St Petersburg’da Nerede Kalınır? En İyi Otel Tavsiyeleri 2024

5 milyonu aşan nüfusuyla Rusya’nın ikinci büyük kenti St Petersburg Baltık Denizi kıyılarında yer alıyor. Neva Nehri’nin ikiye böldüğü kent tarih içinde önce Petrograd, ardından Leningrad ve son olarak da St Petersburg isimleriyle anılmış. Kış mevsiminde bitmeyen gecelerin yaz mevsiminde beyaz gecelere döndüğü şehir nefes kesici güzellikte tarihi eserlere, katedrallere, saraylara sahip. Uniesco Kültür Mirasları arasında da yer alan St Petersburg 1500 kilometrekareye yayılan yüz ölçümü ile en geniş şehirler arasında da yer alıyor. St Petersburg’da nerede kalınır yazısında sizlere bu dev şehirde konaklama imkanı sunan bölgelerden özetle bahsederek seyahatinizi en konforlu şekilde geçirmenizi sağlayacak otel alternatifleri de sunmak istiyorum.

Şehirdeki görmeye değer yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek içinse St Petersburg Gezilecek Yerler yazısını okuyabilirsiniz.

St Petersburg’da nerede kalınır?

St Petersburg konaklama

St Petersburg’da nerede kalınır demeden önce şehirde otel seçimini yapmanız açısından en önemli kriter olan ulaşımdan da bahsedelim biraz. Söz konusu büyük bir kent olunca şehir içi ulaşım her zamankinden daha çok önem taşıyor.

Hemen hemen tüm şehri kaplayan metro ağı yanında tramvay ve trolleybus gibi hafif raylı taşıma sistemlerine de sahip olan kentte otobüs de bir başka seçenek. Hatta St Petersburg dünyada en çok tramvaya sahip şehir olmasından dolayı “tramvaylar şehri” olarak da biliniyor.

St Petersburg’da nerede kalınır sorusu için size bu kentteki 7 bölgeyi tanıtmadan önce kısa bir bilgi de vereyim. Kentteki konaklamaya uygun bölgeleri aslında iki sınıfta toparlayabiliriz. Şehir merkezi ve turistik bölgeler konum olarak avantajlı olmakla beraber yüksek fiyatları, gürültülü ve kalabalık olmasıyla dikkat çekiyor. Öte yandan kentin yerlilerinin ikamet ettikleri semtler ise çok daha sakin, güzel ve uygun fiyatlı. Yukarıda bahsettiğim toplu taşıma seçenekleriyle merkeze ulaşım da çok kolay.

st petersburg otel rezervasyonu

1. Tsentralny Bölgesi

St Petersburg’un kalbi, her şeyin merkezi Tsentralny, ya da başka bir deyişle Centralny Bölgesi. Embankment Sarayı, Saray Meydanı, Hermitage, St. Michael’s Şatosu, Yaz Bahçeleri, Kazan Katedrali, Aleksander Nevsky Manastrı gibi kentekki görülmeye değer yerlerin çoğunluğunu bünyesinde toplayan bölge. Hatta Tsentralny Bölgesi’nin kendi içinde de en ilginç olan yerleri Neva ile Fontanka arasında kalan kısımlar. Neredeyse tüm binaların 18. YY’dan kalma olduğu bölgenin ulaşım açısından da sorunu yok, merkezi bir yer olmasından dolayı şehrin diğer bölgelerine toplu ulaşım seçenekleri de çok yoğun.

Konaklama açısından her bütçeye uygun seçeneklerin yer aldığı Tsentralny’de Liteiniy ve Nevsky Sokakları’nı fazlaca gürültülü olduğu için önermiyorum.

2. Moskovsky Bölgesi

St Petersburg'da nerede kalınır Moskovsky

St Petersburg’da nerede kalınır diyen tarih, şehir hayatı ve sükunet meraklılarının tercih etmesi gereken bir bölge. Cesme Kilisesi, Cesme Sarayı, Novodevichy Manastırı, Victory Parkı gibi Stalin Dönemi yapılarına ev sahipliği yapan Moskovsky Bölgesi St Petersburg’daki en iyi organize edilmiş yerlerden. Aslında kenti turist olarak ziyaret edenler arasında da çok gözde olan bölgenin en önemli avantajı yaygın bir toplu taşıma ağı ile şehrin diğer bölgelerine bağlı olması, temiz ve düzenli olmasının yanında uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine de sahip olması diyebilirim. Bu bölgeye şehrin farklı yerlerinden direkt olarak sefer yapan 6 farklı metro hattı var. Binalar bakımlı ve modern, caddeler geniş, cafe ve restoran seçenekleri fazla… Gece hayatı ise hareketli.

3. Kalininsky Bölgesi

St Petersburg'da nerede kalınır

Aslında şehir merkezinin dışında kalmakla tarihi merkezde görülebilecek yerlerden ve oraların hareketli günlük hayatından uzaklaşmış oluyorsunuz. Ancak Kalininsky Bölgesi’nde kalmanın başka avantajları var. Farklı dönemlere ait sayısız eski veya modern tapınaklar, park ve bahçeler bu bölgede konaklamanın ödüllerinden. Üstelik restoran, cafe, alış veriş merkezleri açısından son derece düzgün bir alt yapısı olmasına rağmen konaklama diğer bölgelere göre çok daha uygun fiyatlı. Bütçesi sınırlı gezginler için St Petersburg’da nerede kalınır sorusuna verebileceğim en iyi cevap.

4. Admiralteysky District

St Petersburg'da nerede kalınır Admiralteysky

Sınırları içerisinde Marlinsky Tiyatrosu, St. Isaac Katedrali ve Hermitage Müzesi gibi görülmeye değer yerleri barındıran Admiralteysky hem tarihi merkeze hem de kentin diğer yerlerine kolay ulaşılması sebebiyle tercih ediliyor. Tarihi merkeze yakınlığından dolayı fiyatların çok düşük olduğunu söyleyemem ancak modern ve temiz konaklama seçenekleri, bol restoran, cafe ve mağaza ile St Petersburg şehrinde konaklayabileceğiniz uygun bir bölge.

5. Nevsky District

St Petersburg'da nerede kalınır Nevsky

St Petersburg’da nerede kalınır yazısında şehrin yerlilerinin yaşadığı semtlerden de örnekler vermeye çalışıyorum, Kalininski gibi Nevskiy Bölgesi de bunlardan biri. Üstelik tarihi merkeze de son derece yakın. Görece daha yeni binaları, geniş caddeleri ve gece gündüz güvenli ortamıyla Nevsky Bölgesi’ni uygun fiyatlı bir başka seçenek olarak tavsiye edebilirim.

6. Petrogradsky Bölgesi

St Petersburg'da nerede kalınır Petrogradsky

Bir grup adadan oluşan Petrogradsky Bölgesi Peter ve Paul Kalesi, Petrovsky Adası, Alexander Park, Ağır Silahlar Müzesi, Botanik Bahçeleri ve St. John Manasatırı gibi turistik yerlere de ev sahipliği yapıyor. Hatta bu bu bölgede yer alan Kamennoostrovsky Caddesiüzerindeki her biri mimari bir eser olan ev ve binalarla tüm şehirde yer alan caddeler arasında en güzeli. Toplu taşıma ise şehrin diğer bölgeleri kadar değilse de yine de yaygın ve kullanışlı.

Turistik bir bölge olması sebebiyle pansiyondan 5 yıldızlı otellere kadar her bütçeye uygun konaklama seçenekleri var.

7. Vasileostrovskiy Bölgesi

Strelka, Zooloji Müzesi, Menshikov Sarayı gibi turistik yerlere ev sahipliği yapan Vasileostrovskiy Bölgesi müzeler açısından da çok zengin. Görülmeye değer yerler adanın daha çok güney doğusunda yer aldığı için bu bölgedeki konaklama seçeneklerinizi o yönde yapmanızı öneririm. Modern binalar, sadece konaklama değil, yeme içme ve alış veriş açısından da daha uygun fiyatlı seçeneklerle tarihi merkeze yakın bir bakla bölge olan Vasileostrovskiy Bölgesi’nin kalabalık ve yoğun trafik dışında bir dezavantajı yok.

St Petersburg’da Otel Fiyatları ve Rezervasyon

St Petersburg'da nerede kalınır

Beyaz geceleri ile meşhur St Petersburg’da konaklama seçenekleri yüzlerce ve fiyatlar da son derece uygun. Hatta Türkiye’den bile uygun diyebilirim. Estetik açıdan çok yüksek standartlarda olmamakla birlikte St Petersburg otelleri temiz, konforlu ve güleryüzle karşılanacağınız oteller. Gecelik oda ücretleri 3-4 yıldızlı, merkezi konumdaki otellerde 30-60 USD arasında değişiyor. Tabii ki çok daha uygun fiyatlı veya pahalı seçenekler de var.

Üstelik booking.com üzerinden rezervasyon yaptığınızda otellerin uyguladığı günlük indirimleri veya sık kullanıcılar için %10 oranındaki genius programı indirimlerinden de yararlanabiliyorsunuz.

St Petersburg’da Konaklama Yapabileceğiniz Otel Tavsiyelerim

4★ Boutique Hotel 1852

St Petersburg otel tavsiyesi Boutique Hotel 1852

Tsentralny Bölgesi’nin kalbinde yer alan Boutique Hotel 1852 sade ve şık bir seçenek. İçerisinde bir restoran da bulunan otel Nevsky Prospekt ve Mayakovskata Metro Duraklarına 5 dakikalık uzaklıkta. Anna Akhmatova Anma Müzesi, Feberge Müzesi, Beloselsky Sarayı, Bolşoy Sirki, Transfiguration Katedrali ve Anichkov Sarayı ise otelden 5-6 dakika yürüme mesafesinde olan turistik yapılar. St Petersburg’da nerede kalınır diye düşünenlere bir başka notum ise Boutique Hotel 1852 benzer standartlarda otellere kıyasla daha uygun fiyatlı.

3★ A Boutique Hotel

St Petersburg otel tavsiyesi A Boutique Hotel

Tsentralny Bölgesi’nde yer alan bir başka seçenek A Boutique Hotel Gostiny Dvor Metro İstasyonu’nun hemen yanında. Son derece sofistike bir şekilde dekore edilmiş olan otelin bünyesinde bir de restoran mevcut. Şık ve zarif bir otelde konaklamak isteyenler için St Petersburg’da nerede kalınır sorusunun cevabı olan A Boutique Hotel’den Büyük Catherina Anıtı, Anichkov Sarayı, Sr. Catherine Katedrali, Alexandrinsky Tiyatrosu, Mihaylovsky Sarayı ve Tiyatrosu gibi turistik yapılara yürüyerek birkaç dakikada ulaşabilirsiniz.

3★ Griboedov House

St Petersburg otel tavsiyesi Griboedov House

Admirelteysky Bölgesi’nde yer alan Griboedov House zarif bir şekilde dekore edilmiş odalar ve ortak alanlara sahip. 2015 yılında yenilenen otel Sadovaya ve Spasskaya Metro İstasyonlarına 250 metre uzaklıkta. İçerisinde bir de restoran bulunan otele en yakın turistik yerler arasında ise; Mariinsky Sarayı, Nicholas Anıtı, St Isaac Katedrali, Yusupov Sarayı yer alıyor. Oteli merkezi konumu ve uygun fiyatları sebebiyle tavsiye ediyorum.

3★ Hotel Dalisi

St Petersburg otel tavsiyesi Hotel Dalisi

Aslında Admirelteyski ile Moskovsky Bölgesinin sınırında yer alan Hotel Dalisi 11 standart, 2 mini suit ve 1 lüks suit olmak üzere 14 odalı butik bir otel. Baltiyskaya ve Baltiysky Metro İstasyonlarına 250 metre uzaklıkta olan otel şık ve modern bir şekilde dekore edilmiş. Trinity KatedraliVirgin Mary Katedrali gibi turistik yerlere 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otelin daha önce kalan misafirlerinin oyladığı booking.com puanı da 9,2 gibi çok yüksek bir değerde.

Hem turistik yerlere yakın olmak, hem sakin bir semtte konaklamak hem de otel çalışanları tarafından ihtimamla ağırlanmak istiyorsanız için St Petersburg’da nerede kalınır diye daha fazla düşünmenize gerek yok.

4★ Aristocrat Boutique Hotel

St Petersburg otel tavsiyesi Aristocrat Boutique Hotel

Petrogradsky Bölgesi’nde yer alan Aristocrat Boutique Hotel adının hakkını veriyor. Son derece zarif bir şekilde dekore edilmiş otel Petrogradskaya ve Gorkovskaya Metro İstasyonlarına 600 metre mesafede bulunuyor. Aleksandrovsky Parkı, St Petersburg Camii, Peter & Paul Ketadrali gibi turistik yerlere 5-15 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan otelde Rus ve Avrupa mutfağından lezzetli yemeklerin sunulduğu bir restoran da mevcut. 4 yıldızlı bir otel olmasına rağmen fiyat seviyesi de (gecelik 40 USD civarı) son derece uygun. Petrogradsky Bölgesi’nde şık ve uygun fiyatlı bir konaklama seçeneği arayanlar için St Petersburg’da nerede kalınır sorusunun bence en uygun cevabı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir