SİNGAPUR GEZİLECEK YERLER 2024

Singapur, Güney Doğu Asya’nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinden birisi. Küçük bir şehir devleti olmasına rağmen gerek yarattığı iş hacmi ve gerekse çektiği turist sayısı ile insanı şaşırtıyor. Defalarca yolumun düştüğü bu ülkeye her gittiğimde yepyeni yerlerini keşfediyorum.

Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini pek de taşımayan ülkeye şimdiye kadar 5 defa gitme fırsatı buldum. Kendisi küçük olmasına rağmen, gezilecek ve görülecek yerlerinin zenginliğiyle, her defasında henüz göremediğim ne kadar da çok yerinin olduğunu farketmek beni şaşırtıyor. O kadar çok gitmeme rağmen ancak son gidişimde Gardens By The Bay,  SuperTreesCloud Forest ile National Orchid Garden, Singapur Botanik Bahçeleri, Singapur Hayvanat Bahçesi’ne gidebilme fırsatı bulabildim.

Singapur Gezilecek Yerler

Geleneksel ile moderni bir arada nefis bir şekilde harmanlamış Singapur, hayranlık uyandırıcı derecede düzenli ve gezilmesi kolay bir ülke. Şehrin her yerine metro sistemi ile gezilecek yerlere ulaşmak kolay. Metro dışında şehir içi otobüslerle de ulaşmak mümkün. Şehirde nadiren taksi kullandım ve yine taksiyle ulaşım fiyatları da makul.

1. Marina Bay

Singapur Marina Bay

Marina Bay, Singapur’un doldurma yaparak kazandığı alanların en büyük örneklerinden biri. Singapur Nehri boyunca uzanan alan, dünyanın en lüks seyahat yerlerinden birisi burası. Singapur ile özdeşleşen dünyanın en pahalı oteli Marina Bay Sands ve şahane terası Marina Bay Sands SkyPark buranın en çok göze çarpan yerleri.

Tarihi One Fullerton Oteli, Singapur’un simgesi Merlion HeykeliEsplanade Tiyatrosu, dünyanın benzersiz botanik parklarından Gardens Bay the Bay, masal sahnelerini anımsatan SuperTrees, dünyanın en yüksek dönme dolabı Singapore Flyerve ArtScience Museum gibi diğer bir çok gezilesi görülesi yerler var. Gündüzün sakin olan bu bölge gece ışıl ışıl. Hem gündüzünü hem gecesini görün.

2. Clarke Quay & Riverside

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur’un en sevdiğim yerlerinden olan Clarke Quay ve çevresindeki Riverside, şehrin gece hayatının kalbinin attığı yerlerden. Cezbedici ışıklı gece hayatının yanı sıra burası, gelenlere günün her saati nehir kenarında mükemmel bir yemek fırsatı sunuyor.

Genel olarak Çinlilerin eski evleri, dükkanları ve finans yerlerinden oluşan alandaki kullanılmayan yerler günümüzde restoran, bar ve gece kulüplerine dönüştürülmüş. Günün yorgunluğunu nefis mekanlarında atmak için birebir. Tavsiyem yine gün batımı ve sonrasında ziyaret edilmesi. Buradan başlayan ve Marina Bay’de biten tekne turlarından birine katılın.

3. Chinatown

Chinatown Singapur

Bir çok kişi Singapur’un yapaylığından şikayet ediyor. Singapur’un renkli ve zengin kültürel yüzünü gösteren mahallelerini gezmelerini tavsiye ediyorum böyle düşünenlere. Güzel korunmuş mirası, hediyelik eşya için en iyi seçenekleri sunan sokak tezgahları, işportacıları, yeme içme mekanlarıyla kendine hayran bırakan bir yer.

Kolonyal mimariyi andıran binaları, egzotik hava kokan güzel sokaklarında kaybolunası bir yer burası. Chinese Heritage CentreSri MariammaBuddha Tooth Relic ve Thian Hock Keng Tapınakları görülmeye değer. Buddha Tooth Relic Tapınağının hemen bitişiğinde yer alan Chinatown Visitor’s Center‘a uğrayın, ücretsiz haritalardan alın. Hergün saat öğleden sonra 2’de, Chinatown Heritage Center’da başlayan ücretsiz yürüyüş turlarına katılın.

4. Sentosa Adası

Singapurda Gezilecek Yerler
Universal Stüdyoları, Sentosa Adası

Sentosa Adası, tamamı insan yapımı olan bir rekreasyon alanı ve eğlence kompleksi. Konsantre eğlence seçenekleri sunan ve “Singapur’un Bahçesi” lakaplı Sentosa Adası, tüm aktviteleri ve eğlenceleri ile belki de bir haftanın yetersiz geleceği bir yer. 2010’da açılan Resorts World Sentosa ve Güneydoğu Asya’nın tek Universal Studios tema parkı ile eğlence seçeneklerini sürekli genişletiyor.

Binlerce sualtı canlısını görebileceğiniz Underwater World ve pembe yunusları görebileceğiniz Dolphin Lagoon, tireyen koltukları ve effektleriyle gerçekliği hissettiren the Sentosa 4D Magix cinema; 450m uzunluğundaki MegaZip Adventure Park ve çocukların seveceği Port of Lost Wonder önereceğim aktiviteler arasında. Singapur’un en popüler eğlence ve tatil adası, ayrıca pek çok hediyelik eşya dükkanına da sahip.

5. Bugis ve Kampong Glam

Singapurun Gezilecek Yerler

Bugis ve Kampong Glam, Singapur’da pazar ve çarşıların en rahat keşfedilebileceği yerlerden. Arap ve Müslüman toplumların izlerinin hakim olduğu bu iki bölge, Ortadoğu lezzetleri ve özellikle alışveriş severlerin gözde duraklarından.

Singapur çarşı ve bit pazarlarının yoğunlukta olduğu bölge, uygun fiyatlı kıyafetler ve eşyaların satıldığı dükkanlar, elektronik ve envai çeşit teknolojik ürünler sunan dev çok katlı binalarıyla tüm gün hareketli. Özellikle Kampong Glam yöresel lezzetleri ve farklı menüler sunan nefis kafeleriyle mola vermeniz gereken bir yer. Burada çok sayıda Türk restoranı da var. İlginç bir kafe keşfetmek isteyenler Selfie Cafe’ye uğrayabilir.

6. Orchard Road

Gezilecek-Yerler-Singapur-Orchard

Orchard Yolu, 2 km’yi geçen uzunluğuyla ülkenin en ünlü caddelerinden biri. En çok ziyaret edilen alışveriş yerlerinden olan yol, ayrıca kafe ve dinlenme alanlarıyla ilgi görüyor. Benim gibi alışverişten pek hazzetmiyorsanız pek de ilgisini çekecek bir cadde değil. Asya’da görebileceğiniz en modern cadde burası. Markalı pahalı dükkanlardan alışveriş yapmayı severim diyorsanız burası tam size göre.

7. Civic District

Gezilecek Yerler Singapur
Raffles Hotel, Singapur

Civic District, şehrin önemli hükümet binaları, parkları, müzeleri ve anıtlarının bulunduğu bir yer. Burada, birbirinden güzel alışveriş yerleri, farklı dünya mutfaklarının lezzetlerini sunan restoranları ile zamanı olanların uğraması gereken bir yer. Ancak aylarca sonrasına yer bulunabilen dünyanın en ünlü otellerinden tarihi Raffles HotelThe National Museum SingaporeSt Andrews CathedralFort Canning ParkAsian Civilisations Museum ve Singapore Art Museum görülecek yerler arasında.

Singapur nasıl gezilir

Singapur’da dolaşmanın en iyi yolu metroyu kullanmak veya benim gibi yürümeyi sevelerdenseniz ağır ağır yürüyerek gezmek. Nadir de olsa kullandığım şehir içi otobüslerden de faydalanabilirsiniz. Tek bir bilet ile aktarmalı olarak her yöne gidilebiliyor ne de olsa. MRT sabah saat altıdan gece yarısına kadar aralıksız çalışıyor.

Gittiğinizde Singapore Card veya Ez Link Card alın. Hem bu kart MRT için de kullanılabiliyor. Gerektiğinde taksi kullanmaktan çekinmeyin, hatta 3-4 kişi seyahat ediyorsanız taksi daha hızlı ve ekonomik olur. Taksiyi otelinizden veya alışveriş merkezlerinin yakınlarındaki resmî duraklardan binebiliyorsunuz. Çoğunlukla sıra beklemeniz gerekiyor.

Turistleri gezdiren hop on & hop off turist otobüsleriyle de Singapur gezilebilir. Bu otobüsler Orchard Road, Bugis Junction, Suntec City, Boat Quay, Chinatown, Little India ve Singapure Botanic Garden arasında saat 9.00 – 18.00 saatleri arasında ulaşım sunuyor.

Singapur vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Ülkeye girişte sınır geçişlerinde veya havalimanında 90 günlük turist vizesi veriliyor. Son zamanlarda güvenlik sorunları nedeniyle girişte bekletilirseniz şaşırmayın, sakin olun. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az altı ay olmasına dikkat edin.

Singapur Otelleri

Orchard Road’da kalmak isteyenler Grand Park Orchard Hotel‘de kalabilirler. Gayet güzel bir otel. Yine Clarke Quay’in en güzel yerlerinde yer alan Swissotel Merchant Court Otel enfesi bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesinde yer alan, bir başka Singapur gezimde kaldığım Marina Mandarin Hotel de uygun bir tercih. Hostel tercih edecekler için ise en uygun yerlerden birisi Little India’daki 10 günden fazla kaldığım The InnCrowd Hostel. Singapur’a ilk gittiğimde kaldığım Geylang Caddesine yakın Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyemdir.

Bir çok kişi bu ülkeye 1-2 gün vakit ayırıyor, oysa Singapur birkaç günden fazlasını hak eden bir zenginliğe sahip bir yer bence. Singapore Changi Airport, dünyanın en güzel ve keyifli havalimanlarından birisi. Asya’nın en iyi havayolu firmalarından olan Singapore Airlines‘in de merkezi olan havalimanı da gezilecek yerler listesine eklenebilir

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir