Sivilce izleri Lazer Tedavisi

Derin Sivilce izlerinde Lazer Tedavisi

Sivilce izleri Lazer Tedavisi; Çukur akne izlerinin ve sivilce izlerinin tedavisinde bile etkili olduğu gözlenmiştir. Bu tip zor sivilce izlerinin bugüne kadar maalesef etkin bir tedavisi yoktu. Yüzlerinde derin sivilce izleri olan kişiler için fraksiyonel lazer önemli bir umut ışığı doğurmuştur.

Yüzdeki renkli sivilce lekeleri bu tedaviyle iyileştirilebilmektedir. Sivilce izleri tedavisi için lazer uygulaması ayda bir kere yapılmaktadır. Tekrar eden her seansta bir miktar iyileşme beklenir. Hafif sivilce izleri tamamen iyileşirken derin sivilce izlerinde çok önemli düzelmeler sağlanmaktadır.

Sivilce gençlik yıllarında yüzde, boyun, ense, sırt ve göğüste gözlenen bir cilt hastalığıdır. Günümüzde çok etkili sivilce tedavileri vardır. Bu nedenle bu hastalığın tedavisi geciktirilmemelidir. Sivilce tedavisiz kalırsa iz bırakabilir. Sivilce izleri, sivilce lekeleri olarak bilinen kalıcı cilt hasarını tedavi etmek ilaç ya da merhemlerle mümkün değildir.

Sivilce izi ve sivilce lekeleri tedavisinde fraksiyonel karbondioksit lazerler kullanılmaktadır. Fraksiyonel lazerin sivilce izlerinde kullanımı hem pratik, hem de hızlıdır. Lokal anestezi altında tüm alana uygulanır. Uygulama sonrasında bir hafta kadar iyileşme süreci devam eder. İyileşmeyi takiben ciltteki sivilce izleri azalır. Cilt daha lekesiz ve parlak bir cilt görünümüne kavuşulur.

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur?

Sivilceler ergenlik yaşında neredeyse tüm gençleri etkileyen bir cilt sorunudur. Kadın ve erkek her iki cinste de özellikle yüz ve boyun bölgesinde gözlenir. Bu yaşlarda tedavi edilmez ise bu bölgelerde yaygın ve kronik sivilce sorununa dönüşebilir. Bazı sivilceler oynama, yolma gibi nedenlerle iltihaplanır.

Derideki bakteriler nedeniyle sivilcelerin kendiliğinden iltihaplanması da söz konusu olabilir. Bu aşamada oluşan iltihabı yok etmeye yönelik olarak vücut savunması devreye girer. Vücut savunmasına yardım edilmezse oluşan şiddetli iltihap iz oluşumuna neden olabilir.

İzler, sivilce lekeleri dediğimiz kahve renkli, mor hatta siyah lekeler şeklinde olabilir. Sivilce izleri bazen küçük skar dokuları şeklindedir. Skar dolusu bazen depreşse yani yüzeyden çökük olabileceği gibi yüzeyden kabarık sakar dokuları da oluşabilir.

Sivilce lekelerinin oluşumu yıllar içinde yavaş yavaş devam eder. Kalıcı izler şeklinde hayat boyu devam eden iler veya lekeler oluşur. Sivilce İzleri Nerede Görülür? Sivilce izleri en çok sivilcenin oluştuğu bölgelerde yani yüz, boyun, dekolte ve sırtta gözlenir. En rahatsız edici olan yüz ve boyun bölgesindeki kalıcı izlerdir.

Sivilce İzleri için Fraksiyonel Lazer

Sivilce izleri Lazer Tedavisi; Biz tüm merkezlerimizde karbondioksit fraksiyonel lazer kullanıyoruz. Bunun ana nedeni karbondioksit fraksiyonel lazer cihazının derin sivilce izlerine de etkili olabilmesidir. Fraksiyonel lazer sivilce izleri tedavisi sonuçları son derece iyidir. Yapılmış birçok çalışma fraksiyonel lazer yaptıranların neredeyse tamamının memnun olduğunu göstermektedir. Sivilce izleri tedavi sonuçları objektif olarak değerlendirilmektedir. Dijital fotoğraflar üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır.

Öncesi, sonrası fotoğraflar karşılaştırılmıştır. Bu değerlendirmeler bize zor vakalarda bile başarı oranının çok yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca fraksiyonel lazer yaptıranlara sonuçlar hakkında bireysel fikirleri de sorulmuştur.

FDA Onaylı Lazer Tedavisi

Sivilce izleri Lazer Tedavisi; Karbondioksit fraksiyonel lazer F.D.A onaylıdır. F.D.A Amerika’nın ilaç ve tıbbı cihazlarının kullanılabilirliğini onaylayan devlet kuruluşudur. Yapılan klinik çalışmalar sonunda karbondioksit fraksiyonel lazer ile sivilce izleri tedavisi ve sivilce lekeleri tedavisi bu kuruluştan onay almıştır.

 

Sivilce İzlerinde Lazer Sonuçları

Fraksiyonel lazer yaptıranların bireysel memnuniyeti, dijital fotoğraf sonuçlarından daha yüksektir. Dokunma duyusu ile ciltteki pürüzsüzlüğü hissetmek, cildin daha yumuşak ve parlak olduğunu görmek yaptıranları fazlasıyla memnun etmektedir.

Fraksiyonel lazer yaptıranlara etraflarındaki tanıdıklarından gelen ve “yüzün çok düzelmiş” “cildin çok iyi görünüyor” “yüzüne her ne yaptırdıysan çok iyi olmuş” gibi pozitif geri bildirimlerde memnuniyet duygusunu arttırmaktadır

Sivilce izleri Lazer Tedavisi

Akne izleri

Akne izleri genellikle kistik akne formlarından sonra gelişirler. Akne izlerini genelde üç şekilde görmekteyiz.

Bunlar;

  • Genellikle yüzeysel olan atrofik akne izleri
  • Yüklü vagon şeklinde görülen izler
  • Buz dağı şeklinde görülen yukarda dar ve ciltte derinlere inen akne izleridir.

Koyu cilt renkli kişilerde akne lekeleri hiperpigmente yani koyu gözlenir. Açık cilt rengine sahip kişilerde ise akne izleri kırmızı, pembe renkte gözlenmektedir.

Sivilce İzlerini Kötü Yapan Şeyler

 Güneş Sivilce İzlerine İyi Gelir Mi?

Sivilce izleri güneşe maruz kaldığında rengi koyulaşır ve güneş iyileşme sürecini yavaşlatır. Güneş ışığındaki ultraviyole ışınları melanosit denilen pigment hücrelerini uyarır. Bu nedenle renk koyulaşır ve izler daha kötü görünür. Güneşli havalarda dışarı çıkarken mutlaka 30 faktör ve üzeri güneş koruyucu kremler kullanmalısınız. Bu kremler koruyucu madde olarak çinko oksit de içerirler. Her iki saatte bir güneş koruyucunuzu yenileyin. Terlediğinizde yada denide yüzdükten sonra da güneş koruyucu kremi tekrar sürmelisiniz. Saat 10 ile 14 arasında güneşe çıkmamanızı öneririz. Güneşe çıkmak zorundaysanız uzun kollu gömlek, pantolon giymeniz doğru olur. Sanılanın aksine güneş sivilce izlerine iyi gelmez kötüleştirir.

Sıkma ve Yolma Sivilce İzlerini Kötüleştirir mi?

Akne izlerini oluşturan doku kollojen dokusudur. Kollajen aslında normalde deride bulunan ve derinin iyileşmesini sağlayan bir dokudur. Yoğun inflamasyon kollajen yapımını uyarır. Bu izleri koparırsanız tekrar kollajen yapımını uyarmış olursunuz. Böylece renk değişimi ve hasar artar. Sivilceler sıkılırsa içindeki irin sıkmanın etkisiyle cildin derin tabakalarına gider. İrin içindeki bakteriler cildin alt tabakalarında inflamasyonu arttırır. Bu nedenle sivilce izleri daha fazla oluşur. Sıkma, yolma, boşaltma sivilce izlerine iyi gelmez kötüleştirir.

Vitamin E Sicilce İzlerine İyi Gelir mi?

Eskiden yerel olarak uygulanan vitamin E’nin yara iyileşmesini hızlandırdığına inanılırdı. Yapılan yeni çalışmalarda böyle olmadığı gösterildi. Vitamin E içeren kremler sivilce izlerinde iyileşmeyi geciktirmektedir. Ayrıca kontakt dermatite neden olarak da iz oluşumunu arttırır. Yani özetle sanılanın aksine Vitamin E sivilce izlerine iyi gelmez kötüleştirir.

 

Sivilce İzlerine İyi Gelen Şeyler

Kortizon Ve Kortizon İçeren Kremler

Kortizon ve kremleri çok yeni akne izlerinde faydalı olabilir. Kızarık ve şiş izleri sündürüp sakinleştirebilir. Kortizon izlerin üzerine uygulandığında deri tarafından emişir. Emilen alandaki inflamasyonu bastırır. Koyu renkli izlerde hydrokinon denilen ilaçlar cildin buradaki rengini açarak görüntüyü düzeltmeye yarayabilir. Bunların tedavi edici etkisi yoktur. Görüntüyü düzeltmek için kullanılır. Yani izi küçültmez. Bu kremler dikkatli kullanılmalıdır. Doktorun tavsiyesi olmadan asla kullanılmaz. Birçok ürün alerjik hatta karsinojenik olabilir. Renk açıcı olarak doğal bazı ürünlerde kullanılabilmektedir. Bunlar kojik asit, arbutin, askorbik asit yani vitamin c gibi ürünlerdir. Doktor önermeden asla ürün kullanmayınız.

sivilce izleri için krem

Lazer Ve Dolgu Tedavileri

Fraksiyonel lazer uygulamaları ile cilt yenilenmekte ve izleri azaltılmakta hatta tamamen yok edilebilmektedir. Fraksiyonel lazerin her tür akne izi ve lekesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bizim deneyimlerimizde bu yöndedir. Yaptıranların çok memnun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Yen kollojen oluşumu sayesinde çukur akne izleri yani atrofik izler bile dolarak iyileşmektedir. Çok derin izlerde bile fraksiyonel tedavileri sonrasında dolgu tedavisi düşünülmelidir.

derin sivilce izleri için dolgu tedavisi

Sivilce İlacı

Sivilce İzleri İçin İlaç

Günümüzde sivilce izleri için ilaç yoktur. Sivilce izlerini yok eden bir ilaç henüz üretilmemiştir. Birçok yede ve özellikle internette sıkça gözlediğimiz sivilce izlerine kesin çözüm, sivilce izlerini yok eden krem, ilaç sloganlarına asla itibar etmeyiniz. Fakat günümüzde yukarda bahsettiğimiz fraksiyonel lazer tedavisi neredeyse standart tedavi olarak benimsenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir