Türkiye Görmeniz Gereken 16 Yer

İstanbul’da yapılacak 16 şey

İstanbul’u Ziyaret Edin: Türkiye’nin en büyük şehrinde yapılacak ve görülecek en iyi şeyler nelerdir?

İstanbul genellikle Doğu ile Batı arasındaki buluşma yeri olarak anılıyor. Dünyada iki kıta üzerine kurulmuş tek şehir, Boğaz Boğazı şehri ikiye bölen ve Avrupa’yı Asya’dan ayıran şehir. Zamanınızın çoğunu kesinlikle Avrupa yakasında geçireceksiniz, çünkü tarihi ve ticari bölgelerin olduğu yer burası. İstanbul’un çeşitli tarihi bölgeleri UNESCO Dünya Mirası olarak sınıflandırılmıştır. İstanbul şehri, Türkiye gezisi sırasında kesinlikle görülmeye değer .

Konaklamanızı organize etmenize yardımcı olmak için işte 2 gün, 3 gün veya daha fazla sürede İstanbul’u ziyaret etmek için yapılacaklar listesi …

Ayrıca bakınız: Türkiye’de ziyaret edilecek en güzel 25 yer

1. Boğazda bir gezinti

Yalın Kule İstanbulFlickr – Alper Orus

Boğaz’a çıkmadan İstanbul’a yolculuk tamamlanmadı . Bu, yalnızca şehre bir bakış açısı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ünlü fairway’in hem Avrupa hem de Asya kıyılarının size sunacakları çok şey var: çok sayıda eski saray ve konak var, ayrıca Leander’s Tower. Seyir süresine ilişkin olarak, kısa bir ziyaret (acele ediyorsanız) veya uzun (bir günde) arasında seçim yapabilirsiniz. Ayrıca gün batımında yaz aylarında popüler bir seyir var.

2. Ayasofya Bazilikası

Ayasofya Bazilikası İstanbulFlickr – Errol Nardan

Bu görkemli 6. yüzyıl kilisesi, 15. yüzyılda cami oldu ve şimdi müze (1934’den beri) dünyanın en büyük mimari başarılarından biri. Yıllarca süren restorasyondan sonra, Ayasofya (Aya Sofya) bir zamanlar olduğu kadar güzel. İçinde, birçok mozaiği ve büyük kubbeyi hayranlıkla izleyebilirsiniz.

3. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı (Topkapı Sarayı) gerçekten İstanbul’da kaçırmak göze alamaz bir gösteri. Dört yeşil avlu etrafında inşa edilen bu pavyon kompleksi, yaklaşık 400 yıl boyunca padişah nesillerinin asıl ikametgahlarının bulunduğu yerdir.

Topkapı Sarayı’nın başlıca cazibe merkezleri, İmparatorluk Harem, Kraliyet mücevherlerini barındıran ve ünlü Topkapı hançerini içeren İmparatorluk Hazinesi (“İç Hazine”) ve birinin zarafetini hayranlıkla izleyebileceği silah koleksiyonu. el sanatları. Marmara Denizi, Boğaz ve Haliç’in nefes kesici manzarasını görmek için kalenin sonuna kadar yürümeyi unutmayın.

4. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul sadece yüzeyde büyüleyici şudur: yer altı olan Yerebatan Sarnıcı (Yerebatan Sarnıcı). Bu muhteşem Bizans ustalığı, günümüz Bulgaristan’dan İstanbul’a kadar su kemerlerinden içme suyu depolamak için kullanılan muhteşem bir yeraltı sarnıcıdır.

Yerebatan Sarnıcı İstanbulFlickr – jaime.silva

Düşük ışık ve su damlalarının arka planına eklenen klasik müzik ile bazıları onu romantik bir yer bulurken, bazıları onu biraz korkutucu görüyor. Sokaklarda yürüyün ve balığın tavanı destekleyen 336 sütun arasında yüzmesini izleyin. Oyulmuş bir denizanası başını baş aşağı yerleştirilmiş ve sütunlardan biri için bir üs olarak hizmet bulacaksınız.

5. İstanbul Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi (Arkeoloji Müzesi) sıklıkla unutulur ve utanç vericidir. Klasik antikalar dünyasının en zengin koleksiyonlarından birini sergileyen, İstanbul’un gerçek bir cevheridir. İçeride, özellikle yaşamının birçok anını temsil eden kısma ile süslenmiş Büyük İskender Lahdi’ni görüyoruz. Bir Truva Atı da görebiliriz.

6. İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, adından da anlaşılacağı kadar heyecan verici. Eski İbrahim Paşa sarayında (Soliman’ın en yetenekli Büyük Vizeri) bulunan ve Konstantinopolis Hipodromu’na bakan koleksiyonda 40.000’den fazla sergi bulunuyor. Her parça, 8. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan günlük Türk yaşamını yansıtan, İslam dünyasının farklı bir dönemine veya bölgesine odaklanmaktadır. Özellikle tavandan sarkan devasa halı koleksiyonunu hatırlıyoruz.

7. Kapalı Çarşı

istanbul bütçesiFlickr – Vincent_AF

İstanbul Kapalıçarşı’da alışverişe gidin . 500 yaşın üzerinde, hala dünyanın en büyük kapalı çarşılarından biri olmaya devam ediyor. 60 iç caddesi 5.000’den az dükkan, 60 restoran, 18 çeşme, 12 cami ve hatta bir okul içermektedir. Bu bir iddia olarak bir turist tuzağı değil. Yereller her gün burada satın alıyorlar, ancak şanslar sizden daha iyi müzakereciler. Çarşı halı, deri, seramik, hediyelik eşya ve mücevher ile ünlüdür. Bu kaos içinde kaybolmamak zor, o yüzden içeri girmeden önce nereye gittiğini hatırlamaya çalış.

8. Sultanahmet Camii

Istanbul Sultanahmet CamiiFlickr – dinamoskito

İç duvarlarını süsleyen mavi mozaiklere denir. İstanbul’daki en ünlü camidir. Yerel adı olan Sultanahmet Camii’nin inşaatı 1616 yılında tamamlanmıştır. Ziyaret edildi ancak birçok kişi var. Kaçınılmaz olmak, sabah erken gel.

9. Süleymaniye Camii

Belki de İstanbul’un en güzel ve etkileyici camilerinden biridir ve yine de turistler oraya gidebilir ve “Mavi” yı tercih ederler. Süleymaniye Camii Muhteşem Süleyman için ünlü mimar Sinan tarafından tasarlanan ve bu ikisi için yapılması büyük bir onur oldu. Aslında ibadet yerinden daha fazlası. Hastane, mutfak, okul vb. Binalardan oluşan bir komplekstir. Mezarlığın arkasında Süleyman ve Roxelane mezarlarını, Külliyenin dışındaki Sinan Türbesini ziyaret etmeyi unutmayın. yakınlardaki birçok restorandan birinde kuru fasulyeyiyin .

10. Saint-Sauveur-in-Chora Müzesi

Chora’daki Aziz Kurtarıcı Kilisesi veya Kariye Müzesi dayak pistinin biraz dışında, ancak görülmeye değer. Adrianople Kapısı yakınında bulunan otel, İstanbul’un sunduğu en inanılmaz dini binalardan biridir. Bu kilisenin duvarları ve tavanları muhteşem Bizans mozaikleri ve muhteşem fresklerle bezenmiştir. Bazıları Hıristiyan dünyasında en önemli olarak kabul edilir. Siz oradayken, beşinci yüzyıla tarihlenen surların ve ahşap Osmanlı evlerinin kalıntılarının tadını çıkarın.

11. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı İstanbulFlickr – G. OZCAN

Dolmabahçe Sarayı sadece büyüleyici. En az 285 oda ve 43 odadan oluşan, 600 metre uzunluğundadır. 1856 yılında I. Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştı, esasen küçülen Osmanlı İmparatorluğu’nun gerçekten çok iyi gittiğini kanıtlamak için. Sarayın maliyeti 35 ton altın. İçeride 4,5 ton ağırlığındaki en büyük Bohemian kristal avizeye hayran kalacaksınız!

12. Galata Kulesi

Galata Kulesi, 360 ° panoramik İstanbul manzarası elde etmek için şehirdeki en iyi yerlerden biridir. Güneşli bir günde Prens Adaları’nı bu 60 metrelik kulenin tepesinden bile görebilirsiniz. Ayrıca dokuzuncu katta bir restoran / kafe var ancak gitmekte tereddüt etmeyin. Bunun yerine, Galata Kulesi’nin çevresindeki hoş sokaklarda bir içki içmek veya çok sayıda terastan birinde bir şeyler yemek için dolaşın.

13. Bebek ve Ortaköy’ün mahalleleri

Bebek ve Ortaköy, Boğaz’ın yakınında turistlerin ziyaret edebileceği daha az bilinen iki mahalledir. Her iki mahalle öğle yemeği keşfetmek ya da tahta üzerinde yürümek için oldukça serin. Akşamları, gece hayatı oldukça hareketlidir.

14. Yerel pazarları ziyaret edin

Türk mutfağı, farklı kıta ve kültürlerden gelen lezzetleri harmanlayan, en zenginleri arasında. Tüm bu yemekler kendiniz bile satın alabileceğiniz taze ürünlerle hazırlanmaktadır. Bu şehir pazarları ( pazar denir ) ilk başta çok zor görünebilir, ancak tüccarlardan sıcak bir karşılama alacağınızdan emin olabilirsiniz. İletişim zor olabilir, ancak deneyim paha biçilmezdir.

15. istanbulun gece hayatı

İstanbul’un gece hayatı, dünyadaki diğer büyük şehirlerinkilerle rekabet edebilir. En sevdiğiniz içeceği yudumlarken, güncel ünlü konserlere katılırken veya tüm gece boyunca Boğaz’ın yakınındaki açık hava mekanlarında veya çatı katında dans ederken canlı bir yerel gösterinin tadını çıkarmak isteyip istemediğinize göre, İstanbul’da her şey var.

16. Kendinizi bir buhar odasında temizleyin

Hamam IstanbulFlickr – jaime.silva

Vücudunuzu gençleştirmek için bir buhar odasında yıkamaktan daha iyi bir şey yoktur. Gezmeyle geçen uzun bir günün ardından, bir Türk hamamında rahatlamak için idealdir. İşte İstanbul’da iki hamam adresi: Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı ve Kılıç Ali Paşa Hamamı .

İstanbul’a nasıl gidilir?

İstanbul, Paris’ten sadece 3: 30’da ve birçok düzenli uçuş var. Skyscanner kullanarak İstanbul’a ucuz bir uçuş bulun .

İstanbul’da nerede kalınır

İstanbul, konut açısından gerçekten çok iyi tedarik edilen bir şehir. İstanbul‘un farklı semtlerindebulabileceğiniz çok geniş bir otel seçeneği var . Bu nedenle, işletmelerin rekabeti, eğer önceden alırsanız, iyi fiyatlardan yararlanmanıza izin verir. İstanbul’da ucuz bir otel bulmak için arama yapınOtel karşılaştırması.

Bir ifade, yorum? Burada kendini ifade et !

GECEMANYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.