Son 10 Yılın En İyi Animasyon Filmleri Listesi

Son 10 yıl, sinema sektörünün adeta arşa yükseldiği bir dönemdi. Akılalmaz efektlerin, görsellerin ve senaryoların beyazperdeye uyarlandığı bu döneme ait en iyi animasyon filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz.

16. Rio

Rio2011 yılının 3D animasyon müzikal komedi filmi olarak karşımıza gelen Rio; Anne Hathaway, Jesse Eisenberg, Jamie Foxx, Will.i.am ve George Lopez gibi oldukça ünlü isimlerin sesleriyle eğlenceli bir yapım haline gelmişti. Rio de Janeiro ormanlarında bir yavruyken, kaçırılarak Amerika’ya götürülen Blu, türünü kurtarmak için son şanstır.

15. Baykuş Krallığı Efsanesi (Legend of the Guardians the Owls of Ga’hoole)

Baykuş Krallığı Efsanesi (Legend of the Guardians the Owls of Ga'hoole)2010’un en etkileyici animasyon filmlerinden biri olan Baykuş Krallığı Efsanesi (Legend of the Guardians the Owls of Gahoole); özgün konusuyla da izleyicilerin takdirini toplamayı başarıyor. Genç bir baykuşun, yaşanan bir olayla hep ailesinden duyduğu kahramanlık hikayelerinin başrolünde olmasını konu alıyor.

14. Rango

Rango2001 yapımı bu Gore Verbinski başyapıtı, 84. Akademi Ödülleri’nden En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı ile ayrılmıştır. Kişilik sorunları yaşayan Rangoadlı bir bukalemunun, kurak bir kasabaya yolu düşer ve kendisini buradaki insanlara bir silahşör olarak tanıtır. Sonrasında ise eğlenceli maceralar boy gösterir. Filmin orijinalinde Rango karakterini Johnny Deppseslendirirken, Türkçe dublajda ise Yekta Kopan’ın usta dublajıyla hayat bulmuştur.

13. Megazeka (Megamind)

Megazeka (Megamind)Will Ferrell, Tina Frey, Jonah Hill, David Cross ve Brad Pitt’in sesleriyle renk kattıkları Megazeka (Megamind); 2010 yılının eğlenceli animasyon filmlerinden bir tanesiydi. Başarısız bir kötü kahraman olan Megazeka, Metro Şehri’nin biricik kahramanı Metro Man’e karşı vermiş olduğu her mücadeleyi kaybeder. Fakat bir gün şeytani planlarını uygular ve Matro Man hayatını kaybeder. Metro Şehri’nin yeni kahramanı Megazeka’dır. Bu mavi renkli kahraman hayaline ulaşmış olsa da kısa süre sonra sıradanlıktan sıkılır ve yeni bir süper kahraman meydana getirmeye karar verir.

12. Tenten’in Maceraları (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn)

Tenten'in Maceraları (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn)Steven Spielberg tarafından yönetilen, Jamie Bell, Andy Serkis, Daniel Craig, Simon Pegg ve Nick Frost gibi başarılı isimlerin seslendirme sanatçısı olarak yer aldıkları Tenten’in Maceraları (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn), 3 boyutlu olarak bizleri yeniden çocukluğumuza götürecek.

11. Kung Fu Panda

Kung Fu PandaHem Türkçe dublajında hem de orijinalinde birbirinden ünlü isimlerin sesleriyle hayat verdikleri Kung Fu Panda, devam filmleriyle de seyircileri büyülemeyi başarıyor. Kung Fu hayranı Po adına bir pandanın eğlenceli ve komik maceralarının konu alındığı bu 3D animasyon filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

10. Koralin ve Gizli Dünya (Coraline)

Koralin ve Gizli Dünya (Coraline)Henry Selick tarafından yazılıp yönetilen Koralin ve Gizli Dünya (Coraline), etkileyici bir stop motion animasyon filmdir. Ailesinin kendisini ihmal ettiğini düşünen bir kız çocuğu olarak karşımıza gelen Coraline, yeni evlerinde bir gizli geçit bulur ve ailelerin çocuklarıyla daima ilgilendikleri bir dünya ile tanışır.

9. Çılgın Hırsız (Despicable Me)

Çılgın Hırsız (Despicable Me)2010 yılına damga vuran Çılgın Hırsız (Despicable Me), özellikle de Minionlar ve küçük Agnes ile kalbimizi çalmayı başarmıştı. Kötü adam olarak nam salmaya çalışan Gru, Dr. Nefario ile birlikte haince planlar yapar. Fakat Vector adında ultra kötü biri bu yolda onun karşısına çıkar. Yetimhanede büyüyen ve kurabiye satmak için kapısına gelen üç kız kardeşi planlarına dahil etmek ve Ay’ı çalmak isteyen Gru, sonrasında ise bu iyi niyetli üç çocuğun sevgisine yenik düşer.

8. Karmakarışık (Tangled)

Karmakarışık (Tangled)Alışılmış prens ve prenses hikayelerini tamamıyla ortadan kaldıran, Rapunzel masalının olağanüstü uyarlamasıyla listemize devam ediyoruz. 2010 yılının ve tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri olan Karmakarışık (Tangled), Alman peri masalı olan Rapunzel’denesinlenilmiş olsa da eğlenceli ve etkileyici sahneleriyle seyircileri kendisine hapsetmeyi başarmıştır.

7. Ratatuy (Ratatouille)

Ratatuy (Ratatouille)Aşçıların ve restoranların mutfaklarında görmek isteyecekleri en son şey bir faredir. Peki, bu fare aynı zamanda enfes tarifler üretebilen bir ustaysa? Oscar ödüllü bir animasyon filmi olan Ratatuy (Ratatouille);çöpçü çocuk Linguini ‘nin , bir fare ile yapmış olduğu işbirliği sonucunda dünyaca ünlü bir şefe dönüşme hikayesini konu ediniyor.

6. Persepolis

PersepolisBugüne kadar yapılan en başarılı animasyon filmlerinden biri olan Persepolis, aslında bir otobiyografi uyarlamasıdır. İran İslam Devrimi ile değişen yaşamları ve açık sözlülüğü ile dikkat çeken küçük Marjane’ninhayatının konu edildiği Persepolis de en iyi animasyon filmleri arasına adını yazdırıyor.

5. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)Fantastik ve macera türünde en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon), bizlere biraz Vikingler çizgi filmini hatırlatıyor. Fakat içermiş olduğu birçok öğe ve konusu itibariyle bu yapımdan tamamıyla ayrılan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filmi, aksiyon ve macera dolu sahneleriyle de bizleri şaşkına uğratıyor.

4. Mary ve Max (Mary and Max)Mary ve Max (Mary and Max)Ödüllere doymayan bir animasyon filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 2009’un bağımsız animasyon filmlerinden olan Mary ve Max (Mary and Max); Avustralya’nın yoksul bir mahallesinde yaşayan ve sorumsuz bir ailede yetişen 8 yaşındaki Mary’nin,  44 yaşındaki problemli ve obez Max ile mektup arkadaşı olmasını konu edinir.

3. Yukarı Bak (Up)

Yukarı Bak (Up)Hikayesiyle içimizi ısıtan Yukarı Bak (Up) da en iyi animasyon filmleri arasına adını yazdırıyor. 82. Akademi Ödülleri töreninden En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Film Müziği Oscar’ları ile ayrılan Yukarı Bak; eşi Ellie hayata gözlerini yumduktan sonra iyice içekapanık ve huysuz bir yaşlı adama dönüşmesini, sonrasında ise gerçek bir izci olma hayali kuran Russell ile tanışmasının ardından hayallerine yeniden yelken açmasını anlatıyor.  

2. Wall-E (Vol-E)

Wall-E (Vol-E)2008 yılının en başarılı, tüm zamanların ise en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Wall-E (Vol-E); insanlar tarafından terk edilen bir dünyada, görevine tam gaz devam eden sevimli mi sevimli bir robotun, keşif için gönderilen Eve adında başka bir robota karşı beslemiş olduğu aşkı konu alıyor.

 

1. Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)Tüm zamanların en çok gişe hasılatı elde eden en iyi animasyon filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3), 1995 yılından bu yana devam eden Oyuncak Hikayesi serisinin en çok izlenen devam filmidir. Serinin ilk filminde küçük bir çocuk olan Andy’nin büyümesi ve üniversiteye hazırlanmasıyla birlikte, oyuncaklar artık onun için tarih olmuştur. Yeniden Andy’nin yanında olmak ve onunla oynamak isteyen Woody ve Buzz ikilisinin diğer oyuncaklarla birlikte yaşamış oldukları macera anlatılıyor.

Bonus: The Secret of Kells

The Secret of Kells

Küçük yaşta defalarca The Name of The Rose seyretmekten midir bilmem ortaçağ manastırlarında geçen filmleri seviyorum. Manastırlar güzeldir, bir sürü hikayeyi saklar duvarlarında. Bir de Hristiyanlığın erdem kaleleri olmalarına rağmen içlerinde hep kendilerinden öncenin, antiğin tadını barındırırlar. Mevzubahis coğrafya İrlanda olunca bu antik de “Kelt” ve “Pagan” olur dolayısıyla. The Secret of Kells bu sebeple tam damağıma uygun bir yapım gibi gözüküyordu. İrlanda’da  küçük bir manastır, perili bir orman, eski İrlanda mitolojisine irili ufaklı göndermeler, farklı ve rengarenk bir animasyon tekniği, ilk dinleyişten seyirciyi yakalayan müzikler… Kısa fragmanın gönlümü çelmesinin ardından filmi hemen izledim, iyi ki de izlemişim. The Secret of Kells’in sunduğu 75 dakika gerçekten büyük keyif. Böyle hoş masalları daha sık tecrübe etmek istiyor insan.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir