UKRAYNA’DA ASGARİ ÜCRET MAAŞLARI

 

Ukrayna’da maaşlar ve asgari ücret

Asgari ücret ve maaşlar Ukrayna Ukrayna’da maaşlar ve asgari ücret

Ukrayna’da maaşlar ve asgari ücret aslında bilinenin aksine söylendiği kadar düşük değil. Özellikle son dönemlerdeki ekonominin canlanması ve iyileşmesinden sonra, Ukrayna’da maaşlar gözle görülür bir artış oldu. ve bu da Ukraynalıların yaşam standartlarını biraz daha yukarıya taşıdı. Ukrayna’da 50 $ 65 $ maaş alıyorlar sözleri de gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Ukrayna’da son zamanlarda günlük hayatta neredeyse herşeye gelen zamlarla fiyatlar çok değişti.

Ukrayna’da asgari ücret 2018
Ukrayna’da 2018 asgari ücretler
Ukrayna’da asgari ücret 2019

Ülke Avrupa birliğine çok yakında katılacak olmasından dolayı, dünyada gözler bir anda Ukrayna’ya çevrildi. Birçok alanda birçok düzenleme ve yenilemeler yapıldı, bunların başında da asgari ücret düzenlemesi tabiki Ukrayna’da maaşlar konusuna yansıdı. Ukrayna’da asgari ücret 2018 yılı itibari ile resmi olarak 3.200 Grivna ( UAH ) yani güncel kurdan ( 1 dolar şu anda 26 Grivna ) aldığımız zaman 123 dolar. Ama Ukrayna genelinde bu ücretler ile çalıştıracak personel bulmak özellikle, Kiev, Odessa, Kharkiv, Lviv, Dnipro gibi kentlerde neredeyse imkansız.

Ukrayna’da maaşlar

Ukrayna’da maaşlar konusuna örnek vermek gerekirse, Türkiye’de Migros market denginde olan, Ukrayna süper maketi olan Varus markette kasiyer olarak işe başlayan bir kişinin aylık maaşı 4.000 Grivna karşılığı 153 $. Ukrayna’da ayrıca şehirlere göre maaşlarda da değişiklik var. Örnek vermek gerekirse Varus, Ukrayna’nın büyük şehirlerinde yüzlerce mağazası olan ve tek bir şirkete ait süper market. Ukrayna’nın küçük bir şehrinde Varus’da kasiyer olarak çalışan bir kişi 4.000 Grivna karşılığı 160 dolar maaş alırken, Kiev’de aynı şirketin süper marketinde çalışan kişinin aldığı maaş 5.500 grivna karşılığı 220 dolar. Bu fiyat değişikliği özel sektörde yer alırken devlet kademelerinde çalışanların maaşları değişmemektedir.

Ukrayna’da kim ne kadar maaş alıyor?
Ukrayna’da hangi meslek ne kadar maaş alıyor

Ukrayna’da kim ne kadar maaş alıyor

Ukrayna’da doktor, polis, mühendis, memur ve özel sektörde çalışanların maaşları değişkenlik gösteriyor, peki Ukrayna’da kim ne kadar maaş alıyor? Polis, hemşire, öğretmen gibi devlet dairesinde yeni göreve başlamış bir memurun maaşı 6.000 Grivna ( 240 dolar ) . Doktor, mühendis, hakim gibi üst düzey devlet memurlarının maaşları ise 9.000 Grivna ile 15.000 Grivna ( 360 dolar ile 600 dolar ) arasında değişiyor. Ayrıca ülkede devlet memurlarının her sene %7 maaş zamları var. Özel sektörden örnek vermek gerekirse, şehirlere göre değişkenlik olduğunu söylemiştik, en iyi örneği Kiev üzerinden verebiliriz. Kiev’de yazılımcı olarak bilişim sektöründe çalışan bir kişinin maaşı minimum 500 dolar. Yine aynı tasarım yazılım sektöründe çalışan iyi bir grafikerin ücreti 1.500 doları bulabiliyor. Yine aynı şekilde, inşaat, makine, bilgisayar mühendislerinin maaşları da 1.000 dolar aralığında. Kiev’de iyi bir satış temsilcisinin aldığı para da 400 dolar civarında. Kiev, Odessa, Kharkiv, Dnipro, Lviv gibi büyük şehirler ile küçük şehirler arasındaki maaş farkları çoğu zaman yarı yarıya değişiyor. Ukrayna’da işçi maaşları ise çalıştığı şehir ve firmaya göre değişkenlik gösteriyor. Örnek vermek gerekirse, Ukrayna Kiev’de bir aşçının maaşı 400 dolar ile 800 dolar arasında değişirken, garson olarak çalışan bir kişinin maaşı ve fabrikada işçi olarak vasıfsız bir elemanın maaşı 200 dolar ile 400 dolar arasında değişiyor.

Ukrayna’da aylık 50 dolara eleman bulmak imkansız çünkü Ukrayna’da günlük yaşam ve harcamalar göründüğü ya da internette yazıldığı gibi çok ucuz değil. Türkiye ve Ukrayna arasında maaaş farkları çok gibi gözükse de aslına baktığınızda çok bir fark yok. Bir diğer yazımızda Ukrayna’da geçinmek isimli yazımızda 2 kişilik ve 4 kişilik bir ailenin günlük masraflarını yazacağız. Ukrayna’da günlük hayat, Ukrayna’da fiyatlar ve Ukrayna’da ne kadar harcarım yazılarını okuyabilirsiniz.

 

34 thoughts on “UKRAYNA’DA ASGARİ ÜCRET MAAŞLARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir