VİZESİZ BALKAN TURU BİREYSEL Mİ YAPILMALI TURLA MI?

En gözde turizm rotalarından olan Balkanlar’ı hazır turlara katılarak mı yoksa bireysel tur planlayarak mı gezmeli? Adım adım tüm detayları ile 8 günlük örnek tur programı ile tüm detaylar yazımızda…

Avrupa’nın göbeğinde ama Batı ve Kuzey Avrupa’dan çok farklı, bir yanıyla Türkiye ve Türk kültürüne çok benzeyen ancak bir yanıyla da bambaşka bir diyara gitmek ister misiniz? Cevabınız evetse, dünyada bunun Balkanlar‘dan başka bir adresi yok. Vizesiz Balkan Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı? yazısında sizlerle 2018 Ağustos ayında yaptığım Balkan Turu hakkındaki tüm detayları paylaşıp, varsa planladığınız tur için yardımcı olmaya çalışacağım.

Balkan Turu öncesi yaptığım tüm araştırmalar, seyahat sırasında deneyimlediklerim, hatalarım, iyi ki böyle yapmışız dediğim ne varsa hepsi bu yazıda.

Yazı daha çok bilgi ağırlıklı olacak ama öncesinde kısaca kendi seyahatimden de bahsedeyim. İki arkadaş, iş hayatının izin verdiği ölçüde bir bayram tatilini Balkanlar’da seyahat ederek geçirmek istedik. Araştırma kısmı her seyahatte olduğu gibi bendeydi.

Aslında planımız ilk başta 9 gündü ancak sonrasında bir gün erken dönerek dinlenmek de istediğimiz için 8 güne indirdik. Tabii amaç bu sürede hem mümkün olduğunca çok yer görüp, hem de bir şekilde dinlenmekti. Ki bu zor problemi nasıl çözdüğümüzü de yazının devamında Vizesiz Balkanlar Turu rotaları bölümünde anlatacağım. O zaman, hadi gelin kısaca Balkanlar hakkında bilgi vererek başlayalım…

Vizesiz Balkan Turu yazısında neler var?

Eski Türkçe’de “sıra dağlar” anlamına gelen Balkan Bölgesi kuzeyde Karpat Dağları ile güneyde Rodop Dağarı arasında kalan bölümü oluşturuyor ve Alpler’in Balkanlar’daki uzantısı Dinar Alpleri’ni de kapsıyor.

Bu açıdan bakıldığında Balkan Turu kapsamına HırvatistanBosna HersekKosova gibi Eski Yugaslav Devletleri’nin yanında YunanistanBulgaristan ve Türkiye‘nin de bir kısmı giriyor diyebiliriz.

Ancak Balkan ülkeleri günümüzde bu coğrafi tanımın dışında değerlendiriliyor ve Slovenya da dahil olmak üzere sadece eski Yugaslav Devletleri bu kapsama giriyor.

Dolayısıyla herhangi bir Balkan Turu düşünüldüğünde en geniş haliyle SlovenyaHırvatistanSırbistanBosna HersekMakedonyaKaradağ (Montenegro), Arnavutluk ve Kosova‘yı sayabiliriz.

Biz Türkler için Vizesiz Balkanlar Turu söz konusu olduğundaysa Slovenya ve Hırvatistan’ı da elememiz gerekiyor. Ancak Schengen vizeniz varsa elbette bu iki ülkeyi, ya da en azından Adriyatik plajları ve tarihi dokusundan dolayı Hırvatistan’ı Balkan Turu kapsamına alabilirsiniz.

Aslında hemen her seyahatin hazırlık aşamaları 2 kategoriden oluşuyor. İlki orada geçireceğiniz zamanda yapmak istedikleriniz, bunların maliyeti ve planlaması. İkincisi ise gideceğiniz yerin tarihi ve kültürel ortamı hakkında bilgi edinmek.

Vizesiz Balkanlar Turu yapmayı planlıyorsanız bu yazıda gezilecek yerler, ulaşım, konaklama ile ilgili bilgileri bulacaksınız, ki bunun dışında da bilgi veren yazılara link veriyor olacağım.

Balkanlar’ın kültürel ortamı ve tarihi hakkında bilgi edinmek içinse kitap, film veya belgeseller en ideal araçlardan. Aslında 30 yaşından büyük hemen herkes çocukluğundan az veya çok Balkan Savaşı ile ilgili bazı şeyler hatırlayacaktır. Ancak siz de benim gibi gideceğiniz yere dair ayrıntılı bilgi edinmeyi seviyorsanız çocukluk anıları ve Osmanlı Tarihi derslerinde anlatılanlarla yetinmemenizi tavsiye ederim.

VİZESİZ BALKANLAR TURU ROTALARI

Bölgeyle ilgili kısa bilgiler ve gitmeden önce okunması, seyredilmesi gerekenlerden sonra seyahat planına başlayabilirsiniz.

Öncelikle Vizesiz Balkanlar Turu dediğimiz için Hırvatisyan ve Slovenya‘yı ben aşağıda önereceğim programlara almadım. Ancak vizeniz varsa ve mutlaka görmek istiyorsanız siz bu ülkeleri de kapsayan, aşağıdakilere benzer bir program yapabilirsiniz.

Ve sonucunda 8 günde 4 ülke, 6 şehri kapsayan bir Vizesiz Balkanlar Turu yaptık. Ancak siz plaj ve yüzmeye zaman ayırmak istemiyorsanız veya en azından fazlaca zaman ayırmak istemiyorsanız bu süreye rahatlıkla bir ülke daha sığdırabilirsiniz. Hatta zorlarsanız ikinci bir ülke de olur ancak o zaman çok hızlı bir tur yapmanız gerekeceği için keyif alamayabilirsiniz.

Balkanlar’da araç kiralamanın avantajları:

Geceleri seyahat ederek, gündüzleri kullanma özgürlüğü,

Otobüs saatlerine bağımlı kalmama.

Balkanlar’da araç kiralamanın dezavantajı:

Seyahatin sonunda eğer başlangıç noktasına geri dönmüyorsanız fiyat çok daha yüksek oluyor. O yüzden aracı kiraladığınız yere geri dönüp iade etmeniz gerekiyor. Bu da 8 – 9 günlük seyahatte fazladan yol yapmak anlamına geliyor.

Balkanlar’da otobüsle seyahat etmenin avantajları:

Birbirine yakın da olsa uzak da olsa hemen hemen tüm şehirler arasında otobüs seferleri mevcut. Fiyatlar 3,5 Euro’dan başlıyor (Kotor – Budva gibi yarım saatlik mesafede bulunan şehirler), 20 Euro’ya kadar çıkıyor (Belgrad – Saraybosna gibi 7 saatlik mesafede bulunan şehirler).

Otobüsle ulaşım çok kolay, seferler de sık olduğu için yer bulamama sorunu yok. Tek yapmanız gereken bulunduğunuz şehrin otogarına girip gitmek istediğiniz yöne bilet almak. Tedbirli davranmayı sevenlerdenseniz bileti bir gün önceden alabilirsiniz.

Balkanlar’da otobüsle seyahat etmenin dezavantajları:

Bazı durumlarda (örneğin bizim başımıza Belgrad – Saraybosna arasında geldi) otobüs yerine minibüs bulabiliyorsunuz.

Balkanlar’da genellikle gece seferi düzenlenmiyor. Bu da gündüzlerinizin bir kısmını yolda geçirmeniz anlamına geliyor ki sıkışık bir programda zaman kaybı olarak düşünülebilir. Üstelik bazı mesafelerin uzun sürdüğü de hesaba katılırsa (Belgrad – Saraybosna veya Budva – Tiran gibi) gezmekle geçireceğiniz zamanı yolda transferle geçirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Aslında durum böyle olmasa, yukarıda verdiğim rotalar çok daha kısa sürede bile yapılabilir.

VİZESİZ BALKANLAR TURU SIRASINDA KONAKLAMA

Vizesiz Balkanlar Turu sırasında en önemli detaylardan biri de konaklama ve her zamanki gibi Booking.com bu konuda benim ilk tercihim. Sizlere turumuz sırasında kaldığımız otellerle ilgili kısa bilgiler vermeden önce Balkanlar’da konaklama hakkında genel bilgiler de vermek istiyorum.

Konaklama Maliyeti: Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte minimum konaklama maliyeti kişi başı gecelik 10 Euro’dan başlıyor. Tabii biraz konforlu bir otel tercih ederseniz 3 veya 4 yıldızlı otellere bakmanız lazım ki bu da kişi başı gecelik 25 – 30 Euro seviyesinden başlıyor.

Konaklama Alternatifleri: Balkanlar’da da diğer her yerde olduğu gibi hosteldan tutun 5 yıldızlı ultra lüks konaklamaya kadar her türlü seçenek mevcut. Genel bir bilgi olarak yapıların pek estetik olmadığını söyleyebilirim.

BELGRAD GEZİLECEK YERLER

Belgrad Balkan Turu sırasında gezilecek yerler açısından en zengin kent diyebilirim.

Zamanı kısıtlı olanlar için Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde yer alan Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi ve bizdeki Asmalımescit’i andıran Skadarlija Bölgesi hızlı bir tur için yeterli.

Ancak biraz daha zamanınız varsa Aziz Sava Katedrali, Tesla Müzesi, Aziz Mark Kilisesi’ni de görmenizi öneririm. Ada Ciganlija ve Zemun Bölgesi’ni de görmek isterseniz 1 – 1,5 günden biraz daha fazlasına ihtiyacınız var.

SARAYBOSNA GEZİLECEK YERLER

Başçarşı Saraybosna‘da turistik gezilerin merkezi. Gazi Hüsrev Bey Camii ve Medresesi, Milli Kütüphane, Saraybosna Katedrali gibi önemli tarihi yapılar da burada. Bunun dışında Latin Köprüsü de Başçarşı’ya yürüyerek 5 dakikalık mesafede.

Zamanınızı verimli kullanırsanız bir güne sığdırabileceğiniz bir diğer gezilecek yer ise şehrin biraz dışında yer alan Umut Tüneli.

MOSTAR GEZİLECEK YERLER

Mostar Vizesiz Balkanlar Turu sırasında görüp görebileceğiniz en küçük şehir. Buradaki her şeyi görmek isteseniz bile turunuz en fazla 6 – 7 saat sürer. Ki bu süreyi kısaltabilirsiniz de.

Mostar Köprüsü elbette bu şehri ziyaretinizin en önemli sebebi. Bunun dışında Koski Mehmet Paşa Camii, Müslüm Bey Konağı, Karagöz Bey Camii, Eğri Köprü ve Bakırcılar Çarşısı da bir nefeste gezip hayran kalabileceğiniz yerlerden.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir