TABİAT HARİKASI ALASKA

Alaska’yı keşfetmeye hazır mısınız?ABD’nin en büyük ulusal parklarının yer aldığı Alaska, büyüklüğü kadar güzeldir de. Bu doğal güzelliğin keyfini yürüyüş, kürek ve balıkçılık yaparak çıkarabilirsiniz.

Ana merkezler birçok müze ve çeşitli cazibe merkezleriyle doludur. Kasabalar ise daha çok Denali ve Kenai fiyortları gibi Alaska yaban hayatının keşfi için bir sıçrama noktası olarak görülür. Ne olursa olsun Alaska’nın sizi her yönüyle etkileyeceği kesin.

1. Denali Milli Parkı

Denali National Park

 

Alaska’nın kuzey dağ sırasında bulunan ve Kuzey Amerika’nın en yüksek dağlarını kapsayan Denali Milli Parkı, ABD’nin en büyük milli parkıdır. Modern kaşifler Denali’yi, Mount McKinley olarak adlandırıyorlar. Geniş nehir vadileri, tundra, yüksek dağ sıraları ve buzul dökümlü dağların bulunduğu 6 milyon dönümlük alan tümüyle muhteşem. Parka sadece tek bir yol gider ve sadece park için izin verilmiş araçların Savage Nehri’nin ötesine geçmesine izin verilir. Denali 20.320 metrelik zirvenin geleneksel adıdır Denali’yi, ücret alınmayan park yolundan da izlemesi keyiflidir. Anchorage ve Fairbanks arasında yer alan Denali; boz ayılara, kurtlara, ren geyikleri, geyik ve diğer birçok hayvana ev sahipliği yapıyor. Parkta 167’den fazla kuş türü kayıtlı. Parkın en büyük eğlencelerinden biri olan, gösterilerin düzenlendiği ve onlarca huskies’e (eskimo köpeği) ev sahipliği yapan Sled Dog Kennels’te (Kızak Köpekleri Kulübesi) yapılacak birçok şey var.

Giriş: 10 dolar

Adres: Milepost 240, George Parks Hwy, Denali National Park

Website: http://www.nps.gov/dena/index.htm


2. Tracy Arm Fiyortu

Tracy Arm Fjord

Kruvaziyer gemisi ve tekne turlarıyla ünlü, kenarları buzullarla kaplı Tracy Arm fiyortu, Juneau’nun güneyinde yer alıyor. Şelalenin sivri kaya duvarları ve buzul parçalarının üstüne dökülüşü küçük buz dağlarının oluşumuna neden olmuş. Muhteşem sahne, Milli Tongass Ormanı içerisine doğru uzanıyor. Boz ayı, geyik, balina ve fokların yer aldığı yaban hayatı turlarının yaygın olarak yapıldığı fiyortun üstünde ikiz Sawyer Buzulları yer alıyor.

Tracy Arm, Alaska buzullarından sadece küçük bir parçayı temsil ediyor. Turistlerin ilgi odağı olan diğer mekanlar ise; Glacier Bay Milli Parkı, Juneau’nun kuzeybatısı ve Anchorage’ın yakınında yer alan Prince William Sound’tır.


3. Glacier Körfezi Milli Parkı

Glacier Bay National Park2

Juneau’nun batısında, Alaska’nın uzantısında yer alan bu park ve koruma alanı, Alaska’nın bir başka yaban ve görkemli güzelliğidir. Birçok turist geniş açık hava etkinlikleri için buraya kruvaziyer gemiyle gelir. Glacier Park Lodge’ta bir yürüyüş ya da kayak gezisi düzenleyebilir; kuşlar ve siyah ayılar ve dağ keçileri gibi diğer yaban hayatı türlerini gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca balıkçılıktan hoşlanıyorsanız nehirlerden gökkuşağı alabalığı ve halibut balığı da yakalayabilirsiniz.

Web Sitesi: www.nps.gov

Adres: Glacier Bay Ulusal Parkı, PO Box 140, Gustavus AK 99826


4. Mendenhall Glacier

Alaska, Juneau, Mendenhall Glacier, hiking, exploring ice cave, interior view

Bu fevkalade doğal güzellik hemen Juneau dışında yer alıyor. Buzulların erimesinin birçok olumsuz sonucu olsa da bu koşullar Mendenhall Gölü’nü oluşturmuş. Diğer bir faydası ise, bilim insanlarının bölge tarihini anlayabilmesine yardımcı olan eski bir ormanın keşfini sağlaması. Buzulların eşsiz manzarasının yanı sıra bölge, tarihi detaylarıyla yıl boyunca gezilecek bir mekan. Ocak-mart arasında bu merkez, bölgenin tarihinin detaylarıyla tartışıldığı Fireside Konferanslarına ev sahipliği yapar.

Adres: 6000 Glacier Spur Rd Juneau, AK 99801

Web Sitesi: www.fs.usda.gov


 5. Kenai Fiyortları Milli Parkı

Kenai Fjords National Park2

Seward kasabası yakınlarında bulunan bu park, 1980’de kuruldu. Kruvaziyer gemi yolcularının demirlediği popüler bir yer olan parkta, rehberli turlar eşliğinde buradaki ayılar, foklar, kambur balinalar ve katil balinaların bulunduğu yaban hayatı zenginliğine tanık olabilirsiniz. Parka adını veren 38 buzul parçası hala buradadır. Parkın sahile yakın olması, kel kartalların yükselerek görkemli çam ormanlarının içinde kaybolmasıyla nefes kesici manzaraları garantiler.

Adres: Kenai Fjords National Park, P.O. Kutu 1727, Seward, AK 99664

Web Sitesi: www.nps.gov


6. Anchorage Doğal Tarih Müzesi

Anchorage Museum of Natural History Bu müzede birçok doğa harikasına sahip olan Alaska’nın bir başka yüzüne şahit olacaksınız. Buzların daha fazla görsel zenginlik oluşturduğunu ve ortamın mavi görünmesini sağladığını fark edeceksiniz. Ayrıca Alaska’nın son Buz Çağı’nda nasıl göründüğünü göreceksiniz. Müzede dinozorlara ve tarih öncesi hayvanlara ait birçok fosil ve kemiği sergilenir. Jeolojik sergilerin yanı sıra bölgenin bugünkü flora ve faunasını detaylandıran sergiler, bölgeyi keşfetmek için müzeyi gezmeyi gereklilik haline getiriyor.

Adres: 625 C St Anchorage, AK 99501

Web Sitesi: www.anchoragemuseum.org


7. Alaska Sea Life Center

Alaska SeaLife Center

Bu denizcilik merkezi, temalı bir park değildir. Bilimsel çalışmalar ve hayvan rehabilitasyonunun halk erişimiyle kombine edilmesiyle bu tesis, bölgenin doğal deniz yaşamına eşsiz ve kapsamlı bir bakış sunuyor. Merkezin temel amacı, rehabilite edilen hayvanların tekrar doğal yaşamlarına dönmelerini sağlamak. Ancak merkezde oldukları süre içerisinde bu hayvanlar, bilimsel çalışmaların ilerlemesi ve Alaska’nın kırılgan ekosistemi hakkında halkın eğitilmesi için yardım görevi görüyorlar.

Adres: 301 Railway Ave Seward, AK 99664

Web Sitesi: www.alaskasealife.org


8. El Dorado Altın Madeni

El Dorado Gold Mine

Alaska; keşifçileri, kürk tacirlerini ve elbette ünlü Klondike altın hücumunu akla getiriyor. Burada, aramaların gerçekleştiği dağlar boyunca gittikleri tren yolculuğu boyunca maden arayanları ve araştırmalarını öğrenebilirsiniz. Onların nasıl eleştirildiğini öğrenerek edindiğiniz bilgilerle yeniden bir eleştiri değerlendirmesi yapabilirsiniz. Kalıcı bir hediye için eve altın götürebilir ve eğlenceli hikayesiyle birlikte onu bir mücevhere bile dönüştürebilirsiniz.

Adres: 1.3 Mile Elliott Highway Fairbanks, AK 99709

Web Sitesi: www.eldoradogoldmine.com


9. H2Oasis Kapalı Su Parkı

H2Oasis Indoor Water Park2

Alaska’yı ziyaret etmeyi hayal eden birçok kişi suparklarına gitmeyi düşünmez. Ancak Anchorage’ta yer alan bu park, kesinlikle görülmeye değer. Lazy Nehri olarak bilinen sular tarafından 175 metre boyunca çevrelenen park, kendisini “Sınırdaki Son Tropikal Ada” olarak tanımlıyor. İçeride Water Drop Fountain tarafından geliştirilen heyecan gelgitleri oluşturan bir dalga havuzu yer alıyor. Master Blaster ise 13 metreye yükselen ve çocukların içinde korsan gemisi keşfederek eğlendiği bir su kızağı.

Adres: 1520 O’Malley Rd Anchorage, AK 99507

Web Sitesi: www.h2oasiswaterpark.com


10. Alaska Inside Passage

A12A

Alaska Inside Passage; Washington eyaletinin kuzeybatısında yer alan Puget Sound Boğazı’ndan başlayarak British Columbia, Kanada boyunca genişler ve Alaska’nın güneyinde yolculuğunu sonlandırmadan önce bir dizi adaya uğrar. Geçişin Alaska kısmı bin adayı kapsar ve böylelikle açık denizin değişken havasına karşı koruma sağlar. Tüm dünyadan kanocular ve kayakçılar için popüler bir destinasyon olan geçidin koy ve körfezleri, saatler ve hatta günler süren keşif imkanı sunar.

11. Northern Lights

4. Northern Lights

Kuzey Işıkları gibi dünya üzerinde insanın hayal gücünü uyaran çok az fenomen vardır. Bu büyülü ışıklar, Dünya’nın en kuzeyinde, yüksek enlemlerde, Eylül’den Mart ayına uzanan karanlık gecelerde, insanoğlunun dikkatli bakışlarına yakalanır. Yeşilden kırmızı tonlarına, çeşitli birçok renge boyanan gökyüzü, görenleri kendine hayran bırakır. Kanada, Alaska, Rusya ve İskoçya da bu dönemsel doğa gösterilerinin en iyi izlendiği yerlerdendir.

12. Alaska Highway

7. Alaska Highway

Alaska Highway sadece 8 ay gibi kısa bir sürede, İkinci Dünya Savaşı sırasında, askeri amaçlar için inşa edilmiştir. Doğayla bütünleşen bu yol, resmetmeye değer güzelliktedir.

13. Wrangell – St. Elias National Park

11. Wrangell - St. Elias National Park

Elias Milli Parkı, Amerika’nın 16 en yüksek zirvelerinin 9. sırasında yer alıyor.

14. Seward

12. Seward

Alaska’da bulunan Seward kasabası, küçük olduğu kadar da çekicidir.

15. Alaska Native Heritage Center

10. Alaska Native Heritage Center

Alaska yerli halklarının kültürü, dansı, şarkısı, el sanatı ve sanat eserlerine bu müzede ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir