Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları

Ön Bilgi

»  Yeni Başlayanlar için kamp merakı gerçekten ucu bucağı olmayan bir mecbuğa. Kamp Malzemeleri, Yola çıkmadan alınacak tedbirler, Yol Arkadaşları gibi ihtiyaci durumların bir nembe soru işaretlerini seyahat rehberi adlı kategorimizde açıklamaya çalıştık.

»  Oldukça kalabalık bir liste hazırlamayı, artık gidilmesi gereken yerleri en aza indirdiğimize emin olana kadar güncel tutcağımızı bilmenizi isterim.

»  Bu Yazıyı hazırlarken biraz kendi deneyimimiz birazda gezgin arkadaşlarımızın maceralarından bilgiler alarak derlemeye çalıştık.

»  Unuttuğumuz, Eksik Gördüğünüz, Önerebileceğiniz yerler varsa bizlerle yorum bölümünü kullanarak paylaşabilirsiniz.

İşte Türkiye’nin En İyi Kamp Yerleri

Türkiye’deki en gözde kamp yerlerini kendimizce sıralamaya çalıştık. Kolaylık olsun diye bölge bölge diye ayırdık. Sıralamada rahatlık ve güzelliği öne seren herhangi bir faktörel sıralama yoktur.

Karadeniz Bölgesi: Borçka Karagöl / Artvin

Dört yanı ormanlarla çevrili olan Borçka Karagöl bir heyelan set gölü. Aynı zamanda ülkemizdeki 40 milli parktan biri de olan Karagöl Borçka ilçesine 27 km uzaklıkta ve denizden 1470mt yükseklikte bulunmakta.

Karadeniz Bölgesi: Uzungöl / Trabzon

En konforlu kamp yeri diyebiliriz. Ününü söylememize gerek yoktur umarım. Dünyanın her yerinden turist çeken Uzungöl kamp alanı içinde önde gelenlerden.

Karadeniz Bölgesi: Yedigöller / BOLU

Yedigöller Bolu’nun en meşhur yerlerinden biridir. Kamp ve Piknik için oldukça ilgi görüyor ve turizm açısından oldukça aktif bir bölge.

Karadeniz Bölgesi: Aladağlar Yedigöller / Kayseri

Aladağlar / Yedigöller kamp alanı, Aladağlar trans geçiş rotasının ortasında bulunuyor. Ancak bu büyülü platoya varmak o kadar da kolay değil. Çünkü nereden gelirseniz gelin, buraya ulaşmanız yürüyerek iki gününüzü alıyor.

Karadeniz Bölgesi:  Yenice / Karabük

Yenice Ormanlarında pek çok kamp alanı bulunuyor. Bu doğa harikası yerde kamp yapan kişiler tekrar gelmek için gün sayıyor diyebiliriz.

Karadeniz Bölgesi: Galer Düzü / Rize

Rize Ayder’de Yukarı Kavrun yaylası yolu üzerinde bulunan düzlükte yada Yukarı Kavrun yaylasında güvenli bir şekilde kamp yapabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi: Fethiye Kabak Koyu

Fethiye Kabak Koyu vadisi, 1. derecede doğal SİT alanı, ıssız, taş ve ince kum karışımı bir kumsalı var. Sezonda vadide bulunan kamp sahipleri tarafından sahildeki büyük taşlar toplanıyor ve sahil, ağırlıklı kumsal haline getiriliyor. Sahilde basit çardaklar var. Deniz 3 – 4 metre sonra derinleşiyor.

İç Anadolu Bölgesi: Ihlara Vadisi / Kapadokya

Kapadokya denince akla balon gezisi gelse de, kamp yapmak için bir o kadar yerler mevcut. Masal dünyasından kopmuş görüntüsüne bakarak uyumak işin farklı bir boyutu.

Doğu Anadolu bölgesi: Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Suyu ve Mercan Deresinde yaygın ve yoğun olarak bulunan yöreye özgü nadir alabalık türleri ile çengel boynuzlu ve bezuvar adlarıyla bilinen iki tür dağ keçisi ile av kuşlarından ur kekliği yabanıl yaşamın yöreye özgü değerlerini oluşturmaktadır.

Ege Bölgesi: Akyaka / Muğla

Bölgenin Ücretli kamp yerlerinden birisidir. Güncel fiyatlarını resmi sitesinden inceleyebilirsiniz. Konaklama ücretleri günlük ve sezonluk olarak paket halindedir.

Ege Bölgesi: İnbükü Orman Kampı / Marmaris

Kamp alanı 400 çadır,35 karavan ve günlük 1000 kişilik ziyaretçi kapasiteli olup,su,elektrik,telefon,kanalizasyon alt yapısı var.Günlük ihtiyaçlarınızın pek çoğunu karşılayabilir,spor,eğlence aktivitelerine yönelik etkinliklere katılabilirsiniz.

Ege Bölgesi: Çubucak Orman Parkı / Marmaris

İnbükü’nden birkaç kilometre mesafedeki Çubucak Orman Kampı da tartışmasısız en güzel kamp alanlarından bir tanesi.

Ege Bölgesi: Köyceğiz Gölü, Sultaniye Kötü / Muğla

Köyceğiz merkeze 35 kilometre mesafedeki Ekincik Koyunda. Burada Tuvalet, Su, İnternet gibi kolaylıklar var. İster kendi çadırınızı getirin ister buradan kiralayın.

Marmara: Hızır Kamp / Edremit / Balıkesir

Cüzi miktarda ücret vererek doğanın keyfini çıkartabilirsiniz. Konaklama fiyatlarına kahvaltı ve akşam yemeği dahildir.

Ege Bölgesi: Sugar Beach / Ölüdeniz / Muğla

Bungalow tarzı ağaç evlerin bulunduğu bir Gamping. Sabah kahvaltısı, şemsiye ve şezlong gibi hizmetlere Fiyatları dahil tutmuşlar. Fakat fiyatlar biraz uçuk.

Akdeniz Bölgesi: Salda Gölü / Burdur

Göl bölgelerde oluşan çukurların tatlı yada tuzlu su ile dolmasıyla oluşur. Burdur gölü Isparta ve burdur arasında bulunmaktadır. Burdur’un Maldivleri diyede anılır.

 

4 mevsimin yaşandığı güzide ülkemizde kamplı tatil yapmak, kamplı geziler yapmak artık sıkça rastlanılan tatil yöntemlerinden birisi oldu. Bizimki gibi 4 mevsim, yazın, kışın en iyisini yaşayabileceğiniz, karın soğukluğuna, güneşin sıcağına, ormanların yeşiline ve içinde bulunduğumuz sıcak yaz günlerinde en güzel denizin mavisini rahatça bulabileceğiniz bir ülkede, kamp gerçekten düşünülmesi gereken bir seçenek. Eğer ki karavanınız da varsa mükemmel bir tatil sizi bekler.

İşte karşınızda kamp yapabileceğiniz tam 20 eşsiz mekan. Çoğu için çok uzaklara gitmeye de gerek yok, genelde Ege bölgesinde bulunuyorlar. Şimdiden uçak biletleri ayarlansın, sırtta çadırlar bir an önce yola çıkılsın!

1. Akyaka Orman Kampı (Muğla)

akyaka_geziko
Fotoğraf:akyakakamp.com

Muğla, Akyaka, şahsen şu genç yaşımdan yaşlılığıma kadar hayatımı geçirebileceğim kadar sevdiğim yer. Bu kamp alanını neredeyse başından sonuna kadar gezmiş, yürümüş biri olarak benim için ilk sıralarda oynar burası. Alana adımınızı attığınız andan itibaren o yeşile, maviye kendinizi kaptırıyorsunuz. Benim için sanki rüya gibiydi. Kamp alanından denize müthiş bir manzara var, bir yanınız orman diğer yanınız ise masmavi deniz, cennet bu olmalı. Hatta buraya ilk geldiğimizde öyle yürüdük ki geri dönmek zor olacağından dönen birisinden rica etmiştik bizi de alması için, sağolsun bizi de yanına aldı bir abimiz ama bu sefer de orman kampının aşağı yoluna bıraktı ve yine aynı şekilde yürüdük. Burada kesinlikle yürüyün, gezin, ancak böyle Akyaka’yı yaşarsınız. Kamp alanında tuvalet, market, elektrik var. Kamp alanı yıl boyunca sezona göre farklı fiyatlarla işletilmekte. Çadır ve karavan kampı için uygun. Dalaman Havaalanını Akyaka’ya yaklaşık 70 km.

İletişim: 0 252 243 51 56   –    0551 448 70 34

2. Karagöl Kamp alanı (İzmir)

karagöl_geziko

Karagöl, mitolojideki Tantalos efsanesine sahiplik eden Yamanlar dağında bulunuyor. Göl tektonik hareketlerin sonunda bu duruma gelmiş. Etrafı geniş ormanlarla çevrili. Benim çok sevdiğim bir başka yerdir, gölde balıklar var ama büyük olanları nedense bize hiç denk gelmedi. Tesis yıl boyunca açık. Karagöl’e en yakın havaalanı İzmir Adnan Menderes Havaalanı.

İletişim: 0534 463 35 58

3. Olympos’da Kamp (Antalya)

olympos_geziko

Sanırım en çok bilinen yerlerden birisidir bu konuda Olympos. O meşhur Olympos, 80’lerde yabancıların gelmesiyle yavaştan ünlenen, tarihi dokusu ve doğasıyla insanı bambaşka duygulara götüren Olympos. Burada hem yeşile, hem tarihe hem de denizin maviliğine doyabilirsiniz. Burada kamp yapabileceğiniz yılın her dönemi açık birçok pansiyon var, Kadir’in Ağaç Evleri bunların arasında en bilineni. En yakın havaalanı olan Antalya Havaalanı Olympos’a 97 km.

4. Bozcaada Kamp Alanı (Çanakkale)

bozcada_geziko
foto: campingbozcaada.com

Ada’nın güneyinde yer alan kamp alanında çam ağaçları bulunmakta, deniz ise kamp alanına sadece 200 metre. Kamp alanı Mayıs ayıdan Ekim ayına kadar açık. Alanda karavan ve çadır kampı yapılabiliyor. En yakın havaalanı ise 56 km uzaklıktaki Çanakkale Havaalanı.

İletişim:0 286 697 04 42   –   0 539 604 50 88

5. Kapadokya Kaya Camping (Nevşehir)

kapadokya_geziko
foto: yaylalife.com

Kaya Camping 23 yıldır işletmede olan, ağaçlarla çevrili ve geniş alanında rahatlıkla çadır ve karavan kampı yapılabilen güzide bir yer. Yakındaki her türlü balon ve peri bacaları turlarına katılabilirsiniz. En yakın havaalanı 30 km ile Nevşehir Havaalanı.

İletişim:(384) 343 31 00

6. Fethiye Kabak Koyu (Muğla)

kabak_geziko
foto: Dereck Gregory

Muğla’nın bir diğer güzide ilçesi olan Fethiye’ye bağlı Kabak Koyu doğa ile masmavi denizin buluştuğu bir başka nokta. Bölgede farklı konaklama seçenekleri sunan kamp alanları mevcut. Çadır kampı için uygun. Dalaman havaalanı Kabak Koyu’na ortalama 80 km mesafede.

7. Uludağ Çobankaya Kamp Alanı (Bursa)

çobankaya_geziko
foto: ormansu.gov.tr

Bursa’da bulunan Uludağ kış sporlarının zirve yaptığı ve enfes doğasıyla herkesi kendine çeken müthiş bir kamp alanı. Özellikle şehre uzak olmaması da büyük bir avantaj. Alan Milli Parklar Müdürlüğü’ne ait olup çadır ve karavan kampı yapılabilmekte. Yaz sezonunda hizmet veren kamp alanına en yakın havalimanı olan Bursa Yenişehir Havalimanı 60 dakikalık mesafede.

8. Ödemiş Bozdağ Kamp Alanı (İzmir)

bozdağ_geziko

İzmir’de kışın karlar altında, soğuk havada ormanda kamp yapmak isterseniz burası tam sizlik. Şahsen kışı yazdan daha çok sevdiğimden her kış buraya gelmeye çalışırım ve koca orman içinde kış kampını herkese öneririm, tabi daha fazla malzeme anlamına da geliyor bu. Yazın ise İzmir’in bunaltıcı havasından kurtulup orman havasını içine çekmek isteyenlere birebir. Ayrıca Bozdağ kasabasına gelmişken sucuk ekmek yemeyi ve eski lokantada da yemek yemeyi ihmal etmeyin fena üzülürsünüz. Ödemiş’ten ulaşılan Bozdağ Kasabası’na en yakın havaalanı 115 km ile İzmir Adnan Menderes Havaalanı.

9. Cunda Ada Kamp Alanı (Balıkesir)

cunda_geziko
foto: adacamping.com

Ada kamp alanı, adanın midilliye bakan yüzünde bulunuyor ve size Cunda doğa alanı, yeşillikler ve masmavi deniz ile müthiş bir tatil sağlıyor. Karavan ve çadır kampı için uygun ve yıl boyunca açık.

İletişim: 0266 327 1211

10. Yenice Ormanları Kamp (Karabük)

yenice_geziko
foto: bukla.com

Avrupa’nın sayılı ekosistemlerinden birine sahip olan Yenice ormanlarında kamp yapmak şüphesiz unutulmayacak bir deneyim olacak. Ayrıca Dünya Doğa Koruma Vakfı tarafından acil korunması gereken 100 alandan biri olarak da ilan edilen bu bölge, Türkiye’de vahşi hayatın ender olarak devam ettiği yerlerden birisi. En yakın havaalanı ise 90 km ile Çaycuma Havaalanı.

11. Gökçeada Yıldızköy Kamp (Çanakkale)

yildizkoy_geziko
foto: yildizkoy.com

Bir başka ada kamp alanı olan Yıldızköy kampta denizin maviliğine istediğiniz gibi doyabilirsiniz. Adada Çanakkale Gökçeada Havalimanı var. Çadır kampına uygun.

İletişim: 0286 887 2846

12. Kaş Camping (Antalya)

kaş_gezikofoto: kaskamping.com

Hem denize hem de Kaş merkeze yürüyerek ulaşabileceğiniz bir yerde bulunan Kaş Camping deniz kenarı ve yeşil severler için gayet uygun bir yer. Alan karavan ve çadır kampına uygun. En yakın havalimanı 160 km ile Dalaman Havalimanı.

İletişim: 0242 836 10 50   –    0535 853 94 25

 

13. Acar Camping Eski Foça (İzmir)

acar_gezikofoto: panaromio.com

Aranızda Rock-a Festivali’nden bilenler olacaktır Acar Camping’i. Gayet hoş, düzgün bir yer. Ağaçlık alan ve tertemiz denizi ile kafa dinlemek için uygun kamp alanlarından birisi kısaca. Çadır ve karavan kampı için uygun olan bu alana en yakın havaalanı İzmir Adnan Menderes Havaalanı.

14. Artvin Kamp Alanları

şavşat_geziko
foto: panaromio.com

Doğanın her yerde kendini gösterdiği şehir Artvin. Kamp yapabileceğiniz Kafkasör Turizm Merkezi, Şavşat Karagöl, Borçka Karagöl ve Hatila Vadisi Milli Parkı gibi doğa harikası kamp alanları bulunmakta. Genellikle çadır kampı için uygun. En yakın havaalanı 203 km uzaklıkta bulunan Erzurum Havaalanı.

15. Datça Aktur Kamp Alanı (Muğla)

datça_geziko
foto: datcadetay.com

Çam ormanları ve masmavi denizin buluştuğu yerdir Aktur kamp alanı. Geçen sene en güzel koy ünvanını aldı. Çadır, karavan kampına uygun ve Mayıs ayından Ekim ayına kadar açık. En yakın havaalanı 113 km ile Dalaman Havaalanı.

16. Kazdağları Hızır Kamp (Balıkesir)

kazdağ_geziko
foto: hizirkamp.com

Kazdağları, hepimizin bildiği üzere ülkemizdeki oksijen deposu bölgelerinden sadece birisi. Sık ormanıyla, doğal yaşamıyla ve tertemiz havasıyla sizi kendisine hayran bırakır. Hızır kamp tam da Kirişlik Vadisi’nin eteğinde bulunan bir yer. Yaz sezonunda çadır kampına uygun. En yakın havaalanı Balıkesir Havaalanı.

İletişim: 0554 438 98 33

17. Abant Kamp Alanı (Bolu)

abant_geziko
foto: Orçun Yiğit

Yemyeşil ağaçlar ve göl manzarası ile ruhunuzu arındıracak bir yer burası. Abant Gölü çevresindeki Örencik yaylasında rahatlıkla kamp yapabilirsiniz, hem günübirlik gelenlerin sorularına maruz kalmazsınız hem de biraz daha kafanız rahat eder. Yaz olsa bile yanınızda kalın bir şeyler bulundurmakta fayda var. En yakın havaalanı 230 km ile Ankara Esenboğa Havaalanı.

18. Ayder Ihlamurlaraltı Kamp alanı (Rize)

ayder_geziko
foto: aydercamping.com

Kamp alanı ünlü Ayder yaylasında bulunuyor. Bölge her an yöresel müzik aletlerini duymaya müsait bir yer. Çadır kampı için uygun. En yakın havaalanı Trabzon Havaalanı.

İletişim: 0 537 287 88 78   –    0 507 954 30 53

19. Urla Demircili Koyu Kampı (İzmir)

urla_geziko
foto: İbrahim Şahin

Tertemiz bir deniz kenarında kamp yapmak isteyenlere çok uygun bir yer Demircili Koyu. Denizin hemen kıyısında çadırınızı kurup çadırınızdan içkilerinizi yudumlayarak deniz manzarasıyla uyuyabilirsiniz. Hatta şansınız olursa balık da tutmayı deneyebilirsiniz, en kötüsü balıkları beslemiş olursunuz genelde yapıldığı gibi. En yakın havaalanı ortalama 38 km ile İzmir Adnan Menderes Havaalanı.

20. Erikli Yaylası Kampı (Yalova)

erikli_geziko

Denizden 600 m yüksekte bulunan yayla çadır kampı için son derece ideal. Ve çevresinde doğa yürüyüşü yapmak eşsiz manzaralar görmenizi sağlayabilir. Çevrede ormanlar sık ve 3 tane de şelale bulunmakta. Uygun mevsimler ise ilkbahar, yaz ve sonbahar. Yalova’ya en yakın havaalanı Kocaeli’de bulunan Cengiz Topel Havaalanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir