VİSKİ NASIL İÇİLİR

Viski Nasıl İçilir?

Whisky Or Whiskey? etkinliklerinde üstünde durduğum sorulardan biri de “Viski Nasıl İçilir?” sorusu oluyor. Bu etkinliklerde gösterdiğimiz tadım teknikleri viskinin özelliklerini, karakterini optimum düzeyde yaşamak için kullandığımız teknikler. Ancak viski içimi bundan çok daha geniş bir yelpazede keyif alınabilecek bir olgu. Ortam ve o an içinde bulunulan ruh hali oldukça önemli. Bu yazıda adım adım viskinin nasıl içileceğine dair fikirlerimi belirteceğim.

Viski Seçimi

Öncelikle denemek istediğiniz viskiyi belirleyin. Türkiye’den alıyorsanız bile unutmayın ki birçok seçeneğiniz var. Harman, İrlanda, Single Malt, Burbon, Tennessee, Kanada viskileri ülkemizde mevcut. Türkiye’deki viski türlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Viski türleri hakkında genel bir bilgi edinmek için “Whisky or Whisk(e)y? – Viski 101” isimli yazım oldukça yardımcı olacaktır.

Viski Kadehi Seçimi

Viskinizi seçtiniz ve uygun bir kadehe ihtiyacınız var. Bu noktada amaç çok önemli. Tadım mı yapacaksınız, eve geldiniz stres mi atacaksınız, buz mu kullanacaksınız yoksa sek mi içeceksiniz? Genel olarak konuşmak gerekirse tadım yapmak için viski aldıysanız, viskinin koku profilini ve tat karakterlerini daha iyi ileten Glencairn, Copita gibi kadeh türlerini önermekteyim. Ancak evde rahatlamak için bir iki duble içecekseniz ve düşünceniz sadece viskiden zevk almaksa Tumbler kadeh türünü önermekteyim. Hem tutuşunun rahatlığı, hem de karizması ve grup içinde içerken göz temasını kesmemek için mantıklı bir kadeh türü.
Viski kadehlerinin farklı çeşitleri ve detaylarını buradaki yazımda bulabilirsiniz.

Su & Buz

Viskiye su mu eklemeliyim buz mu? Sek içsem olmuyor mu? Bu soruların tek cevabı var. Nasıl zevk alıyorsanız sizin için en doğrusu odur. Ancak aşağıda yazanlara da kulak vermenizi tavsiye ederim.

BUZ

Harman viskiler, burbonlar ve Tennessee viskiler buz kullanımının en çok tercih edildiği viskilerdir. Buz kullanımı genç ve güçlü viskilerde sivriliği indirger ve içimi biraz daha zevkli bir hale getirir. Tabii ki sıcak yaz günlerinde de buzlu bir burbon veya Tennessee viskinin tadının güzelliği göz ardı edilmemelidir.

Buz eklemek viskimizi hızla soğutsa da, soğuk özellikle single malt viskilerdeki birçok aromanın salınmasını engeller ve viskiden aldığımız zevki bir miktar indirir. Buzun sürekli seyrelme sağlayıp alkol miktarını da aşağı çekeceğini unutmamak lazım. Bu nedenle single malt viskilerde buz kullanımını tavsiye etmiyorum. İlla kullanmak isterseniz de büyük buz kalıplarında buz yapmanızı ve bunları kullanmanızı öneririm. Tovolo’nun küre ve dikdörtgen şeklindeki kalıpları bu iş için yeterli olacaktır.

Ancak buzu hazırladığımız buzluklarda bulunan diğer gıdaların buza aromalarını geçireceğini unutmamalıyız. Temiz ortamı sağlamak ve suyu buzlukta tek başına dondurmak içim kalitesini yükseltecektir. Kullandığınız suyun iyi bir damacana su olmasına dikkat etmelisiniz.

SU

Su viski üzerinde sihirli bir etkiye sahip parametrelerden biri. Single malt viskiler başta olmak üzere bir viskiye damlatacağınız birkaç damla su, içkide bulunan kimyasal bileşenlerin molekül yapısını değiştirip farklı aromaların oluşmasını ve viskinin karakterinde büyük değişimler oluşmasını sağlayacaktır. Az miktarda su viskide aynı zamanda ufak bir seyrelme yaratarak içim kolaylığı da sağlamaktadır.

Tadımlarda bu su ekleme işlemi için iyi bir kaynak suyu ve ufak damlalıklar kullanmakta, birçok viskiyi önce sek tadıp sonra su damlatarak tatmaktayız. Cask strength gibi yüksek alkollü viskilerde %45, %50 ve daha yüksek alkole rastlamaktayız. Özellikle bu viskilerde adım adım su ekleme çok ilginç aromaların katman katman ortaya çıkmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle cask strength viskilerin tadımı inanılmaz zevkli bir hale geliyor.

Not: Teknik olarak %40 alkole sahip viskilere su veya buz eklemek aslında onları viski sınıfından çıkarmakta. Çünkü regülasyonlara göre viskideki alkol oranı en az %40 olmalı.

Viski & Kokteyl

Viski ile yapılan kokteyller becerikli ellerden çıkarsa ve kaliteli ürünlerle yapılırsa harika oluyorlar. Benim en favori kokteyllerim arasında yer alan Manhattan ve Whiskey Sour da bunlardan ikisi. Bugüne kadar tanıdığımız viski&kola, viski&soda, viski&enerji karışımlarında kola, soda ve enerji içecekleri viskinin önüne geçmekte. Bu neden ben viskiyi bu karışımlara çok yakıştıramamaktayım. Ancak unutmayalım ki herkesin damak tadı birbirinden farklı ve bu karışımları sevenler de azımsanamayacak kadar az.

Kokteyl sayfamdan viski ile yaptığım kokteyllere ulaşabilirsiniz.

Viski Eşlikçileri

Genellikle bitter çikolata ve kuruyemiş bugüne kadar en sık rastladığımız viski eşlikçileri. Gastronomi kültürümüz geliştikçe bunların yanına da oldukça farklı yiyecekler ekleyebiliyoruz. Son dönemlerde tuzlu çikolata, acı biberli çikolata rağabet gören eşlikçilerden. Aynı şekilde turşu, olgun peynirler, kremamsı mezeler, karamel şekerlemeleri viskiye en çok yakıştırılan eşkilçilerden. Ekim ayında düzenlediğim “Lokanta Maya Whisky or Whiskey?” etkinliğinde İrlanda viskisi ile humus, isli Lagavulin 16 ile de ev yapımı pastırma denemiştik. Speyside viskileri ile levrek, Jack Daniel’s Single Barrel ile beraber de tavuk ciğeri oldukça başarılı eşler oldular.

Özet Olarak
Viskinizi içerken viski tipi, kadeh çeşidi, su ve buz kullanımınız ve yiyecekler gerçekten önemli. Fakat en iyi viski her zaman keyif aldığınız viskidir. Çay bardağı ve sıcak su ekleyerek içip yanında çiğ köfte yiyebilirsiniz. Siz böyle zevk alıyorsanız bize bir şey demek düşmez.

Ancak bir gerçek var ki, o da viski içiminin en zevkli olduğu anın iyi dostlarla içildiği an olduğu gerçeği. Bunu hatırlatmak için de Haig Club, Tullamore DEW viskilerinin orijinal reklamlarını ve Baden-Württemberg Film Akademisi’nde okuyan öğrencilerin Johnnie Walker ile hazırladıkları videoyu ekliyorum.

51 thoughts on “VİSKİ NASIL İÇİLİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir