Torino Gezilecek Yerler, Torino Değişik Mekanları Rehberi 2024

Piyomonte bölgesinin başkenti Torino, doğa harikası güzellikleri ve barok mimarisini yansıtan tarihi binaları ile her dönem turist çekmeyi başarıyor. Yirmi idari bölgeye ayrılan şehir, Avrupa’nın yaşam biçimini ve gelişmiş yapısını İtalyan tarzı ile birleştiriyor. Siz de kuruluşu eski dönemlere dayanan modern kente, ulaşımınızı sağlayarak Torino gezilecek yerler keşfine çıkabilirsiniz.

Torino Gezilecek Yerler Listesi

İtalya‘nın kuzeybatısında yer alan Torino, bünyesinde farklı otomobil firmalarına ev sahipliği yaptığı için Avrupa’nın sanayi merkezi olarak önem taşıyor. Sanatın ve tarihin iç içe geçtiği şehirde; müze, kilise ve saray gibi çeşitli mimari eserler göze çarpıyor.  İtalyan’ın Detroit‘i ismiyle nitelendirilen kent, kültür ve kış turizmi açısından uygun koşullara sahip olduğu için  yılın her dönemi ziyaretçilerini ağırlıyor. Alp Dağları ile çevrili olan otomobil başkentine gelerek, eşsiz doğa manzaraları eşliğinde muhteşem bir tatil deneyimleyebilirsiniz.

1. Palazzo Carignano

torino gezilecek yerler Palazzo Carignano

1685 yılında kurulan ve Torino gezilecek yerler çizelgesinin başında gelen Palazzo Carignano, Barok mimari tarzının en güzel örneklerinden birisi. Mimar Guarino Guarini‘nin  başyapıtı olan bina, günümüzde Museum of Italian Risorgimento ismiyle müze olarak faaliyetlerine devam ediyor. Via Accademia delle Scienze semtinde bulunan tarihi müzeyi, geziniz boyunca mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Üstelik geniş bahçesinin etrafında sevdiklerinizle birlikte hoşça vakitler geçirebilirsiniz.

2. Ulusal Sinema Müzesi

torino Ulusal Sinema Müzesi

Sinagog amaçlı dizayn edilen Ulusal Sinema Müzesi (National Cinema Museum), Torino’nun simgesi olarak nitelendiriliyor. Via Montebello meydanında otantik havasıyla göz dolduran eser, bünyesinde barındırdığı obje ve dokümanları sayesinde sinema tarihinin gelişimine ışık tutuyor. 170 metre yüksekliğindeki müzede ayrıca ziyaretçilerin kendilerini film sahneleri içerisinde görmesini sağlayan teknolojik yeniliklere de yer veriliyor.

3. Mısır Müzesi (Museo Egizio)

torino Mısır Müzesi

Via Accademia delle Scienze cadddesi üzerinde bulunan Mısır Müzesi (Museo Egizio (Egyptian Museum), Avrupa’nın en büyük koleksiyonlarından birisini işaret ediyor. Pazartesi günleri dışında haftanın her günü açık olan yapıtın içerisinde; heykellerden papirüslere, gündelik eşyalardan mumyalara kadar Mısır tarihine özgü pek çok kalıntı türü sergileniyor.

4. Otomobil Müzesi (Museo Dell Automobile)

torino Otomobil Müzesi

3 katlı bir yapıdan oluşan Otomobil Müzesi (Museo Dell Automobile (The National Automobile Museum), geniş yelpazedeki otomobil seçenekleriyle her yıl ziyaretçilerin akınına uğruyor. İsmini otomobil meraklısı Carlo Biscaretti di Ruffia‘dan alan yapıtta, tek beygirli arabalardan Ferrari modellerine kadar geniş bir otomobil  yelpazesi görebilmek mümkün oluyor. Corso Unità D’Italia sokağına geldiğinizde, 200’ü aşkın araba modelinin sergilendiği bu müzeyi ziyaret edebilir ve böylelikle otomobil tarihinin gelişimini anlatan yepyeni bilgiler edinebilirsiniz.

5. Cathedral of Superga

torino görülecek yerler Superga Katedrali

Flippo Juvarva tarafından 1717-1731 yılları arasında inşa edilen Superga Katedrali(Cathedral of Superga), 75 metrelik yüksekliği sayesinde şehri panoromik açıdan izleyebilmenize yardım ediyor. Po Nehri‘nin doğusunda yer alan bazilika, ilk bakışta barok-klasik mimari tarza vurgu yapan detaylarıyla beğeni topluyor. Torino gezilecek yerler arasında değerlendirilen katedrale, elektrikli tramvay aracılığıyla 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

6. Palazzo Madama

torino Palazzo Madama

Savoy Kraliyet Haneda’nına ait olan Palazzo Madama (Palazzo Madama), Piazza Castellomeydanının ortasında etkileyici tasarımıyla göz dolduruyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan sarayda, Rönesans ve Orta Çağ dönemine özgü pek çok eser saklanıyor. Neoklasik yapıdaki binanın sanat koleksiyonları ise Barok, Dekoratif ve Orta Çağ olmak üzere 3 ayrı bölümünden oluşuyor.

7. Po Nehri Kıyısı

torino Po Nehri Kıyısı

Yemyeşil ağaçlarla çevrelenen Po Nehri Kıyısı (Po River Embankment), şehrin hareketli yaşantısından uzaklaşmak ve doğanın sakinliğini hissetmek isteyenler için ideal olan bir vaha alanı. Her mevsim yoğun turist popülasyonunun görüldüğü nehir kıyısında ister koşu yapabilir, ister kürek çekenleri izleyebilir isterse de çayırlara uzanarak kitabınızı okuyabilirsiniz. Dilerseniz nehir kıyısındaki küçük kafelerden birisine uğrayarak, sıcak bir kahve içebilirsiniz.

8. Garibaldi Caddesi

torino'da gezilecek yerler Garibaldi Caddesi

Kuzey İtalya şehrinin en önemli meydanları arasında gelen Garibaldi Caddesi (Via Garibaldi), karşılıklı olarak sıralanmış alışveriş mekanları sayesinde günün her saati canlılığını koruyor. Torino gezilecek yerler turunun vazgeçilmezi olan cadde üzerinde bohem butikçilerden restoranlara, kitap satıcılarından kafelere  kadar pek çok mağazaya rastlayabileceksiniz. Modayı yakından takip ediyorsanız, yol boyunca sıralanmış mağazalara gidebilir ve zevkinizi yansıtan beğendiğiniz ürünleri inceleyebilirsiniz.

9. Juventus Stadı

torino Juventus Stadı

41 bin izleyici  kapasitesinde tasarlanan Juventus Stadı (Juventus Stadium), 2011 yılından beri futbol müsabakaları alanında çalışma gösteriyor. Hernando Suarez ve Gino Zavanellamimarlarının girişimiyle açılan stadyumda, güneş enerjisi kullanılarak yapılan harcamaların minimum düzeye indirgenmesi amaçlanıyor. Corso Gaetano semtinde görülen Juventus Arena’nın aynı zamanda  34,000 metrekarelik ticari alanı da bulunuyor.

10. Torino Kraliyet Sarayı

torino gezilecek yerler Torino Kraliyet Sarayı

Görkemli yapısı sayesinde 16. yüzyıldan beri öne çıkan Torino Kraliyet Sarayı (Torino Royal Palace), İtalya’nın köklü ailesi Savoy Hanedanlığı’nın inşa ettiği muazzam bir yapıt. Piiazzetta Reale caddesinde konuşlanmış sarayda, Avrupa’nın en önemli silah ve zırh koleksiyonları varlık gösteriyor. Odalarında yer alan oyma tavan tasarımları ve değerli tabloları, gelen ziyaretlerini bir hayli etkiliyor. Tarihte belirli bir süre Birleşik İtalya Krallığı’na yardımda bulunmuş olan mimari yapıt, günümüzde müze olarak hizmetlerini sürdürüyor.

11. Rivoli Kalesi

torino gezilecek yerler Rivoli Kalesi

Birleşik Krallık döneminin çarpıcı örneklerinden olan Rivoli Kalesi (Rivoli Castle), geçmişte Kraliyet ailesi tarafından konaklama mekanı olarak kullanılmış. Piazza Mafalda di Savoiacaddesinde göze çarpan yapıtın her köşesinde,  çağdaş sanat dokuları temsil ediliyor. Filippo Juvara isimli mimarın tasarladığı kale asıl çekiciliğini, merkezindeki Modern Sanatlar Müzesi sayesinde kazanıyor. Heybetli bir görüntü sunan kaleyi uğrayarak, şehrin geçmiş dönemlerdeki yaşantısı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

12. St. John Vaftiz Katedrali

torino gezilecek yerler St. John Vaftiz Katedrali

Tapınaklarla çeşitlendirilen St. John Vaftiz Katedrali (Cathedral of St. John the Baptist), 15. yüzyıldan günümüze değin gerek iç mimarisi gerekse dini atmosferi ile hayranlık uyandırıyor. Ana Piazza’nın arka kısmında görülen katedralde, olağanüstü işçiliğe sahip çeşitli sanatsal detaylar ön plana çıkıyor. Sadece özel günlerde gösterilen Torino örtüsü ise Katolik Kilise’sinin temel parçası olarak bilinen bu dinsel mekanın en önemli simgesi.

13. Porta Palazzo Market

torino Porta Palazzo Market

Avrupa’nın en büyük açık hava pazarı Porta Palazzo Market (Porta Palazzo Market), hafta için her gün gerek yerli  halkın gerekse gelen misafirlerin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor. Piazza della Repubblic semtinde 50.000 m2 alan üzerine kurulu bulunan pazar, balıktan sebzeye ve hatta  giyime kadar pek çok farklı alanı kapsıyor. Dolayısıyla kalite ve fiyat oranının doğru şekilde dengelenebildiği bu meydanda, aradığınız ürün grubunu kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

14. Roma Caddesi

torino Via Roma

Piazza Carlo Felice ve Piazza Castello sokaklarının kesişim noktasını oluşturan Roma Caddesi (Via Roma), Torino’nın en işlek merkezi noktası olarak biliniyor. Dünyaca ünlü markalara ait mağazalar, hediyelik eşya satan dükkanlar ve restoranlar ile çevrili olan meydan, gece gezmeleri için de son derece uygun bir rota. Porta Nuova tren istasyonuna yakın konumda bulunan cadde üzerinde keyif içinde eğlenebilir veya alışveriş ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Torino gezilecek yerler listenize dilerseniz şu noktaları da ekleyebilirsiniz; Quadrilatero Romano (Quadrilatero Romano), Valentino Park (Valentino Park), Armeria Reale, San Carlo Meydanı (Piazzo San Carlo), Lingotto, La Venaria Reale, Piazzo Castello, Dora Riparia ve Mole Antonelliana.

Torino’da nerede kalınır?

Torino seyahatinizde konaklama için 4 yıldızlı NH Collection Torino Piazza Carlina adlı tesise göz atabilirsiniz.

torino gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir