Unutulmaz En İyi 11 çizgi film

Road Runner

Road Runner ve tilkinin amansız kovalamacası gülmekten ölmeye yetecek kadar eğlenceli. Sürekli kovalamaca ve hüsran ile oynamış olan bu çizgi film aslında azmi ve zeka oyunlarını sergilemekte. Sürekli olarak kaçan ve hızı ile nefesleri kesen “Beep beep” ve onu kovalamaktan hiç vazgeçmeyen, sürekli kurnazca oyunlar planlayan ve planladığı her oyuna kendi düşen tilkinin macerası izlenmeye değer eski çizgi filmler arasında yer almaktadır.

 

TELETABİ

Dünya genelinde geniş izleyici kitlesine sahip bu çizgi film eskilerde tek kanallı televizyonlarda izlediğimiz efsaneler arasındadır. Tink Winky mor renklidir ve kırmızı çantası ile ayrılmaz bir bütündür. Dipsy yeşil bir renktir ve inatçı bir kişiliğe sahiptir. Yanından ayıramadığı şapkası ile ayrılmaz bir bütündür. Laa-laa ise sarı renklidir ve elindeki topu yanından hiç ayırmaz. Kırılgan bir yapıya sahiptir. Po ise kaykayı ile dolaşmayı seven, kırmızı teletabidir.

Teletabilerin hep küçük olduğunu düşünmüş olabilirsiniz, ya da en azından normal bir insan boyutunda. En kısa boyluları Po (kırmızı olan), o bile 1.80 boyunda, Tinky Winky (mor olan) 3.3 metreden fazla.

ŞİRİNLER

Komedi tarzında olan bu çizgi dizi ve animasyon birçok ülkede büyük ilgi odağı olmuştur. Her karakteri ayrı bir özelliğe ve farklı bir dikkat çekiciliğe sahip bu çizgi film günümüzde hala izlenilmekte ve çok sevilmekte. İlk olarak TRT de yayımlanan bu çizgi dizi şirinler ve azılı düşmanları Gargamel arasındaki çekişme ve kovalamacayı anlatmaktadır. Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin, Usta Şirin, Güçlü Şirin, Süslü Şirin gibi birçok farklı karakteri barındırmaktadır. Gargamel ve kedisi Azman’ın altın merakı üzerine kurulu bu çizgi dizi birçok farklı yaş grubu ile buluşmuştur.

WİNNİE-THE-POOH

Winny , Piglet, Tigger, tavşan ve Eeyore’nin hikayelerinin anlatıldığı bir çizgi film serisidir. Christopher Robin, Baykuş ve küçük Kanguru Roo’nun eşlik ettiği bu çizgi film serisi pozitif ve öğretici temaları işleyerek çocuklar için örnek teşkil etmektedir. Olumsuz temaların neredeyse hiç yer almadığı bu çizgi film ile olumlu düşüncelere geliştirilebilir ve geleceğe pozitif duygular beslenebilir. Hala özlediğimiz ve ders alabileceğimiz bu çizgi film ile saatlerimizi güzelce geçirebiliriz.

BEYBLADE

14 cilt olan Japon manga dizisi beybladeyi hemen hemen hepimiz izlemişizdir. Takao ve beyblade’i Dragon’un maceralarının anlatıldığı çizgi film azmi ve bağlılığı gözler önüne sermektedir. Beybladeye gönül vermiş biri olan Takao’nun çetin hikayelerinin ve tutkulu beyblade dövüşlerinin anlatıldığı bu çizgi film Japonya ve Türkiye de büyük kitlelere hitap etmiştir.

NİNJA KAPLUMBAĞALAR

Fantastik tarzda olan bu çizgi film aksiyonu küçük yaşlarda yaşamamıza vesile olmaktadır. Dört mutant kaplumbağa ve Splinter ustanın yer aldığı bu çizgi filmi hiç kaçırmadan izlediğimiz bölümler olmuştur. Rafael, Donatello, Leonardo, Michelangelo’ nun Shredder ile olan amansız mücadelesini konu alır. Pizzayı çok seven bu yetenekli kaplumbağalardan hangisini kendimize benzetmedik ki?

Eastman ve Laird evde oturup TV izlerken kendilerini eğlendirmek için karikatürler çizmeye başlıyor. Peter zaten reklamla ilgili çalışıyor, Kevin ise aşçılık yapıyor ancak eğlence için bir şeyler karalıyordu. İkili, çizimlerine devam ederken Kevin iki ayaklı, kollarında savaş aletlerinin bulunduğu bir kaplumbağa çizer ve bu çizime Ninja Kaplumbağa ismini koyar.

Peter ise fikri geliştirerek neden “Teenage Mutant Ninja Turtles” demediğini sorar. Böylece fikir alışverişi eşliğinde ilk adımlar atılır. Kevin ve Peter tarafından çizilen ilk Ninja Kaplumbağalar çizimi, 2012’de bir açık arttırmada 71.700 dolara satılır.

SCOOBY DOO

Macera, komedi, dedektiflik üzerine dizilmiş harika bir çizgi film serisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dört arkadaş ve bir köpeğin güldüren maceralarını konu alan çizgi filmin film yapımları da yapılmış ve büyük izleyici kitlelerine ulaşmıştır. Scooby Doo, Shaggy,Velma, Freddie, Daphne, ve sonradan dahil olan Scrappy Doo’nun güzel hikayelerini anlatan bu çizgi film günümüzde Planet çocuk gibi çizgi film kanallarında hala çocuklar ile buluşmakta.

TEMEL REİS

Ispanak deyince eminim hepimizin aklına Temel Reis gelmektedir. Safinaz, Kabasakal ve Temel Reis arasında geçen eğlenceli macerayı hepimiz bilmekteyiz. Zayıflık ve saflık karakteri Safinaz ile; ıspanak ve güç ise Temel Reis ile bütünleşmiş ve günümüze onlar ile taşınmıştır. Çocuklarımıza ıspanak yemelerini söylerken bile Temel Reis’i örnek göstermekteyiz. Buda demek oluyor ki çizgi filmler aslında hayatımızın bir parçası ve büyüklü küçüklü hepimizin gönlünde yer edinmiş.

Temel Reis’in tehlike anında pratik bir hareketle kapağını açıp yediği ve akabinde kaslarını şişirdiği ıspanak, ABD’de yaşanan Büyük Buhran yıllarına denk geliyor. Ve o yıllarda ıspanak tüketiminin yüzde 33’lük artış gösterdiğinden bahsediliyor. Yapılan anketlerde çocukların en çok sevdiği gıdalar arasında hindi ve dondurmadan sonra ıspanağın geliyor olması da hiç şüphesiz ki Temel Reis’in bir başarısı. Ancak şöyle de bir gerçek var ki, 1870’te yayımlanan bilimsel bir makaledeki virgül hatasından dolayı ıspanağın olduğundan on kat daha fazla demir içerdiği düşünülüyormuş.

TAŞ DEVRİ

Amerikan yapımı olan bu çizgi filme eminim hepimiz biliyoruzdur. Çakmaktaşlar ve moloztaşlar arasındaki hikaye anlatılmaktadır. Fred ve eşi Wilma, çocukları Çakıl ve Dino; Moloztaşlardan Barni ve Beti’nin taşyatağında ki komik ve eğlenceli hikâyeleri yer almaktadır. Eşler arasında bitmeyen sevgi ve aile bağlarını da ele alan bu çizgi yapımın örnek alınacak ufak yanları da bulunmaktadır.

101 DALMAÇYALI

Benekleri her gördüğümüz zaman aklımızda ışığı yanan bir çizgi film olmuştur 101 Dalmayaçyalı. Lucky, Cadpig, Rolly ve Spot’un maceraları ve yaşamlarını anlatır. Lucky 99 yavrunun en yaramaz üyesidir. Daima maceraperest davranır. Spot dalmaçyalı olmak isteyen bir tavuktur ve komikliği ile güldürme kaynağı olmuştur. Kardeşler arasındaki beraberlik ve dayanışma duyguları eğlenceli bir şekilde ele alınmıştır bu yapım ile.

Tom ve Jeryy

Ev kedisi Tom evin yiyeceğiyle beslenen ve küçük bir yuvada yaşayan Jerry’nin kavgasıdır. Tom her seferinde Jerry’yi avlamaya çalışır ancak hiçbirinde başarılı olmaz ve Jerry akıl oyunlarıyla her zaman galip gelmeyi başarır. Tom’un ise galip geldiği zamanlar oldukça nadirdir. Tom ve Jerry filmlerinde, jerry ve tom sürekli birbirlerine abartılı ve can yakan şakalar yaparlar. Jerry,Tom’un kafasını panjur sıkıştırma, kuyruğunu kapana,elektrik prizine sokma gibi şakalar yapar bunun yanında patlayıcılar,balta,çekiç ve zehir gibi araçları kullanarak Tom’a karşı galip gelmeye çalışır. Tom ise jerry’ye karşı ev araç gereçlerini ve eline geçirdiği her şeyi silah olarak kullanır.Kapan,zehir,ütü,tost makinası gibi. Bunca abartılı kavgalara rağmen ne Tom’a ne de Jerry’ye hiçbir şey olmamakta kan dahi akmamaktadır.

Tom ve Jerry filmlerinde aslında insanların kendi aralarındaki günlük çekişmeleri ve anlaşmazlıkları kedi-fare animasyonu benzetmesiyle ve mizahi bir yolla anlatılmasıyla şekillenmiştir.
Filmlerin, diğer bir önemli parçası olan müzikler genelde jazz, pop ve klasik müzikten oluşur. Her türlü duygu ve efekt için çeşitli müzikler eklenmiştir. Tom ve Jerry genellikle birbirleriyle ve diğer karakterlerle sözlü diyaloglara girmezler. Sadece kahkaha, soluk alıp verme gibi sesler duyulur onun dışında her türlü ifade görsel ve işitsel olarak aktarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir