Uzay Filmleri: Ayağı Yere Basan Ama İzleyenin Ayağını Yerden Kesen Uzay Temalı 9 Film

Her ne kadar bilim kurgu deyince aklımıza hemen uzaylıların, yaratıkların, galaksi savaşlarının, aklımızın almadığı ileri teknolojilerin olduğu filmler gelse de, tür aslında bunları içermek zorunda değil. İşin içine uzay girince mevzu bunlardan daha karmaşık, derin ve çok yönlü bir hale geliyor. Eh tabii uzay filmleri de bir o kadar karmaşıklaşa biliyor.

Biz de biraz olsun Dünya’dan ayrılıp uzaklara gitmek isteyen sinemaseverler için merkezine uzayı alan, ayağı yere basan ama izleyenin ayağını yerden kesecek uzay filmleri bir araya getirdik; ortaya 9 filmlik bu liste çıktı.

1. Interstellar (2014)


Koyu bir Star Wars ve bilimkurgu hayranı olan Christopher Nolan, 1998 yılında çektiği orta metrajı Following ve onun iki yıl ardından gelen Memento ile kendine sağlam bir hayran ve takipçi kitlesi edinmişti zaten. Onu takip eden Batman üçlemesi, Nolan’ı A sınıfı bir yönetmen haline getirdi. Elini attığı her işe farklı bir yorum katan vizyoner Nolan, alışılmışın dışında bir uzay filmi olan Interstellar’da da harikalar yarattı. Film, geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’ın hayatının, gelen bir teklifle tamamen değişmesini ve insanlık adına önem bir karar alarak bir solucan deliğine uzay yolculuğu yapmasını merkeze alıyor. Filmin bol yıldızlı kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Ellen Burstyn, Timothée Chalamet ve Michael Caine var. Üç saate yaklaşan süresine rağmen Interstellar’ı izlerken hiç bitmesin isteyebilirsiniz.

 

2. The Martian (2015)


1979’da bilimkurgu-korku efsanesi Alien’a imza atmış usta yönetmen Ridley Scott, The Martian ile daha gerçekçi bir uzay filmi çektiğinde yine harikalar yaratabileceğini kanıtlamış oldu. Andy Weir’in romanından beyazperdeye uyarlanan filmde, Mars’a göreve gitmiş bir ekibin üyesi olan astronot Mark Watney, yakalandıkları şiddetli fırtına sonrasında öldü sanılarak terk ediliyor. Mars’ta mahsur kalan zeki ve becerikli bir astronotun hayatta kalma ve Dünya’ya dönebilme çabalarını merkezine alan The Martian, benzerine kolay rastlanmayacak bir hayatta kalma mücadelesi. Başrolde Matt Damon’ı izlediğimiz filmde ona Jessica Chastain, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Michael Peña, Sean Bean, Donald Glover ve Kate Mara eşlik ediyor.

3. Gravity (2013)


Bu yıl Roma ile yılın en çok konuşulan filmine imza atmayı başaran Alfonso Cuarón, çektiği bambaşka türlerdeki filmlerle sinemaya ne kadar geniş bir perspektiften baktığını kanıtlamıştı. Children of Men ve Y tu mamá también gibi muazzam filmlere de imzasını atan yönetmenin belki de en çok konuşulan yapımı ise Gravity olmuştu. Beklenmedik bir kaza sonucunda rutin bir keşif yürüyüşünün felaketle sonuçlanması ve iki astronotun sonsuz uzay boşluğunda yapayalnız kalmasını anlatan Gravity, Cuarón’un uzaya olan hayranlığının bir ürünü niteliğinde. En İyi Film ve En İyi Yönetmen de olmak üzere yedi dalda Oscar kazanan film, metaforik anlatımlarla dolu etkileyici bir uzay filmi…

4. Solyaris (1971)


Lars von Trier’in “O benim için Tanrı” yorumunu yapmaktan çekinmediği, yarattığı sinemasal dille sinema tarihine damga vurmuş Rus yönetmen Andrei Tarkovsky imzasını taşıyan Solaris, Stanisław Lem’in 1961 tarihli kitabından yapılan özgün bir uyarlama. Felsefi bir bilim kurgu olarak tanımlanabilecek film, sorguladığı kavramlar, güçlü görselliği ve temsil ettikleriyle bir başyapıt olarak anılıyor. Filme adını veren Solyaris geregenine araştırma yapmak için gönderilmiş bilim insanı Kris Kelvin’i merkezine alan filmin 2 saat 47 dakika olduğunu hatırlatalım.

 

5. Sunshine (2007)


Trainspotting, Slumdog Millionaire, 127 Hours ve 28 Days Later gibi unutulmazlara imza atan Danny Boyle, 2007’de bilimkurguya da el attı ve Sunshine’ı çekti. 2057 yılında geçen film, ölmekte olan Güneş’i canlandırmak için gönderilen Icarus II adlı uzay gemisindeki ekibin hikayesine odaklanıyor. Bu gerilim soslu bilimkurguda Boyle, daha önce The Beach ve 28 Days Later’da birlikte çalıştığı Alex Garland ile yeniden bir araya geldi. Cillian Murphy, Rose Byrne ve Chris Evans’lı kadrosuyla da dikkat çeken Sunshine, uzaylı görmeden de tekinsiz bir atmosfer yaratılabileceğinin bir kanıtı niteliğinde.

6. Hidden Figures (2016)


Gündelik hayata en yakın uzay filmi olan Hidden Figures, konusunu da tarihten ve gerçek hayattan alıyor. Üç Afro-Amerikan kadın, Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın gerçek hikayesini anlatan filmin yönetmen koltuğunda Theodore Melfi oturuyor. NASA’nın tarihi bir projesinde çok önemli rol oynayan bu üç kadını, Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monáe canlandırırken onlara Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons ve Mahershala Ali eşlik ediyor. En İyi Film de dahil olmak üzere üç dalda Oscar’a aday olan film, insana ilham veren hikayesiyle şaşırtıcı bir uzay filmi…

7. Moon (2009)


Gelecekte insanlık, Dünya’da baş gösteren enerji sıkıntısını çözmek için Ay’a gitmiş. Burada taşların arasında bulunan Helium-3 gazını çıkararak tüm enerji sorunlarını çözmüştür. Bu iş için Lunar Industries tarafından kurulan ve Dünya’yla iletişim bağlantısı aylardır kesik olduğu için Jüpiter üzerinden tek yönlü olarak ulaşılabilen Sarang üssünde tek kişi çalışmaktadır: Sam Bell. Üste ondan başka sadece Gerty adın da yapay zekâ vardır. Sam Bell evli ve bir çocuk babasıdır. 3 aydır görmediği ailesi burnunda tütmektedir. Neyse ki kontratının bitmesine ve dünyaya dönmesine, eşi Tess’le hiç görmediği kızı Eve’ye kavuşmasına sadece 2 hafta kalmıştır. Ancak hiç beklenmedik bir şey olur. Eşi Tess’le arasının bozulması yüzünden dikkati dağınık olan Bell, kaza geçirir ve Ay aracını maden kazıcıya çarpar.

Sam Bell uyanır. Gerty kaza geçirdiğini söyler. Maden kazıcılardan biri hareket etmemektedir ama üssün dışa açılan kapılarının hepsi kilit altındadır. Sam Bell, uyguladığı sabotajla kapıları açtırmayı başarır. Hareket etmeyen kazıcıya gittiğinde bir Ay aracının çarparak yolunu tıkadığını görür. Aracın içine girdiğinde ne görsün? Bizim Sam Bell.

8. Event Horizon (1997)


Bilim kurgudan ziyade korku türüne göz kırpan Event Horizon, Resident Evil’in yönetmeni Paul W.S. Anderson imzasını taşıyan ürkütücü bir uzay filmi. Filme adını veren uzay gemisi Event Horizon, araştırma yapmak için uzay yolculuğu yaparken kayboluyor ve bir grup bilim insanı, geminin akıbetini araştırmak için gönderiliyor. Sonrasında ise önceden tahmin etmenin mümkün olmadığı tüyler ürperten olaylarla başa çıkmaya çalışıyorlar. Laurence Fishburne, Sam Neill, Kathleen Quinlan, Joely Richardson ve Jason Isaacs’li kadrosuyla Event Horizon, Kubrick hayranı Anderson’ın, usta yönetmene göndermeleriyle de meşhur.

 

9. Apollo 13 (1995)


1970 yılının Nisan ayında Amerika NASA’nın Ay’ı keşfetme programı çerçevesinde Apollo 13 adlı uzay aracını Ay’a göndermeye karar verdi. Ancak uzay aracının içinde meydana gelen bir patlama astronotların Ay’a inmesini engelledi. Astronotların uzayda geçen bir haftası dünyada büyük yankı buldu.

1970 yılı Nisan ayında insanoğlu çoktan aya ayak basmış ve halkın uzay programına ilgisi azalmaya başlamıştı. Apollo 13’ün misyonu aya üçüncü inişi gerçekleştirmekti ancak bir birçok basın kuruluşu haberi görmezden geldi. Jim Lovell Apollo 13’ün komutasını devraldığında aya inme hayalini gerçekleştirmek üzereydi. Ancak bu rüya uçuşun ikinci gününde sona erdi. Mürettabatın uzun televizyon yayınının hemen sonrasında uzay aracının içinde bir patlama meydana geldi. Lovell, “Patlamadan sonra herkesi, bizi geri getirip getiremeyeceklerinin telaşı sardı,” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir