VİYANA GEZİLECEK YERLER

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Büyüsünü zengin tarihi geçmişine ve olağanüstü coğrafi konumuna borçlu. Yüzyıllardır Batı ile Doğu Avrupa arasında bir kapı olan Viyana, bir zamanların güçlü hanedanlığı Habsburgların doğduğu yerdi. Günümüzde Viyana dünyanın yaşanılabilir şehirleri arasında hep en üst sırada.

Şehir büyüsünü, atmosferini ve muhteşem mimarisin açıkça gözler önüne seriliyor. Bu yüzden şehri aceleye getirmeden ağır ağır gezmenizi tavsiye ederim. Hemen her sokakta karşınıza çıkabilecek küçük Viyana kafeleri ise hem damağa hem de göze hitap eden hem de yaşanması gereken deneyimlerden sadece biri.

viyana blog

Süslemeli muhteşem binalar bir zamanlar Mozart, Beethoven, Schubert, Haydn, Strauss gibi Avrupa’nın en büyük müzisyenlerini ağırlıyordu. Bu da zaten Viyana’yı dünyanın klasik müzik başkenti yapmaya yetiyor. Viyana aynı zamanda dünya çapında ünlü orkestralara ve olağanüstü sanat koleksiyonlarına da ev sahipliği yapıyor.

Viyana Gezilecek Yerler

Viyana merkezi yerlerini gezmek yürüyerek mümkün. Viyana’nın tarihi sokakları Ringstraße denilen bir çember içerisinde kurulmuş. Görkemli belediye binası Rathaus, en eski üniversitelerden Viyana Üniversitesi, konukları arasında Queen Elisabeth II, Charlie Chaplin gibi ünlü isimlerin yer aldığı, inşaatında genç Hitler’in çalıştığı Hotel Imperial, ünlü posta binası Postsparkasse ile Avusturya Parlamento binası gibi şehrin çok önemli yapılarını bu rota üzerinde yer alıyor.

Listeye alabileceğim irili ufaklı onlarca yer daha var aslında. Bizim sabırsız ve aceleci kişiliğimizi düşünerek gezilecek en görülesi yerleri listeye koydum. Rota üzerindeki bir yeri gördükten sonra oraya yakın bir kafede mola verin ve yürüyerek şehri keşfetmeye devam edin. Viyana gezimde uzak yerlere de otobüsle gittim, size de tavsiye ederim.

1. Hofburg İmparatorluk Sarayı

viyana gezilecek yeler

Hofburg İmparatorluk Sarayı (Hofburg Imperial Palace), tam 600 yıldır Habsburgların yönetim merkezi ve aynı zamanda 1275’ten bu yana tüm Avusturya hükümdarlarının da yaşadığı yer. Hofburg Avusturya’nın tarihi açıdan çok önemli saray. Avusturya başkanının da resmi makam yeri olan saray Gotik, Rönesans, Barok ve Rococo akımlarının hepsinden izler taşıyan bir mimariye sahip. Kompleks 59 hektarlık bir alanı kaplıyor ve bu alan içinde aralarında 19 avlu ve 2,600 odanın da bulunduğu 18 bina bulunuyor.

En meşhur yerleri İmparatorluk Evleri, Sisi Müzesi, Gümüş Koleksiyonu olmakla birlikte görülmeye değer diğer yerler arasında İmparatorluk Şapeli Burgkapelle, Ulusal Tarih Müzesi, Avusturya Ulusal Kütüphanesi ve Roma İmparatorluğundan birçok eşyanın bulunduğu dev bir koleksiyona sahip olan Hofburg Hazinesi yer alıyor. En az 2 saatinizi ayırsanız iyi edersiniz.

2. Aziz Stefan Katedrali

viyana gorulecek yeler

Aziz Stefan Katedrali (St. Stephen’s Cathedral), 1722’den bu yana Viyana’nın en önemli Gotik binası ve başpiskoposun kilisesi. Orijinal olarak 12. yüzyılda Romanesk kilisesi olarak inşa edildi ancak 13. yüzyılda değişikliğe uğradı. Şu anda geriye kalanlar ise dev giriş kapısı ve Heathen Kuleleri. Sonraki değişim ise 14. yüzyılda Gotik tarzda geldi ve katedrale ek olarak kilise korosu ve Eligius, St. Tirna ve St. Catherine şapelleri eklendi. Meşhur 137 metre yüksekliğindeki Güney Kulesi Steffl ise 15. yüzyıla ait bir eser.

17. ve 19. yüzyıla kadar devam eden yenilemeler II. Dünya Savaşıyla son buldu ve kilise tamamen yerle bir olup tekrar baştan yapıldı. Tam 343 merdiven ile çıkılan Steffl’ın Gözlem Odası muhteşem Viyana manzarası görmek için şahane. Görülebilecek bir diğer yer de 14. yüzyıl yeraltı mezarlıkları ve katedral ile ilgili birçok değerli eşyayı bulunduran Katedral Hazinesi.

3. İspanyol Binicilik Okulu

viyanada gorulecek yerler

İspanyol Binicilik Okulu (Vienna Spanish Riding School), imparator II. Maximilian’ın sosyeteye meşhur Lipizzaner atlarını tanıttığı 1562’de kuruldu. Günümüzde Viyana’nın en önde gelen eğlence yerlerinden biri haline geldi. Hofburg Sarayı’ndaki Barok Kış Binicilik Okulunda olağanüstü gösteriler sunuluyor. Biletler çok hızlı şekilde tükeniyor bu yüzden mümkün olduğu kadar erken almaya bakın.

4. Viyana Devlet Opera Salonu

viyanada gezilecek yerler

Viyana Devlet Opera Salonu, dünyanın en büyük ve en olağanüstü tiyatrolarından biri. Günümüzdeki devasa Opera Salonu 1869’da yapıldı ve Fransız Rönesans mimarisinin tüm özelliklerini taşıyor. En önde gelen bestekarların, dansçıların ve şarkıcılarının saygıyla önünde eğildiği bir güzelliğe sahip.

İçeri girildiğinde ilk kata çıkan devasa bir merdiven ve inanılmaz duvar işlemeleri ile göz dolduran Çay Odası ziyaretçiler tarafından ilk olarak gezilen yerler. 2,211 seyirci ve 110 müzisyeni ağırlayabilen salon aynı zamanda Viyana Filarmoni Orkestrasının da sahne aldığı yer. Opera ve bale yılda en az 300 kez gösterime giriyor ve sanata karşı olan bu ilgi 1625’de ilk Viyana Hükümdarlık Operası sahne aldığı güne kadar dayanıyor.

5. Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

viyana gezilecek yerler, schonbrunn

Schönbrunn Sarayı (Schönbrunn Palace), 18. yüzyıla ait olan en muhteşem mimarilerden biri. Barok mimarisinin en güzel örneğinde 1,441 den fazla oda ve evler bulunuyor ve bu evlere İmparatoriçe Maria Theresa’nın evi de dahil.

Viyana gezilecek yerler listesinde ilk sıralara koymanız gereken Saray turuna katıldığınızda İmparatorluk evleri, Franz Joseph’in Ceviz Odası ve son nefesini verdiği asker yatağının bulunduğu odayı da görebiliyorsunuz. Maria Theresa’nın odalarında görebileceğiniz enfes mobilyalar, bahçe evler ve kızları tarafından tasarlanmış çiçek desenli mutfak da turun en ilgi çekici bölümlerinden.

6. Belvedere Sarayı

viyana gezisi belvedere

Belvedere Sarayı, Viyana’nın en popüler turistik bölgelerinden ve iki muhteşem Barok yapıdan oluşuyor; Aşağı Belvedere (Unteres) ve Yukarı Belvedere (Oberes). Viyana gezilecek yerler arasında en etkileyici olanlardan biri burası. Yukarı Belvedere’de görülebilecekler zemin katta bulunan ve heykeller ile donatılmış olan büyük salon ile nefis stucco rölyefleri ve freskleri ile bezenmiş seremoni merdivenleri.

Aşağı Belvedere de Mermer Salonunun tavanını kaplayan harika freskler ile Mermer Galerisinde bulabileceğiniz tarihi heykeller ilk olarak göze çarpıyor. En dikkat çekici bina ise bir zamanlar hükümdarlık hazinesi olarak da kullanılmış olan Barok mimarisine sahip Kış Sarayı. Belvedere Bahçeleri ve Çeşmeleri de bu iki sarayı birbirine bağlayan ortak bölge. Ayrıca mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz bir yer de 12. ve 16. yüzyıllarda yaşayan çok önemli sanatçılar tarafından yapılmış olan heykeller ve resimlerin bulunduğu dev sanat koleksiyonu.

7. Karl Kilisesi

viyana gezi notlari, Karlskirche

Karl Kilisesi (Karlskirche), 1737’de veba döneminde yardımını esirmeyen Aziz St. Charles Borromeo adına yapılmış ve Viyana’nın dini Barok mimarisinin en önemli eserlerinden biri. Bu büyük yapıda tam 72 metre büyüklüğünde bir kubbe ve meşhur 33 metrelik ikiz kuleler bulunuyor.

İçeride görebileceğiniz meşhur St. Cecilia freskleri tarihi eser sevenleri çok mutlu edecek nitelikte. Ayrıca 1763’te yapılan Gardekirche şehrin güneyinde imparatorluk hastanesi olarak kullanılmaktaydı ve daha sonraları Polonya kongreleri için hizmet verdi. Ama burada asıl ilginç olan ise yüksek sunağın üzerinde bulunan resim.

8. Avusturya Parlamento Binası

austria parliament house

Austrian Parliament Building, 1918’den beri yönetim merkezi olarak etkileyici mimarisi Viyana gezilecek noktalardan biri. 1883’te yapımı tamamlanan yapı sütun bakımından çok zengin bir mimariye sahip ve çok güçlü bir Yunan etkilerine sahip.

Bir diğer etkileyici yer ise binanın önündeki Pallas Athene Çeşmesi. Dört metre yükseklikteki heykel yaldızlı miğferi ve mızrağı ile görkemli bir yapıya sahip. Heykelin yanında duran figürler ise Danube, Inn, Elbe ve Moldau nehirlerini temsil ediyor. İngilizce turlar alınarak bina rehberli gezilebiliyor.

9. St. Peter Kilisesi

St. Peter's Church Vienna

St. Peter kilisesi (St. Peter’s Church), Roma’da ki eşine benzer şekilde yapılmış ve 792’de Charlemagne tarafından bulunmuş olan bir Roma kilisesinin olduğu noktada yer alıyor. Günümüzdeki hali 18. yüzyıldan kalma ve devasa bir kubbeye ile çok güzel fresklere sahip. Diğer önemli yerlerden biri de görkemli girişi ile Barbara Şapeli. Şapelde göz alıcı bir sunak ve “kusursuz kavram” adlı bir resim de bulunuyor.

Ayrıca 21 metre uzunluğundaki Veba Sütunu 1679’da ortaya çıkan ve 75,000’den fazla Viyanalıyı ölüme götüren veba hastalığının bir anıtı olarak karşımıza çıkıyor. Hemen yanında bulunan İskoç Manastırı da 12. yüzyıl yapımı ve o günde bu güne sürekli olarak büyüyüp gelişti. Manastırda eğitim alan kişiler arasında Johann Strauss ve Avusturya’nın son imparatoru olan I. Charles gibi isimler yer alıyor. İçerisindeki sanat eserleri ise 16. ila 19. yüzyıllar arasında bir yelpazeye sahip.

10. MuseumsQuartier

MuseumsQuartier Viyana

Viyana gezilecek yerler elbette bundan çok daha fazla. Benim en sevdiğim diğer bir bölüm ise MuseumsQuartier yani müzeler bölgesi. Viyana’da ki en geniş alana sahip Kültür Merkezi olan bölgede karşı karşıya duran Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), Habsburg Hanedanlığı’nın sahip olduğu değerli eşyalarını gözler önüne seriyor. Diğeri Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum) benim en sevdiğim yerlerden.

İçerisinde Mimarlık Müzesi (Architekturzentrum Wien), Kunsthalle Wien, Leopold Museum olmak üzere sanat müzeleri, MUMOK modern sanat müzesi, interaktif çocuk müzesi Zoom Kindermuseum ve pek çok etkinlik alanlarının olduğu Museum Quartier Viyanagezilmesi gereken yerlerden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir