Türkiye’de Az Bilinen Alternatif Tatil Yerleri

Cennet Ülkemizin Pek Az Bilinen Tatil Beldeleri

Herkes tarafından bilinen ve yaz aylarında dolup taşan tatil yerlerinden sıkıldınız, sakin kimsenin pek bilmediği sakin bir tatil yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Pek fazla bilinmeyen, sakin ve muhteşem güzellikleriyle eşsiz bir tatil geçirmek istiyorsanız aşağıdaki alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Bördübet Koyu – Muğla

            Benzersiz bir tatil arıyorsanız Bördübet tam size göre. Nehir ile denizin kesiştiği noktada orman içinde konumlanan muhteşem doğası ile özgün tatil arayanlar için eşsiz bir ortamdır. Kanoyla çam ağaçları arasında kuş sesleriyle ilerleyerek kısa bir yolculuğun sonunda doğa harikası plaja ulaşıyorsunuz. Bölgeye özgü olan Caretta carettaları görebilir hatta onlarla yüzme şansı elde edebilirsiniz. Bördübet’te doğa ile iç içe konaklama mekânlarında, derede yüzen kuğular ya da etrafta cıvıldaşan kuşlarla huzur dolu eşsiz bir tatil yaşayabilirsiniz. Ülkemizin az bilinen tatil beldelerinden olan Bördübet Koyu güzel bir tatil yaşatmak için sizleri bekliyor.

            Narlıkuyu – Mersin

            Mersin’e 65, Silifke’ye 20 kilometre mesafededir. Ulaşımı rahat olduğundan dolayı Mersin ve Güneydoğu illerinden yaz aylarında gelen tatilcilerin akınına uğruyor. Ortaçağda Porto Calamie olarak anılıyormuş. Bu güzel beldeye geldiğinizde sıra sıra dizili meşhur balıkçı lokantalarını görmüş olacaksınız. Narlıkuyu tatilinizde kıyıdaki restoranlardan birinde balık yemeyi unutmayın. Üçgüzeller Mozayiği, Narlıkuyu Müzesi, Cennet Cehennem ve Astım Mağarası bu kasaba sınırları içindedir. İnsanlar tarafından az bilinen bu tatil cennetine MersinSilifke arası çalışan özel otobüslerle veya kendi aracınızla MersinSilifke yolundan gidebilirsiniz.

            Oylat – Bursa

            İnegöl ilçesine 27 kilometre mesafededir. Kaplıcaları ve doğasıyla ön plana çıkmaktadır. Yılın her mevsimi ziyaret edilebilen Oylat, hafta sonları şehir kalabalığından uzaklaşıp dinlenmek isteyenler tercih etmektedir. Uludağ sırtlarında, muhteşem bir doğası ve kaplıcalarıyla birçok hastalığa şifa oluyor. Tansiyon, cilt, kireçlenme, eklem ağrıları, felç, romatizma ve stres bozukluğuna iyi geldiği bilinmektedir. Burada fotoğraflar çektirebilir, güzel bir piknik yapabilir veya kaplıcaların şifalı sularından faydalanabilirsiniz. Sakin ve pek az bilinen bir tatil yapmak istiyorsanız Oylat’ı tatil planlarınıza ekleyin.

            Akyaka – Muğla

            Muğla’nın Ula ilçesine bağlı küçük saklı bir cennet bahçesi diyebiliriz. Bu güzel belde sakinliği, doğal güzelliklerinin yanında tarihi kalıntılar ve zengin ekosistemiyle de ön plana çıkmaktadır. Doğal sit alanı ilan edilen beldede yüksek katlı yapılara izin verilmektedir. Bu yüzden belde doğallığını korumayı başarmış ve 2011 yılında Türkiye’deki 11 sakin kentten biri olmaya hak kazanmıştır. Akyaka evleri bütünlük sağlaması amacıyla tek tip inşa edilmiştir. Akyaka’da Azmak Nehri, Akyaka Plajı, Çınar Plajı’nı gezebilir tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Akyaka’da Akdeniz iklimi etkili olduğu için yazları sıcak kışın ılık geçmektedir. Denizden esen meltem rüzgârıyla sıcaklık pek hissedilmemektedir. Elbette gidilecek en iyi mevsim yazdır. Fakat her mevsim Akyaka’yı ziyaret edebilirsiniz.

            Erikli – Edirne

            Çoğunlukla yaz aylarında tercih edilen bir beldedir. Gerek plajı gerekse denizi turistleri kendine hayran bırakmaktadır. İstanbul’a yakın olması beldeyi avantajlı konuma getirmektedir. Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir beldedir. Büyük mağazaların bulunmadığı beldede yerli halkın dükkan ve pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz. Bu sakin güzel beldede su sporları da yapabilirsiniz. Beldenin yanı sıra çevresindeki köyleri ziyaret edebilir misafirperver insanlarıyla tanışıp güzel vakit geçirebilirsiniz. Sakin ve kalabalıktan uzak bir tatil yapmak istiyorsanız Erikli tam size göre.

            Kabak Koyu – Muğla

            Kabak Koyu ya da diğer adıyla Kabak Vadisi herkesten uzak kimsenin bilmediği güzel bir tatil beldesi. Şehrin karmaşasından, hatta altyapı hizmetlerinden uzak ve gizli doğa güzelliği, zamanla giderek daha fazla kişi tarafından keşfedilse de ruhunu korumaya devam ediyor. 800 metrelik sarp yamaçlar ile çevrelenmiş kanyon şeklinde esrarengiz bir vadi ve ufak çakıllarla bezenmiş bakir bir plaj görenleri büyülüyor. Ağaç evler, hamaklar, tabiat aktiviteleri, meditasyon ve birçok seçenek ile huzur dolu bir tatili burada yaşayın. Sakin ve pek az bilinen bu tatil beldesi muhteşem doğasıyla gelenlerin gönlünde taht kuruyor.

            Kapıdağ Yarımadası – Balıkesir

            Balıkesir ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kapıdağ Yarımadası, etkileyici manzarası ile kendi arabanız veya başka şekilde yapacağınız yolculuğunuz da hiç sıkılmayacağınız muhteşem anlar yaşayacağınız bir yer. Her virajında hayranlıkla izleyeceğiniz çeşitli manzaralarıyla bu yarımada adeta aklınızı başınızdan alacak. Eşsiz doğal güzelliklerinin yanında bu yarımada tarihi mekânlarda barındırmaktadır. Kapıdağ Yarımadası’nda görebileceğiniz yerler; Kyzikos Antik Kenti, Hadrianus Tapınağı, Kirazlı Manastırı, Zeytinli Ada, Seyit Gazi Tepesi, Sahil Şeridi’dir. Pek az kişi tarafından bilinen bu güzel belde kafa dinlemek isteyenler için ideal bir yer.

            Etiket: Pek az bilinen tatil beldeleri, Tatil planı, Plaj, Nehir, Sakin tatil yerleri

            Meta

            Ülkemizde pek bilinmeyen sakin ve kafa dinlemek için bir tatil beldesi arıyorsanız bu yazıda aradığınızı bulacaksınız.

            Anahtar Kelimler: Az bilinen tatil yerleri, Sakin tatil beldeleri, Kaplıca, Doğa manzarası

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir