ŞİRİNCE GEZİLECEK YERLER 2024

Şirince gezi rehberi

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince yeşiller içinde adı gibi şirin bir köy. Şirince, geçtiğimiz yıllarda dünyaca büyük bir üne sahip oldu. 2012 yılının Aralık ayında Maya Takvimi’nin bitişi olduğu varsayılıyordu. İşin en ilginç tarafı ise o zamanlarda dünyada sağlam kalacak tek yerin bu köy olduğuna dair bir söylenti çıkmıştı. Dünyanın dört bir yerinden insanlar bu söylenti sayesinde 21 Aralık 2012 tarihinde Şirince’ye gelmişler. Söylenti, nereden çıktı bilinmez ama iyi ki çıkmış ve bu güzel köy kendini dünyaya tanıtmış.

Eski adı ile Kırkınca olarak da bilinen Şirince’ye bir zamanlar Çirkince denmiş. Çirkince demelerinin asıl nedeni ise bu güzel yerlerin turistler tarafından keşfedilip yol olacağı düşüncesi. Evet, doğru duydunuz. Yerli halk bu köyün turistler tarafından keşfedilmesini istememiş. Çünkü köyün bozulacağından korkmuşlar. Şirince’ye ayak basar basmaz yerel halkın endişesini hemen anlayabilirsiniz. Köy masal kitaplarından fırlamış gibi çok şirin bir görünüme sahip. Umarız bu görünümü hiçbir zaman bozulmaz. Bozulmaması için gereken önem veriliyor.

İzmir’e gitme gibi bir planınız olursa kısada olsa bir Şirince turu yapmanızı öneririz. Bu şirin köyü ziyaret etmek isteyenlere yardımcı olabilmek için ayrıntılı bir Şirince gezi rehberi hazırladık.

Şirince’de gezilecek yerler

sirince

Şirince’de gezip görmeniz gereken güzel mi güzel yerler var. Bu şirin köyü uzaktan gördüğünüz andan itibaren sizi içine çekiyor. Şirince’de gezilecek yerleri sizler için küçük bir liste haline getirdik. İşte bu köyde gezip görmeniz gereken yerler:

Köy sokakları

Size Şirince için ilk şuraya gidin buraya gidin demeyeceğiz. Çünkü bu köye adım attığınız anda o güzel dar sokakları kendi istediğiniz gibi gezmeniz gerekiyor. Bu sokaklarda hem alışveriş yerlerini hem de yeme içme yerlerini görebilirsiniz. Ama asıl amacınız ilk köy sokaklarını gezerek eski yolları ve evleri yakından görmek olmalı. Sokaklarda eski Rum evleri ve şarapevlerine bolca rastlayabilirsiniz.

Aziz John Baptist Kilisesi

Şirince’nin güneyinde bulunan Aziz John Baptist Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu kilise yeni inşa edildi. Ama tarih olarak eskiye dayanıyor. 1800’lü yıllardaki eski haline bağlı kalarak tekrardan inşa edilmiş. Kilisenin avlusunda ve girişinde tezgah açan teyzelerden hediyelik el yapımı eşyalar satın alabilirsiniz.

Nesin Matematik Köyü

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri matematiği sevmeyen ve sevmediği için anlamayan bir neslin yetişiyor olması. Bu köyü Ali Nesin ve Sevan NişanyanAziz Nesin’in vasiyeti üzerine burayı yapmış.. Burası kar amacı gütmeden sadece çocukların eğitimi için düşünülmüş bir yer. Nesin Matematik Köyü’nün içerisinde sadece matematik eğitimi yok. Matematiğin yanında çiçek sulama, yemek ve temizlik yapmak gibi çeşitli aktiviteler de var. Bu sayede çocuklar yaşayarak hiç sıkılmadan hem hayatı yakından öğreniyorlar hem de matematiği seviyorlar.

Tiyatro Medresesi

Nesin Matematik Köyü’nün hemen yakınlarında bulunan Tiyatro Medresesi’nin mimarı Sevan Nişanyan. Zamanında Seyyar Sahne’de tiyatro yapan sanatçılar Tiyatro Medresesi’ni kurmaya karar vermişler. Birçok sanatçı bu Medrese için yeni yeni projeler üretiyorlar. Burada profesyonel tiyatrocuların toplanıp gösterilerini sergileyebilecekleri bir alan olsun düşüncesi ile kurulmuş. Ayrıca asıl amaçları performans sanatlarının araştırılması ve çalışılması için bir mekanın oluşturulmasıymış.

Hodri Meydan Kulesi

Sevan Nişanyan’ın köye kazandırdığı bir başka yapı ise Hodri Meydan Kulesi. Bu taş kule tam 12 metre yüksekliğinde. Nişanyan Evleri arazisinin içinde yerini alıyor. Kuleyi Sevan Nişanyan, yaptığı diğer binaların yıkım kararı alınması üzerine yapmış. Hodri Meydan Kulesi’nin tepesinde seyir terası bulunuyor. Buraya ücretsiz olarak çıkıp manzarayı izleyebilirsiniz.

Efes Antik Kenti

CELUS KÜTÜPHANESİ

Bizce İzmir’e gelmişken Efes Antik Kenti’ne uğramayan kalmamalı. Antik Kent içinde bilinen en ünlü yapı Celus Kütüphanesi. Bu kütüphane M.S. 106 yılında yapılmış çok eski kütüphanelerden biri. Kütüphane hakkında çok ilginç bir rivayet var. Kütüphanenin tam karşısında bir genel ev bulunuyor ve kütüphaneden buraya gizli bir geçidin olduğu söyleniyor.

NİKE HEYKELİ

Antik kentte Nike Heykeli de en çok bilinen yapılar arasında. Bu heykel mitolojide Zafer Tanrıçası olarak biliniyor. Dünyaca ünlü ayakkabı markası Nike’nin de ismi bu tanrıçadan geliyor. Hatta logo için bile bu heykelden ilham alınmış. Efes Antik Kenti’nde gezebileceğiniz daha pek çok yer var. Artemis Tapınağı ve Efes Antik Tiyatrosu bu diğer yerlerden bazıları. Antik Kent dönüşünde yol kenarına yapılmış olan büyük Meryem Ana Heykeli’ni de yakından görebilirsiniz.

Meryem Ana Evi

Efes Antik Kenti’nin yakınlarında yer alan Meryem Ana Evi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Burası söylentilere göre Meryem Ana ve Aziz John’un yaşadığı kilise. Girişte mum alabileceğiniz bir bölüm bulunuyor. Küçücük ağaçların altında eski bir kilise burası. İçeride gezip çıktıktan sonra mumu yakıp dilek dileyebileceğiniz bir alan bulunuyor. Sonrasında yolu takip edip aşağıda yine dilek dileyenlerin ip veya bez bağlayabildikleri bir yer bulunuyor. Mum yakmak istemeyenler burada da dilek dileyebilirler.

Yedi Uyurlar Mağarası

Yine Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan ve gidip görülmesi gereken yerlerden biri. Yedi Uyurlarefsanesini hemen hemen herkes duymuştur. Yedi Uyuyanlar olarak da biliniyorlar. Duymayanlar için kısaca anlatmak gerekirse efsane halkına zulüm eden bir imparatordan kaçan yedi kişinin mağaraya kaçmaları ile ortaya çıkmış. Bu 7 kişinin Kıtmir adında bir köpekleri olduğu ve bu köpeğin cennete gittiği de söyleniyor. İmparator mağaranın ağzını kapatmış ve bu yedi kişi 200 yıl boyunca mağara içerisinde uyumuşlar. Efsane sadece bununla kalmıyor.

Bir kişi bu mağarayı açıyor ve kente geri dönüyor. Mağara ağzı açıldığından beri bu yedi kişinin arada şehre indiği söyleniyor. Peki bu 7 kişinin Yedi Uyurlar olduğunu nereden anlamışlar diyecek olursanız bu kişiler daha önceden kentte hiç görülmemişler ve eski para kullanıyorlarmış. Bu mağara sadece İzmir’de bulunmuyor. Dünyada tam 33 tane Yedi Uyurların bulunulduğu düşünülen yer bulunuyor.

Şirince’de yeme – içme mekanları

Şirince’de yemek yiyebileceğiniz çok güzel yerler bulunuyor. Köyün adı Şirince olduğundan mıdır bilinmez ama yeme içme yerlerinin dekorasyonu da çok şirin yapılmış. Kahvaltı yapabileceğiniz ya da öğle ve akşam yemeği yemelik yerler mevcut. Yerel halkın kendi elleri ile yaptığı yemekleri tatmanızı öneririz. İşte Şirince’de yeme – içme yerleri:

Cici Şirince Mutfak

Mevsiminde giderseniz mor salkımların altında yemek yiyebileceğiniz harika bir yer. Bahçesinin tam ortasında renkli renkli tüllerle ve nazar boncukları ile süslenmiş büyük bir ağaç bulunuyor. Size öneririmiz teyzelerin elleri ile yaptığı gözlemelerden yemeniz.

Zeytin Cafe & Restaurant

Güzel bir köy kahvaltısı yapmak istiyorsanız Zeytin Cafe & Restaurant’a gidebilirsiniz.  Ayrıca köy mantısı, kabak çiçeği dolması ve şiş çeşitlerini de yiyebilirsiniz . Şirince Camii’nin çok yakının bulunuyor.

Çınar Altı Aile Çay Bahçesi

Şirince’nin meşhur kumda kahvesini içebileceğiniz çok güzel bir yer. Kumda pişen bakır cezvelerdeki kahvenin tadı çok lezzetli oluyor. Ayrıca kahve yanına verilen mürver şurubunu da mutlaka tatmalısınız. Mürver şurubu dere kenarlarında yetişen bir tür çiçekten yapılıyor.

Ayşe Hanım’ın Yeri

St. John Baptist Kilisesi yakınlarında bulunuyor. Bu mekanda içli köfte ve yaprak sarma yemenizi öneririz. Tavana kurutulmuş biberler asılmış. Mekanın dekorasyonu sizleri köy evinde hissettiriyor. Ayrıca mekan içerisinde kendi yaptıkları zeytinleri de satıyorlar.

Şirince’de alışveriş

Şirince’de hediyelik eşya alabileceğiniz çok fazla küçük dükkan var. Ara sokaklarda teyzelerin evlerinin önünde açtığı tezgahlardan da alışveriş yapabilirsiniz. El yapımı ürünlerden satın alabilirsiniz. Yelekler, elbiseler, süs eşyaları ve patiklerin çeşidini bulabilirsiniz. Ayrıca yiyecek tarzı buraya özgü şeyler de satın alabilirsiniz. Bunlardan bazıları reçel çeşitleri, erişte, tarhana ve lokumlar. Ayrıca kokulu sabunlarda çok meşhur. Bunun dışında Şirince’nin meyveli şarabı da çok ünlü. Yerli halk üzüm, karadut, nar, çilek ve portakal gibi çeşit çeşit şaraplar yapıyor. Dükkanlarda şarapları tadabiliyorsunuz. Tabii şarap bir alkollü içecek olduğu için sağlığa zararlı olduğunu da unutmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir