SEYAHATTE BUNLARI SAKIN YEMEYİN!

Çoğumuz seyahatlerimizde şehrin tarihi dokusunun tadını çıkarmanın yanı sıra yiyeceklerini tatmak için de gezeriz. Gezileri planlarken orada yiyeceğimiz yöresel yiyecekleri düşünmek bile kimimizi oldukça heyecanlandırır. İnternette gittiğiniz ülkeye ait yenilebilecek yiyecekleri bulabileceğiniz gibi ülkeye gittiğinizde de sizi bekleyen birçok sürpriz olabilir ve bazıları oldukça tehlikeli de olabilir. İşte size çoğu sitede bulamayacağınız önlem alınması gereken, tehlikeli ve seyahatte yenilmemesi gereken yiyeceklerden bahsedeceğim.

JAPONYA

Japonya seyahatiniz de Pufferfish-Fugu yani Balon Balığı denemek isteyebilirsiniz. Suda yüzerken gayet sevimli görünen Balon Balığının dişisinin organlarında oldukça fazla bulunan tetrodoxin eğer gittiğiniz restoran tarafından doğru hazırlanmazsa sizin vücudunuza geçerek ölüme sebebiyet verebilecek zehirlenmelere yol açabilir. Japonya’da oldukça sevilen bu balık her yıl ortalama 50 kişinin ölümüne sebep oluyor.

JAMAİKA

Jamaika’ya seyahatinizde kesinlikle karşılaşacağınız sokak satıcılarında olsun restoranlarda olsun önünüze gelecek Jamaika’nın ünlü meyvesi Ackee‘den yemeden önce bir kere daha düşünün çünkü eğer meyve tam olgunlaşmamışsa toksin açısından oldukça zengin durumda oluyor ve bu da sizde aşırı mide bulantısı, baş dönmesi, koma ve ölüme kadar giden rahatsızlıklara sebep olabilir.

TAYLAND

Güney Doğu Asya’da oldukça popüler olan ve en çok Tayland’da tüketilen Durianmeyvesinin özünde bazı zehirli tohumlar yer alıyor. Pişirilmeden yenildiği zaman alkol zehirlenmesine benzer etkiler gösterebilir. Aynı zamanda kokusu da son derece kötüdür ve Endonezya’da otellere bu yiyeceğin sokulması yasaktır. Yine enteresan bir bilgi olan Singapur’da eğer yanınızda Durian meyvesi varsa kokusundan dolayı metrolara binemiyorsunuz. Aynı zamanda da Buda heykellerinin başlarındaki figürün bu meyve ile ilgisi olduğu söylenmektedir.

MANTAR

Kontrolsüz toplandığında birçok ülkede zehirli olabilen yabani mantarlar vardır. Daha çok Akdeniz bölgesi İtalya gibi ülkelerde yemeklerde sıkça kullanılan mantarı merak etseniz de doğa ile iç içe olmayı seven gezginler için ne kadar mantarlar hakkında bilginiz olsa da yabani mantar yememeye çalışın çünkü zehirli ile zehirli olmayan mantarı ayırmak oldukça zor. Mantarların 32 çeşidi ölümcül olabilirken 52 çeşidi ise gezinizin tatsız geçmesine hatta yarım kalmasına bile sebep olabilir.

AFRİKA

Daha çok Afrika Namibya’da bulunan Boğa Kurbağası oldukça sık yiyecek olarak tüketiliyor. Genellikle kutlamalarda pişirilen Boğa Kurbağasının genç olanlarında Oshiketakata adlı bir toksin yer alıyor. Denilene göre “üçüncü yağmur” dan sonra ya da yoğun vıraklama ve çiftleşmenin olduğu dönemde yenmeleri güvenliymiş. 25 cm’e yakın boylarıyla bu dev kurbağalardaki toksin idrar yapımında acıya, böbreklerin iflas etmesine ve hatta ölüme neden olabiliyor.

İTALYA

İtalya’nın Sardinya adasında oldukça meşhur olan Casu Marzu peyniri şu an Çoğu Avrupa ülkesinde yasak olmasına rağmen Sardinya adasında ve İtalya’nın genelinde karaborsa da satılıyor. Bu peynir Sardinya koyununun sütünden yapılıyor.

Asıl ilginç kısmı ise peynir açıkta fermente olmaya bırakılıyor ki sinekler içine yumurtalarını bırakabilsin. Fermantasyonu yumurtalardan çıkan larvalar sağlıyor ve peynir içinde larvalarvarken yeniyor. İşin zehirli tarafı ise peynirin içinde canlı larvaların olması değil ölü larvaların olması.

Peynirdeki larvalar ölüyse bağırsak çeperine zarar verebiliyor ve ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu peyniri denemeye hala cesaretiniz var ise yerken gözlerinize dikkat etmenizi öneririm çünkü yerken peynirdeki canlı böcekler fırlayabiliyor.

GÜNEY AMERİKA

Güney Amerika ve Afrika’da oldukça fazla tüketilen Manyok, bir kök bitkisi. Genellikle un, puding gibi ürünlerin yapımında kullanılıyor. Eğer evde yiyeceklerde kullanılan bir Manyok yiyecekseniz pişirme, suda bekletme, fermente etme gibi düzgün işlemlerden geçirildiğinden emin olmalısınız. Eğer düzgün şekilde işlemden geçirilmezse zehirlenmelere sebep olabiliyor. Manyok’tan zehirlenen her beş kişiden biri hayatını kaybediyor çünkü bu kök bitkisinin içinde yüksek derece de hidrosiyanik asit bulunuyor.

KARAYİPLER

Karayiplerde tüketilen Yuca ya da Cassava olarak bilinen kök bitkisi son derece lezzetlidir. Ancak lezzetli olmasının yanında zehirli olma durumu da vardır. Yuca kesinlikle ham ve işlenmemiş hali ile tüketilmemelidir. Yoksa siyanür zehirlenmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yuca’yı yemeden önce önemli olan doğru malzemeler ile yenilebilecek hale getirmiş olmak. Eğer Yuca’yı yine de denemek isterseniz kesinlikle güvendiğiniz veya tavsiye edilen bir restoranda deneyin.

ÇİN

Eğer Uzakdoğu’ya giderseniz şüphesiz ki Çin yemekleri bizim kültürümüzden oldukça farklı olduğu için ilginizi çekecektir. Ancak Çin’de asla denememeniz gereken bir yiyecek var ki o da kırmızı midye denilen Blood Clam–Red Blood Clam.

Bu midye türü çok lezzetli ve oldukça hoş renge sahip görünebilir. Ancak kırmızı midye hepatit A ve hepatit B’ye sebep olduğu gibi tifoya da sebep oluyor. Bu sebeple ülke de 1988’den beri satışı yasaklanmış durumda. Ancak karaborsa da tabi ki satıcıları var. Eğer satan birini ya da satılan bir yeri görürseniz yakınından bile geçmeyin.

AVRUPA ÜLKELERİ

Renklerinin güzelliği, görüntüsünün ağız sulandırması ve tıbbi anlamdaki önemi ile Mürver Ağacı meyvesi ( Elderberry) dikkat çekici ve sevimli görünüyorlar. Avrupa’nın birçok yerinde popüler olan Elderberry’ nin birçok ülkede içecek ve çeşitli yiyecek varyasyonlarını görebilirsiniz.

Pişirilmiş ve işlem görmüş olduğu sürece gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Ancak eğer pişirilmemiş veya işlem görmemiş ise özellikle doğa gezginlerinin uzak durması gerekir çünkü dalından kopardığınız bir meyvesi zehirlenmenize sebep olabilir. Bu şekilde zehirlenme vakası oldukça fazla bulunmaktadır.

İNGİLTERE

Tarihte İngilizler için bir yeri olan Rhubarb bitkisi yeşil yapraklı bir bitkidir. Daha çok doğa yürüyüşü yapanların karşısına çıkabilecek olan Rhubarb çilekli tatlılar ile birçok insan tarafından sevilir ancak İngilizler hariç. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizlere Rhubarb bitkisi iyi bir besin kaynağı olarak önerilmiş ve pek çok İngiliz bu bitkiden zehirlenince ülkede kargaşaya sebep olmuş. Sebebi fazlasıyla toksik madde içermesi. Ancak bu tatlıyla oldukça yakıştığı gerçeğini değiştirmiyor. Eğer denemek isterseniz güvenilir bir restoranda doğru işlemlerden geçirilmiş Rhubarb’ın tadına bakabilirsiniz.

DİĞER YİYECEKLER;

VİŞNE

Çoğu ülkede tüketilen vişne oldukça lezzetli ve sevilen bir meyve ancak problem vişnenin çekirdeği. Siyanür vişne çekirdeğinde bol miktarda bulunur ve yanlışlıkla midenize indireceğiniz 3 ya da 4 vişne çekirdeği siyanür zehirlenmesine sebep olabilir.

YER FISTIĞI

Yer Fıstığı alerji artık günümüzde oldukça yaygın olan bir alerji türü. Eğer böyle bir alerjiniz varsa artık daha çok dikkat etmelisiniz çünkü hemen hemen marketlerde satılan her yiyeceğin içerisinde kendisi ya da yağı bulunuyor.

SOSİSLİ

Dünya’da hemen hemen her ülkede herkesin özellikle çocukların çok sevdiği bir yiyecek sosisli. Ancak araştırmalara göre özellikle 5 yaş ve altındaki çocuklarda oldukça fazla sosisli sebebiyle boğulma vakaları görülmüştür ve çoğu ülkede tehlikeli yiyecekler kategorisine girmiştir.

DOMATES

En masum sebzelerden biri olarak görülen domates aslında sanıldığı kadar masum değil. Bazı ülkelerde domatesin yaprakları ve sapının kaynatılması ile yapılan bir çayın içilmesi sonucu ölümler tespit edilmiştir.

YILDIZ MEYVESİ

Şu sıralar Amerika başta olmak üzere oldukça popüler olan Türkiye’de pek bulunmayan Yıldız meyvesi, Ölümcül seviye de tehlikeli olabiliyor. Bu meyvenin 100 mililitresi nörotoksine dönüşüyor ve beyin ve sinir sistemini çökertiyor. Lezzetli olan bu meyveden kendinizi kaptırıp fazla yememenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir