Spor Salonuna Gitmeden Spor Yapmanın Yolları

 

Spor yapıyor gibi hissetmeden size spor yaptıracak bazı yollar arıyorsanız bunları değerlendirin.

Spor Salonuna Gitmeden Spor Yapmanın Yolları

 Bazı kişiler spor salonuna gitmekten veya derslere girmekten sıkılabilir. Günümüzde evde spor yapmanın birçok türü vardır ve vücut ağırlığını çok verimli bir şekilde kullanan disiplinler mevcuttur. Ancak spor yapıyor gibi hissetmeden size spor yaptıracak bazı yollar arıyorsanız şunları değerlendirebilirsiniz:
 Bir arkadaşınızın taşınmasına yardım edin.Şehirlerde yaşayan insanlar görece daha sık taşınırlar. Arkadaşınızın taşınmasına yardım etmek (kolileri yapmak, bunları merdivende taşımak, araca yüklemek ve araçtan indirmek, eve yerleştirmek) kesinlikle sizi terletecek ve kaslarınıza bir direnç çalışması yaptıracaktır. Aynı zamanda kardiyo çalışması yerine de geçer. Bunların yanında bir arkadaşınıza da yardım etmiş olursunuz.
 Çocuklarınızla veya yeğenlerinizle oynayın. 3 yaşında bir çocukla bahçede koşturmak, onu sırtınıza almak, beraber top oyunları oynamak birkaç dakikada kalp atışlarınızı hızlandırır ve daha sık nefes almaya başlarsınız. Çocukların neredeyse sınırsız enerjisi vardır ve sevdikleriyle iletişime, bağlayıcı aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Bahçede yarım saat kendi çocuklarınızla, yeğenlerinizle veya bir tanıdığınızın çocuğuyla oynayın. Hem spor yapmış olursunuz, hem de ufaklık gününüzün çok güzel geçmesini sağlayabilir.
7 dakikalık sporu deneyin. 12 yüksek yoğunlukta egzersizi peşpeşe yaptıran 7 dakikalık bu çalışma internette video ve akıllı telefonlarda uygulama olarak kolaylıkla bulunabilir. İhtiyacınız olan bir sandalye, bir duvar ve sizi heyecanlandıracak müziklerdir. Sabah bu rutini 3 kere tekrarlayarak en az 150 kalori yakabilirsiniz.
Bir köpekle koşun ve oynayın. Bir evcil hayvanla zaman geçirmek eğlencelidir ve harekete geçmenizi sağlar. Her köpek egzersize ihtiyaç duyar ve sizinle bağ kurmayı, ona liderlik etmenizi ister. Köpeğinizle koşmak için günde 20 dakika zaman ayırmak 173 kalori yakmanızı sağlayabilir. Eğer kendi köpeğiniz yoksa bir arkadaşınızın köpeğini gezdirmek için veya barınaktaki köpekleri gezdirmek için gönüllü olabilirsiniz.
Ağaç dikmek için gönüllü olun. Ağaç dikme faaliyetlerini internetten veya çevrenizden araştırabilir, bunlara katılabilirsiniz. Ayrıca yeşil alanlarda yapılan başka güzelleştirme faaliyetleri de mevcut olabilir. Hem çevreye bir katkınız olmuş olur hem de bu süreçte epey kalori yakarsınız. Ortalama olarak bahçe işleriyle uğraşılan 1 saatte 400 kalori yakılır.

 Favori şarkınızla dans edin. Profesyonel olarak dans edemiyorsanız bile dans etmek ruhunuzu aydınlatmak konusunda çok etkilidir. Herkesin dansı kendine özgü olduğu için, size en çok hitap eden türü seçin, müziği açın, bir yandan endorfin salgılarken bir yandan terleyin. Dişlerinizi fırçalarken, evi temizlerken bile dans edebilirsiniz. Yarım saat tempolu dans ile yaklaşık 150 kalori yakabilirsiniz.

Evde Fitness Aletleri

 • Squat rack,
 • Bench press,
 • Flat (Düz) Bench,
 • Dambıl seti,
 • Halter,
 • Halter plakaları,
 • Mobilite ve direnç bandı,
 • Fat bar aparatı,
 • Kapı barfiksi,
 • Egzersiz matı.

Evde spor yaparken kas geliştirmek için aletli veya aletsiz, tamamen vücut ağırlığı ile programlar takip edilebilir.

Biz calisthenics tarzı çalışmayı da verimli bulsak da, evde vücut geliştirme adına bu aletlere sahip olmak göz çıkarmaz.

Bu listedekilerin hepsi olmak zorunda değil ancak minimalist olarak şu ekipmanlar muhakkak olmalı:

 1. Kapı barfiksi,
 2. Dambıl, ayarlanabilir ağırlıkların olması verimli olur,
 3. Egzersiz matı,
 4. Mobilite ve direnç bandı.
 5. Flat (düz) bench.

Tüm bunların maliyeti ekipman kalitesine göre değişmekle birlikte, çoğu durumda 3 aylık spor salonu üyeliğini geçmeyecektir.

Evde Spor Yaparak Kas Geliştirmek Ne Kadar Mümkün?

Eğer Ağırsağlam’ı takip ediyorsanız biliyorsunuz ki kas geliştirmek veya güçlenmek için en önemli faktörler aşağıdakilerdir:

 • Kaliteli direnç çalışması ve progressive overload, yani zamanla ağırlığı veya çalışma hacmini artırmak,
 • Kaliteli, dengeli şekilde fitness beslenmesi,
 • Verimli bir uyku,
 • Disiplin, disiplin, disiplin…

Bu faktörlerden progressive overload dışında hiçbiri, nerede spor yaptığınıza bağlı değildir.

Kısaca bu faktörlerden bahsetmek gerekirse:

Beslenme: Kas kütlesi ekleme veya yağ yakımı hedeflerinizde sizi bu hedefe yaklaştıracak en önemli faktördür.

Eğer yak yağmak istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınızın 500 kalori altında kalarak yağ yakımını başlatabilir, eğer kas kütlesi eklemek istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınızın 500 kalori üzerinde kalarak kütle eklemeye başlayabilirsiniz.

Hedefinize göre beslenmeyi öğrenmek için sporcu beslenmesi makalemizi inceleyebilirsiniz.

Uyku: Kas gelişimi, vücudunuzu stresten arındırma ve bir önceki antrenmandan bir sonraki antrenmana kaslarınızı onarmak ve toparlamak için olmazsa olmazdır.

Bu yazı https://www.alternatifterapi.com/ sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir