USTA GEMİCİ OLMAK İÇİN GEREKENLER 2024

Nasıl Gemici Olunur? 2024

Denizcilik, neredeyse her dönemin gözde mesleklerinden bir tanesi ve en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de nasıl gemici olunur? Sorusu. Bu yazımızda “ Nasıl Gemici Olunur? ” sorusuna yanıt vereceğiz.

Yayım hayatımıza başladığımızdan bu yana pek çok kişi gemici veya yağcı olmak istediğini ancak nereden başlaması gerektiği konusunda bir fikri olmadığını bizlere iletişim sayfalarımız ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden ilettiler. Bizler de hem bu arkadaşlara, hem de daha sonra bu sorunun cevabını arayan arkadaşlara yanıt olması açısından konuyu değerlendirmek istedik. Elinde yeterliliği olanlar iş başvuru sürecinden bahsettiğimiz yazımıza göz gezdirebilirler.

Nasıl Gemici Olunur?
Gemici olmak için öncelikli olarak elinizde en az ilkokul seviyesinde bir diplomanızın olması gerekiyor. Tabii ki bununla birlikte 16 yaşını da bitirmiş olmanız gerekli aksi taktide bir süre daha beklemeniz gerekir. 16 yaşınızı doldurdunuz ve elinizde de en azından bir ilkokul diplomanız var; bu aşamadan sonra ise yapmanız gereken, idare tarafından ( Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü ) bu konuda yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan “Gemici Eğitimi” almanız gerekiyor. Tabii ki sadece eğitim kurumundan gemici eğitimi alanlar değil, ayrıca ilkokul mezunu olup askerlik görevinin 9 ayını veya 4 yıllık fakülte mezunu olup, askerlik görevinin 4 ayını faal gemilerde “Güverte Eri” olarak tamamlayan ve bunu belgeleyen kişiler de gemici olma hakkı tanınır.

Yaş ve eğitim gereklerini de tamamladığınızı varsayarsak artık önünüzde atmanız gereken tek bir adım kalıyor. Gemici sınavından başarılı olmanız gerekiyor. Gemici sınavından başarılı olduğunuz taktirde “Gemici” yeterliliği almaya hak kazanıyorsunuz ve evraklarınızla birlikte liman başkanlıklarına müraacat etmeniz gerekiyor.

Maddelere ayırmak gerekirse:

16 yaşından büyük olmak

En az ilkokul diplomasına sahip olmak

Yetkilendirilmiş bir eğitim kurumu veya kurstan “Gemici Eğitimi” almak

Ya da en az ilkokul mezunu olanlar 9 ay, 4 yıllık fakülte mezunu olanlar en az 4 ayını faal bir gemide güverte eri olarak çalıştığını belgelemek

Son olarak gemici sınavından başarılı olmak.

Nasıl Usta Gemici Olunur?
Usta Gemici ( A/B ) olmak istiyorsanız eğer veya gemici olan yeterliliğinizi yükseltmek istiyorsanız izlemeniz gereken yollar ise şöyledir:

18 yaşından büyük olmak

18 aylık onaylı deniz hizmetine veya 12 aylık deniz hizmetine sahip olmak

İdare tarafından onaylanmış bir eğitim kurumu veya kursdasn alacağınız “Usta Gemici” eğitimi

Ya da yada yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan alacağınız “Usta Gemici” eğitimi ve askerlik görevinin dokuz ayını faal gemilerde serdümen ya da porsun eri olarak yaptığını terhis belgesi ile belgelemek

“Usta Gemici” sınavını başarı ile geçmek.

01/01/2012 tarihinden önceki son altmış ay içerisinde gemici olarak en az oniki ay deniz hizmetine sahip olanlara İdare tarafından sınavla usta gemici yeterliği verilir.

Usta gemici yeterliği ile birlikte, İdare tarafından “seyir vardiyası tutma belgesi” verilir.

Merak ettiğiniz diğer yeterlilikleri, konuları ve bu süreçte karşılaştığınız durumları aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

6 thoughts on “USTA GEMİCİ OLMAK İÇİN GEREKENLER 2024

 1. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your
  situation; we have created some nice procedures and we are looking to trade
  solutions with others, be sure to shoot me an email if interested.

  My site – vpn special code

 2. I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my
  difficulty. You’re amazing! Thanks!

  Also visit my web-site – vpn code 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir