ŞİRİNCE KÖYÜ, ŞİRİNCE’DE GEZİLECEK YERLER

İzmir’in Selçuk ilçesinde bir dağ köyü olan Şirince şüphesiz Türkiye’nin en estetik köylerinden. EN…

Aslına bakarsanız köy demeye dilim de gitmiyor bir yandan. Orada yaşayan bir tanıdığımızın söylediği gibi daha çok bir film setine benzeyen suni bir yanı da var.

Esnafın çoğu dışarıdan gelmiş, eskiden ailelerin oturduğu taş konaklar çoğunluklabutik otel ya da restoran/ kafe olmuş, köylülerin tezgahındaki yöresel mahsüllerin çoğu kendi üretimi bile değil…  Sanki her sabah herkes setinin başına geçiyor, akşam turistlerin gitmesi ile dağılıyor…

Ama güzel mi derseniz, mimarisi, doğası, hissiyeti, herşeyi çok güzel.

Zaten  turistik köy, hatırlarsanız 2012’de Mayaların kıyamet senaryoları sayesinde iyice köpürmüştü. Söylenene göre Şirince dünyada kurtulan 2 yerden biri olacaktı.

Kıyameti bilmem de tanrıların Şirince’ye bir topril geçtiği kesin;
– Çok güzel,
– Şarapçılık var,
– Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi burada,
– Tabela kirliliği ise yok…

Biz kafa dinlemek için sakin ama bir yandan da hareketli yerleri tercih edenlerseniz, burası tam yeri. Tam kitap yazmalık. Zaten Paulo Cuelho da, yanlış hatırlamıyorsam, Zahir’i yazmaya burada başlamış.

bByrun Şirince’de gezilecek yerler. 🙂

Şirince’ye Ne Kadar Zaman Ayırmak Lazım?

Genelde turlar Şirince ziyaretini, ikisi de Selçuk’ta olduğu için, sabahtan Efes, öğlededen sonra da Şirince olarak planlıyor.

– Yarım gün her yerini gezmek ve fotoğraf çılgınlığına kapılmak için gayet yeterli bir zaman.

– Burada kalmayı öneririz, çok hoş butik oteller var. Ama 7-8 gibi köyde hayat bitiyor, çoğu yer kapanıyor.

Şirince’de Nerede Kalınır?

Nişanyan Houses Hotel

Burası, Ali Nesin’in kurduğu Matematik Köyü’nün mimari, Türkiye’de butik otelciliğin öncüsü yazar Sevan Nişanyan’ın oteli. Şirince’ye tepeden hakim bir konumda. Konak tarzı Şirince tipi kır evlerinde konaklıyorsunuz. Çok ama çok zevkli bi tesis. Doğanın içinde ve çok tatlı döşenmiş. Kahvaltı dahil. Evcil hayvan ve çocuk kabul edilmediğini önceden belirtmekte fayda var. Havuzu da çok keyifli. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kırkınca Evleri

Burada, mübadele döneminde buraya gelmiş bir ailenin işletmesi olan konaklar var. Şehrin merkezinde. Otelin kendi restoranı da var. Ayrıca burası evcil hayvan dostu bir işletme. Kahvaltı dahil. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şirincem Pansiyon

Burası merkezde uygun fiyatlı bir pansiyon opsiyonu. Pansiyonun karşısında aynı yerin restoran ve cafesi de var. Merkezdeki her yere yürüme mesafesinde. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Ücretsiz WiFi var. Kahvaltı dahil.
Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Diğer Şirinci Otelleri ve Pansiyonları

Şirince içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉  TIKLAYIN

Şirince Nerede? Nasıl Gidilir?

Şirince, İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı bir Köy. Buraya gelmek için İzmir-Aydın otoyolu üzerinden Şelçuk yönüne devam edip Selçuk-İzmir otoyoluna girip Şht. Er Yüksel Özülkü Cd. üzerinden Şirince yönüne gidiyorsunuz. Konum için tıklayın.

Selçuk – Şirince arası arabayla 7 kilometre yani 12 dakika,
İzmir Şirince arası 87 kilometre yani 1,5 saat sürüyor.

Selçuk’tan Şirince’ye saat 07.00 – 10.00 arası her 20 dakikada bir, 10.00 – 18.00 arası 30 dakikada bir, 18.00 – 19.40 arası da her 20 dakikada bir minibüsler kalkıyor. Buraya İzmir’den gelecekler içinse İzmir garajından ise her 40 dakikada bir Selçuk’a otobüs kalkıyor.

Şirince’nin Eski Adı Çirkince’ymiş

Aslında köyün adı eskiden “Kırkınca” imiş. Rumlar Kirkince, mübadele sonrası Rumların yerine Türkler de Çirkince demeye başlayıca köyün ismi en son Çirkince kalmış. En sonunda çirkinin tam tersi olan köye Şirince denilmeye başlanmış. Çok da yerinde bir isim olmuş.

Mayalar’ın Şirince Kehaneti

Hatırlarsınız 2012 yılında tüm dünya, M.Ö. uygarlıklardan olan, dönemine göre astronomide ileri seviye bilgiye sahip Mayalar’ın takvimine göre tam 21 Aralık’ta kıyamet gününün geleceği söylentileriyle çalkalanmıştı.

Maya takvimini yorumlayan ve kendilerine “Mavi Enerji Grubu” adını takan grup 21 Aralık 2012’de kıyamet gelip çattığında dünyada sadece 2 yerin kurtulacağını iddia ediyordu.

İzmir’deki Şirince ve Fransa’nın güneyindeki Bugarach Köyü insanların sağ çıktığı tek yer olacaktı. Zira Maya Uygarlığı’nın öngördüğü takvime göre 21 Aralık’ta Marduk gezegeni dünyaya çarpacak ve kıyameti başlatan olaylar silsilesini tetikleyecekti. Fakat Şirince’de bulunan Maden Dağı’nda belirecek olan Nuh’un Gemisi’ne binenler sağ kurtulabilecekti.

Bu söylentiler hem Türkiye’nin hem de dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Söylentiler arasında Scientology tarikatından Tom Cruise’un bile 21 Aralık’ta Şirince’ye geleceği haberleri vardı. Arama motorlarında Şirince en üst sıralardaydı. 🙂

Her ne kadar Mayalar yanılmış olsa da, tüm bu tantana Şirince turizmi için bulunmaz fırsat oldu. Cennet çorbası ile başlayıp kıyamet kebabı ile devam eden kapanışı da yasak elma tatlısı ve son dem çayıyla yapan kıyamet menüleri hazırlayan işletmeler mi ararsınız, kıyamet günü temalı etkinlikler düzenleyenleri mi…

Tabi Şirince üzerindeki bu yoğun ilgi çok uzun sürmedi. Hatta sonrasında, 21 Aralık’ta işletmelerin beklentisinin altında bi doluluk olduğu, otel ve pansiyonları turistlerden çok basın mensuplarının doldurduğu ortaya çıktı o da ayrı 🙂

Şirince Şarapları 🍷

Şirince’yi turistik destinasyonlar arasında ön plana çıkaran şeylerden biri şarapları. Bununla birlikte sommelierler (şarap eksperleri) genelde meyve şaraplarına burun kıvırırlar, onu da belirtmeden olmaz. Ama şişe şişe alanları da göreceksiniz. Seven de deli seviyor işte…

Burası aslında bir Rum Köyü olduğundan burada zaten bir şarap kültürü varmış, ama nasıl olduysa olay meyve şaraplarına kaymış; elma, çilek, muz, şeftali, kavun… Çoğunun gerçek meyve şarabı olmadığı, aroma katılmış şaraplar olduğu söyleyor.

Açıkçası nen de meyve şaraplarını sevmiyorum ama madem buranın olayı meyve şarabı, gelmişken bi deneyin derim. Önerim iyi soğutulmuş bir nar şarabı, içimi roseye benziyor ya da dijestif yerine vişne şarabı.

Birçok şarap evi var ama en doğru adres Hera Şarap Evi. Konum için tıklayın.

Eğer şaraba meraklıysanız  URLA BAĞ YOLU, İZMİRŞARAP TADIMI & BAĞ TURU‘na da katılmak isteyebilirsiniz.

Şirince’de Gezilecek Yerler

1. Köyün Sokaklarını Turlayın 👣

Merkezindeki envai çeşit ev yapımı sabun, el işleri, zeytinyağı ürünleri satılan köy pazarı, şarapevleri ve Arnavut kaldırmlı sokaklarındaki tarihi Rum evleri görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca köyün kuzeyindeki Hodri Meydan Kulesi‘nden köy manzarası da bir harika.

2. Mahzenlerinde Şarap Tadımı Yapın 🍷

Şirince’nin meyve şarabı çok meşhur. Buraya gelmişken köyün merkezindeki mahzenlerde şarap tadımı ve alışverişi yapabilirsiniz. Genellikle Şirince’ye gelen insanlar meyve şaraplarına bayılıyor ama bizim gibi klasik üzüm şarabı sevenlerdenseniz size hitap etmeyebilir.Üzüm şarabı isteyenler için de çok tatlı bir önerimiz var: Üzüm Kafe. Sizi hoş sohbetleri ve tatlı ortamlarında house winelarından yudumlayıp kulaklarımızı çınlatırsınız.

3. Aziz John Baptist Kilisesi’ni Ziyaret Edin ⛪

Köyün Güney cephesindeki Aziz John Baptist Kilisesi ziyarete açılalı çok olmadı. Kilisenin tarihinin ne kadar eskiye uzandığı tam olarak bilinemiyor ama 1805’te yeniden inşa edilerek şu anki görüntüsüne geldiğini biliyoruz.

Kilisenin küçük bir de şarap mahzeni var. Burada da şarap tadımı yapabiliyorsunuz ama, sahiplerini tanımamakla birlikte, tarihi papaz evini yıkıp şarap satışı için bu beton binayı yaptıkları için biz kendilerine biraz bozuğuz.

4. Mürver Şurubunu Hala Denemeniz Mi Yoksa? 🌿

Dere kenarında yetişen bir çiçek olan mürverin özünden leziz ve ferah bir içecek üretiliyor. Soğuk algınlığına bire bir olma gibi bir özelliği de var.

Bazı yerlerde Türk kahvesinin yanında, bazı yerlerde yemeğin üstüne ikram ediliyor ama kilisenin hemen girişindeki manzaralı cafede içmek en keyiflisi. Ayrıca söylediklerine göre mürveri çiçeğinden toplayıp şurubu kendi yapan tek işletme burasıymış.

5. Kumda Kahve İle Yorgunluğu Sifonlayın

Yoruldunuz mu? Hemen sıcak kum üzerinde, ağır ağır pişmiş şöyle bol köpüklü bir Türk Kahvesi içmeye. Aşağıdaki yeme-içme bölümünde bahsettiğimiz mekanların çoğunda kumda kahve içebilirsiniz.

6. Tiyatro Medresesi 🎭

Tiyatro Medresesi performans sanatları araştırmaları yapmaya, çalışmaya ve dinlenmeye gelinecek, hem amatör hem de profesyonel tiyatrocular için bir toplanma alanı, seyirciler ve sanatçıların bir araya gelerek tanışma ve tartışma imkânı bulacağı gerçek bir karşılaşma mekânı olarak düşünülmüş.

Mimarı ise  Sevan Nişanyan. Burada atölye çalışmaları, yaz kampları, tiyatro kampları, paneller ve konferanslar düzenleniyor.

Burada ne yapabiliriz derseniz, turizm amaçlı gidip gezilecek bir yer değil ama burada sahne alan performansları izlemeye gidebiliyorsunuz. Birşeyin sergilenip sergilenmeyceği gün içinde belli oluyor, o yüzden gittiğiniz gün sosyal medya hesaplarından takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir