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi otobüs gibi toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Otelin hemen altında taksi durağı vardı. Otelden taksi ile en uzak sayılabilecek Plaza de Espana Meydanı en fazla 10 Euro tuttuğu için ben seyahat boyunca ara ara taksi de kullandım.

İkinci olaraksa, otel şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerinden biri. Oteldeki standart oda fotoğrafları belki size cazip gelmeyebilir ama benim yaptığım gibi gecelik 5-10 Euro fazla ödeyerek oteldeki lüks segment odalarda konaklayabilirsiniz. Fiyattan bahsetmişken, ben bu otele kahvaltı dahil gecelik çift kişilik oda için sadece 75 Euro gibi uygun sayılabilecek bir rakam ödedim. (Üstte paylaştığım rezervasyon belgesini inceleyebilirsiniz.)

Sonuç olarak Sevilla’da nerede kalınır, hem ulaşım ağına hem de şehirdeki gezilecek yerlere yakın, temiz ve ekonomik bir yer arıyorum diyenlere ben oteli tavsiye edebilirim.

Sevilla’da Şehir İçi Ulaşım

Sevilla'da nerede kalınır havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Sevilla’da toplu ulaşım sisteminin bel kemiğini otobüs ve metro hatları oluşturuyor. Otobüs hatları, kentin neredeyse tamamını kapsıyor. Otobüsler, bu hatlarda oldukça sık sefer yapıyor.

Sevilla Uluslararası Havalimanı‘ndan arabayla yaklaşık 25 dakika uzaklıktaki kent merkezine ulaşım için “Especial Aeropuerto” isimli özel servis otobüslerinden yararlanabilirsiniz. Her 30 dakikada bir iki nokta arasında yolcu taşıyan araçların bilet ücretleri 4 Euro olarak belirlenmiş.

Sevilla’nın metro ağı ise toplam 3 hattan oluşuyor. 2009 yılında hizmete giren metro bünyesinde araçlar 06.30-23.00 saatleri arasında yolcu taşıyor. Cuma ve cumartesi günleri son sefer saati 02.00’a uzatılıyor. Güzergâhından dolayı metronun 1 numaralı hattı civarında konaklamayı tercih ederseniz, Sevilla’nın popüler bölgelerine ulaşım ihtiyacınızı kolayca giderebilirsiniz.

Sevilla tatiliniz sırasında dilerseniz tramvaylar vasıtasıyla şehir içi yolculuklarınıza nostaljik bir hava katabilirsiniz. Şehirdeki tek tramvay hattı San Bernardo Tren İstasyonu’ndan belediye sarayının bulunduğu Plaza Nueva’ya kadar uzanıyor. Araçlar, seferleri sırasında Sevilla Katedrali ile Archivo de Indias yakınındaki duraklara da uğruyor.

Toplu ulaşım araçları ile yolculuk size sıkıcı gelirse bisiklete binerek veya yürüyerek de ulaşım ihtiyacınızı çözümleyebilirsiniz. Her alanda Endülüs’ün kalbi sayılan Sevilla, bisiklet kültürünün gelişmiş olduğu Avrupa şehirlerinden bir tanesi. İki tekerlekli araçlara ayrılmış uzun yollara sahip şehirde, gezginlere birçok kiralama seçeneği sunuluyor. Kent merkezinin kültürel açıdan renkli olması ise yürümeyi zevkli bir aktiviteye dönüştürüyor.

Sevilla’da toplu taşıma araçlarını nadiren kullanacaksanız, 1,5 Euro‘ya satılan standart biletler sizin için yeterli olacaktır. Bu bilet ile 2 saatlik süre içerisinde havalimanına gidenler dışında tüm otobüslerde, metro araçlarında ve tramvaylarda aktarma yapabilirsiniz. Gezi programınız bu araçları sık kullanmayı gerektiriyorsa “Tarjeta del consorcio” isimli kartı satın alabilirsiniz.

Sevilla Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Sevilla konaklama internetten otel rezervasyonu

Şehirde gecelik konaklama fiyatları, kişi başı 25-30 USD seviyesinden başlıyor. Ancak herkesin düşük yıldız kategorisinde faaliyet gösteren otelleri tercih etmeyebileceğini düşündüğüm için genele daha çok hitap eden orta ve üst seviye konaklama seçenekleri ile ilgili ortalama fiyatları da sizlerle paylaşacağım.

Sevilla’da merkezi konuma sahip, 3-4 yıldızlı tesislerde iki kişilik oda için gecelik 75 ila 120 USD arasında değişen meblağlar talep ediliyor. 5 yıldızlı tesislerde gecelik konaklama içinse 200 USD ve üzerinde fiyatlar ödemek gerekiyor. Tabii erken rezervasyon fırsatlarını takip ederek bu fiyatların altında kalan seçeneklere de denk gelebilirsiniz.

Ben Endülüs seyahatim sırasında Sevilla da dâhil olmak üzere tüm şehirlerdeki konaklama rezervasyonlarımı Booking.com aracılığıyla yaptım. Kullanıcılara sunduğu sayısız avantajına ek olarak Booking.com üzerinden gerçekleştirdiğim rezervasyon işlemlerinde otele dair tüm önemli detayları görerek ve önceden konaklamış gezginlerin yorumlarını okuyarak seçimlerimi kolayca yaptım. Böylece herhangi bir yıldız kategorisine dâhil olmasa da son derece temiz, konforlu ve en önemlisi uygun fiyatlı otellerde kalabildim.

Özetle Sevilla’da Nerede Kalınır?

Sevilla'da nerede kalınır rehberi

Finansal ve kültürel bakımdan Güney İspanya’nın merkezi konumunda olan Sevilla, cazibesi ile tüm dünyadan gezginleri kendisine çekmekte hiç zorluk yaşamıyor. İklimi, yemek kültürü, mimarisi, yaşam tarzı ile ilgi uyandıran kentte, turizm sezonu nisan-mayıs ve eylül-ekim ayları arasında en yoğun günlerini yaşıyor. Yaz ayları ise yüksek sıcaklıklar nedeniyle genelde tercih edilmiyor.

Turizm sezonunun zirve yaptığı aylarda, kentin en kalabalık bölgeleri Old Town ve Santa Cruz oluyor. Bu bölgeler; gezilecek yerler, alışveriş ve yeme-içme olanakları bakımından zengin profilleri ile öne çıkıyor. Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine sahip olmaları, gezginlerin kentin kalbi sayılan Centro ile eski Yahudi yerleşimi Santa Cruz’u tercih etmelerindeki bir diğer etken oluyor.

Sevilla’da otel fiyatları, Endülüs’ün tamamında olduğu gibi uygun seviyelerde seyrediyor. Buna rağmen gezginlere daha cazip teklifler sunan otellerde konaklamak istediğinizde, odağınızı ilk olarak Alameda ve El Arenal‘e çevirebilirsiniz. Alternatif olarak kentin en fakir bölgesi olmasına rağmen dokusu ile konuklarını büyüleyen Macarena ile Flâmenko’nun doğum yeri Triana‘yı “Sevilla’da nerede kalınır?” sorusuna cevap aradığınız araştırmanıza dâhil edebilirsiniz.

Sevilla otel tavsiyesine gelecek olursak; ben son seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı Ayre Hotel Sevilla adlı otelden memnun kaldım, tekrar Sevilla’ya gidecek olsam mutlaka otelin güncel fiyatlarına göz atarım.

Bunun dışında Sevilla’da ekonomik bir tesis arayanlar 3 yıldızlı H10 Corregidor Boutique Hotel ile Hotel Amadeus & La Musica‘ya göz atabilirler.

4 yıdızlı Eurostars Sevilla Boutique ile Hotel Posada del Lucero şehrin en popüler otelleri iken, 5 yıldızlı ve daha lüks bir konaklama arayanlar Hotel Palacio De Villapanés ile Hotel Mercer Sevilla otellerini inceleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir