Vancouver Gezilecek Yerler, Vancouver Tarihi Mekanlar ve Tatil Yerleri 2024

Denizcilik alanında gelişmiş bir kent olan VancouverKanada’nın kuzeybatısında yer alıyor. Barındırdığı 150’den fazla etnik grup sayesinde Vancouver gezilecek yerler ve kültürel faaliyetler açısından büyük bir zenginlik kazanmış. 1886’da Gastown adıyla kurulan ve sonrasında İngiliz Kaptan George Vancouver’ın soyadıyla anılan kent ayrıca eşsiz güzellikteki yeşil alanlara, plajlara sahip.

Vancouver Gezilecek Yerler Listesi

Konaklama tesisi açısından birçok seçeneğin bulunduğu Vancouver’da toplu ulaşım ağı da oldukça gelişmiş seviyede. Yetişkinler için ulaşım araçlarında 1 günlük sınırsız, üniversite öğrencilerineyse 1 aylık sınırsız bilet seçenekleri sunuluyor.

1. English Bay

Vancouver English Bay

Pasifik Okyanusu kıyısındaki English Bay yüzmekten, güneşlemekten ve sosyalleşmekten hoşlanan gezginlerin Vancouver gezilecek yerler listelerine ekledikleri bir mekân. Plajının paralelinde uzanan bisiklet ve yürüyüş yollarıyla, yeşil alanlarıyla huzur dolu olan bölgenin yakınında yerel halk arasında popüler olmuş çok sayıda restoran faaliyet gösteriyor. Stanley Park ile komşu sayılabilecek plaj bölgesinde kış ve yaz dönemlerinde festivaller düzenleniyor.

2. Gastown Tarihi Bölgesi

Vancouver gezilecek yerler Gastown

Vancouver’da kurulan ilk yerleşim yeri olan Gastown Tarihi Bölgesi, kent merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Adını buharlı gemi kaptanı olan ve burada 1867’de ilk barı açan John ‘Gassy Jack’ Deighton’dan alan yerleşim bölgesi; Viktorya dönemi mimarisine sahip yapıları, özgün tasarımların sergilendiği butikleri ve sanat galerileri, kentin en iyi yemeklerinin sunulduğu restoranlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir yer. Rehberli yürüyüş turlarına katılarak hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz tarihi bölgenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında Buhar Saati ve Gassy Jack Deighton’ın heykeli sizleri bekliyor.

3. Vancouver Akvaryumu

Vancouver görülecek yerler Vancouver Akvaryumu

Biraz sonra sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatacağım Stanley Park içerisinde faaliyet gösteren Vancouver Akvaryumu (Vancouver Aquarium), 1956 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlamış. Temalara ayrılmış alanlarında 50 binin üzerinde deniz canlısına ev sahipliği yapan akvaryum, profesyonel doğa bilimcilere hayvan davranışlarını yorumlama olanağı sunan dünya çapındaki ilk tesislerden birisi olarak anılıyor. Su altı yaşamına merak duyan bireylerin keyifli vakit geçirebileceği tesiste araştırma ve gözlem faaliyetlerinin yanı sıra koruma, rehabilitasyon çalışmaları da gerçekleştiriliyor.

4. Stanley Parkı

Vancouver Stanley Parkı

405 hektarlık alanı içerisinde doğal bitki örtüsüne sahip olan Stanley Parkı (Stanley Park), 3000 yıldan fazla bir süre bölgenin yerlilerine barınak olmuş. 1858’deki altına hücum hareketi ile birlikte bölgeye gelen İngilizler tarafından kolonize edilen orman alanı, 1886yılında kentin valisi olan İngiliz politikacı Lord Stanley tarafından kent parkı ilan edilmiş. Üzerinde yarım milyona yakın ağacın bulunduğu parktaki yapıların büyük kısmı 1911-1937yılları arasında inşa edilmiş. Bu yapılar arasında günümüzde en çok ilgiyi akvaryum, hayvanat bahçesi, Seawall çekiyor. Ayrıca Beaver Gölü ve çevresi başta rakun olmak üzere bölgede yaşayan canlı türlerini gözlemlemek için oldukça ideal.

5. False Creek

Vancouver False Creek

Kentin en ünlü rekreasyon alanı False Creek’i üzerindeki doğal yaşamı görmek, kültürel tesislerini gezmek ve su sporları olanaklarından faydalanmak için Vancouver gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. George Henry Richards’ın 1856-1863 yılları arasında gerçekleştirdiği hidrografi araştırması sırasında adını verdiği bölge, kentin merkezini diğer mahallelerinden ayırıyor. 1500 deniz aracı kapasiteli 10 marinanın bulunduğu alan, 1986 yılından beri düzenlenen bir yatçılık festivaline ev sahipliği yapıyor. Pek çok su kuşunun yaşadığı bölgede ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında BC PlacePlaza of Nations ve Science World geliyor.

6. Seawall

Vancouver gezilecek yerler Seawall

Üzerinde bulunan yaya, bisiklet ve paten yolları ile Stanley Park’ın en çok ilgi çeken yerlerinden birisi olan Seawall, park kıyısında oluşan erozyona engel olması için 1917yılında inşa edilmeye başlanmış. Park Yönetimi Başkomiseri W. S. Rawlings’in ortaya attığı fikirle hayata geçirilen projeye en büyük katkıyı, taş ustası James Cunningham vermiş. Cunningham’ın 1920’lerin sonlarından emekli olmasına kadar vermiş olduğu 35 yıllık katkıyı anma mahiyetinde yapıya yerleştirilen plaketi, Siwash Rock’ın üzerinde görebilirsiniz.

7. Vancouver Antropoloji Müzesi

Vancouver Antropoloji Müzesi

1976 yılında Arthur Erickson tarafından tasarlanan bir bina içerisinde faaliyet gösteren Vancouver Antropoloji Müzesi (Vancouver Anthropology Museum), British Columbia Üniversitesi’nin kampüsü içerisinde yer alıyor. 1947’de kurulan müzede 38.000 etnografik, 535.000 arkeolojik buluntu sergileniyor. Kentin kurulduğu alanın ilk sahipleri olan yerlilerin yarattığı ve günümüzde sanatsal değeri olan eşyaların koleksiyonunun büyük kısmını oluşturduğu müzede farklı kıtalardaki medeniyetlere ait objeleri de inceleyebilirsiniz.

8. Granville Adası

Vancouver gezilecek yerler Granville Adası

Alışveriş ve eğlence olanakları açısından kentin merkezi sayılan Granville Adası (Granville Island); False Creek’in hemen karşısında, Granville Caddesi Köprüsü’nün güney ucunda yer alıyor. Yerliler tarafından balıkçılık için kullanılan ada, 1900’lerin başından itibaren fabrikalara, tarlalara ve marangoz atölyelerine ev sahipliği yapmaya başlamış. Halka açık büyük bir pazarın kurulduğu bölge, kültürel aktivitelerin düzenlendiği pek çok tiyatro salonunu barındırıyor. Bira tadım turlarının düzenlendiği, geleneksel çocuk festivalinin yapıldığı adanın eski halini anlamak için merkezindeki Basford Park’ı gezebilirsiniz.

9. Canada Place

Vancouver Canada Place

İnteraktif ve eğitim amaçlı aktivitelerden ulusal kutlamalara kadar pek çok etkinliğin düzenlendiği Canada Place, Burrard Koyu Rıhtımı’nda yer alıyor. Kültür ve ticaret merkezlerine, bir otele ev sahipliği yapan yapı, ilk olarak 1927 yılında Pasifik Okyanusu’nda faaliyet gösteren gemilere hizmet vermesi için inşa edilmiş. Tam öğle vakti binada bulunursanız, toplamda 155 desibel gücünde ses üreten 10 kornadan oluşan “12 O’clock Horn” aracılığıyla çalınan “O Canada” marşının ilk 4 notasını dinleyebilirsiniz. Zamanı haber veren bu aletin bir benzeri olan “9 O’clock Gun” Stanley Park’ta bulunuyor.

10. Vancouver Sanat Galerisi

Vancouver Sanat Galerisi

Hornby Caddesi üzerindeki Vancouver Sanat Galerisi (Vancouver Art Gallery), 1931 yılında kurulmuş. Ana bina olarak geçmişte adliye olarak kullanılan bir yapıyı kullanan müze, diğer bölümlerinin yer aldığı ve Arthur Erickson tarafından tasarlanan Robson Meydanı’ndaki yapı kompleksine altgeçit aracılığıyla bağlanıyor. Sanat tutkunlarının Vancouver gezilecek yerler listelerine alabilecekleri kültürel tesiste sergilenen 11.000 eserin arasında Emily CarrJeff Wall ve Harry Callahan’a ait çalışmalar yer alıyor.

11. VanDusen Botanik Bahçesi

Vancouver VanDusen Botanik Bahçesi

Adını kereste tüccarı ve hayırsever Whitford Julian VanDusen’den alan VanDusen Botanik Bahçesi (VanDusen Botanic Park), 1975 yılında halkın ziyaretine açılmış. Shaughnessy Mahallesi’ndeki bahçe, 1970 yılında Vancouver Vakfı’nın kent konseyi ile yaptığı anlaşma sonucu Shaughnessy Golf Sahası’nın bir bölümüne kurulmuş. İklimlere ve türlere göre farklı yapılara sahip, havuzlarla süslenmiş bahçeleri gezerken ahşap totemleri, heybetli taştan heykelleri görebilirsiniz. Bir tohum kütüphanesinin de bulunduğu botanik bahçesinde çocukların en çok ilgi gösterdiği alan ise sebze bahçesinin yanındaki labirent.

12. Kitsilano Sahili

Vancouver Kitsilano Sahili

Aynı adlı yerleşim bölgesinin kuzey ucunda yer alan Kitsilano Sahili (Kitsilano Beach); rahatça güneşlenebileceğiniz geniş kumsalı, olimpik havuzun 3 katı büyüklüğündeki tuzlu su havuzu, spor ve yürüyüş alanları ile kentin en popüler plajları arasında sayılıyor. Burrard Koyu’nun hemen karşısında yer alan plaj, ayrıca su sporlarıyla vakit geçirmekten hoşlanan gezginleri mutlu edecek bir yapıya sahip. Plajda vakit geçirmekten sıkılırsanız Stanley Park’a doğru yürüyebilir veya arka taraftaki restoranlarda lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

13. Buhar Saati

Vancouver gezilecek yerler Buhar Saati

Horolojist Raymond Saunders, ilk eseri olan Buhar Saati‘ni (Steam Clock) 1977 yılında inşa etmiş. Gücünü Georgia ve Beatty caddelerine ısınma amaçlı olarak buhar sağlayan hattan alan saatin metal işçiliği ise Doug Smith’in eseri. Nickelback’in 2011 yılında piyasaya sürdüğü “Here and Now” albümünün kapağında kendisine yer bulan saat her 15 dakikada bir 2 tondan oluşan kısa bir ıslık çalarken, saat başları yukarı kalkan mekanizmasının iki yanından çevreye buhar püskürtüyor.

14. Queen Elizabeth Parkı

Evlilik törenlerinin ve fotoğraf çekimlerinin vazgeçilmez mekânlarından birisi olan Queen Elizabeth Parkı (Queen Elizabeth Park), deniz seviyesinden yüksekliği 152 metre olan Little Mountain üzerinde yer alıyor. Farklı kategorilere ait spor alanlarının bulunduğu parkın yürüyüş yollarının üzerinde sanatseverlerin hoşuna gidecek heykellerin yanı sıra ressamlar köşesi gibi tematik kısımlara yer verilmiş. Bünyesinde tropikal içerikli Bloedel Serası’nın faaliyet gösterdiği yeşil alandaki restoranlarda günbatımının eşsiz manzarası eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

15. Çin Mahallesi

Vancouver gezilecek yerler Çin Mahallesi

Uzak Doğu’nun kendine has atmosferini barındıran Çin Mahallesi’ni (Chinatown) barındırdığı manzaralar, kültürel birikimi ve alışveriş olanakları nedeniyle Vancouver gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 20. yüzyılın başında kentteki Çinli göçmenlerin artan ihtiyaçları doğrultusunda inşa edilen mahalle, Gastown ve finans bölgesi ile çevrelenmiş birbirine paralel 2 cadde arasında uzanıyor. Çin’e özgü her tür ürünü, yemeği bulabileceğiniz; kültürel etkinliğe katılabileceğiniz yerleşimde gezerken Sam Kee BinasıLord Strathcona İlkokulu gibi yapıları öncelikli olarak ziyaret edebilirsiniz.

Vancouver’da gezip görmeniz gereken en önemli yerler bunlar. Eğer seyahatinizde zaman sorununuz yoksa Vancouver gezilecek yerler listenize şu yerleri de ilave edebilirsiniz; Vancouver Halk Kütüphanesi (Vancouver Public Library), Robson Caddesi(Robson Street), Spanish Bnaks, Telus Bilim Dünyası (Telus World of Science), HR MacMillan Uzay Merkezi (HR MacMillan Space Centre), Granville Mall, Barclay Heritage Square, British Kolombiya Üniversitesi (British Colombia Univercity), BC Sports Hall of Fame and Museum ve Whistler Kayak Merkezi (Whistler Ski Area).

Vancouver’de nerede kalınır?

Vancouver’de konaklama için merkezde yer alan 4 yıldızlı Hyatt Regency Vancouver adlı tesise göz atabilirsiniz.

vancouver gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir