Sivilce Çıkmasına Neden Olan Sebepler Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar?

Sivilce Çıkmasına Neden Olan Sebepler

Sivilce Çıkmasına Neden Olan Sebepler

Sivilce sorunu ortadan kalkması için çeşitli kozmetik malzemeleri kullanıyoruz. Özellikle yüzde çıkan sivilceler bizi çok rahatsız eder. Bu nedenle kozmetiğe oldukça fazla para ödüyoruz. Fakat her sabah kalktığımızda aynada çıkan sivilce görüntüsü bizi mutlu etmez. Peki, cilt bakımına dikkat ettiğimiz halde sivilce neden çıkar? Öncelikle bu sorunun cevabını yanıtlamalıyız. Gelin birlikte sivilce çıkaran nedenlere göz atalım.

Telefonun Yüz İle Teması

Cep telefonu elimizden düşmeyen bir obje haline geldi. Arkadaşlarımızla konuşmak için, haberleşmek için, sosyal medyayı takip etmek, iş amaçlı daha birçok nedenle elimizde. Gün içinde her an elimizde olan telefon mikrop barındırıyor. Nasıl mı? Elimizin her değdiği yerde mikrop ve bakteri olabilir. Haliyle telefona da bulaşması kaçınılmaz hale geliyor. Birde telefon görüşmeleri esnasında yüzümüze yanaştırıyoruz ve bu bakteriler yüzümüz ile de temas ediyor. Gün içinde yüzümüzde kalan bakteriler sivilce oluşumuna nedenoluyor.

Deri Dökülmeleri

Derimiz sürekli kendini tazeliyor. Deriler dökülerek bunun yerine yeni deri oluşumu başlıyor. Fakat zaman zaman deri fazla dökülebilir ve bu da sivilce oluşumuna neden olur. Cilt için kullanılan kremler ve losyonlarda buna neden olabilir.

 

Ortak Havlu Kullanımı

Saçınız ve yüzünüz için aynı havluyu kullanıyorsanız en büyük yaptığınız yanlışlardan biri de bu oluyor. Çünkü saç yüze göre daha yağlı bir yapıya sahiptir. Temizlediğiniz yüzünüze tekrar saç yağlarınızı sürmüş olur ve sivilce oluşumuna neden olursunuz.

Süt Ürünlerinin Fazla Tüketimi

Tatlı, çikolata gibi sevdiğimiz ürünleri çoğu zaman kilo alacağız diye korkar ve yemeyiz. Fakat bilmediğiniz diğer bir yanı da sivilceye neden olması. Tatlı ürünleri sivilce oluşumunda etmen yiyecekler arasında yer alıyor.

Kirli Makyaj Aparatları

Özellikle bayanlar günlük makyaj yapıyor ve çeşitli ürünler kullanıyoruz. Makyaj yaparken fırça, kalem ve daha birçok aparat kullanıyoruz. Fakat günlük hayatımızda yer alan bu ürünleri yüzümüze sürekli sürerek sivilce oluşumuna neden olduğumuzu biliyor muydunuz? Fırça, sünger gibi sık kullandığımız makyaj malzemelerini yıkayarak daha hijyen bir şekilde kullanırsak, sivilce oluşumunun da bir nebze önüne geçmiş oluruz.

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar?

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar?

Yapılan araştırmalara göre sivilce problemi olan insanlarda çinko eksikliğine rastlandığını ortaya koymaktadır.

Güzelliğe ilerleyen yolun sağlıklı beslenebilmekten geçtiğini belirten uzmanlara göre, deri üzerindeki yağ üretiminde, akne problemlerine yol açacak olan hormon bozukluklarında çinko önemli rol oynamaktadır. Çinko eksikliğini tam anlamı ile gidermek için de zencefil, kabak çekirdeği, yulaf, yumurta ya da badem tüketilmesi önerilmektedir.

Bir kişinin sağlık durumu en basit şekli ile cildine, derisine bakılarak anlaşılabileceğini belirten uzmanlar, pek çok insanın cildinde yer alan sorunları, losyonlar, tonikler ya da kremler gibi yüzeysel kozmetiklerle çözmeye devam ettiğini, fakat bunların göstereceği etki durumunun hafif ve geçici olduğunu açıkladı.

Sorunun köküne tam olarak inmeden, beslenme alışkanlıklarını düzeltmeden, toksin alımını tamamen durdurmadan sorunun uzun süre çözülemeyeceğini vurgulayan uzmanlar cildin yenilenmesi ve yaşlanma durumunun geciktirilmesi, bağışıklık sisteminin dengesine bağlı olarak değiştiğini açıkladı.

Uzmanlar, son yapılan araştırmaların daha çok bazı vitamin, mineral ve antioksidan ürünlerinden yeterli ve dengeli alındığı zaman cildin çok daha genç ve sağlıklı olacağını gösterdiğini açıklamış, cildi içerden dışarıya doğru beslemenin önemli olduğunu vurgulamıştır.

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Cilt bakımında en önemli koşullardan bir tanesinin kahvaltı alışkanlığı olduğunu vurgulayan uzmanlar, Doğru kahvaltının sağlık ve güzellik konusunda en önemli öğün olduğunu söyledi. Kahvaltıda bulunan kahvaltı gevrekleri, bal, su, meyveler, meyve suyu ve süt eksik edilmemesi gerekir. Bu besinler cilt üzerinde, maruz kaldığı olumsuz dış koşullara karşı güçlendirmenin yanı sıra nemlendirip besliyor.

Yapılan pek çok araştırma sonucunda sivilce sorunu bulunanlarda çinko eksikliğine rastlandığını açıklayan uzmanlar, çinkonun sağlıklı cildin en önemli bileşenlerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Çinko bilindiği üzere bağışıklık sistemi üzerinde etkili olmaktadır. Deri üzerinde yağ üretiminde, akne ye neden olan hormon bozukluk durumlarında da çinko çok önemli rol oynamaktadır. Uzmanlar, yulaf, zencefil, kabak çekirdeği, yumurta veya bademin de bol miktarda içerisinde çinko bulundurduğunu açıkladı.

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar

Kırmızı Meyvelerin Etkisi

Sağlıklı bir cilt yapısı konusunda her zaman mevcut beslenme şeklinin doğru bir bilgiye dayanarak değiştirilmesi ve bu uygulamanın bir yaşam biçimi haline gelmesi gerektiğini açıklayan uzmanlara göre, sıklıkla yenmesi gereken besinler şöyledir;

”Omega–3 yağ asitleri konusunda zengin olan balık, cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirmektedir. Bunun yanında da cilt kalitesini arttırmaktadır.

Kırmızı üzüm, çilek, kızılcık ve kiraz gibi kırmızı meyvelerin hepsi, cilt için antioksidan görevi yürütüyor.

E ve C vitamini yüklü bir tropikal meyve olarak bilinen avokado ise içerdiği Omega-3’den zengin yağlarla, cilt konusunda tüm kötü etkenlerle savaşır.

Antioksidan olan siyah çikolata da cilt üzerinde kan akışını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

En zengin antioksidan kaynağı olarak bilinen yeşil çay, aknenin doğal tedavisi içerisinde kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir