Toskana Gezilecek Yerler

Yeni bir yeri ziyaret edeceğimizde hemen en çok görmek istediğimiz yerlerin bir listesini hazırlarız ve bir rota çizmeye çalışırız fakat konu Toskana olunca işler daha da zorlaşıyor. Bu yazımda sizi Toskana’nın en turistik üç şehrinde küçük bir gezintiye çıkartacağım.

 

Toskana sanatı, ortaçağ ve Rönesans tarihinin zenginliğini, mutfak kültürü ve kırsal ve yuvarlanan tepelerin unutulmaz manzaraları olan harika bir bölgedir. Her küçük köy eşsiz ve unutulmaz manzaralar gizler; turistik şehirleri gezerken en güzel yerleri kaçırmamanız için işte size bazı öneriler:

 

Söylemeye gerek yok tabii ki Floransa Toskana’da ziyaret edilecek ilk yer. Şairlere ve sanatçılara ev sahipliği yapan, Rönesans’ın beşiği olan İtalyan kültür ve dilinin sembolü, İtalya’daki en ünlü müze ve anıtları içerir. Brunelleschi’nin kubbesi ve Giotto’nun çan kulesi katedrali olan Piazza della Signoria, görülmesi gereken yerlerdir. Konu Floransa olunca görülmesi gereken yerler listesini oldukça uzatabilirsiniz ancak tarihi şehrin sokaklarında dolaşıp eski binalar ve kiliseler arasında kaybolmak bile unutulmaz bir deneyimdir. Bunu yaparken sizi şehre bir kez daha hayran bırakıp soluklanmanızı sağlayacak küçük bir tavsiye; Piazza della Repubblica’daki Apple Store’un tam karşısında olan alışveriş merkezinin son katındaki kafe size ucuz fiyata güzel bir manzara eşliğinde espresso deneyimi yaşatacaktır.

 

Floransa ziyaretiniz sonrası Toskana bölgesindeki en sevilen ve ziyaret edilen şehirlerden biri, tarih ve sanat açısından zengin Siena’ya geçelim. Siena’yı ilk kez ziyaret ediyorsanız, doğrudan kentin kalbine, şehrin sembolik yerlerinden biri olan muhteşem Piazza del Campo’ya gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Kentin ziyareti daha sonra değerli Piazza del Duomo’ya doğru devam ediyor. Burada, gerçekten görülmeye değer olan Siena’nın diğer hazinelerine hayran kalacaksınız: Duomo, Crypt ve Piccolomini Kütüphanesi.  Piazza del Campo ve Piazza del Duomo arasındaki alanda temel olarak kentin başlıca turistik yerlerini bulacaksınız ve burada zamanınızın çoğunu harcayacaksınız. Yukarıda listelediklerim, gününüzü Siena’da düzenlemek için bazı fikirler, ancak muhtemelen her yeri ziyaret edemezsiniz. Şehrin sokaklarında dolaşmak, vitrinlere göz atmak, evlerin pencereleri ve kapılarından sarkarken bulacağınız farklı semtlerin renklerinde kendinizi kaybetmek için biraz zaman tanıyın.

 

Son olarak Toskana’nın yıldızı Pisa. Pisa hakkında konuştuğumuzda, kaçınılmaz olarak kulesine atıfta bulunuruz; ancak bu görkemli eğik çan kulesi, güzel Toskana kentinin sunduğu birçok anıttan sadece bir tanesidir. Güzel Piazza del Duomo, eşsiz bir mimari kompleksinde, kentin ana dini eserleri Campo dei Miracoli’yi bir araya getiriyor: Kule, Duomo, Vaftizhane ve Campo Santo. Binalar, anıtlar ve müzeler, Pisa’nın bir deniz cumhuriyeti olduğu bir geçmişin ve uzun süredir Akdeniz’in tartışmasız efendisi olduğu hatırasını canlı tutmaya katkıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir