Üsküp’te Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri 2024

Üsküp'te nerede kalınır rehberi

Makedonya‘nın Vardar Nehri kıyısına kurulu başkenti Üsküp, tarihi zenginliği ve sıcakkanlı atmosferi ile Balkanlar’ın en özel tatil destinasyonlarının başında geliyor. 2010 yılından itibaren hayata geçirilen kapsamlı yenileme çalışmaları sonucunda çehresi tamamen değişen kentte ilk defa tatil yapmayı düşünüyorsanız, aklınızı kurcalaması muhtemel “Üsküp’te nerede kalınır?” sorusunun cevaplarını yazımın devamında tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Makedonya’nın başkenti olmasının yanı sıra kültürel ve ekonomik açıdan da merkezi sayılan Üsküp, küçük yüzölçümüne rağmen gezilecek yerler açısından zengin bir şehir. Eğer konaklama yapacağınız oteli bu gezi noktalarına yürüme mesafesinde ayarlarsanız gezi boyunca çok rahat edersiniz.

Eğer Üsküp’te konaklama yapılacak bölgeler hakkında hiç bilginiz yoksa ve her bütçeye göre Üsküp otel tavsiyesi öğrenmek sizin için iyi olacaksa iddia ediyorum Üsküp’te nerede kalınır yazısını okuduktan sonra konaklama yapacağınız bölge ve oteli kendinizden çok daha emin seçeceksiniz.

Üsküp’te nerede kalınır yazısında neler bulacaksınız?

Üsküp’te Nerede Kalınır ? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Üsküp konaklama haritası, Üsküp'te nerede kalınır haritası
Üsküp’te nerede kalınır haritası. Mavi noktalar önem sırasına göre şehirde gezilecek yerleri, kırmızınoktalar ise yazı boyunca tavsiye ettiğim otellerin konumunu simgeliyor. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği en güzel şehirlerden olan Üsküp, özellikle hafta sonu kaçamakları için ideal bir şehir. 2 günde şehirdeki birçok önemli gezi noktasını gezip görmeniz mümkün. Hem zamandan hem de ulaşım çilesinden korunmak içinse mümkün olduğunca Üsküp şehir merkezinde konaklamak gerekiyor.

Üsküp’te konaklama yapabileceğiniz 3 ana bölge var. Bunlar:

  1. Modern olanakları ile dikkat çeken, şehrin gece gündüz en hareketli yeri olan Makedonya Meydanı ve çevresi;
  2. Büyük bölümü Osmanlı tarafından inşa edilen yapılarla dolu, şehrin otantik bölgesi olan Türk Çarşısı ve çevresi;
  3. Merkezin biraz daha batısında kalan, sessiz, sakin ama kaliteli yeme içme mekanları ile bilinen Debar Maalo.

Şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerlerin birçoğu özellikle Makedonya Meydanı ve Türk Çarşısı çevresinde yer alıyor. Eğer konaklama yapacağınız otelinizi bu noktalardan birinden seçerseniz çoğu yere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Uzatmadan bölgeler hakkındaki detaylı bilgilere geçelim…

1. Makedonya Meydanı ve Çevresi

Üsküp'te konaklama Makedonya Meydanı

Üsküp’te nerede kalınır?” sorusuna cevap arıyorsanız, siz de birçok gezgin gibi ilk olarak Makedonya Meydanı ve çevresindeki konaklama seçeneklerine odaklanabilirsiniz.

Kentin modern merkezi olarak kabul edilen meydan, hem kaliteli hem de uygun fiyatlı otel seçeneklerine ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği nedeniyle yerel halkın gündelik hayatta sık kullandıkları bir buluşma yeri olan meydanın çevresi, farklı beklentilere ve bütçelere sahip gezginleri kendisine kolaylıkla çekiyor.

Bünyesinde barındırdığı zengin konaklama seçenekleri dışında Makedonya Meydanı’nı ideal konaklama bölgesi haline getiren bir diğer unsursa ulaşım imkânları. Tarihi Taşköprü ile kentin Osmanlı döneminden kalma eserlerin büyük çoğunluğuna buradan yürüyerekkolayca ulaşabilirsiniz.

Varna Nehri’nin kıyısındaki geniş alana, 1963 yılında yaşanan deprem felaketinin ardından gerçekleştirilen yenileme çalışmalarının bir parçası olarak inşa edilen Makedonya Meydanı çevresinde konaklarken kentin en popüler cazibe noktalarını ziyaret edebilirsiniz. Ortasında yer alan Büyük İskender HeykeliMakedonya TakıRistik SarayıRahibe Teresa EviEski Tiyatro ve Ordu Evi meydanda konaklarken görmenizi önereceğim mekânların başında geliyor.

Meydanı çevreleyen oteller aracılığıyla konaklama ihtiyacınızı gidermeyi tercih ederseniz, kentin kendine özgü gece hayatını ve alışveriş fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Zira meydana açılan sokaklarda çok sayıda bar, taverna ve kafe bulunuyor. Alışveriş seçenekleri ise ağırlıklı olarak modern tarzdaki mağazalardan oluşuyor.

Özetlemek gerekirse Makedonya Meydanı ve çevresinde dünya çapında tanınan otel zincirlerinin Üsküp şubeleri ile hizmet kalitesi, fiyat bakımından tatmin edici seviyedeki yerel konaklama seçenekleri bulunuyor. Seçim hakkınızı bu bölgedeki oteller arasından yaparsanız, kentin tarihi kısmına yakın bir noktada tüm modern alışveriş ve yeme-içme olanaklarından gönlünüzce yararlanabilirsiniz.

2. Eski Şehir (Türk Çarşısı ve Çevresi)

Üsküp'te nerede kalınır Üsküp Türk Çarşısı

Üsküp’te nerede kalınır rehberimizde ikinci bölge tavsiyem Eski Şehir olarak da bilinen Türk Çarşısı ve çevresi.

Özellikle tarihi Türk Çarşısı ve çevresinde konaklamak, kentin Roma ve Osmanlıdönemlerine ait yapılara yakın ve otantik alışveriş fırsatlarını değerlendirmek için daha fazla süreye sahip olunması anlamlarına geliyor.

Eski Şehir dâhilinde birçok gezgin ulaşım için araç kullanmak yerine yürümeyi tercih ediyor. Bu tercih, Arnavut kaldırımı kaplı sokakları çevreleyen tarihi yapıları detaylıca inceleme ve kentin zengin kültürünün temellerini oluşturan ayrıntıları rahatça öğrenme fırsatlarını da beraberinde getiriyor.

Eski Şehir sınırları içerisinde konaklarken ziyaret etme fırsatı bulabileceğiniz tarihi yapıların en önemlisi olarak Romalılar zamanından kalma Üsküp Kalesi gösteriliyor. Osmanlı döneminde ise bu bölgeye Kurşunlu HanMustafa Paşa CamiiDavut Paşa HamamıSulu Han gibi çok sayıda kamuya açık bina inşa edilmiş. Bu mekânları gezerken ilgi çekici mimariye sahip Türk evlerine de zaman ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Osmanlı’nın kentin hâkimiyetini ele geçirdikten sonra kurduğu ve uzun süre boyunca kentin en önemli ticaret bölgesi konumunda olan Türk Çarşısı, alışveriş fırsatlarının ve tarihi mekânların dışında renkli eğlence seçeneklerine de ev sahipliği yapıyor. Üst kısmında yer alan Barlar Sokağı‘nda Türkçe müzik yapan çok sayıda mekân sıralanıyor.

Kısacası Türk Çarşısı ve çevresini kapsayan Eski Şehir’de konaklarken Üsküp’ün kökenleri hakkında bilgi sahibi olma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Üstelik Türk kökenli nüfusa sahip olmasından dolayı kentin tarihi kısmında esnafla daha kolay iletişim kurup, kendi damak zevkinize uygun yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz. Eski Şehir otellerinde konakladığınız tatil döneminde modern olanaklardan yararlanmak istediğinizde tek yapmanız gerekense Taşköprü’den karşıya geçmek.

3. Debar Maalo

Üsküp'te nerede kalınır Debar Maalo

Üsküp’te nerede kalınır rehberimizi aslında Makedonya Meydanı ve Türk Çarşısı civarı olarak iki bölümde değerlendirecektim lakin alternatif arayanlar için Debar Maalo adlı bölgeyi de eklemek istedim.

Debar Maalo, merkezin batısında, hatta Makedonya Meydanı’na kısa bir yürüme mesafesinde yer alan şehrin en popüler bölgelerinden biri.

Aminti Treti Caddesi‘nin kestiği Debar Maalo da tıpkı Makedonya Caddesi gibi hareketli atmosferi nedeniyle deneyimli gezginlerden yoğun ilgi görüyor. Lakin caddeden farklı olarak burada daha zengin tarihi doku sizleri bekliyor. Hatta kentin bu kesimi, bohem yaşam tarzının merkezi kabul ediliyor.

Kentin modern yüzünü temsil eden Makedonya Meydanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesindeki mahallede konaklamayı tercih ederseniz göz alıcı güzellikteki heykellerle, Barok tarzı binalarla iç içe olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Üsküp’ü ilgi çekici bir tatil destinasyonu haline getiren detayları görmek isteyenler için ideal yerleşim bölgesinin ağaçlarla çevrili sevimli sokaklarında dolaşırken acıkırsanız “kafana” adıyla anılan geleneksel restoranlardan birine oturabilir, eğlenmek için barlara uğrayabilirsiniz.

Kısacası burası, merkezden çok uzaklaşmadan biraz daha sessiz sakin bir yerde konaklayabileceğiniz, özellikle birçok yerel restoran ve kafenin yer aldığı kentin entelektüel havasını soluyabileceğiniz bir bölge.

Üsküp’te Ekonomik Otel Tavsiyeleri

Hotel Super 8 Üsküp'te konaklama
3 yıldızlı Hotel Super 8, şehirde ekonomik konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

“Üsküp’te nerede kalınır?” sorusuna yanıt olarak Makedonya’nın başkentinde uygun fiyatlı çok sayıda konaklama seçeneği sizleri bekliyor. Fiyatların cazip seviyelerde kalmasında, yerel para birimi ile Türk Lirası arasındaki kur farkının büyük payı bulunuyor.

3 Hotel Super 8: 3 yıldızlı Hotel Super 8, Türk Çarşısı’na 100 metre mesafede yer alıyor. 2000 üzeri kullanıcının değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 9 puan alan otelde, helal ve açık büfe kahvaltı seçenekleri sunuluyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3 Guesthouse City Central International: Üsküp’te konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer 3 yıldızlı ekonomik tesis ise Guesthouse City Central International. Makedonya Meydanı üzerindeki otel, GTC City Alışveriş Merkezi bünyesinde hizmet veriyor. Üsküp’ün eğlence hayatının merkezindeki semtlerinden biri olan Carsija ile otel arasında sadece 300 metrelik mesafe bulunuyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3 Boutique Hotel Rose Diplomatique: Makedonya Meydanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesindeki 3 yıldızlı Boutique Hotel Rose Diplomatique, konforlu odaları ve merkezi konumu ile dikkat çekiyor. 8,8 değerlendirme puanlı konaklama tesisini tercih eden konuklara sabah açık büfe kahvaltı, günün geri kalan saatlerinde ise yöresel lezzetler sunuluyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3 Aen Hotel: Misafirlerine ücretsiz servis hizmeti sunan 3 yıldızlı Aen Hotel, Taşköprü’ye 700 metre uzaklıkta yer alıyor. 8,7 gibi yüksek bir değerlendirme puanına sahip tesisin merkezi konumu sayesinde her yere yürüme mesafesinde bulunuyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Üsküp’te Kaliteli Otel Tavsiyeleri

Üsküp'te nerede kalınır Marriott Hotel
5 yıldızlı Skopje Marriot Hotel, açık ara Üsküp’teki en kaliteli otellerden bir tanesi. Üstelik fiyatları da uygun. 

Avrupa’daki birçok şehirle karşılaştırıldığında Üsküp’te gecelik konaklama fiyatları gayet ucuz seviyelerde kalıyor. Bu avantajdan yararlanıp üst düzey konaklama deneyimi yaşamak için şehirdeki 4 ve 5 yıldızlı otellerden birini tercih edebilirsiniz.

4 Ibis Skopje City Center: Hem yerli halkın hem de gezginlerin gözünde Üsküp’ün kalbi konumunda olma özelliği taşıyan Makedonya Meydanı’na 200 metre mesafedeki Ibis Skopje City Center, 4 yıldız kategorisinde hizmet veriyor. Şehrin en popüler otellerinden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4 Hotel Senigallia: Taşköprü’ye birkaç adım uzaklıktaki Hotel Senigallia, merkezi konumu nedeniyle tercih edebileceğiniz bir diğer 4 yıldızlı tesis. Üsküp Kalesi, Milenyum Haçı gibi ilgi çekici yapılara otelden ulaşım sadece birkaç dakika sürüyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4 Alexandar Square Boutique Hotel: 9,4 değerlendirme puanına sahip 4 yıldızlı Alexandar Square Boutique Hotel, gezginlere şehrin modern kısmında konforlu konaklama deneyimi yaşatıyor. Otel, havalimanı gibi daha uzak mesafeler içinse talep olması durumunda servis hizmeti veriliyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4 City Park Hotel: Sosyal yaşamın merkezindeki Debar Maalo sınırları içerisinde yer alan 4 yıldızlı City Park Hotel şehirdeki en popüler tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5 Skopje Marriott Hotel: Bünyesinde spa merkezinin faaliyet gösterdiği 5 yıldızlı Skopje Marriot Hotel, Makedonya Meydanı’na 100, Taşköprü’ye ise 200 metre mesafede yer alıyor. Mükemmel konumu, konforlu konaklama üniteleri ve harika yemekleri sayesinde 863 değerlendirme sonucunda 9,1 puan alan tesiste, her sabah misafirlere 3 farklı kahvaltı seçeneği sunuluyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5 Park Hotel & Spa: Şehir merkezi ile arasında 1 kilometrelik mesafe bulunan 5 yıldızlı Park Hotel & Spa, şehir parkına komşu olması sayesinde konuklarına huzur dolu bir ortam sunuyor. 9,1 değerlendirme puanlı tesiste günün ilk öğünü için 3 farklı seçenek arasından tercih yapabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Üsküp’te Şehir İçi Ulaşım

Üsküp'te konaklama şehir içi ulaşım

“Üsküp’te nerede kalınır?” sorusuna cevap ararken bölge seçimi ve otellerin sahip oldukları özellikler kadar göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli konuysa ulaşım. Neyse ki Makedonya’nın kökenleri 6 bin yıl öncesine dayanan başkenti, bu konuda ziyaretçilerine gayet basit ama etkili çözümler sunuyor.

Şehir merkezinin 24 kilometre uzağındaki Büyük İskender Havalimanı‘ndan Üsküp’ün kalbindeki otelinize Vardar Ekspres isimli otobüsler veya taksiler aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Biletleri 180 MKD fiyatla satışa sunulan otobüsler ile kent merkezine seyahat ortalama 30 dakikada tamamlanıyor.

Hız ve konfor avantajına sahip taksilerde ise aynı mesafeyi kat etmek için 1.200 MKD gibi bir meblağı gözden çıkarmak gerekiyor. Ayrıca şehirdeki çok sayıdaki otel, gezginlere havalimanı transfer hizmeti sunuyor.

Şehir içerisinde ise birçok yere yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tabii zaman kazanmak ve fazla enerji harcamamak niyetindeyseniz, Üsküp’ün kapsamlı otobüs ağından yararlanabilirsiniz.

Toplu taşıma açısından tek seçeneği oluşturan çift katlı otobüsler dışında şehir içi ulaşım ihtiyacınızı gidermek için bisiklet kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Eğer bütçeniz yeteri kadar genişse tıpkı havalimanından kent merkezine ulaşımda olduğu gibi sarı renkli taksilere binebilirsiniz.

Toplu taşıma ağına dâhil otobüslere binmek için 150 MKD fiyatla satışa sunulan “SKOPSKA” isimli kartı almanız gerekiyor. Kart size 3 biniş hakkı veriyor. Bu haklar tükendikten sonra her bir yolculuk 35 MKD ekstra ücrete mal oluyor. Özel otobüsler yolculuğun bedeli ise kişi başı 25 MKD olarak belirlenmiş.

Üsküp’te Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Üsküp'te nerede kalınır rezervasyon

Üsküp’te otel fiyatları Avrupa’daki birçok başkentle kıyaslandığında yıl boyunca gayet makulseviyelerde seyrediyor. Bu nedenle Balkanlar’ın genelinde olduğu gibi Üsküp’te de Avrupa ortalamasının çok daha altında fiyatlarla 4-5 yıldızlı otellerde konaklama yapılabiliyor.

Tabii fiyat avantajından tam anlamıyla yararlanabilmek için oteli son dakikada seçmek yerine erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak gerekiyor.

Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak için birçok gezgin gibi ben de en iyi fiyat garantisini sunan Booking.com‘u tercih ediyorum. Sitede bölgelere göre arama yaptıktan sonra çıkan sonuçları detaylı otel sayfalarındaki bilgileri okuyarak değerlendiriyorum.

Bu sayfalardaki bilgilere göz gezdirirken kullanıcı yorumlarına bakmayı da ihmal etmiyorum. Konaklama tarihine 24 saat kalana kadar iptal hakkı sunan site aracılığıyla seçimimi yaptıktan sonraysa hemen rezervasyon işlemlerimi tamamlıyorum.

  • Booking.com’da yer alan tüm Üsküp otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Üsküp’te Nerede Kalınır?

Üsküp'te nerede kalınır konaklama rehberi

Makedonya’nın başkentinde farklı özelliklere sahip iki konaklama bölgesi öne çıkıyor. Eğer modern olanaklara yakın olmak isterseniz, Makedonya Meydanı ve çevresindeki oteller arasından seçiminiz yapabilirsiniz.

Tarih odaklı, otantik seçeneklerle dolu bir bölge hoşunuza gidiyorsa tercih hakkınızı Eski Şehir sınırları içerisindeki tesislerden yana kullanabilirsiniz.

Üsküp’te otel tavsiyesine gelecek olursak; eğer tatile ayırdığınız bütçeniz kısıtlıysa 3 Hotel Super 8, 3 Guesthouse City Central International gibi seçenekler sizin için daha uygun olacaktır. Daha iyi bir konaklama deneyimi isterseniz 4 yıldızlı Ibis Skopje City CenterHotel Senigallia gibi tesislere odaklanabilirsiniz. Eğer bütçede sorun yoksa ve kaliteli bir yer arıyorsanız, 5 yıldızlı Skopje Marriott Hotel ve Park Hotel & Spa‘ya göz atabilirsiniz.

Üsküp’te nerede kalınır yazım boyunca Üsküp seyahatiniz boyunca konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında bilgileri, dikkat etmeniz konular ve konaklama için birbirinden güzel otel tavsiyelerime yer vermeye çalıştım.

Üsküp tatiliniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Üsküp gezi rehberiÜsküp gezilecek yerlerÜsküp’te yapılacak şeylerÜsküp ulaşım rehberi ve Üsküp’te yeme içme rehberi başlıklı yazılarımda okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir