Tayland Adaları ve Tayland Gezilecek Yerler Rehberi

Tayland Adaları genel olarak Andaman Denizi ve Tayland Körfezi’ne yayılmış durumda. Tayland Gezi Rehberi‘nde sık sık “Koh” veya “Ko” kelimeleri ile karşılaşacaksınız.

Tay dilinde “Koh”, Ada anlamına geliyor. Aşağıda yer alan adaların sıralaması en çok bilinen adalardan ve Phuket’den günübirlik turlarla gidebileceğiniz adalardan başlanarak bizzat tarafımdan yapıldı. Son olarak şunu da belirteyim : Tayland’da gerçekten deniz tatili yapacaksanız, adaları ziyaret etmeniz gereken dönem “Ekim – Nisan” ayları arası. Diğer zamanlarda muson yağmurları sebebiyle feribotlar iptal bile edilebiliyor ve hayal ettiğiniz yerler hüsran olabiliyor.

Ayrıca Tayland Adaları’na gidip kalacaklar için özel tavsiyelerim var.

 • Sık tekne yolculuğu yapacaksanız yanınızda mide bulantısı için ilaç bulundurmanızı tavsiye ederim.
 • Adalarda konaklayacaksanız motorsiklet kiralamanızı öneririm. (Günlük 150 – 250 Baht)
 • Yanınızda sinek kovucu ürünler bulundurun.
 • Mutlaka güneş kreminiz de olsun
 • Maymun olan adalarda çantanıza dikkat edin

1. Phi Phi Islands (Phi Phi Adaları)

Tüm dünyada Phi Phi Adalarının tanınmasına Leonardo Di Caprio’nun başrolde oynadığı The Beach filminin sebep olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Filmi izleyenler bilirler. Egzotik ormanı, turkuaz rengi deniziyle filmde bile izleyenleri etkilemişti bu ada topluluğu.

Phi Phi Don Adası Tayland Balayı Yerleri arasında da üst sıralarda yer almaktadır.

longtailboat

Adalar Arası Ulaşım İçin Longtail botlar. Phi Phi Adası : Tayland adaları : Tayland görülecek yerler

Phi Phi Adaları nerededir ve nasıl gidilir?

Phi Phi takım adaları, Phuket ve Krabi bölgeleri arasında Andaman Denizi’nde bulunuyor. Yerleşim yeri, sadece büyük olan Phi Phi Don adasında var. Küçük olan Phi Phi Lee adasında ise yerleşim yok. Yine de günübirlik ziyaret edebilirsiniz

Phi Phi Don adasına, Phuket veya Krabi üzerinden ister kendiniz isterseniz de günübirlik turlar aracılığıyla gidebilirsiniz. Eğer kendiniz gidecekseniz: Phuket, Krabi, Ao Nang, Ko Lanta ve Railay bölgelerinden Phi Phi adasına direk feribot bulma şansınız bulunuyor.

Fiyatlar nereden nereye gideceğinize göre ve feribot firmasına göre değişiyor. Örneğin Phuket Ferry internet sitesinde gidiş dönüş Phuket-Phi Phi Don feribot ücreti 800 Baht civarında. Emin olun kendiniz Phuket’den ayarlamaya çalışırsanız daha ucuzunu da bulabilirsiniz. Bu, sizin araştırma yetkinliğinize ve dönemin turist yoğunluğuna bağlı.

Maya_Bay

Phi Phi Leh Adasında bulunan Maya Bay… Tayland adaları arasında en meşhurlarında

Phi Phi Adaları’nda görülmesi ve yapılması gerekenler nelerdir?

Bu başlık altında sıralayıp önerilerde bulunacağım şeyleri dikkate alın çünkü ben günübirlik gittim ve pişman oldum. Gidip 1 veya 2 gece kalmak gerek bu bölgeye. Hatta Deniz de aynı hatayı yapmış ve o da “En az 1-2 gün kalmak gerekirdi.” dedi.

Neden pişman oldum hemen belirteyim: Aşağıda sıraladığım görülmesi gereken yerleri sadece gördüm ve hızlıca gezebildim. Fotoğraf çekmekten denize girmeye bile vakit bulamadım.

Ayrıca Monkey Beach’e hızlı botlar gelgit sebebiyle yanaşamıyor ve maynunlarla haşır neşir olamayıp uzaktan izleyebiliyorsunuz ! Bu detay çoğu yerde belirtilmediği için maymunları sevme umuduyla gittim ama sonuç hüsran oldu. Neyse ben size Phi Phi’de görmeniz gereken yerleri sıralayayım.

 • Phi Phi Leh adası görülmesi gereken yerler
  • Maya Bay
  • Loh Samah Bay
  • Pileh Lagunu
  • Viking Cave (Tham Phaya Nak)
 • Phi Phi Don adası görülmesi gereken yerler
  • Ton Sai Bay
  • Long Beach
  • Loh Moo Dee Beach
  • Phi Phi View Point
  • Tong Cape
 • Phi Phi Adalarında ne yapılır?
  • Phi Phi, öncelikle dalış ve şnorkel için dünyaca bilinen noktalardan birisi. Dilerseniz zararsız köpekbalıklarıyla bile yüzme, dalış yapma şansınız var.
  • Sizlere yukarıda sıraladığım yerleri ve daha nicelerini keşfedebilirsiniz. Adada koyları gezmenin en ideal yolu LongTail denilen uzun teknelerle gezmek olacaktır. Tam gün veya yarım gün turlar düzenliyorlar. Bunun dışında biraz daha fazla para vererek özel bir bot kiralayıp kendi programınızı yapabilirsiniz.
  • Ayrıca Phi Phi’de konaklayacaksanız yakın olan Bida Nai, Bida Nok ve Mosquito, Bamboo Adalarına gidebilirsiniz.
  • Phi Phi’de gerek gizli koylarda gerekse herkesin bildiği koylarda yapılan çılgın partilere gidebilirsiniz.
  • Phi Phi’de konaklamanızın en büyük getirisi de hava karardıktan sonra Maya Bay’e düzenlenen Plankton Turları. Hatta dilerseniz tekne konaklamalı Maya Bay turunabile gidebilirsiniz. Baştan belirteyim biraz pahalı.
  • Peki gece nereye mi gideceksiniz ? Birbirinden güzel barlara : Phi Phi Reggae Bar, Carlito’s Beach Bar & Nightclub, Ibiza Beach Club bunlardan bazıları…
Viking_Cave

Viking Mağarası… : Tayland balayı adaları

Phi Phi Adası’nda nerede konaklanır?

Phi Phi  Adası konaklama fiyatları açısından Tayland geneline göre biraz daha pahalı. Adanın merkezi olan TonSai’de konaklayabileceğiniz gibi Long Beach veya adanın diğer bölgelerindeki sakin otellerde de konaklayabilirsiniz. Sizler için Hostel’den en lüks olanına kadar araştırıp, seçtiğim oteller.

 • Günlük 45 TL’ye karma yatakhanede konaklayabileceğiniz ve merkezde bulunan Apache Beach House
 • Merkeze yakın olan ve günlük 55 TL’ye karma yatakhanede konaklayabileceğiniz Freedom Hostels@Phi Phi
 • Günlük iki kişi 170 TL’ye konaklayabileceğiniz Chunut House Resort
 • Pak Nam Plajı’nda huzurlu bir tatil şansı sunan Phi Phi Relax Beach Resort (2 kişi gecelik 210 TL)
 • Ton Sai İskelesine 1 km. mesafedeki Sabai Sea View Bungalow (2 Kişi gecelik 255 TL)
 • Ton Sai koyunda yer alan Phi Phi Andaman Beach Resort (2 Kişi gecelik 280 TL)
 • Havuzu sayesinde benim gönlümü feth eden PP Charlie Beach Resort (2 Kişi gecelik 410 TL)
 • Ton Sai’ye 600 m. uzakta bulunan Phi Phi Cliff Beach Resort (2 Kişi gecelik 710 TL)
 • Vee son önerim; havuzu, odaları ve hizmetiyle üst sıralarda yer alan Phi Phi Island Village Beach Resort

NOT: Eğer Phi Phi adalarında konaklamayacaksanız Phi Phi + Bamboo + Mosquito adalarının bir arada ziyaret edildiği günübirlik turlar ile buraya gidebilirsiniz.

Ben üç adayı da Phuket’den tur satın alarak ziyaret ettim. İnternetten araştırdığınız fiyatlara aldanmayın! Gittiğiniz zaman tur firmalarından pazarlık yaparak satın alın ve milli park ücretleri, öğle yemekleri ile otel transferi dahil olarak 2000 Baht’dan fazla ücret sakın ödemeyiz.

2. James Bond Adası Turu

Bu başlık altında size 4 adadan bahsedeceğim. Bunun sebebi, aşağıda sıralayacağım adalardan sadece birinde konaklama şansınızın olması. Phi Phi Adasında olduğu gibi bu 4 adayı da Phuket’den sürat teknesi sayesinde turla gezdim. Bu turu da milli park ücretleri, öğle yemeği  ve otel transferi dahil 2000 Baht’a satın almıştım. (Deniz 1.400’e halletmiş. Öyle dedi.)

James_Bond_Island

Ünlü James Bond Adası

 • James Bond Adası: Yerleşim olmayan ve Phang Nga körfezinde bulunan bu adanın tek meşhur yanı 1974 yılında James Bond filminin burada çekilmiş olması. Adada Panyee adasında yaşayan müslümanların hediyelik eşya sattığı dükkanlar ve bir de mağara bulunuyor.
 • Panyee Adası: Yüzen Müslüman Köyü olarak da bilinen bu yer epeyce enteresan. Adadaki kara alanı dışında, sular üstüne kurulu dükkan, restaurant ve oteller bulunuyor. Hatta Tayland’ın en başarılı genç futbol kulübü bu adada. TMB Bankası 2011 yılında onlar için özel bir tanıtım filmi bile çekmişti. Aşağıya ekledim.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=jU4oA3kkAWU?feature=oembed]
 • Hong Adası: Gelelim benim en çok beğendiğim yerlerden birine. Bu bölgede Hong Island (Adası) ile birlikte Panak Island (Adası) kireçtaşı kayalıklarını da göreceksiniz. Ama burada yapılan en güzel etkinlik Hong Adasının bulunduğu yerdeki Hong Lagununda kano yapacak olmanız. Seçeceğiniz turda bu özelliğin olmasına özellikle dikkat edin derim.
 • Naka Adası:  Bembeyaz kumsalı olan, çok fazla balık olmasa da muhteşem bir denize sahip bu adada 45 dakika deniz ve dinlenme molası veriyorsunuz.

3. Similan Islands (Similan Adaları Turu)

similan_island

Andaman Denizi’nde Yer Alan Similan Adaları : En güzel Tayland adaları

Similan Adaları dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor ve milli park statüsünde. 9 tane adadan oluşuyor ve muson yağmularının başladığı 15 Mayıs – 15 Ekim arasında adalara ziyaret yapılamıyor. 9 tane ada olmasına rağmen sadece 4 numaralı Miang ve 8 numaralı Similan adalarında bungalow veya çadır konaklama imkanınız bulunuyor.

“Diğer adaların isimleri Hu Yong (1 numara), Payang (2 numara), Payan (3 numara), Ko Miang Song (5 numara), Ko Miang Sam (6 numara), Payu (7 numara) ve Koh Ba Ngu (9 numara).”

Similan Adaları nerededir ve nasıl gidilir?

Andaman Denizi’nde bulunan Similan Adaları’na en yakın kara bölgesi Khao Lak. Ben, ziyaret için yukarıdaki adalarda olduğu gibi yine tur satın almıştım.

Milli park ücretleri, öğle yemeği  ve otel transferi dahil yine 2000 Baht idi. Similan adalarına ulaşmak diğer adalara ulaşmak kadar kolay değil. Phuket’den turu satın aldığımız şirket sabah 6’da minibüs ile aldı ve 2 saat süren yolculuk sonun Khao Lak’daki Thap Lamu limanına getirdi.

Burada verdiğimiz molanın ardından sürat teknesi ile yaklaşık 1 saat 45 dakika daha yolculuk yaparak Similan Adalarına ancak ulaşabildik. Araştırdığım kadarıyla kendi imkanlarınızla gidebileceğiniz bir tekne yok.

Ancak tur firmalarından satın alabileceğiniz konaklamalı veya günlük paketlerle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Konaklama seçenekleriniz de bungalowlar ve çadırlar. Buranın doğal bir milli park olduğunu unutmayın…

SimilanIsland

Similan Adası : Tayland adaları arasında favorim

Similan Adaları’nda ne yapılır?

 • Eğer buraya gelirseniz. Ömrünüzde görebileceğiniz en güzel denize girip en güzel kumsallarda güneşleneceğinize emin olabilirsiniz. Gerçekten abartmıyorum! Şnorkelle yüzmeyi sevmeyenlerin bile bu yerde şnorkel kullanmaya başladığını gördüm.
 • Sadece deniz değil tropik yağmur ormanı içinde yapacağınız yürüyüşle değişik canlılarla tanışma şansınız da var.
 • Konaklamaya açık olan 4 ve 8 numaralı adalarda restaurant ve cafe/bar hizmeti bulunuyor. Bu adada çılgın partiler beklemeyin.
 • Gece konaklaması yaparsanız çok şanslı olduğunuzu bilin! Denizin ortasında fazla ışık kaynağının olmadığı bir adadasınız. Gökyüzünün ve yıldızların muhteşemliğine şahit olacağınıza eminim.
 • Dilerseniz buraya dalış eğitimi almak, deneme dalışı yapmak ve lisanslı dalıcı iseniz harika dalışlar yapmak üzere de gelebilirsiniz.
 • 8 Numaralı Similan adasında Sailing Rock Manzara noktasına oturup harika manzarayı ve denk gelirseniz gün batımını keyifle izleyebilirsiniz.

4. Koh Samui (Samui Adası)

Balayı adası Koh Samui… Havalimanına iner inmez yüzünüz gülmeye başlıyor bu adada. Çünkü sadece üstü kapalı, yanları açık olan bir havalimanına iniyorsunuz. Sanki, henüz teknoloji ile buluşmamış bir yer izlenimi veriyor insana. Şubat ayında, yani Tayland’ın en güzel sezonu olan dönemde orada olduğum halde çok kalabalık değildi. Benim de işime geldi tabii ki bu durum.

Wat_Pai_Laem_Koh_Samui

Wat Pai Laem – Koh Samui en güzel Tayland Adaları arasında

Koh Samui Adası nerededir ve nasıl gidilir ?

Koh Samui, Tayland Körfezinde yer alan bir ada. Bu güzel adaya, birden çok ulaşım şansınız var. Uçak, feribot, feribot+otobüs ve feribot+otobüs+uçak seçenekleriyle Tayland’ın hemen hemen her yerinden bu adaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Samui adasına uçaklar biraz pahalı çünkü sadece THAI ve Bangkok havayolları uçuş düzenliyor. Eğer vaktiniz çok kısıtlı değilse feribot+otobüs ve feribot+otobüs+uçak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunun için NokAir , Thai Smile Airlines ve Ferry Samui firmalarının internet adreslerine bakabilirsiniz.

Samui_Honeymoon

Samui sahillerinde akşamları kurulan masalarda romantik yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Tayland Adaları

Samui Adası’nda görülmesi ve yapılması gerekenler nelerdir?

Adanın en önemli iki plajı var Chaweng ve Lamai. Ben Chaweng plajında kaldım. Eğlence mekanları bu bölgedeki Central Festival alışveriş merkezine yakın bölgede.

Phuket gece hayatını yaşadıktan sonra açıkçası burası beni pek sarmadı. Ama güzel gece kulüpleri ve barlar var. Örneğin Chaweng bölgesinde Ark Bar, Soi Reggae; Lamai bölgesinde Swing Bar, Lava Lounge örnek olarak verilebilir. Zaten sahile indiğinizde birbirinden güzel sahil barları da göreceksiniz. Hem de bu barların önünde ateş şovları da izleyebilirsiniz.

Gelelim buranın neden balayı adası olarak meşhur olduğuna. Gündüz saatlerinde pek farkına varmıyorsunuz ancak güneşin batmasına yakın zamanda sahilde başlayan akşam yemeği hazırlıklarından durum kendini belli ediyor. Romantik akşam yemeği için ideal bir yer Chaweng ve Lamai plajları.

Samui Adası’nda görülmesi gereken yerler neresi?

 • Wat Phai Laem
 • Big Buddha
 • Na Muang Şelalesi
 • Wat Kunaram – The Mummified Monk (Mumya Budist Rahibi)
 • Hin Ta Hin Yai Kayaları
 • Lamai View Point (Sivatara Şelalesi ve Valentine Stone)
 • Plajlar (Chaweng, Lamai, Bophut, Choeng Mon, Lipa Noi)

Alışveriş yapmak için Central Festival’in arkasındaki açık pazar, Chaweng ana yolu üzerindeki kapalı çarşı ve Wat Phai Laem kompleksindeki çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Şehir içi ulaşımınızı songthaew veya normal taksilerle sağlayabilirsiniz. Unutmayın pazarlık yapmadan ulaşım yapmıyoruz! Ayrıca benim vaktim olmadığı için yapamadığım Ang Thong Milli Parkı tekne turu, balık tutma turları ve zipline aktiviteleri de başka alternatifler olarak aklınızda bulunsun.

Fire_Show

Akşamları Chaweng veya Lamai plajına inerseniz ateş gösterilerine denk gelebilirsiniz…

 Samui Adası’nda nerede konaklanır?

Adada en çok tercih edilen konaklama yerleri Chaweng ve Lamai bölgeleridir. Bu iki bölge dışında Mae Nam, Choeng Mon ve Bophut bölgelerini de değerlendirebilirsiniz.

Koh Samui Otel Önerilerimiz (Otellerin isimlerine tıklayınız.) :

 • Hostel önerilerim; gecelik 32 TL fiyatı olan My Samui Hostel
 • 100 TL’ye, normalde hiç bir yerde bu kadar uygun rakama bulamayacağınız Escape Beach Resort
 • Chaweng Bölgesinde bulunan City Dance Hotel‘in geceliği 2 kişi 134 TL
 • Lamai Bölgesinde bulunan Grand Thai House Resort‘de gecelik 106 TL.
 • Gecelik 2 kişi 96 TL olan First Residence Hotel,
 • Harika otellerden Zara Beach Resort gecelik 306 TL ama harikaa
 • Bir diğer muazzam otel Sea Valley Hotel‘de gecelik konaklama fiyatı 329 TL ama değer.
 • Pahalı olsun diyenlere Six Senses Samui. Gecelik 1400 TL civarında.
 • Koh Samui’de balayı oteli arayanlar için ; Four Seasons Koh Samui veya Condrad Koh Samui veya Intercontinental Saumi Baan Taling

5. Koh Phangan (Phangan Adası)

Bir ada düşünün ki doğal güzelliğinin yanında parti adası olsun. Evet! Phangan adası partileriyle meşhur olan bir ada. Dolunay dönemlerinde meşhur Full Moon Partilerine ev sahipliği yapıyor.

Hani şu hep “Tayland’da bir ada varmış. Sabah akşam partiler oluyormuş millet !!!” dedikleri yer. Eğer dolunay döneminde gitmiyorsanız üzülmeyin! Yarım Ay, Kara Ay gibi adlar altında düzenlenen bir sürü parti var. Şelale, orman, havuz, gizli koylar sıralamaya kalksam bu liste uzar gider.

Reggae_Bar

Ma Adasından Freedom Sahiline Doğru Giderken Yol Üstünde Bulunan Reggae Bar’ın Manzarası! (Phangan Adası)

Haritadan baktığınızda küçük bir ada gibi görüyorsunuz ama gerçekten büyük bir ada burası. Ana iskelesi Tong Sala ve deniz ulaşımı neredeyse bütün adalara bu iskeleden sağlanıyor. Bu arada ben, Ban Tai ve Haad Rin bölgelerinde konakladım.

Hemen söyleyelim : Haad Rin, Full Moon Partilerinin yapıldığı yer. Phangan’da ulaşımınızı songthaew ile sağlayabilirsiniz ama en mantıklı yöntem motorsiklet kiralamak. Günlüğü 150 Bahta motor kiralayabilirsiniz, eğer yeni motor tercih ederseniz 250 Baht ödemeniz gerekiyor

Bir motorun deposu 80 Baht’a doluyor ! Ancak hemen şunu da belirteyim yollar kötü olduğu için motorla dönüş yaparken bile hakimiyeti kaybederek düşme ihtimaliniz var. Dikkatli olun derim. Bir çok turist, ne yazık ki bu adada sürekli kaza yapabiliyor. Aman dikkat…

Phangan Adası nerededir ve nasıl gidilir?

Phangan Adası, Samui Adasına yakın bir mesafede. Dilerseniz Samui Adasına uçakla gelip tekne ile ulaşma şansınız var. Diğer ada ve şehirlerden ulaşım için Samui Adası’nda da belirttiğim gibi  feribot+otobüs ve feribot+otobüs+uçak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunun için NokAir , Thai Smile Airlines ve Ferry Samui firmalarının internet adreslerine bakabilirsiniz.

Haad_Yuan_Sunrise

Phangan Adası şimdiye kadar gördüğüm en güzel gün doğumu ve gün batımına ev sahipliği yapıyor.

Phangan Adası’nda görülmesi gereken yerler neresi?

 • Mae Koyunda bulunan Ma adasını öğleden sonra ziyaret edebilirsiniz. Gündüzleri deniz seviyesi yüksek olduğu için adaya yürümeniz zor olabiliyor fakat gel-git sebebiyle akşam saatlerinde çekilen deniz sebebiyle adaya ulaşmanız için doğal bir yol açığa çıkıyor.
 • Salad,  Yao, Secret kumsalları görmeniz gereken ve adanın batı bölgesindeki yerler. Adanın kuzeyinde bulunan Malibu sahili çok önerildi ama gidecek vaktim olmadı. Belki siz gidersiniz diye belirteyim dedim.
 • Gelelim adanın doğu tarafına. Full Moon Parti zamanı gitmiyorsanız, Haad Ringündüzleri sakin bir plaj. Kuzey doğuya doğru birbirinden güzel gizli koylar var ve buralara Longtail botlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer motorsiklet ile oralara gitmeye çalışırsanız yollar kötü ve belli bir yerde motorlarınızı bırakıp yürümeniz gerekebiliyor. Bu koylardan en güzeli ve özel partinin yapıldığı Yuan koyu (Haad Yuan) ayrı bir değere sahip. Eden Bar adlı mekanda belirli zamanlarda yapılan parti 22:00 gibi başlayıp sabah 09:00’a kadar devam ediyor (Evet. Sabah 9.).
 • Parti demişken hemen şunu da belirteyim : Görülmesi gereken yerlerden şelale partisinin yapıldığı Sramanera Şelalesi ve Paradise Şelalelerini de söylemeden geçmeyeyim. Günbatımı için tavsiyem Freeway ve Amsterdam Bar en güzel manzaraları görebileceğiniz iki yer.
 • Son olarak parti mekânı olarak diğer tavsiyelerim : Yüzen Balıkçı Barınağı (Loi Lay Floating Bar) ve Ban Sabaai. Bu kadar bilgiyi aldıktan sonra benim yerime de eğlenirsiniz artık…
 • Yemek konusunda, illa “Sokaktan yemek istiyorum.” diyorsanız, Tong Sala iskelesine yakın bir konumda yer alan Phantip Bazaar‘da, dilerseniz restaurantlarda, dilerseniz açık yemek standlarında karnınızı doyurabilirsiniz. Eğer Haad Rin bölgesinde kalıyorsanız Coral Bungalow‘un yemekleri de harika.Koh Phangan için gerekli gün sayısı 2-3 gün (Parti gününe göre değişir.)
Koh Ma

Phangan’ın Kuzey Batısında bulunan Ma adasına akşam saatlerinde sular çekilince yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Koh Phangan’da nerede konaklanır?

Koh Phangan Otel Önerilerimiz (Otellerin isimlerine tıklayınız.) :

6. Koh Tao (Tao Adası)

Araştırdığım halde gidemediğim ve içimde kalan bir yer Koh Tao. Dünyadaki sayılı dalış noktalarından biri bu adada. Ada çevresinde 20’den fazla dalış noktası bulunuyor. O yüzden, dalış sevdalıları, bu adayı altın harflerle bir yere not etmeli.

Nang_Yauan

Koh Tao’ya giderseniz hemen yanı başında yer alan Nang Yuan adasını mutlaka görmelisiniz. Tayland Adaları

Tao Adası nerededir ve nasıl gidilir?

Tao Adası, Phangan Adasına yakın bir mesafede. Dilerseniz Samui Adasına uçakla gelip tekne ile ulaşma şansınız var. Diğer ada ve şehirlerden ulaşım için Samui Adası’nda da belirttiğim gibi  feribot+otobüs ve feribot+otobüs+uçak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunun için NokAir , Thai Smile Airlines ve Ferry Samui firmalarının internet adreslerine bakabilirsiniz.

Tao Adası’nda görülmesi ve yapılması gerekenler nelerdir?

Adada, neredeyse bütün koylarda şnorkelinizle balıkları izlemeniz mümkün. Eğer dalış sertifikanız yoksa, 4 gün eğitim alarak uygun fiyatlarla (Tabii ki pazarlık yapmak şartıyla) dalış eğitiminizi ve sertifikanızı alabilirsiniz. Bu adada sadece donanımlı dalış için değil, serbest dalış için de eğitimler yapılıyor. Dalış açısından en önemli noktalar : White Rock, Green Rock, Chumphon Sail Rock ve Twins adlı yerler.

Adada aslında dalış ağırlıklı bir konsept olsa da; tropik orman yürüyüşü, kaya tırmanışı, yoga gibi bir çok alternatifiniz mevcut. Adanın en güzel sahilleri ise : Sairee, Hin Wong, Mae ve Sai Nuan bölgeleri. Umarım siz, benden önce gider bu bilgilerle keyfini sürer ve benim için bir dalış yaparsınız.

7. Koh Lipe (Lipe Adası)

Tayland’ın Maldivler’i olarak bilinen Koh Lipe, Malezya Langkawi adasına yakın bir yerde. Tayland sınırının son adası desek yeridir. Küçük bir ada ve genellikle Tayland Balayı Adası olarak ün salmış. Adanın bir ucundan diğer ucuna yürüme mesafeniz 3 km. Küçücük bir ada olmasına rağmen muhteşem denizi ve bir parçası olduğu Tarutao Milli Parkı takımadaları ile gidenlere güzel bir tatil imkanı sunuyor.

KohLip

Balayı Adası Koh Lipe… : Tayland adaları

Lipe Adası nerededir ve nasıl gidilir?

Lipe Adası Malaca Boğazı’nda yer alıyor. Adaya ulaşım muson döneminde biraz kısıtlı. Ulaşım için  feribot+otobüs ve feribot+otobüs+uçak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunun için NokAir  ve Koh Lipe firmalarının internet adreslerine bakabilirsiniz.

8. Koh Lanta (Lanta Adası)

Lanta Adası, Phuket ve Phi Phi Adalarına yakın olmasına rağmen henüz çok bilinmeyen ve keşfedilmemiş bir yer. Burası, Koh Lanta Noi ve  Koh Lanta Yai adı verilen iki adadan oluşuyor. Turistik alanlar daha çok Yai adasında bulunduğu için en çok bu ada biliniyor.

lighthouse

Koh Lanta Deniz Feneri… : Tayland adaları

Lanta Adası nerededir ve nasıl gidilir?

Lanta Adası, Krabi bölgesinde bulunuyor ve ulaşım için çeşitli seçenekler var. Örneğin Bangkok’dan otobüsle Krabi’ye gelerek minibüs ile geçme şansınız var.

Diğer alternatifler ise diğer adalarda olduğu gibi feribot+otobüs ve feribot+otobüs+uçak seçenekleri. Bunun için NokAir , Thai Smile Airlines ve Phuket Ferry internet sitelerine bakabilirsiniz.

Lanta Adası’nda görülmesi ve yapılması gerekenler nelerdir?

Adada, neredeyse bütün koylarda şnorkelinizle balıkları izlemeniz mümkün. Bunun dışında Baan Saladan, Baan Si Raya, Lanta Viewpoint, Deniz Feneri, Mai Kaew ve Seua Mağaraları ile Deniz Çingeneleri Köyü ve Müzesi görülmesi gereken başlıca yerler. Bunun dışında donanımlı dalış, tekne turları, balık tutma turları, su sporları yapabileceğiniz aktivitelerden sadece  bazıları.

 • Koh Lanta için gerekli gün sayısı 2-3 gün. (Eğer dalış yapacaksanız gün sayısı dalış yapacağınız güne göre artacaktır.)
 • Koh Lanta Otel Önerilerimiz (Otellerin isimlerine tıklayınız.) :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir