Ukrayna Tur Hizmetleri Hakkında Genel Sorular

Ukrayna Tur Hizmetleri Genel Sorular

Ukrayna’ya gitmek artık çok kolay. Vizeniz ve pasaportunuz olmadan sadece çipli kimlik kartınız ile gidebilirsiniz. Sitemizdeki müşteri temsilcisi numarasını arayarak veya WhatsApp hattı üzerinden iletişime geçip, temsilcimizin sizi bilgilendirmesi ile sürecinize başlayabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları detaylı bir şekilde sorabilirsiniz.

En uygun uçak biletlerini almak için özellikle bulunduğunuz şehirden direkt uçuş gerçekleştiren hava yolu şirketlerinin web sayfalarını kontrol edebilirsiniz. Eğer direkt uçuşlar hakkında bilgi sahibi değilseniz tüm hava yolu firmalarını bir defada kıyaslayan uygulamalara göz atabilirsiniz.

gibi web sayfalarından bulunduğunuz şehirden (Harkov, Osnova Intl (HRK) Ukrayna veya Kharkiv (Osnova Intl Havalimanı), Ukrayna ) bu ikiside aynı hava limanıdır, hava limanını seçip bilet fiyatlarına bakabilirsiniz. Bu konuyla ilgili müşteri temsilcimizle birlikte de fiyatları kontrol edebilirsiniz.

Müşteri temsilcimizle birlikte uçuş tarihinizi netleştirip, otel rezervasyonunuzu yaptırdıktan sonra rehberimizin bilgileri size yönlendirilecek ve rehberimiz sizinle temas halinde olup uçuş tarihinizden üç gün önce hava durumu ve gerekli belgeler konusunda sizi bilgilendirdikten sonra hava limanında buluşmak üzere randevulaşacaktır. Özetle rehberimizle ilk hava limanında karşılaşacaksınız.

Misafirlerimiz istediği taktirde günlüğü ortalama 25$ olan 4 Yıldızlı otellerde rezervasyon yaptırabilirz. Güncel kiralık ev fiyatlarını öğrenmek için lütfen müşteri temsilcimizle irtibata geçiniz. Eğer aklınıza takılan sorular olursa veya farklı bilgiler almak isterseniz direkt rehberimize sorup birlikte planınızı oluşturabilirisiniz.

Ukrayna’da konuşulan diller Rusça, Ukrayna’ca ve biraz da İngilizce ama bu üç dili de bilmenize gerek yok rehberimiz sadece gezide değil gün içerisinde her aşamada yanınızda tercümanlık yapacaktır. Firmamızın farkı rehberimizin daima yanınızda olmasıdır.

Saat sınırı yok zaten oraya eğlenmeye gidiyorsunuz ve amacımız sizin sadece gezinin tadını çıkarmanızı sağlamak. Örneğin bazı uçuş saatleri gecenin 01 veya 03 saatlerine denk gelmektedir. Siz o saatte Ukrayna ya vardığınız gibi direkt gezi paketinize başlayabilirsiniz.

Almış olduğunuz paket dahilinde olan hiç bir şey için ekstra ödeme yapmazsınız. Paketlerimizde eğlence mekanlarının fiks(sabit) menüleri bulunmaktadır. Örneğin ukrayna için ithal olan şampanya ve viski gibi içkilere ekstra ödeme yaparsınız. Ön ödeme almıyoruz.
Ukrayna vizesi yok, yeni çipli kimlik kartınız varsa pasaportsuz ülkeye giriş yapabilirsiniz ama çipli kimliğiniz bulunmuyorsa mutlaka pasaportunuz olmalıdır.

Pasaport kontrollerinde sorulan sorular hep aynıdır. Aşağıdaki listeyi ezberlemeniz yeterlidir. Havalimanından Ukrayna’ya vardığınızda ülkeye giriş (Pasaport) kontrolüne gireceksiniz ve sorulabilecek tüm sorular aşağıdadır.

 • Görevli: Passaport and Landing Card Please (Pasaport ve İniş kartı lütfen)
 • Ben: Of course, here it is (Tabii ki işte burada)
 • Görevli: What is your purpose of visit? (Geliş amacınız nedir?)
 • Ben: Touristic veya I am coming as a tourist (Bir turist olarak geliyorum.)
 • Görevli: How many days you will stay? (Kaç gün kalacaksınız?)
 • Ben: Four days (4 gün)
 • Görevli: Where will you stay? (Nerede kalacaksınız?)
 • Ben: Hotel, hostel veya I will stay in a hotel (Otelde kalacağım)
 • Görevli: Can i see your reservation? (Rezervasyonunuzu görebilir miyim?)
 • Ben: Of course, here it is (Tabii ki işte burada)
 • Görevli: Do you have return ticket? (Dönüş biletiniz var mı?)
 • Ben: Yes (Evet) deyip biletinizi gösterebilirsiniz.
 • Görevli: You can pass, have a good travel. (Geçebilirsiniz, İyi seyahatler)
 • Ben: Ok Thank you so much, have a nice day (Tamam Çok teşekkür ederim, İyi günler)

Merak ettiğiniz tur genelinde ne kadarlık bir giderim olur şeklindeyse uçak biletleri, konaklama ve paket ücretleri toplamı yaklaşık 500-650 dolar arasında olacaktır.

Telefon hattınızı başka bir ülkede kullanabilmek için yurtdışı kullanımına açmanız ve yurtdışı konuşma veya internet paketi almanız gerekmektedir. Ukrayna’da birçok yerde ücretsiz wifi noktası bulunmaktadır. Google trips, Google çeviri gibi programları telefonunuzda bulundurmanız işinize yarayacaktır.

Atmlerden bankaların eklediği küçük komisyonlarla para çekebilirsiniz. Örneğin gezi için planladığınızdan daha çok harcama yapmak istediniz. Ukrayna’daki ulusal bankalardan %1’in altındaki komisyonlarla Türkiye’deki hesaplarınızdan para çekebilirsiniz. Bu işlemi yaparken tek farklılık Atm menülerinin ingilizce olmasıdır.

Yemek kültürleri için şöyle düşünebilirsiniz dünya üzerindeki en lezzetli yemekleri olan ülke tabiki Türkiye, durum böyle olunca başka bir ülkenin yemeklerini övmek olmaz. Bize yakın sayılabilirler hatta borş isimli milli çorbaları çok lezzetlidir. Yemek konusunda çok sıkıntı çekmezsiniz unutmayın karadenize kıyısı olan bir ülkeden bahsediyoruz bizden çokta farklı değiller. Misafir kültürleri gereği gittiğiniz yerde ikram edilen şeyleri yememeniz ev sahibine hakaret sayılmaktadır. Bunların haricinde Türkiye’den bir çok girişimci sayesinde Türk lokantalarını bulabilirsiniz.

Hediyelik eşya için Ukrayna’ya özgü şeyleri alabilirisiniz. Kharkiv’de alışveriş yapmak için en uygun bölge Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi)’dır. Meydanın çevresindeki yerel dükkanlar, hediyelik eşya dükkanları, ve butiklerden Kharkiv’e özgü ürünler alabilirsiniz. Kharkiv’den sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel hediyelik eşyalar ise yöresel, ev yapımı votkalar ve Yuri Gagarin baskılı t-shirtlerdir. Ayrıca Kharkiv’de yerel dükkanların yanı sıra pek çok büyük alışveriş merkezi yer almaktadır. Karavan Mall, Palladium Shopping Mall, Mamindom, Symbol Plaza ve Dafi Center gibi büyük alışveriş merkezlerinde kıyafetten elektroniğe her türlü ürünü bulabilirsiniz. Elektronik eşyalar özellikle telefon ve bilgisayar gibi cihazlar bizden biraz daha ucuz fakat %10 ları geçmeyecek kadardır.

Firmamız sadece gezi düzenlemektedir ama böyle bir talebiniz varsa Ukrayna’da eğitim hizmetleri için danışmanlık yapan firmalarla buluşmanızı sağlayabiliriz. Böylece okumak için gitmeyi planladığınız ülkeyi yakından tanımış olursunuz.

Türkiye ile aynı saat diliminde bulunmaktadır. Türkiye’de saat kaç ise Ukrayna’da da aynıdır.

İstanbul-Kharkiv arası uçuşlar 2 saat sürmektedir.

Rakı yok fakat votkanın her türlüsü mevcut. Türkiye pazarında olmayan dünyaca ünlü biraları var. Hepsinin fiyatı Türkiye’ye kıyasla çok ucuz.

Kadınları oldukça güzel ve bakımlı. İnsanları genel olarak misafirperver. Ülkenin nüfusu 50 milyon civarındadır. Bu nüfusun etnik gruplara göre dağılımı şöyledir: Ukraynalılar: % 63, Ruslar % 33 dür. Çok sayıda Türk öğrenci bu şehirde eğitim görmektedir ve birçok yerde, Türklere rastlama şansınız bulunmaktadır.

Para birimi Ukrayna Grivnasıdır. 1 Ukrayna Grivnası yaklaşık olarak 0.1172 ’ye denk gelir. Yani 1 , 8.54 Ukrayna Grivnası değerindedir. Türk Lirası, Ukrayna Grivnasına göre oldukça değerlidir.

 

One thought on “Ukrayna Tur Hizmetleri Hakkında Genel Sorular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir