Tarihi Yaşayan Şehir: Bursa

TARİHİ YAŞAYAN ŞEHİR: BURSA

Bu yazımda sizlere tarihin gözdesi olan Bursa şehrimizden bahsetmek istiyorum. Bursa’yı şimdiye kadar görmemiş ve görmek için can atan herkese fikir vermek, onları Bursa’da nelerin beklediğinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle Bursa’nın öneminden bahsedelim. Uygarlıklar beşiği olarak adlandırılan Bursa; çok eski çağlardan bu yana birçok yerleşime ev sahipliği yapmıştır. Bölgede yapılan Ilıpınar Höyüğü kazılarında günümüzden 7 bin yıl öncesine kadar uzanan bir tarihe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kadar eski tarihinin yanı sıra Bursa’yı ön plana çıkaran ise Osmanlı Devleti açısından önemi olmuştur. Bir devletin doğuşuna tanık olan şehir daha sonra ise uzunca bir süre bu devlete başkentlik yapmıştır. Buraya kadar anlatılanlardan Bursa’nın tarihiyle ön plana çıktığı fikrine kapılmış olabilirsiniz. Fakat sadece tarihi ile değil doğal güzellikleri ve yemyeşil oluşuyla da meraklılarının ilgisini çekmektedir. Gelin hep birlikte Bursa’nın gözde yerlerini inceleyelim.

 

Tirilye

Deniz kenarında adeta bir inci gibi görünen Tirilye sizlere hem doğal hayatın güzelliğini hem de tarihin tadını çıkarabileceğiniz çok güzel bir karışım sunar. Eski bir Rum köyü olan bu beldeye geldiğiniz zaman öncellikle Tarihi Tirilye Çamlı Kahvesi’nde bir Türk kahvesi içmenizi öneririm. Yamacın kenarında bulunan bu mekan denize sıfır oluşuyla size bambaşka bir deneyim yaşatacaktır. Kahvenizi içip doğallığın tadına vardıktan sonra tarihi tura çıkmanızı öneririm. Eski bir papaz okulu olan Taş Mektep,  Dündar Evi ve Kemerli Kilise olarak adlandırılan eski Rum kiliselerini ve Medikon Manastırı’nı mutlaka görmelisiniz. Bu küçük gezinizden sonra Tirilye Çarşısı’na geçerek kendinize ve sevdiklerine güzel hediyeler alabilirsiniz.

 

Mudanya

Bursa şehrinin diğer bir deniz kıyısında yer alan güzelliği Mudanya. Eski evleri ve dar sokakları ile tarihe meydan okuyan bir beldedir. Deniz kenarında yer alan eski evlerden yapılmış butik otellerde konaklayarak buranın tadını çıkarabilirsiniz. Deniz kenarında yapacağınız yürüyüşler ile içinize huzur dolacak. Ayrıca bu şehrin diğer bir önemi ise Mudanya Mütarekesi’nin burada yapılmış olmasıdır.  Mütarekenin yapıldığı evi gezerek tarihimize yakından tanıklık edebilirsiniz. Müze öğle yemeği sırasında kapalıdır. Genel olarak da Pazartesileri hariç yazın her gün 09.00 –  18.00, kışın 09.00 – 17.00 arası açıktır. Giriş ücreti 5 TL.

 

Bursa Merkez

Merkeze geçtiğiniz zaman görmeniz gereken birçok yer mevcut. Belki de en çok tarihi mirası bulandır kısım Bursa’nın merkezidir.  Doya doya merkezi gezmek tadına varmak istiyorum diyorsanız burası için bir tam gününüzü ayırmalısınız. Öncelikle sabah kahvaltısından sonra Koza Han içerisinde közde yapılan kahveyi içmenizi öneririm. Buradaki kahvenin tadı bir başka oluyor. Kahvenizi içtikten sonra hem alışveriş hem de gezmek için Kapalı Çarşı’ya geçebilirsiniz. Kapalı Çarşı içerisinde özellikle ipekten yapılan ürenler ve muhteşem havlular ilginizi çekecektir. Daha sonra öğlen yemeği için meşhur tarihi köftecilerde mola vererek muhteşem bir yemek yiyebilirsiniz. Öğlen yemeği molasından sonra Ulu Camii görmenizi tavsiye ederim. Akşam yemeği için Bursa’nın tarihi İskendercisini tercih etmelisiniz. Ama şunu aklınızdan çıkarmayın burada yemek yiyebilmek için uzunca bir kuyruğa girmeniz gerekiyor. Akşam yemeğinden sonra Bursa’yı yukarıdan izlemek ve Osman Gazi ile Orhan Gazi’nin türbesini ziyaret etmek için Tophane Saat Kulesi’ne geçebilirsiniz. Burada çay içerek yukarıdan ışık şölenini ve Bursa’yı izleyebilirsiniz.

 

Uludağ

Birazda kendimizi doğal yaşama ve serin bir havaya bırakalım. Bunun için en uygun yer Uludağ. Bembeyaz görüntüsüyle size adeta rüyadaymışsınız gibi hissettireceğine eminim. Uludağ çıkmak virajlı yollarından dolayı biraz sizi zorlayabilir fakat virajlara rağmen yavaş yavaş zirveye çıkarken manzaranın keyfini çıkarın. Zirveye ulaşmadan öncelikle Uludağ Milli Parkı’na girmelisiniz. Burada çok eğlenceli vakit geçireceğinize eminim. Ayrıca öğlen yemeği molası için mükemmel bir yer. Mutlaka burada sucuk ekmek yaparak doğanın tadını çıkarmalısınız. Ardından yola devam ederek zirveye çıkmaya devam edebilirsiniz. Zirveye ulaştığınızda kayak için size birçok fırsat sunulur. İstediğiniz yerden malzemeleri temin ederek teleferik yardımıyla en yukarı çıkarak kendinizi manzara eşliğinde yokuş aşağı bırakabilirsiniz.

 

Cumalıkızık

Samimiyetin en üst seviyede olduğu eski bir köy şimdi ise Bursa’nın bir mahallesidir. Daha önce bir diziye de ev sahipliği yaparak birçok turistin ilgisini çekmiştir.  2014’te UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne kabul edilmiş olan bu köy insanlık açısından büyük bir önem taşımaktadır. Buraya sabah gelmenizi tavsiye ediyorum. Kahvaltısı ile meşhur bir yerdir. Köy kahvaltısı damağınızda ayrı bir tat bırakacaktır. Kahvaltıdan sonra köyde gezintiye çıkarak tarihin ve doğanın birleşimi mükemmel bir tur yapabilirsiniz. Bu küçük turunuzda nostaljik sokakları, Küpeli Ev’i, Cin Aralığı’nı ve Kınalı Kar dizisinin çekildiği konağı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir