SÜPER KAHRAMAN FİLMLERİNİN SÜPER TARİHİ.

Bu bir kuş …  Bu bir uçak … Hayır hayır bu Süpermen. 

İnsanlar geçmişten günümüze kadar en iyinin en ulaşılmazın en “süper” in peşinden koşmuş , ona ulaşmak için hayaller kurmuştur ve bunula da yetinmeyip bunu görselleştirmiş , canlandırmış , efekt vermiş , seslendirmiş yani beyaz perdeye aktarmıştır. Peki “süper kahraman” filmlerinin tarihi ismi kadar süper mi? Geçmişten günümüze süper kahraman filmlerine olan yaklaşımımız ve beklentimiz nasıl değişim gösterdi gelin beraber bakalım.

 

süper kahraman filmlerin havai fişek popülerliği ve başarısı,  Süpermen’in 1938’de başlamasıyla “Çizgi Romanların Altın Çağı” olarak başladı. Marvel ve DC hızlı bir şekilde kendilerini süper kahraman türünde lider olarak belirlediler ve yıllar boyunca çizgi roman süper kahramanları , büyük ekrana atlamaya başladılar ve bu da türü daha da başarılı ve popüler hale getirdi. Marvel ve DC, 2018’den beri, Marvel Sinematik Evren, Yenilmezler, X-Men, DC Genişletilmiş Evren, Batman ve Örümcek Adam gibi serilerle dünyanın en başarılı film franchise’larına sahip. 2000’li yılların başından bu yana, süper kahraman filmleri popülaritesini önemli ölçüde arttırdı.Kara Şövalye ve Yenilmezler gibi filmler, kongre salonlarından ve çizgi romanlardan süper popüler kültürün ön saflarına geldi. 

 Aslında, 2018 süper kahraman filmleri için rekor kıran bir yıldı, yalnızca ABD menşeili filmlerden  2,8 milyar ABD dolar gişe hasılatı elde edildi ve bu gerçekten “süper” bir para. 

SÜPER KAHRAMAN FİLMLERİNİN BAŞARISININ SIRRI

Süper kahraman filmlerinin son yıllarda popülaritesinde bir artış görüldüğü açıktır, ancak bu filmleri dünyadaki izleyicilere bu kadar çekici kılan şey nedir? Süper kahraman film izleyicileri kendilerine  daha yakın olan kahramanlardan daha fazla etkilenmiş gibi görünüyor. İzleyicilerin süper kahraman filmlerini izleme kararlarında en büyük etken kahramanı kendileri  gibi görüyor olmaları . Bir diğer önemli etken ise film fragmanının kalitesidir . 18 – 29 yaş arasındaki izleyicilerin yaklaşık yüzde 44’ü bir süper kahraman film fragmanının kalitesinin filmi izleme istekleri üzerindeki etkisinin çok olduğunu dile getirdi. 

İKİ DEV ŞİRKET “DC COMICS” VE “MARVEL”

Peki film yapım şirketleri arasındaki yıllarca süren rekabet bugün ne durumda?   Avengers, X-Men, Spider-Man ve Iron Man gibi tanınmış kahramanlara  ev sahipliği yapan Marvel, süper kahraman pazarını çeşitli izleyiciler için doyuruyor. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 47’si Marvel’i ana rakibi DC’ye karşı kesinlikle tercih ettiklerini belirtti. Ancak yüzde 11’i DC lehine cevap verdi. Marvel, film endüstrisinde, her filme çok sayıda süper kahraman ekleyebilmesi ve hikayelerini izleyicileri diğer Marvel filmlerini aramaya zorlayacak şekilde bağlayabilmesi nedeniyle büyük başarılar elde etti. Katılımcıların 18 ila 34 yaş aralığındaki yaklaşık yüzde 54’ü “Avengers” serisinden bir veya birden fazla film izlediklerini belirtti . Ancak DC kahramanlarının film sektöründe ölmeyecek bir yeri olduğunuda söyleyenlerin sayısı bir hayli fazla. 

NEDEN SÜPER KAHRAMAN FİLMLERİ İZLİYORUZ? 

Süper kahramanların doğası göz önüne alındığında, Film izleyicileri için tekrarlanabilirlik önemli bir sorun gibi görünmüyor.Yetişkinlerin sadece yüzde dokuzu, süper kahraman filmlerinde karakterlerle ilgili olduklarını kesinlikle kabul ettiklerini belirtti. Bunun yerine, birçok insan LGBTQ hakları ve göç gibi sosyal sorunlara örnek olarak gösterilmek için süper kahraman filmlerini izliyor gibi görünüyor. Katılımcıların yaklaşık % 24’ü süper kahraman filmlerinin LGBTQ topluluğunu temsil eden daha fazla karaktere sahip olması gerektiğini ve yüzde 23’ü göçmen karakterleri ve sorunlarını içermesi gerektiğini belirtti. 

Sonuç olarak süper kahraman filmlerinin film endüstrisi ve yaşamımızdaki yerini geçmişten günümüze sağlamlaştırdığı su götürmez bir gerçek . Dünyayı uzaylıların istilasından , salgın hastalıkardan, doğal afetlerden ve diğer pek çok tehlikeden kurtarmayı ve “kahraman” olmayı kim istemez ki . 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir