Tampa Gezilecek Yerler, Florida’yı Dünya Çapında İlgi Gören Bir Tatil Bölgesi 2024

Florida’yı dünya çapında ilgi gören bir tatil bölgesi haline getiren unsurlar, muhteşem güzellikteki doğası ve her yaşa hitap eden eğlence olanakları. Eyalet’in batı kıyısında bulunan Tampa’da da durum bundan pek farklı değil. Doğal güzelliklerle iç içe olan kent, puro üretiminin yoğun olduğu dönemde Avrupa’dan ve Latin Amerika’dan gelen göçmenlerin de etkisiyle her anlamda zengin bir tatil cennetine dönüşmüş. Üstelik Tampa gezilecek yerler bakımından konuklarına komşusu Miami gibi çok sayıda seçenek sunsa da, asla orası kadar gürültülü bir yer değil.

Tampa Gezilecek Yerler Listesi

Meksika Körfezi kıyısındaki kentte ulaştığınızda sizlere önerim, ilk olarak bir Tampa Bay CityPASS edinmeniz. Bu sayede listede de yer verdiğim pek çok mekâna ücretsiz giriş yapabilir, tatil bütçenizi daha efektif kullanma fırsatı yakalayabilirsiniz.

1. Clearwater Plajı (Clearwater Beach)

Tampa Clearwater Beach

Uzunluğu 4 kilometreyi aşan bembeyaz kumsalı ve mavi – yeşil denizi ile Clearwater PlajıAmerika Birleşik Devletleri’nin en güzel plajlarında bir tanesi. Sadece güzelliğine şahit olmak için bile plajı Tampa gezilecek yerler listesinde ilk sıraya koyabilirsiniz. Ancak bariyer adası üzerinde yer alan tek şey doğal güzellik değil. Clearwater’ da sizleri geniş su sporları olanakları, yunus sürülerini görebileceğiniz tekne turları, mini golf sahaları, konserler ve büyüleyici gün batımı manzarası bekliyor. Çevresindeki alanlarda açık hava sinemaları kurulan, rıhtımında sokak sanatçılarının performanslarını sergiledikleri kumsalın çevresinde ayrıca damak çatlatan lezzetlerin sunulduğu çok sayıda restoran ve bar bulunuyor.

2. Busch Bahçeleri (Busch Gardens)

Tampa Busch Gardens

Doğal yaşama merak duyan bireylerin keyifli zaman geçirebilecekleri Buch Bahçeleri, 335 dönümlük araziye sahip bir hayvanat bahçesi. Afrika teması üzerine kurulu olan parkta 300farklı türe ait 12 binden fazla hayvanı, doğal şartlarına yakın koşulardaki geniş alanlarda gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz. Hayvanların yaşadıkları bu ortamlar Nairobi, Kongo, Fas, Mısır gibi farklı temalar sahip. Tema alanlarını gezerken sıkılıp biraz heyecan arayışına girerseniz, 8 hız treninden veya 2 su kaydırağından birine binebilirsiniz. Aile dostu eğlence gösterilerinin gerçekleştirildiği tesiste ayrıca ziyaretçilerin girebildiği bir hayvan bakım ünitesi de yer alıyor.

3. Sunshine Skyway Bridge

Tampa Sunshine Skyway Bridge

Konuklarına kentin ve okyanusun eşsiz manzarasını sunan Sunshine Skyway Bridge, 1980’de kısmen yıkılan köprünün yerine 1982-1987 yılları arasında inşa edilmiş. Tasarımı Figg & Muler Mühendislik Grubu’na ait olan kablo destekli yapı, 6,6 km uzunluğa sahip. Yapımında çelik ve beton kullanılan köprüye özellikle gün batımında, karşılaşacağınız olağanüstü güzellikteki manzarayı ölümsüzleştirmek için, fotoğraf makinenizle gitmenizi tavsiye ederim. Yalnız köprüde acil durumlar dışında duraklama yapılmasına izin verilmiyor. Ayrıca yapı, yaya ve bisiklet geçişine de kapalı.

4. The Florida Aquarium

Tampa The Florida Aquarium

Şehir merkezindeki The Florida Aquarium ziyaretçilerine eğlenceli gösteriler, Tampa Bay’in sevimli sakinleri olan yunusları doğal ortamlarında görebilecekleri tekne turları ve farklı temalarla kurulmuş sualtı yaşam alanları sunuyor. Tekne turları havanın uygun olduğu günlerde gerçekleştiriliyor ve toplamda 75 dakika sürüyor. Tesisin içerisindeki sualtı yaşam alanları ise “Mercan Resifi”, “Okyanus Karmaşası”, “Körfezler ve Plajlar” adlı üç büyük kısma ayrılmış. Gösterilere katılanlarıysa tüplü dalış, penguenlerle tanışmak ve sualtı canlılarını kendi elleriyle beslemek gibi fırsatlar bekliyor.

5. Tampa Riverwalk

Tampa Riverwalk

Florida Akvaryumu’na yakın mesafedeki Tampa Riverwalk, Hillsborough Nehri kıyısında 3,86 kilometre boyunca uzanan bir yaya yolu. Çok sayıda parkı, eğlence alanını ve konaklama merkezini birbirine bağlayan projenin temelleri 1975 yılında dönemin valisi Bill Poe tarafından atılmış. Sabahları yürüyüş yapan, koşan bireylerle dolu halde göreceğiniz yol, 2016 yılına kadar süren geliştirme çalışmaları sayesinde kente gelen gezginlerin Tampa gezilecek yerler listelerine ekleyip, mutlaka görmeleri gereken bir cazibe merkezine dönüşmüş. Kent merkezinden başlayarak yolu takip ederseniz, önce Tampa Sanat Bölgesi’nden geçebilir; ardından Tampa Museum ArtGlazer Children’s MuseumFlorida Museum of Photographic Arts gibi kültürel tesisleri ziyaret edebilirsiniz. Konser alanlarının da bulunduğu yolun kenarındaki restoranlarda kısa bir mola verdikten sonraysa biraz daha ilerleyerek bu keyifli yürüyüşü Water Works Park’ta bitirebilirsiniz.

6. Tampa Bay Tarih Merkezi (Tampa Bay History Center)

tampa gezilecek yerler Tampa Bay History Center

2009 yılında faaliyete geçen Tampa Bay Tarih Müzesi, geçici ve kalıcı sergileri aracılığıyla konuklarına Florida’nın 12.000 yıllık tarihini aktarıyor. Kuruluş fikri 19. yüzyılın sonlarında ortaya atılan, hayata geçirecek projelerinse 1986’da gerçekleştirilmeye başlandığı tarih müzesinin 3 katında interaktif sunumlarla Tampa’nın tarih öncesi dönemlerinden ilk Avrupalılar’ın kente gelişine, savaş hikâyelerinden puro üretiminin kentin ekonomisine yaptığı katkılara kadar pek çok bilgiyi öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Nehir kıyısına kurulu, oldukça modern bir binada konuklarını ağırlayan tesiste ayrıca çocuklara yönelik eğitici ve öğretici gösterimlerde sergileniyor.

7. Lowry Park Hayvanat Bahçesi (Tampa’s Lowry Park Zoo)

Tampa Tampas Lowry Park Zoo

Kâr amacı gütmeyen bilimsel bir topluluk tarafından yönetilen Lowry Park Hayvanat Bahçesi, hem nesli tükenmekte olan vahşi hayvanları korumak hem de yerel halka doğal yaşam hakkında bilgi vermek amacıyla 1957 yılında açılmış. 1.300’den fazla hayvana ev sahipliği yapan tesiste canlıların yaşam alanları, getirildikleri kıtalara göre ayrılmış durumda. Bu tematik alanlara ek olarak hayvanat bahçesinde ayrıca tropikal ve yerel türleri barındığı bir kuş evi de bulunuyor. Yırtıcı kuşların başrolünde olduğu eğitici gösterimlerin yapıldığı doğal yaşam parkında gözlem yapmanın dışında hayvanlarla yakınlaşabileceğiniz turlara katılabilir, hatta tesisin huzur dolu ortamında yoga yapabilirsiniz. Hayvanat bahçesinde küçük yaştaki bireyleri ise hız trenleri ve özel gösterimler bekliyor.

8. Cigar City Brewing

tampa gezilecek yerler Cigar City

Joey Redner tarafından 2007’de kurulan Cigar City Brewing, tarihi Tampa’nın savunma amaçlı kurulduğu ilk yıllarına kadar uzanan bira kültürünün gelişimini devam ettirmeyi amaçlıyor. 2009’dan bu yana yıllık 60 bin varillik üretimin yapıldığı birahanenin tadım bölümünde seri ve özel üretim ürünlerin tadına, keyifli bir sohbet eşliğinde bakabilirsiniz. Bira kültürüne önem veren gastronomi tutkunları içinse fabrikanın düzenlediği festival ayrı bir anlam taşıyor. Firma, 2010’da piyasaya sürdüğü ve adını Maya Mitolojisi’nden alan ürünü Hunahpus’s Imperial Stout için her yıl mart ayında bir festival düzenliyor. Çeşitli ülkelerden misafir olarak gelen üreticilerin ürünlerinin de eklendiği festival, bira sevenler için tam manasıyla bir şölene dönüşüyor. Eğlenceli ve lezzetli Hunahpus Günü’ne katılmanınsa bir tek şartı var: Üründen kişi başı bir şişe satın almak.

9. Tampa Theatre

Tampa Theatre

Uptown’da yer alan Tampa Theatre, nostaljik yapısı sayesinde sinemaseverlere klasik bir Amerikan deneyimi yaşatıyor.  Ülkemizde örneklerine 1900’lı yılların sonlarına kadar rastlanabilen balkonlu ve localı büyük bir salona sahip yapı, mimar John Eberson’un tasarımına bağlı kalınarak 1926 yılında inşa edilmiş. İç tasarımındaki ayrıntılarla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan sinema salonunda günlük gösterimler bağımsız ve yabancı yapıtlar ile belgesellere ayrılmış durumda. Burada film izlemeye karar verirseniz, gece seansından bilet almanızı öneririm. Çünkü diğerlerinden farklı olarak gece seansındaki gösterimden önce konuklara tarihi müzik aletinden çıkan hoş ezgiler dinletiliyor.

10. Bayshore Bulvarı (Bayshore Boulevard)

Tampa Bayshore Boulevard

Tampa gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer cazibe merkezi ise kentin güney kısmında, Hillsborough Körfezi kıyısı boyunca uzanan Bayshore Bulvarı. Bulvarı kentin önemli gezilecek yerleri arasında sayılmasına neden olan özelliği 7,2 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş yoluna sahip olması. Bölgeye gelen konuklara körfez manzarası eşliğinde uzun yürüyüşler yapma fırsatı veren bulvarda bisiklete binebilir veya tramvayla Tampa kırsalının büyüleyici görüntüsü eşliğinde kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Her yıl düzenlenen The Gasparilla Children’s Şenliği’ne ev sahipliği yapan bulvarda dolaşırken karnınız acıkırsa 1935’ten beri faaliyette olan deniz restoranı Collonade’i tercih edebilirsiniz.

11. Ybor City

tampa'da görülecek yerler Ybor City

Bünyesinde hareketli gece hayatını; Küba, İspanya ve İtalya gibi ulusların renk kattıkları zengin tarihi; lezzetli yemek kültürünü barındıran Ybor City, Vicente Martinez-Ybor başta olmak üzere kentin puro üreticilerinin katkılarıyla kurulmuş. Kent merkezinin kuzeydoğusundaki tarihi yerleşimdeki evler puro üretiminin yapıldığı fabrikalarda çalışan göçmenler için inşa edilmiş. Ancak zamanla işçiler tarafından bu evler satın alınmış ve ortaya çok uluslu, çok kültürlü bir mahalle çıkmış. “Cigar City” ismi ile de anılan yerleşimde güne La Tropicana Cafe’de kahvaltı yaparak başlayabilirsiniz. Ardından Coopertail BrewingTampa Baseball Museum at the Al Lopez House ve Ybor City Museum State Park’ı gezebilirsiniz. Geceyse eğlenmek için Gaspar’s Grotto veya The Ritz Ybor’u tercih edebilirsiniz.

12. Lettuce Lake Bölgesel Parkı (Lettuce Lake Regional Park)

Tampa Lettuce Lake Regional Park

Açıldığı 1982 yılından itibaren uzunca bir süre Lettuce Lake Bölgesel Parkı sığır otlatmak, avlanmak ve olta balıkçılığı yapmak için kullanılmış. Florida ekosisteminin gözlemlenebileceği en iyi yerlerden biri olan 240 dönümlük park bugünse yürüyüş patikaları, piknik alanları, meşe ormanları ile kentin en önemli cazibe merkezleri arasında sayılıyor. Her yıl bir milyonun üzerinde doğa tutkununun akın etiği yeşil alanda yürüyüş yaparken veya kayık ile gezerken bölgeye özgü kuş türlerine, hatta şanslıysanız birkaç timsaha, denk gelebilirsiniz. Fotoğraf çekmek istediğinizde ise gözlem kulesine çıkabilirsiniz.

13. Big Cat Rescue

tampa'da gezilecek yerler big cat

Terk edilmiş veya şiddete maruz kalmış 80’in üzerinde egzotik kedi türüne barınak sağlayan Big Cat Rescue, çalışmalarına 1992 yılında başlamış. Açıldığında “Wildlife on Easy Street” adıyla anılan kurum, uzun süre hayvanseverlere oda+kahvaltı şeklinde konaklama ve vahşi kedilerin yavrularıyla zaman geçirme olanakları sunmuş. Doğa dostu bireylerin ve kurumların bağışlarıyla varlığını sürdüren barınak günümüzdeyse gönüllüler eşliğinde vahşi kedilerin yaşadıkları zorlukları atlatıp tekrardan güçlenmelerine yardım etmeyi amaçlıyor.

14. Henry B. Plant Müzesi (Henry B. Plant Museum)

tampa gezilecek yerler Henry B Plant Museum

West Kennedy Bulvarı üzerindeki Tampa Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alan Henry B. Plant Müzesi, zengin koleksiyonu ile konuklarına Amerika’nın şaşalı yıllarında bölge insanının yaşam tarzını ve adını aldığı girişimcinin bölgenin gelişimi için yaptığı katkıları anlatıyor. Müzenin geçmişte otel olarak kullanılan ve bizzat Henry Bradley Plant tarafından açılışı yapılan binası, 1881-1891 yılları arasında Mimar J.A. Wood’un tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş. 4,5 dönümlük arazisi ile binası aslına uygun olarak korunan müzede bölge ve savaş yıllarında kilit bir role sahip olan otel hakkında çeşitli dokümanları, fotoğrafları inceleme olanağı bulabilirsiniz.

15. Raymond James Stadyumu (Raymond James Stadium)

tampa gezilecek yerler Raymond James Stadium

Spor tutkunu gezginlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm için Tampa gezilecek yerler listesinin son sırasını 75 bin kapasiteli, çok amaçlı Raymond James Stadyumu’na ayırdım. Yıl içerisinde Amerikan futbolu maçlarının yanı sıra Outback Bowl, yeni yıl kutlamaları ve canavar kamyon şovlarına ev sahipliği yapan stadyum, Tampa Bay Buccaneers’ın sahibi Malcolm Glazer’ın isteği doğrultusunda Al Lopez Sahası’nın bulunduğu alana 1996-1998 yılları arasında inşa edilmiş. İsmi telaffuz edildiğinde zihinde yerel spor efsanesi veya toplumsal figürden aldığına yönelik bir algı oluşsa da, stadyuma adını veren St. Petersburg-Florida merkezli bir finans kurumu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir