Viyana’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri 2024

Viyana'da nerede kalınır rehberi

Viyana’da nerede kalınır? Avusturya‘nın başkenti Viyana, kültür turlarının gözde duraklarına ev sahipliği yapan Macaristan ve Çekya’nın da yer aldığı Orta Avrupa coğrafyasının en popüler şehirleri arasında gösteriliyor.

9 yıl üst üste dünyanın en yaşanabilir şehri seçilen Viyana’yı isterseniz paket turlara katılarak gezebilir ya da kendi tatil planınızı yaparak barındırdığı tarihi ve kültürel değerleri sınırlamalar olmadan rahat rahat keşfedebilirsiniz. İkinci şıkkı tercih edenlerin üzerinde en çok düşündükleri konu genelde “Viyana’da nerede kalınır?” sorusu oluyor. Özellikle ilk kez gidecekler için kafa karıştırıcı olan bu sorunun cevabı ise tüm detaylarıyla hazırladığım rehberde sizleri bekliyor.

Viyana’da nerede kalınır yazısı boyunca, Viyana’da konaklama konusunda çok detaylı bilgiler ve tavsiyeler paylaşacağım. Eğer Viyana’da konaklama yapacağınız bölge ve otel seçiminde kararsızlık yaşıyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra otel seçiminizi kendinizden çok daha emin yapacaksınız.

Viyana’da nerede kalınır yazısında neler bulacaksınız?

Viyana’da Nerede Kalınır? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Viyana'da nerede kalınır haritası
Viyana’da nerede kalınır haritası. Mavi noktalar önem sırasına göre şehirde gezilecek yerleri, kırmızınoktalar ise yazı boyunca tavsiye ettiğim otellerin konumunu simgeliyor. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Viyana toplam 23 mahalleye ayrılıyor. Yerel dilde “bezirke” adıyla anılan mahallelerin numaraları, merkezden başlayarak dış kesimlere doğru artıyor.

District 1 yani Innere Stadt, Viyana’nın merkezi olarak kabul ediliyor. District 9’a kadarki tüm mahalleler İç Şehir’i çevreliyor. Konaklama için tercihinizi Viyana şehir merkezi otelleri arasından yapmayı planlıyorsanız, araştırmanız sırasında bu 9 bölgeye yoğunlaşabilir ya da “Zamanım yok.” diyorsanız Viyana otel tavsiyelerim arasından seçim yapabilirsiniz.

Ben Viyana’da nerede kalınır yazım boyunca tüm bölgelerden bahsetmek yerine daha çok turistik olarak tercih edilebilecek en temel bölgelere yoğunlaşacağım.

Viyana’da konaklama yapabileceğiniz 6 bölge var. Bunlar:

  1. Tarihi şehir merkezi olan ve District 1 olarak adlandırılan Innere Stadt;
  2. Merkezin güneyinde, çok kültürlü yapısı ile bilinen District 4 Wieden;
  3. Tarihi merkezin doğusunda, havalimanı treninin ulaşım noktası District 3 Landstrasse;
  4. Müzeler bölgesi olarak adlandırılan District 7 Neubau;
  5. Şehir merkezinin kuzeyinde, Prater Eğlence Parkı’na yakın District 2 Leopoldstadt;
  6. District 5 (Margareten), District 6 (Mariahilf) ve District 19 (Döbling) gibi diğer bölgeler.

Eğer otel seçiminizi bu bölgelerden birinden yana yaparsanız şehirde gezip görülecek yerlerin birçoğuna yakın olursunuz. Her turistik şehirde olduğu gibi merkeze ne kadar yakın konaklarsanız fiyatlar da bir o kadar artıyor. Ama ben Viyana’da nerede kalınır yazımda alternatif tüm bölgelerle ilgili bilgiler vereceğim, uzatmadan detaylara geçelim.

1. District 1 (Innere Stadt)

Viyana'da konaklama innere stadt

Viyana’da nerede kalınır? rehberimde sizlere önereceğim ilk bölge, Viyana’nın kalbi konumundaki District 1 ya da yerel dildeki adıyla Innere Stadt.

1850’li yıllara kadar Viyana yalnızca bu bölgeden ibaretmiş. Hatta 1. Bölge eskiden savunma duvarları ile çevriliymiş. Ancak 19. yüzyılda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları kapsamında bu surlar yıkılmış. Yine de tarihi dokusunu korumayı başaran ve UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınan İç Şehir, Viyana gezilecek yerler listemizdeki yerlerin birçoğuna ev sahipliği yapıyor.

Arnavut kaldırımlı sokakları, ünlü kiliseleri, hizmet kalitesi yüksek otelleri, zengin yeme-içme olanakları ve gösterişli alışveriş caddeleri Innere Stadt’ın Viyana’nın en popüler konaklama bölgesi olmasını sağlıyor. Aile ile birlikte veya iş odaklı gerçekleştirilen seyahatler için oldukça ideal yapıdaki bölgedeki çoğu yere yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Zaten Viyana’nın kalbi sayılan yerleşim bölgesinin başından sonuna doğru yürümek en fazla 1 saatsürüyor.

Kentin bu kısmında konaklamayı tercih ederseniz gezintinize tam merkezinde yer alan Stephansplatz ve meydana adını veren, Avrupa’nın en önemli dini yapıları arasında gösterilen Stephansdom‘u ziyaret ederek başlayabilirsiniz.

Kısacası şehrin tam merkezinde kalmak isterseniz burası tam sizlik. Eğer Viyana’da 1 ya da 2 gün geçirecekseniz üst düzey konaklama deneyimi yaşamak için Innere Stadt sınırları içerisindeki otellerde yerinizi ayırtabilirsiniz. Ama tatil süreniz daha uzun ve bütçeniz geniş değilse burada konaklamak sizi maddi açıdan zorlayabilir. Çünkü İç Şehir’deki otellerin gecelik konaklama fiyatları, şehir ortalamasının hayli üstünde seyrediyor.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Hotel Austria – Wien: Booking.com puanı 9,0. St Stephen Katedrali gibi gözde turistik mekanlardan sadece bir kaç dakikalık yürüyüş mesafesinde popüler bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Hotel Kärntnerhof: Booking.com puanı 8,9. Viyana Art Nouveau ve İtalyan zarafetinin bir karışımı ile dekore edilmiş bu otel şehrin kalbinde yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Mercure Wien Zentrum: Booking.com puanı 8,4. Aziz Stephen Katedrali’ne sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan güzel bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Austria Trend Hotel Europa Wien: Booking.com puanı 8,6. Ünlü alışveriş caddesi Kärntnerstraße üzerinde yer alan şehrin en popüler otellerinden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Hotel Sacher Wien: Booking.com puanı 9,4. Viyana’da nerede kalınır, şöyle merkezi bir yerde, lüks bir otel olsun diyenler için biçilmiş kaftan. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. District 4 (Wieden)

Viyana'da konaklama wieden

Viyana’da nerede kalınır rehberimizde tanıtacağım 2. bölge olan District 4, Wieden, çok kültürlü yapısı ve canlı gece hayatı ile biliniyor. Üstelik bu bölgedeki konaklama fiyatları, kent merkezindeki diğer yerlere göre daha uygun.

Art Nouveau tarzı evleri ile ünlü yerleşim bölgesi tasarımcı butiklerine, orijinal ürünlere, vintage mobilyalara ve 2. el kitapçılara yakın olmak isteyenler için cazip fırsatları bünyesinde barındırıyor.

Wieden ayrıca Viyana Üniversitesi’nin kampüsüne de ev sahipliği yapıyor. Yoğun öğrenci nüfusu, 4. Bölge’de çok sayıda bar ve restoran olmasını sağlıyor. Bu mekânların büyük çoğunluğu Schönbrunner Straße üzerinde sıralanıyor.

Merkez Tren İstasyonu’na yakın mesafedeki bölgeyi konaklama için tercih ederseniz, kentin tarihi merkezine kısa bir yürüyüşün ardından rahatça ulaşabilirsiniz.

Tabii bu keyifli yolculuk sırasında iki bölge arasındaki sınırda yer alan Karlsplatz‘da zaman geçirebilirsiniz. Barok tarzı yapılarla çevrili meydanda gezginler Karlskirche Kilisesi‘ne yoğun ilgi gösteriyor. Aralık ayında kentin bu kesimine giderseniz, kilise önünde kurulan Noel Pazarı’nın oluşturduğu renkli atmosfere şahit olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Wieden sınırları içerisinde tarihi pazar yeri Naschmarkt bulunuyor. Yerel halkı gündelik yaşam ritüellerini gözlemlemek isteyenler için ideal fırsatlar sunan pazarda taze meyve-sebze ve çiftlik ürünlerinin satışının yapıldığı stantlar dışında restoranlar, tatlıcılar sizleri bekliyor.

Hipster bölgesi olarak tanınan District 4’da yeme-içme olanaklarından yararlanmak için dilerseniz Chinatown‘a da gidebilirsiniz. Çin Mahallesi’ndeki uygun fiyatlı restoranlarda karnınızı doyurduktan sonra barlarda veya gece kulüplerinde eğlenerek tatil gününüzü keyifli bir şekilde noktalayabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Drei Kronen Hotel Wien City: Booking.com puanı 8,7. Viyana Devlet Operası, Müzeler Bölgesi ve Naschmarkt’a çok yakın merkezi bir konuma sahip güzel bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Hotel Kaiserhof Wien: Booking.com puanı 9,4. Ringstrasse Bulvarı ve Karlsplatz Metro İstasyonu’na yakın konumda popüler bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Hotel Erzherzog Rainer: Booking.com puanı 8,8. Devlet Operası ve Karlsplatz Metro İstasyonu yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesinde şehrin popüler 4 yıldızlı otellerinden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Pakat Suites Hotel: Booking.com puanı 8,6. Viyana’da nerede kalınır, kaliteli ve lüks bir yer olsun diyenler için önerebileceğim bir diğer tesis olan bu otel şehrin elçilikler bölgesinde hizmet veriyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. District 3 (Landstrasse)

landstrasse Viyana'da konaklama yapılacak yerler

Merkeze yakın ve uygun fiyatlı konaklama tesisleri arıyorsanız “Viyana’da nerede kalınır?” sorunuza cevap bulmak için kentin turistik açıdan en iyi bölgeleri arasında gösterilen District 3 dâhilindeki otellere göz atabilirsiniz.

Landstrasse‘de fiyatlar özellikle 1. Bölge’ye göre çok daha makul seviyelerde. Hatta Innere Stadt’ta faaliyet gösteren 4 yıldızlı otelin gecelik konaklama fiyatına 3. Bölge’de 5 yıldız kategorisindeki bir tesiste kalınabiliyor.

Havalimanından kalkan S7 ve CAT trenlerinin varış noktası konumundaki bölge, kentteki birçok popüler gezilecek mekâna yürüme mesafesi uzaklığında. Özellikle batı tarafında faaliyet gösteren otellerden birinde konaklarsanız, Innere Stadt sınırları içerisindeki tarihi yapılara çok daha az efor sarf ederek ulaşabilirsiniz.

İç Şehir’e göre çok daha sakin ve huzurlu yapıdaki Landstrasse, Viyana’nın en ilgi çekici yeri sayılmayabilir. Ancak sınırları içerisinde Belverede Sarayı ve Hundertwaasser başta olmak üzere sıra dışı mimari detaylara sahip birçok yapıyı barındırıyor. Viyana Mitte Tren İstasyonu ve elçilikler de bu bölgede yer alıyor.

Landstrasse veya diğer ismiyle District 4, bütçe dostu otelleri nedeniyle kentteki ideal konaklama bölgelerinden biri haline geliyor. Havalimanı treninin varlığı, barok mimarisi ve sakin ama harekete yakın oluşu bence de bölgeyi konaklama açısından cazip kılıyor. Eğer gezilecek yerlere ulaşmak için yürümek sizin için sorun oluşturmayacaksa Landstrasse otelleri arasından seçiminizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Austria Trend Hotel Savoyen Vienna: Booking.com puanı 9,0. Viyana’da nerede kalınır, şöyle merkeze ve ulaşım ağına yakın bir yer olsun diyenler için ideal bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Mercure Grand Hotel Biedermeier Wien: Booking.com puanı 8,5. Tarihî kent merkezine yürüyerek 15 dakika mesafede yer alan popüler bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Eurostars Embassy: Booking.com puanı 8,4. Kardinal-Nagl-Platz Metro İstasyonu’na yürüme mesafesinde, kaliteli bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Hilton Vienna: Booking.com puanı 8,0. Şehrin en popüler 5 yıldızlı otellerinden olan Hilton Vienna, City Park ile merkeze ulaşım sağlayan metro istasyonunun hemen yanında yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. District 7 (Neubau)

Viyana'da konaklama Neubau

District 7, genellikle genç nüfus tarafından tercih edilen bir yer. Resmi adı Neubau olan bölge; sanat galerileri, endüstriyel görünümlü 3. nesil kahve dükkânları, yöresel çizgiler taşıyan ürünlerle dolu tasarım butikleri ve şık restoranları ile ünlenmiş durumda.

Canlı atmosferi ve merkeze yakınlığı nedeniyle “Viyana’da nerede kalınır?” araştırmanıza dâhil edebileceğiniz 7. Bölge, ulaşım ağına yakın oluşuyla gezginlere büyük avantaj sağlıyor.

Bölgenin bu özelliğinden yararlanıp hareketli ortamdan çok fazla ayrı kalmadan eşine az rastlanır zenginlikteki tarihi dokuya sahip kent merkezini ziyaret edebilirsiniz. Ucuz fiyatlı Neubau otelleri ağırlıklı olarak Westbahnhof çevresinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Farklı tarzlardaki kafeleri ve çok kültürlü yapısını yansıtan restoranları nedeniyle merkezi Spittelberg gün boyunca üniversite öğrencileri ile dolu olan District 7’de konaklarken zengin koleksiyonların sergilendiği Museum Quarter‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa’nın müzik başkenti sayılan Viyana’nın kültürel merkezi olarak tanımlanan Neubau, gerek konaklama gerekse de yeme-içme ve eğlence bakımından uygun fiyatlarıyla göz dolduruyor. Kısacası District 7, sanatsal ve kültürel zenginliğe sahip bir bölgede çok fazla harcama yapmadan yerel halktan biri gibi hareket etme özgürlüğüne sahip olmak isteyenler için kentteki en iyi bölgelerden bir tanesi.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ 25hours Hotel beim MuseumsQuartier: Booking.com puanı 8,9. Viyana’da nerede kalınır rehberi boyunca tanıttığım oteller içinde benim en çok dikkatimi çeken tesislerden biri bu çünkü müzeler, alışveriş caddeleri ve toplu taşıma ağı bu tesise çok yakın. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ IntercityHotel Wien: Booking.com puanı 8,5. Viyana’nın önde gelen alışveriş caddesi Mariahilfer Straße’de yer alan otel özellikle canlı şehir hayatına yakın olmak isteyenlere ideal. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Ruby Marie Hotel Vienna: Booking.com puanı 8,9. Mariahilfer Straße ve Kaiserstraße’nin köşesinde yer alan tesis şehrin popüler otellerinden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Hotel Sans Souci Wien: Booking.com puanı 9,5. Viyana’da nerede kalınır, şöyle kaliteli ve merkezi bir konumda bir yer olsun diyenler, Müzeler Meydanı’nda yer alan bu güzel otele göz atabilirler. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5. District 2 (Leopoldstadt)

Viyana'da konaklama Leopoldstadt

Leopoldstadt adıyla da anılan District 2, “Viyana’da nerede kalınır?” araştırmanız için sizlere incelemenizi önereceğim son popüler konaklama bölgesi.

Viyana’nın 2 numaralı yerleşim bölgesi ile Innere Stadt’ı birbirinden Tuna Kanalı ayırıyor.  Tarihi merkeze oldukça yakın olmalarına rağmen Leopoldstadt otelleri fiyat açısından çok daha uygunlar.

Kent merkezinin kuzeyinde yer alan bölgeden gezilecek yerler açısından zengin İç Şehir’e fazla zaman harcamadan ulaşabilmek için batı tarafındaki oteller arasından seçim yapabilirsiniz. Buradan kentin kalbine gitmeye niyetlendiğinizde dilerseniz metroyabinebilir ya da 15 dakika yürümeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca tıpkı Landstrasse gibi buraya da havalimanından hareket eden S7 ekspres treni uğruyor.

Yerel halk ve deneyimli gezginler, Leopoldstadt’yi yaz mevsiminde Tuna Nehri’ne açılan kumlu plajlarında keyifli vakit geçirmek için ziyaret ediyor.

Eğlenceli atmosferleri ile konuklarının beğenisini kazanan plajların dışında ayrıca bu bölgede huzur dolu yeşil alanlar da bulunuyor. Hatta bu yeşil alanların en büyüğünde tarihi değere sahip Prater Eğlence Parkı hizmet veriyor. Nostaljik oyuncakları aracılığıyla çocukluk hatıralarınızı canlandıracak parkta zaman geçirirken acıkırsanız yerel mutfağa özgü lezzetlere menülerinde yer veren restoranlardan birine oturabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ MEININGER Hotel Wien Downtown Sissi: Booking.com puanı 8,4. Schottenring Metro İstasyonu’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan güzel bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Das Capri: Booking.com puanı 9,3. Nestroyplatz Metro İstasyonu’na sadece birkaç adım mesafede yer alan Das Capri hem ekonomik bir tesis hem de ulaşım konusunda avantajlı. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Novotel Wien City: Booking.com puanı 8,0. Ringstrasse Bulvarı manzaralı Novotel, şehirdeki en popüler 4 yıldızlı otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Hotel Stefanie: Booking.com puanı 9,1. Viyana’da nerede kalınır rehberi boyunca tanıttığım oteller içinde en dikkat çeken tesislerden biri olan Stefanie, 400 yıllık tarihi ile şehrin en eski oteli ünvanına sahip. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ SO/ Vienna: Booking.com puanı 9,0. Panoramik Viyana manzarası sunan tesis, gezilerinde kaliteli konaklama isteyenlere ideal. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Diğer Bölgeler

mariahilf Viyana'da nerede kalmalı

Yukarıda saymış olduğum popüler bölgelerde bütçenize ya da beklentilerinize uygun otel seçenekleri bulamazsanız, “Viyana’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt bulmaya yönelik araştırmanızı District 56 ve 19‘u kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz.

District 5 ya da diğer adıyla Margareten, sanata ve tasarıma ilgi duyanlara hitap ediyor. Yerleşim bölgesi, gastronomiye ve 2. el ürünlere meraklı gezginlere farklı seçenekler sunan pazar yerlerine ev sahipliği yapıyor.

Sokak pazarlarını gezmekten hoşlanıyorsanız, kentin bu kesimindeki pazarları ziyaret ettikten sonra yakın konumdaki ünlü Naschmarkt‘a da uğrayabilirsiniz.

Tabii, tatil planlarınızı tamamen alışveriş teması üzerine kurduysanız District 6 (Mariahilf)sınırları içerisindeki konaklama tesislerine de göz atabilirsiniz. Mariahilferstrasse boyunca her zevke ve bütçeye uygun içeriğe sahip mağazaları bulabilirsiniz.

District 19 veya yerel dildeki adıyla Döbling ise kasaba tarzı görünümü ve sakin atmosferi aracılığıyla aileleri ile seyahat eden gezginlere aradıkları ortamı sunuyor. Yerli halk ile kolayca kaynaşma fırsatı bulabileceğiniz bölge, ağaçlarla çevrili caddeler, taş kaplı sokakları ve yemyeşil parkları sayesinde beğeni topluyor. 19. bölgede tatil yaparken dilerseniz gündüzleri çevredeki tepelerde yürüyüş yapabilir, akşam ise kaliteli şarap menülerine sahip tavernalarda eğlenebilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Ibis Wien Mariahilf: Booking.com puanı 8,1. Viyana’da nerede kalınır, hem ucuz hem de kaliteli bir yer olsun diyenler Mariahilfer Straße’ye sadece 500 metre uzaklıkta yer alan Ibis Wies’e göz atabilirler. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Ibis Styles Wien City: Booking.com puanı 8,6. Viyana’daki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden olan Ibis Styles, merkezin biraz uzağında ama daha ekonomik koşullarda konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Leonardo Hotel Vienna: Booking.com puanı 8,2. Mariahilfer Straße alışveriş caddesine sadece birkaç adım uzaklıktaki bu tesis şehirdeki en popüler 4 yıldızlı otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Austria Trend Hotel Anatol Wien: Booking.com puanı 8,8. Viyana’daki en iyi fiyat/fayda oranına sahip bir diğer olan bu güzel tesis yine ünlü alışveriş caddesi Mariahilfer Straße üzerinde bulunuyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kişisel Viyana Otel Deneyimim: Star Inn Hotel Wien Schönbrunn

viyana'da nerede kalınır oteller
3 yıldızlı Star Inn Wien Schönbrunn, by Comfort, merkeze kısa bir metro yolculuğu uzaklığında çok ekonomik bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

“Viyana’da nerede kalınır?” sorusunun cevabına seyahatim öncesinde çok fazla kafa yordum ve elimden geldiğince tüm kaynakları inceledim. Detaylı araştırmalarım sonucunda hem çok ekonomik hem de hizmet kalitesi yüksek Star Inn Wien Schönbrunn, by Comfort isimli oteli buldum. (Otele ait rezervasyon belgesini incelemek isterseniz tıklayın.)

3 yıldızlı tesis için rahatlıkla şu ana kadar konakladıklarım arasında bana göre en yüksek fiyat/performans oranına sahip oteldi diyebilirim. Zaten otel; konumu, hijyen seviyesi ve hizmet kalitesi ile Booking.com’da 4000 gezginin değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi son derece yüksek bir puan almayı başarmış.

Sabahları açık büfe kahvaltının sunulduğu otel, Viyana’nın 15. Bölgesi‘nde faaliyet gösteriyor. Fakat metronun U4 ve U6 hatları üzerinde bulunan Langenfeld İstasyonu, tesisin hemen önünde yer alıyor. Bu duraktan hareket eden araçlara binerek Schönbrunn Sarayı‘na ve Westbahnhof Tren İstasyonu’na 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Kentin kalbi sayılan Stephansplatz‘ın ise otelle arasında 5 duraklık mesafe bulunuyor.

Gelelim işin güzel yanına… Otele çift kişilik odada 2 gece konaklama için toplamda sadece 108 Euro ödedim. Yani gecelik sadece 54 Euro. (Üstte paylaştığım rezervasyon belgesini inceleyebilirsiniz.)

İnanın, bu tesisin Ibis vb. otellerden hizmet kalitesi açısından hiçbir farkı yoktu. Eğer Viyana tatiliniz için ekonomik fiyatlı bir tesis arıyorsanız, bu otele mutlaka göz atın. Otelin özellikleri hakkında detayı bilgi sahibi olmak ve Booking.com aracılığıyla rezervasyon yaptırmak isterseniz hemen tıklayın.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Viyana’da Şehir İçi Ulaşım

Viyana'da nerede kalmalı, şehir içi ve havaalanı ulaşımı hakkında bilgiler

Viyana’da nerede kalınır rehberimde ulaşım konusunda da önemli bilgiler vermek istiyorum.

Türkiye’den Pegasus ve THY’nin direkt seferler düzenledikleri Viyana Uluslararası Havalimanı, kent merkezinden 16 kilometre uzakta yer alıyor. Buradan kentin kalbindeki yerleşim bölgelerine ulaşım için S7 hat numaralı ekspres trene veya CAT yani City Airport Train‘e binebilirsiniz. Alternatif olarak Airport Lines isimli otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Eğer Innere Stadt veya çevresindeki yerleşimlerde konaklayacaksanız, birçok cazibe noktasına yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Dış bölgelerde ise kentin gelişmiş metroağından faydalanabilirsiniz. Benim konaklamayı tercih ettiğim 15. Bölge’nin İç Şehir ile arasındaki mesafe sadece 5 duraktı. Bu sayede iki bölge arasındaki yolculuk süresi 10-15 dakika arasında tamamlanıyordu.

Metroya tam olarak alternatif sayılmasa da eğer isterseniz şehir merkezinde tramvay ile ulaşım ihtiyacınızı giderebilirsiniz. 1 ve 2 numaralı hatlar, kentin en çok ilgi çeken yapılarından bazılarının yakınından geçiyor. The Vienna Ring isimli araçsa 30 dakikalık tur ile gezginlerin kentin önemli noktalarını tanımalarını sağlıyor.

Kırsal kesimlerine trenlerle yolculuk yapabileceğiniz, gece yarısından sonra kent merkezinde otobüslerden yararlanabileceğiniz Viyana’da biletler tek kullanımlık olarak satışa sunuluyor.

Toplu taşıma ağını kullanacaklara geçerlilik süreleri 24 ila 72 saat arasında değişen farklı seçenekler sunuluyor. Tabii siz ulaşım giderlerinizi düşürmek isterseniz, Vienna Pass satın alabilirsiniz. Böylece popüler turistik mekânların çoğuna ücretsiz giriş yapma hakkını da elde edebilirsiniz.

Viyana’da Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Viyana'da nerede kalınır, otel fiyatları

Viyana’da nerede kalınır?” konusuyla ilgili araştırma yaparsanız, hemen hemen her kaynakta Avusturya’nın başkentinin turistik açıdan pahalı olduğu bilgisiyle karşılaşırsınız. Gerçekten de Viyana çoğu komşusuna nazaran birçok konuda fiyat bakımından daha yüksek profile sahip.

Örneğin tatil anılarınızı canlı tutacak bir magnet için bile ortalamanın üzerinde bedel ödemeniz gerekebiliyor. Konaklama açısından da benzer bir durum söz konusu. Ancak detaylı bir araştırma ile kaliteli otellerde çok uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

Viyana’nın gezginlere zengin içerik sunan tarihi merkezindeki otellerde çift kişilik odada kahvaltı dâhil konaklamanın bedeli 150 Euro‘yu buluyor. Merkezden 1-2 durak uzaklaştığınızda ise fiyatlar daha uygun seviyelere iniyor. Hatta kentin kalbine 3-4 metro durağı uzakta faaliyet gösteren tesislerde yalnızca 65 Euro ödeyerek konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine kolayca ulaşmak isterseniz, araştırmanızı siz de benim gibi Booking.com üzerinden yapabilirsiniz.

Çıkan sonuçları bölgelere ve fiyatlara göre sıralayabilir, tesislerin müşterilerine sunduğu olanakları detaylı otel sayfalarını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Karar verme aşamasında ise kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz.

  • Booking.com’da yer alan tüm Viyana otellerin incelemek için tıklayın.

Özetle Viyana’da Nerede Kalınır?

Viyana'da nerede kalınır hakkında bilgiler ve tavsiyeler

Viyana tatili için geniş bir konaklama bütçesi ayırdıysanız ve gezilecek yerlere, popüler alışveriş caddelerine yakın olmak istiyorsanız Innere Stadt‘a (District 1) araştırmanızda öncelik verebilirsiniz.

En az kentin kalbi kadar tarihi, gece hayatının merkezinde yer alan ve alışveriş olanakları bakımından zengin uygun fiyatlı bölge arayışında olanlarsa ilk tercih haklarını Wieden‘den (District 4) yana kullanabilir.

Kentin kalbine yakın bir noktada ortalama bir bütçeyle üst düzey konaklama deneyimi yaşamayı planlıyorsanız, o zaman sizlere Landstrasse (District 3), Neubau (District 7) ve Leopoldstadt‘a (District 2) odaklanmanızı tavsiye ederim.

Viyana’da otel tavsiyesine gelecek olursak, ben tekrar Viyana’ya gidecek olsam ilk göz atacağım tesislerden biri yine son gezimde konaklayıp memnun ayrıldığım 3 yıldızlı Star Inn Hotel Wien Schönbrunn oteli olur çünkü tesis hem merkeze metro ile çok yakın, hem de çok uygun fiyatlar sunabiliyor.

Bunun dışında bütçe dostu, 3 yıldızlı bir otel arıyorsanız merkezdeki Hotel Austria – Wienya da biraz daha uzakta ama daha ekonomik olabilecek Ibis Wien MariahilfDas Capri ya da Drei Kronen Hotel Wien City otellerini inceleyebilirsiniz.

Merkezde yani Innere Stadt’ta kalmak isterseniz 4 yıldızlı Mercure Wien Zentrum oldukça popüler. Yine Müzeler Meydanı çevresindeki 4 yıldızlı 25hours Hotel beim MuseumsQuartier ile Mariahilfer alışveriş caddesi üzerindeki 4 yıldızlı Ruby Marie Hotel Vienna tercih edebileceğiniz otellerden.

Eğer konaklama bütçesi konusunda rahatsanız şehrin tam merkezindeki 5 yıldızlı Hotel Sacher Wien, Stadtpark yanındaki Hilton Vienna ve Müzeler Meydanı yakını Hotel Sans Souci Wien tercih edilebilir.

Viyana’da nerede kalınır yazım boyunca Viyana seyahatiniz boyunca konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında bilgileri, dikkat etmeniz konular ve konaklama için birbirinden güzel otel tavsiyelerime yer vermeye çalıştım.

Viyana tatiliniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Viyana gezi rehberiViyana gezilecek yerlerViyana yapılacak şeyler ve Viyana alışveriş rehberi başlıklı yazılarımda okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir