TÜRKİYE’DE SAKLI KALMIŞ DELİKLİ KOY VE KABAK KOYU

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye‘de sayılamayacak kadar fazla koy ve plaj var. Sizin için bunlardan en az bilinen ve sır gibi saklanan iki tanesini seçtik 🙂

Yalnız küçük bir not ! Buralardan dönmek istemeyebilirsiniz 🙂

Bu plajlardan bazıları, yanınızda yiyecek ve içeceklerinizi de götürmeniz gerekecek kadar el değmemiş durumda. Kimisi ise varmak için zorlu yollardan geçmeyi gerektiriyor. Ama merak etmeyin koylara adımınızı attığınızda iyi ki geldim diyeceksiniz 🙂

 

1. Delikli Koy – Çeşme, İZMİR

Delikli Koy Genel Bilgiler

Birkaç yıl öncesine kadar çevrede yaşayanlar haricinde kimsenin bilmediği Delikli Koy sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanların son keşif yeri. Burası sessiz ve sakin çünkü pek çok plaja göre denizi soğuk ve plajı çakıl kaplı. Tatilinde huzur arayanların daha çok tercih ettiği koyu özel kılan deniz içerisinde oluşan doğal kayalıklar. Zaten koyun ismi de bu doğal oluşum sonucu ortaya çıkan kayaların oyuklarından geliyor. Koy en çok bu kayaların ortasında oluşan oyuklardan denize girmek için tercih ediliyor. Bir başka tercih nedeni ise çevresinde kamp yapılabilecek alanların olması. Kampçılar hem kamp için hem deniz için hem de bu oluşumları görmek için burayı tercih ediyorlar.

Delikli Koy Plajı Özellikleri

Diğer Çeşme Plajları göz önüne alındığında nispeten daha sakin bir plaj. Denizi biraz daha soğuk ama temizlik konusunda diğer plajlar kadar temiz. Açıklarda yosunlu alanlar var ama bu temizliği bozmuyor hatta denize yukarıdan bakarken çok farklı bir görsel şölen sunuyor. Denizin dibi ve sahil tamamen çakıl taşlarla kaplı. Bu yüzden gitmeye karar verirseniz mutlaka deniz ayakkabılarınız yanınızda olsun.

Plaj bol rüzgâr alıyor ama bu rüzgâr çok sert değil. Zaman zaman rüzgârın etkisi ile deniz dalgalı olabiliyor.

Deniz derinliği bir anda arttığı için yeni yüzme öğrenenler ve çocuklu aileler için uygun olmadığını söyleyebiliriz. Zaten sahil ve deniz tabanı çakıllı olması ve ulaşımın da kayalar üzerinden yürüyerek sağlanıyor olması da çocuklu ailelerin tercih etmemesi için başlıca nedenler.

Plaj içerisinde yiyecek veya içecek alabileceğiniz bir tesis maalesef bulunmuyor. Bu sebeple hazırlıklı gelmenizde fayda var.

Son olarak plajda herhangi bir tesis olmadığı gibi giyinme kabini ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz alanların da olmadığını belirtelim.

Delikli Koy Giriş Ücreti

Koya giriş tamamen ücretsiz. Burada ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir tesis de bulunmuyor. Hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Delikli Koy Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Ovacık Mahallesi Çeşme / İZMİR

Ulaşım: Öncelikle Alaçatı Port’a gitmeniz gerekiyor. Daha sonra yaklaşık 4 kilometrelik yolu takip ederek buradan Alkoçlar Exclusive Alaçatı’yı geçtikten 500 metre sonra koyun patikasına ulaşabiliyorsunuz. Toplu Taşıma ile ulaşım ise şu an için yok.

Sakin ve huzurlu bir ortam sunan Delikli Koy şehrin kargaşasından uzaklaşmak ve biraz kafa dinlemek isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Ama şimdiden orada sizi bekleyen ve belki de sorun teşkil edecek şeylerden bahsedeyim;


  • Yol yok
  • Özel servis yok
  • Tuvalet yok
  • Çay-kahve servisi yok
  • DJ yok, müzik yokDenizin ortasında kalan ve kıyı ile denizin bütünleştiği noktada bulunan kayanın içerisindeki delik, bu koyun isminin kaynağı. Ayrıca dünya genelinde sörf yapmak için en ideal rüzgara ve koya sahiptir. Bu sayede Alaçatı sörf turizminin en değerli yeri haline gelmiştir.

    Delikli Koy’da Kamp

    Nerede kamp kurabilirim sorusuna da sahil kenarı ve sahilin üst kısmında yer alan bölgede kamp alanı oluşturulabilir. Plaja çadır kuran kampçılar, koyun sakin sessiz ortamında dinlenmenin ve deniz keyfi yapmanın tadını çıkarıyor.

2. Kabak Koyu – FETHİYE, Muğla

Kabak Koyu Genel Bilgileri

Koy, Fethiye’nin güneyinde bulunan Faralya köyü içerisinde bulunur. Faralya Köyünün Fethiye’ye uzaklığı yaklaşık 8 kilometredir. Köy denize meyilli bir yamaç üzerinde bulunur ve kızılçam ormanları ile kaplıdır. Hem bu kızılçamlar hem de eşsiz renkteki mavinin buluştuğu bu köy birinci derece sit alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Faralya köyünden koya ulaşımın 2 yolu var. Ya kırmızı beyaz tabelaları takip ederek yürüyeceksiniz ya da köy halkının traktörde benzer araçlarına binip heyecanlı bir sürüş keyfi yaşayacaksınız. Tercihiniz araç olursa kişi başı 10 lira ödemeniz gerektiğini hatırlatmamızda fayda var.

Koyun keşfi 1987 senesinde olmuş. Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi gibi koylar keşfedilip bilinmeye başlandıkça keşifler artmış. Burası da o keşif dönemlerinde ortaya çıkan bir yer.

Doğa ile ilgili aktivitelerden hoşlanmayanlar kesinlikle burayı tatil için tercih etmemeli. Çünkü burada doğa ile baş başasınız. Şehir yaşamından, koşturmacadan, kalabalıktan, gürültü ve ses kirliliğinden bunalanlar ve stresten uzak olmak isteyenler için ise kesinlikle ilk tercih edilecek yerler arasına yazılmalı.

Kabak Koyu Özellikleri

Koy, derin bir vadinin denizle buluştuğu noktada yer alıyor. 3 tarafı da sık yamaçlarla çevrili olan Kanyon biçimindeki vadi yaklaşık 200 metre genişliğinde olan Plaj ile sonlanmakta. Yaklaşık 800 metreyi bulan bu yamaçlar ve plajı ile ender rastlanan jeolojik bir yapıya sahip olan koy içerisinde Aladere’nin oluşturduğu Şelale ve Göletler bulunmakta. Bu şelale ve göletler, kanyonun eksik kalan son rötuşları gibi eşsiz manzarayı tamamlıyorlar.

Kabak Koyu Plajı

Yaklaşık 200 metre uzunluğunda küçük bir kumsal. Sit alanı olduğundan herhangi bir tesis bulunmuyor. Giriş ücretsiz. Ayrıca denizden çıkınca duş alabileceğiniz bir yer de mevcut ve orası da ücretsiz.

Tesis olmadığı için doğal olarak şezlong ve şemsiye gibi plaj ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz. Daha önceden hasır veya mat edinerek bu sorunu çözebilirsiniz. Şemsiye için de siz bir fikir üretebilirsiniz.

Denizinin özelliklerine gelecek olursak, kalabalık olduğu zamanlarda ( Temmuz ve Ağustos ayları ) çok da berrak olduğu söylenemez. Genellikle dalgalı olan deniz üstüne kalabalık ve bulanık olunca hiç albenili olmuyor. Sezonda tercih ederseniz pişman olabilirsiniz yani.

Su seviyesi de bir anda derinleştiği için iyi derece yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tehlikeli olabilir.

Kabak Koyu Kamp Yerleri ve Konaklama

Doğal sit alanı olduğundan konaklama hizmetlerinin çok gelişmiş olduğu söylenemez. Konaklama 5-6 tane pansiyon, bungalovlar ve 4-5 tane kamp hizmeti veren tesisten ibaret.

Konaklama için tercihinizi koy içerisinde değil de Faralya Köyünde de yapabilirsiniz. Köyde de durum çok farklı değil ancak buradaki pansiyonlar koy içerisindekilere göre bi seviye daha üstün diyebiliriz.

Bir – İki Ufak Tavsiye;

*2 günden fazla kalmayı planlayanlara sahil kısmındaki pansiyonları tercih etmelerini öneririz. Faralya ile Kabak Koyu arasında in çık yapmak hem maddi olarak hem de bedenen çok yorucu olabilir.

*Önceden rezervasyon yaptırmayıp sezona denk gelirseniz fiyatlar oldukça yüksek olabilir. Kesinlikle ya Temmuz – Ağustos aylarında gitmeyin ya da bu aylarda gidecekseniz de erken rezervasyon yaptırın.

Kabak Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Uzunyurt Mahallesi, Uzunyurt Köyü – Fethiye / MUĞLA

Ulaşım: Fethiye merkezden kalkan dolmuşlar ile öncelikle Faralya Köyüne gelmeniz gerekmektedir. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Ücreti de kişi başı 8 Lira. Araç ile gelmek isteyenler; Fethiye’den Ölüdeniz istikametinde devam etmelidirler. Ölüdeniz’in yanında doğru çıkan dik ve virajlı yolu takip ederek Faralya Köyü’ne çıkabilirler.

Köyden Koya ulaşım ise yürüyerek ya da traktöre benzer araçlar ile sağlanmakta. Araç ücreti kişi başı 10 lira.

Not : Yanınızda kulaklığınızı ve kitabınızı eksik etmeyiniz .. 🙂

Keyifli Keşifler !

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir