Türkiye’nin En Güzel Mavi Bayraklı Plajları

Türkiye’nin En Güzel Mavi Bayraklı Plajlarına gidiyoruz 🙂

Dünyada en çok mavi bayrağa sahip 4. ülke olduğumuzu biliyor muydunuz? İşte harika bir deniz tatili için öne çıkan 10 plaj!

NEDİR BU MAVİ BAYRAK ?

Bildiğiniz gibi üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizin yüzlerce cennet koyu ve plajı var. Bunlardan kimileri el değmemiş doğalarıyla meşhurken, kimileri de Mavi Bayrak tescilli tertemiz suları, çevreye duyarlı tesisleri ve ziyaretçilerinin rahatı için sundukları donanımları ile ünlüler.

Ülkemizde 350’den fazla Mavi Bayraklı plaj bulunuyor! Bunların arasından en beğenilenlerini sizin için derledik. Tatilinizi nerede yapacağınızı henüz planlamadıysanız çok güzel ipuçları bulabilirsiniz. Tatilini çoktan planlamış olanlardansanız ise, planlarınızı gözden geçirmek isteyeceksiniz!

Yalıçiftlik – Bodrum – Hapimag Resort Sea Garden

Sekiz adet mavi bayraklı plajı bulunan beldenin Bodrum merkezine uzaklığı 19 km. Bodrum yarımadasının en temiz sahilleri arasında yer alan Yalıçiftlik, yazın en sıcak günlerinde bile sizi ferahlatan esintisi ve altın sarısı, parıldayan kumlarıyla tatil için cennetten farksız. Milas-Bodrum Havalimanı’ndan kiralayacağınız bir arabayla Yalıçiftlik’e 20 dakikada ulaşabilirsiniz, çam ormanlarının arasında kıvrılarak ilerleyen muhteşem bir yol sizi bekliyor olacak! Birçok sahil işletmesi bulunan beldenin en çok öne çıkan mavi bayraklı plajı ise Sea Garden Oteli’nin iki numaralı koyunda bulunuyor. Bu muazzam plaj, 540 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip.

 

Hisarönü Körfezi – Marmaris – D Maris Bay

Marmaris’e 35 kilometre mesafedeki Tavşanbükü mevkiindeki Hisarönü Körfezi’ne hakim bu Mavi Bayraklı plaj, 450 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde. Otel dışından gelen ziyaretçilerden ücret alınıyor. İyice doğaya dönük birşeyler yapmak istiyorsanız, koyun karşısındaki adaya kanoyla gidip, tavşan besleyebilirsiniz!

Kalemya Koyu – Fethiye – Hillside Beach Club

Fethiye’nin çam ormanlarıyla kaplı Kalemya Koyu’nda yer alan Hillside Beach Club’a ait plajın uzunluğu 650 metre. Sessizliği ve dinginliği ile bilinen bu plaja jet-ski alınmıyor.

 

Yalıçiftlik – Bodrum – Kempinski Barbaros Bay Hotel Plajı

Bodrum‘un Yalıçiftlik beldesinin bir diğer Mavi Bayraklı incisi olan bu plaj, Gökova Koyu’na bakıyor. Kumla kaplı pırıl pırıl suları ile meşhur plaj, 200 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde. Üstelik Bodrum merkeze de sadece 16 km uzaklıkta.

Özdere Orta Mahalle Plajı – İzmir

İzmir’in Menderes ilçesi Özdere mahallesinde bulunan Ortamahalle Plajı, kristal gibi incecik bir kuma sahip. Yeşillikler arasındaki plaj, 1800 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde. Plaj boyunca kamp alanları ve oteller yer alıyor. Daha çok kampçılara hitap etse de, günübirlik gezginler için de denizi ve doğasıyla keyifli bir deneyim vaadediyor.

 

Kumburnu Halk Plajı – Fethiye

Türkiye kartpostallarında Paragliding yapanların süzüldüğü eşsiz kuşbakışı görüntülerinden de hemen hatırlayacağınız Kumburnu Halk PlajıFethiye’nin Ölüdeniz Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Olağanüstü doğası ve bakir bitki örtüsü nedeniyle tabiat parkı ilan edilmiş alanda bulunan plaj 2 kilometre uzunluğunda.

Ölüdeniz Kumburnu Plajı Giriş Ücretleri

  • Peki bu kadar bahsettiğimiz plajın ücretleri hangi aralıkta şimdide onları inceleyelim.
  • Kumburnu tarafına giriş için kişi başı 7 TL, öğrenci iseniz de 3,5 TL ödemeniz gerekmektedir.
  • Lakin Motosiklet ile gelenler için motosiklet üzerinden bulunan kişi sayısınca fiyat belirlenmektedir.
  • Otomobiliniz ile geldiğiniz de ise giriş fiyatı olarak 25 TL ödemelisiniz.
  • Küçük Minibüs şeklinde araç ile gelenler için giriş ücreti 45 TL aralığındadır.
  • Ancak tur olarak kafile ile geldiğiniz de küçük otobüs için 150 TL, büyük otobüs için 210 TL ücret ödemek durumundasınız.

Ölüdeniz’e ilk ayak bastığınız anda masmavi yüzüyle sizi selamlayan kısmı ise ücretsiz ve halka açık olan kısmıdır.Burada dilediğiniz gibi denize girebilirsiniz ve bunun için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ancak şunu belirtelim burada da bulunan şezlong ve şemsiyeler için ücret alınmaktadır. Fakat fiyatları makul seviyededir. Denizin burada diğer kısıma göre daha çabuk derinleştiğini söyleyebiliriz. Fakat kumsal ise tıpkı diğer kısım gibi tüm sahil boyunca pürüzsüz yapısıyla sizleri bekliyor.

Bu yer yıllardır el değmemiş tarih kokan mimarisiyle bakıldığı zaman “masal gibi bir yer” tanımına çokça yakışmaktadır. Bu sahil tüm tatil severler ve doğa severler tarafından beğenilmektedir. Bunu yaz aylarına denk gelen bayram tatillerinde oluşan araç kuyruklarından anlayabilirsiniz. Çünkü hemen hemen Türkiye’nin bir çok şehrinden buraya tatil için gelenler var.

D-Resort Göcek Plajı – Göcek

**Göcek Limanı’nın sonunda dağlarla çevrili alanda yer alan D-Resort Göcek**’in plajında 3 iskele bulunuyor. Çam ormanlarının eteklerindeki plajın yer aldığı koy kıyıdan itibaren derinleşiyor.

Akvaryum Koyu – Karaburun

İskele mahallesi İncirlikoy Mevkii’nde bulunan Akvaryum Koyu bir halk plajı. Denize girilen kumsalının uzunluğu sadece 30 metre olmasına rağmen arka tarafındaki yeşil alan da kullanılabiliyor. Adından anlaşılabileceği gibi, bir akvaryum özelliği taşıyan koyda 10-15 metre derinlikte dipte dolaşan rengarenk balıkları izleyebilirsiniz.

Akvaryum Koyu Muğla Bodrum’un Bitez ve Gümbet bölgeleri arasında kalır.

Bu iki yarımada arasında bulunan koy sahip olduğu denizinin temizliği nedeniyle Akvaryum ismini yöre halkı tarafından almıştır.

Ulaşım Seçenekleri;

Genellikle deniz ile ulaşımı tercih edilen Akvaryum Koyu için kara yolu ulaşımı ile de gitme şansınız bulmaktadır. Bunun için Bodrum Bitez üzerinden patika yolları kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede tekne ile gitmek istemeyenlere alternatif sunulmaktadır.

Mavinin her tonuna sahip, pırıl pırıl bir denize sahip olan Akvaryum Koyu gün içerisinde birçok ziyaretçi ağırlamaktadır. Özellikle günübirlik tekne turu organizasyonlarının vazgeçilmez uğrak noktalarından biridir. Ziyaretçileri bunlarla sınırlı değildir. Mavi tur yatlarının ya da kişisel yatlarında uğrak noktalarındandır. Her gece koyda demirleyen birden fazla yatı bir arada görebilirsiniz.

Denizin dibini çıplak gözle görebileceğiniz koyda yaşayan farklı çeşit balıklar ve deniz canlıları bulunmaktadır.

Akvaryum Koyu etrafında bulunan küçük girintili bir koy daha bulunmaktadır. Bu koya da Küçük Akvaryum Koyuadı verilmiştir. Akvaryum Koyu karşısında yer alan İç Ada’da ise ördeklere ve kazlara ait bir kulübe bulunmaktadır. Bu hayvanlar aleminin en tatlılarıyla yüzme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer su altı dalışı yapmaktan hoşlanıyorsanız. Neredeyse dünyanın en güzel deniz altı manzaralarına burada tanık olabilirsiniz.

Bodrum’u tatil için tercih ettiyseniz eğer bu koya uğramadan Bodrum’u gezdim diyemezsiniz. Çoğu kişi tarafından cennetin küçük bir yansıması olarak nitelendirilen koy Türkiye’de görülmesi gereken koyların başında gelmektedir. Bu yüzden yıl içerişindeki ziyaretçi sayısı oldukça yüksektir.

Bodrum’un kalabalığından uzaklaşmak istediğiniz zaman tercih edebileceğiniz, sakinliği ve berrak denizi ile ziyaretçilerini büyüleyen Akvaryum Koyunu ziyaret etmelisiniz. Doğanın bizlere sunduğu en büyük harikalardan biridir. Koyda mavinin her tonunu görebileceğiniz fotoğraf kareleri yakalarken, hayvanlar aleminin ve deniz altının büyülü dünyasına şahit olabilirsiniz. Bodrum ya da yakın çevresine tatile geldiğinizde mutlaka bu koya uğramadan tatilinizi sonlandırmamalısınız.

Kızkalesi Halk Plajı – Mersin

Mersin’in 600 metrelik Kızkalesi Halk Plajı‘nın bir yanında Korikos Kalesi, diğer yanında ise doğal dalgakıran görevini üstlenmiş bir kayalık bulunuyor. Dalgakıran nedeniyle dalgaların koya girmemesi sayesinde deniz günün her saatinde adeta bir havuz dinginliğinde. Korikos Kalesi ve dalgakıran arasında ise plajın adını aldığı Kız Kalesi yer alıyor. İncecik plaj kumu deniz içinde de kaleye kadar varlığını sürdürüyor.

Ayvacık – Çanakkale – Eden Gardens Otel Plajı

Zeytinliklerle çevrelenmiş, doğal ortamıyla uyumlu plajın çok hoş bir manzarası var. Behramkale’ye 8Assos Antik Kenti’ne 12 km uzaklıktaki plajın sakinliği ve safir rengindeki denizi oldukça dikkat çekici.

Şimdiden hepinize iyi tatiller dilerim …:)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir