Yabancı Dizi Önerileri Ve Tavsiyeler – En İyi Diziler Listesi

 

Yabancı Dizi Önerileri Ve Tavsiyeler – En İyi Diziler Listesi

İnternetten Yabancı Dizi Nasıl İndirilir?

En İyi Yabancı Diziler Listesi
Yabancı Dizi Önerileri, En İyi Yabancı Diziler Listesi, Konu Özetleri ve Yorumlar

Televizyonda izleyecek bir şey bulamayanlar ve yerli dizilerden bıkanlara ilaç gibi gelen yabancı dizilerin bir listesi herkes için faydalı olabilir. Ben de bir yabancı dizi takipçisi olarak, sürekli tavsiye niteliğindeki listeleri takip ediyorum ve aralarından illa ki izlemediğim bir dizi çıkıyor.

Aşağıdaki listede dizilerin yayınlandığı tarih aralıklarını, kaç sezon yayınlandıklarını ve uluslar arası sinema platformu IMDB üyelerinden kaç puan aldıklarını görebilirsiniz. Ayrıca dizinin konusu ile ilgili kısa bir özeti de okuyabilir ve size uygun olup olmadığına kanaat getirebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

En İyi Yabancı Diziler Listesi – Yabancı Dizi Önerileri
Not: Listeler düzenli olarak güncellenmektedir. Bu yazıdan sonra 2018 yılının yeni dizilerine göz gezdirmek isterseniz. Yazının sonundaki 2018 Dizileri başlıklarına bakabilirsiniz.

Breaking Bad
(2008-2013) IMDB Puanı: 9.5

Breaking Bad Dizi Konusu Ve Yorum
Breaking Bad, Latin etkisinin yoğun olduğu Güney Amerika eyaletlerinde kullanılan argo bir terim. Rotayı kötüye kırmayı ve yoldan çıkmayı sembolize ediyor. Breaking Bad dizisi de aynı adı gibi bir hikayeyi işliyor.

New Mexico’nun Albuquerque şehrindeki bir lisede öğretim görevlisi olan bir kimya öğretmeninin, kansere yakalanması ve yoldan çıkmasını anlatıyor.

Parlak bir kimyager olan fakat Gray Matter‘ı (sonradan milyar dolarlık bir şirket oluyor) birlikte kurduğu arkadaşları tarafından terk edilen Walter White, yüksek saflıkta metamfetamin üreterek bir uyuşturucu baronu haline geliyor.

Dizi boyunca Walter’ın yaptığı kötü şeyleri, iyi bir amaç uğruna yaptığını kendine kanıtlama çabasına şahit oluyoruz.

Bu zor senaryonun işlenmesinde, birden fazla Emmy ödülü alan Bryan Cranston‘ın oyunculuğuna bir vurgu yapmak gerek. Walter White karakterine hayat veren Cranston, bize Walter’ın kısa sürede yaşadığı bu büyük macerayı ve duygusal iniş çıkışlarını mükemmel yansıtıyor.

Walter White’ın dizi boyunca yanında olan ekürisi Jesse Pinkman ise şöhretsiz bir oyuncu olan Aaron Paul tarafından canlandırılıyor. Paul performansı (ve Cranston ile uyumu) ile yapımcıları öyle etkilemiş ki, orjinal senaryoda birinci sezon sonunda ölecek olduğu halde; senaryoyu onun için baştan başa değiştirdiklerini sonradan açıkladılar.

Dizinin yapımcısı Vince Gilligan ise başka birçok dizide emeği geçen (The X Files, Better Call Saul) ve dahi çocuk olarak anılan bir senarist. Breaking Bad 5 sezon boyunca yayınlandı ve benim tekrar en baştan izlediğim yegane dizi oldu. Bu sebeple de onu yabancı dizi önerileri listesinin başına gözüm kapalı ekliyorum.

En İyi Yabancı Diziler Arasındaki Breaking Bad
En Popüler Yabancı Dizilerden Breaking Bad
Prison Break
(2005-2009) IMDB Puanı:8.5

Prison Break Dizi Konusu Ve Yorum
Prison Break, Türkiye’de yabancı dizi furyasının ilk örneklerinden. Önceki satırlarda tanıttığımız Breaking Bad gibi muhteşem bir fikirle ortaya çıkıp, tüm senaryoyu onun üzerine inşa eden bir yapım. Ana konu elbette ismi gibi hapisten kaçış.

Tango & Cash, American History X, Esaretin Bedeli gibi filmlerle büyümüş bir nesil olarak, Amerikan hapishanelerine çok da yabancı değiliz. Ancak Prison Break senaryoyu Michael Scofield karakterinin dehası üzerinden kuruyor ve seyirciyi her an dizinin içinde tutmayı başarıyor.

Dizinin ilk sezonu mükemmel, ikincisi de oldukça iyi; ancak üçüncü ve dördüncü sezonda takip etmesi zorlaşıyor. Her an taraf değiştiren karakterler ve hiç bitmeyen bir aksiyon var. İlk sezonların hatırına ve elbette herkesin peşinde olduğu Black Book‘un ne menem bir şey olduğunu öğrenmek adına kendinizi izlemekten alıkoyamıyorsunuz.

Prison Break dizi tarihine damgasını öylesine sağlam vurmuş ki, 8 yıl sonra Resurrection (Diriliş) adıyla yeniden başladı. Bu vesileyle de yıllar sonra yine yabancı dizi önerileri listelerinde yer bulmayı başardı.

IMDB’de En Yüksek Puan Alan Dizilerden Prison Break
En Popüler Yabancı Dizilerden Breaking Bad
Stranger Things
(2016-….) IMDB Puanı: 9.0

Stranger Things Dizi Konusu Ve Yorum
Stranger Things, henüz sadece bir sezon yayınlandı. Ancak o bir sezon ile kalbimize taht kurmayı başardı. Stephen King ve Dean Koontz gibi bilim-kurgu, gerilim kitapları ile büyümüş biri olarak; bu dizinin 80’lerde geçen konusuna ve gerçeküstü olayları kurgulama tarzına bayıldım.

Dizi genel olarak kendi halinde bir kasabanın yanıbaşında kurulan laboratuvarın sebep olduğu gerçeküstü olayları konu alıyor. Başından sonuna kadar tüm olayların merkezinde olan küçük çocuklar çok iyi oyunculuk performansı gösteriyorlar. Ayrıca dizide Winona Ryder gibi geçmişten çok sevdiğimiz bir aktris de rol alıyor.

Stranger Things Son Dönemlerin En İyi Yabancı Bilim Kurgu Dizisi
Stranger Things Son Dönemlerin En İyi Yabancı Bilim Kurgu Dizisi
Westworld
(2016-….) IMDB Puanı: 9.0

Westworld Dizi Konusu Ve Yorum
2000’li yılların başında GTA 3 Vice City isimli bilgisayar oyunu ile tanışmıştık. Sokaklarda özgürce dolaşan bir adamı kontrol edebiliyor ve oyun grafiklerinin izin verdiği ölçüde, dilediğimiz şeyi yapabiliyorduk. İstediğimiz lüks arabayı sürebilir, sürat motoru ile gezebilir, helikoptere binebilirdik. Miami sokaklarında volta atıyor ve kafamıza göre sağa sola bulaşıyorduk.

Westworld dizisinde insanlara para karşılığında tam olarak böyle bir dünya vaat ediliyor. Ancak bu kez kusursuz bir gerçeklik algısıyla birlikte… Müşteriler her bir karakterin en ince ayrıntısına kadar programlandığı, güzel kadınlar ve erkeklerin olduğu bir Western Kasabasına gidiyor ve istedikleri her türlü fanteziyi gerçekleştiriyorlar.

İstenilen şeyler de tahmin edeceğiniz gibi bol seks ve keyif için adam öldürme cinsinden şeyler oluyor. Westworld dünyası içindeki robotlar, yapay zekâları ile müşterileri gerçek bir dünyadaymış gibi hissettiriyorlar. Robotlar o kadar karizmatik ki, sağa sola ateş eden ve önüne geleni taciz eden kişilerin egosunu tatmin etmeye çalışan gerçek insanlar olduğunu hemen fark ediyorsunuz.

Westworld aslına bakarsanız bu hikâyeyi işleyen ilk yapım değil. Imdb sinema sitesinden 7 puan almış olan, 1973 tarihinde çekilmiş bir filmden uyarlanmış. Dizide Anthony Hopkins gibi sinema dünyasının en kıdemli aktörlerinden biri başrolde oynuyor. Senaryo ise Yıldızlararası, Kara Şövalye, Prestij gibi filmlerin senaryosunu yazan Jonathan Nolan tarafından kaleme alınmış. Projenin yapımcısı ise Lost dizisinden tanıdığımız J.J. Abrams.

Westworld dizisinin tüm bu olumlu özelliklerine rağmen, ilk bölümlerde izleyiciyi dizinin içine çekmede eksikleri var. Ancak sabredip izlemeye devam ederseniz ödülünüzü alıyorsunuz. Zira senaryo üçüncü bölümün sonundan itibaren anlam kazanmaya başlıyor. Sezon finaline yaklaştıkça Antony Hopkins’in neden dünyanın en iyi aktörlerinden biri olduğunu idrak ediyorsunuz.

Bilim Kurgu, Sci-Fi Yabancı Dizi Önerileri
Anthony Hopkins’in de rol aldığı Westworld.
Gomorra
(2014-….) IMDB Puanı: 8.7
Gomorra Dizi Konusu Ve Yorum
İtalyan mafya dizilerini, Netflix‘te yayınlanan Suburra ile izlemeye başladım. Avrupa yapımı dizi ve filmleri, Amerikan yapımlarından ayıran keskin bir fark var. Son dönemde izlediğim iki dizi olan Suburra ve Gomorra, iki üslup arasındaki farkı, daha da net bir şekilde görmemi sağladı.

Amerikan suç dizilerinin önemli bir kısmı, meşhur İtalyan mafyasını konu alır. İtalyan mafyasının gerçekte ne olduğunu, bizzat İtalyanlar tarafından çekilmiş dizilerden görmek ise büyük bir gerçekçilik hissi veriyor. Çünkü İtalyan yapımlarında karizmatik ve ilahlaştırılmış mafya babaları yerine, bir ölümlü olduğunun gayet farkında olan ve ölüm korkusu yaşayan adamlar var.

Gomorra‘nın en büyük başarısı, Pietro Savastano gibi acımasız mafya liderlerinin de duygusal iniş-çıkışları olduğunu, ekrana başarılı bir şekilde yansıtmasından geliyor.

Gomorra, İtalya‘nın mafyaları ile ünlü Napoli kentinde geçiyor. Napoli’nin yoksul semtlerinden birinde çekilen dizi, çok gerçekçi bir senaryoya sahip. Bunun en büyük sebebi de, Napoli‘nin en eski mafya oluşumlarından Camorra‘yı konu alması ve gerçek olaylardan yola çıkması.

Mafyanın arka bahçesi haline gelmiş olan bir mahallede, güç savaşlarını adeta oradaymış gibi takip ediyorsunuz. Mafya liderlerinin hırslarını, kavgalarını ve korkularını adeta yaşıyorsunuz.

Gomorra, mafyayı ve çevresinde dönen olayları ne yüceltiyor, ne de yerin dibine sokuyor. Yalnızca olanları tüm çıplaklığı ile ekrana taşıyıp, yorumu size bırakıyor. Yaşananların acımasızlığı karşısında dehşete düştüğünüz halde, bölümleri ardı ardına izlemekten de geri kalmıyorsunuz.

Gomorra’da, Amerikan dizilerindeki saat gibi işleyen bir kurgu ve senaryo yok. Özellikle birinci sezonda olay örgüsünde kopukluk olduğu hissine kapılıyorsunuz. Ancak bu fark, size aynı zamanda sıradışı bir öykü anlatımı sunuyor.

Napoli mafyasını anlatan bir romandan esinlenen dizi, ikinci sezonda daha iyi performans gösteriyor. Kurgu ve aksiyon birbirini çok daha iyi tamamlıyor.

İtalyan yapımı Gomorra, Hollywood yapımları haricinde dizi arayışında olanlar için, yabancı dizi önerileri listesine eklenmesi gereken özgün bir yapım.

Mafya, Suç, Polisiye Konulu Yabancı Dizi Önerileri
Gomorra La Serie – Yabancı Dizi Önerileri
Orange Is The New Black
(2013-….) IMDB Puanı: 8.3

Orange Is The New Black Dizi Konusu Ve Yorum
Orange Is The New Black, hapishane yaşamını konu alan bir dizi. Ancak bu dizide haydut tipli ve bol kaslı Amerikan suçlularını değil de, her biri kendine has karaktere sahip kadınları izliyoruz.

Baştan sona Kadınlar Koğuşu‘nda geçen bu dizi, tam çekirdek çitlemelik ve stres atmalık bir konuya sahip. Ne olduğunu anlamadan bölümün sonu geliyor.

Orange Is The New Black Hapishane Hayatını Konu Alan Komedi Dizisi
Orange Is The New Black Hapishane Hayatını Konu Alan Bir Komedi Dizisi
13 Reasons Why (Ölmek İçin On Üç Sebep)
(2017-….) IMDB Puanı: 8.5

13 Reasons Why Dizi Konusu Ve Yorum
Amerika‘nın California şehrindeki bir lisede, 17 yaşındaki bir kız ansızın intihar eder. Kızın kendi ailesinin ve okul yönetiminin Hannah Baker adındaki bu öğrencinin neden canına kıydığı hakkında en ufak bir fikri bile yoktur. Bu zamansız ölüm, okul içinde büyük bir çalkantıya neden olur.

Çünkü ölen kızın yolu, okulun çeşitli aktivitelerinde ön plana çıkan öğrencilerinin hepsi ile bir şekilde kesişmiştir. Bu korkunç olayın sebepleri, Hannah ile duygusal ilişkisi olan Clay Jensen adındaki gencin kapısının önünde bulduğu bir kutu kaset ile günbegün açığa çıkacaktır.

Bir izleyici olarak son dönemlerde beni ilk bölümden ekrana bağlayacak ve hikayenin bir parçası yapacak bir dizi bulamıyordum. Birçok diziyi ilk birkaç bölümünü izledikten sonra yarım bıraktım. Ancak Netflix‘te gösterime giren bu dizi, derdime derman oldu diyebilirim.

Lise öğrencisi bir kızın ölümünün ardındaki sır perdesi, Clay‘in eski bir walkman aracılığı ile dinlediği kaset bantlarından yavaş yavaş aralanıyor.

Dizinin çekim teknikleri gerçekten takdire şayan. Esas oğlan Clay‘in kasetleri dinlediği anlarda geçmişe gidiyor ve olayları birebir görüyoruz. Ancak ansızın şimdiki zamana döndüğümüz de oluyor. Bu ani zaman değişimleri dizi akışına izleyiciyi hiç sıkmayacak ve yormayacak şekilde eklemlenmiş.

Ayrıca yönetmen geçmişten geleceğe sıkça gönderme yapıyor ve bu olaylar vesilesiyle sır perdesini aralarken, bizi heyecana ve meraka sevk edecek şekilde ağırdan alıyor.

Yabancı Dizi Önerileri – Gençlik Ve Okul Konulu Dizi
Ölmek İçin On Üç Sebep (13 Reasons Why)
True Detective
(2014-….) IMDB Puanı: 9.1

True Detective Dizi Konusu Ve Yorum
True Detective dizisinin ilk sezonu, son yıllarda izlediğim en iyi polisiye diziydi. Dizinin ilk bölümünde başlayan gerilim ve gizemi dizinin sonuna kadar tırmandırarak devam ettirdiler. Soy ismini telaffuz etmenin imkansız olduğu Matthew Mcconaughey dizinin gerçek yıldızıydı.

Emmy ödüllerine aday gösterildi ve ödülü Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Bryan Cranston’a kaptırdı. Cranston bile kürsüden ödülü Mcconaughey‘in hak ettiğini söylemişti.

Dizinin ikinci sezonu da çekildi ve baş rolünü Colin Farrell oynadı. İkinci sezonun başarısı biraz göreceli gibi gözüküyor. Kimilerine göre mükemmeldi, ki zaten imdb puanı da öyle diyor. Ancak benim gibi senaryonun akıcılığından şikayet edenler de az değil.

Polisiye-Gizem-Suç Dalında En İyi Yabancı Diziler True Detective
En Gizemli Yabancı Dizilerden Biri Olan True Detective
The OA
(2017-….) IMDB Puanı: 7.8

The OA Dizi Konusu Ve Yorum
The OA, True Detective dizisinin yapımcıları tarafından ortaya konulmuş kaliteli bir yapım. Netflix kanalında 2017 yılında gösterime girdi ve bilim-kurgu meraklılarının oldukça ilgisini çekecek bir senaryosu var

Rusya’nın zengin oligarklarından birinin kızı, babasının düşmanları tarafından düzenlenen bir sabotaj sebebiyle kaza geçirir. Rusya’nın en zenginlerinin çocuklarını taşıyan servis aracı, bir köprüden düşerek buz gibi sulara gömülmüştür. Bu katliamdan sağ kurtulan tek çocuk olan Nina Azarov, babası tarafından ABD’ye gönderilir.

Kazadan görme yetisini kaybederek kurtulabilen Nina, ADB’de özel bir okulda okumaktadır. Ancak babasının bir suikaste kurban gitmesi sebebiyle, bu paralı okula devam edemez. Amerika’daki yakınlarının ilgisizliği sebebiyle perişan olur ve bir aile tarafından evlat edinilir. Nina Azarov artık hayatına Prairie Johnson olarak devam edecektir.

Prairie büyüyüp genç ve güzel bir kız olmuşken ansızın ortadan kaybolur ve 7 sene sonra görme yetisini geri kazanmış olarak evine döner. Sırtında tuhaf izler vardır ve psikolojisi oldukça bozuktur. Kasaba halkı ona ucubeymiş gibi davranmakta, ailesi ise krizi idare etmekte zorlanmaktadır.

Kayıp olduğu yıllarda yaşadıklarını, kendisinin ağzından 10 bölüm boyunca öğreniyoruz. Bir bilim-kurgu, fantastik yapım olarak bu diziyi beğendim ve izlemenizi tavsiye ederim.

The OA Netflix Kanalından İzlenecek En İyi Sci-Fi Dizilerinden Biri
The OA
Black Mirror
(2011-….) IMDB Puanı: 8.9

Black Mirror Dizi Konusu Ve Yorum
Black Mirror, tam anlamıyla sarsıcı ve şok edici bir senaryoya sahip. Aslına bakarsanız dizinin her bir bölümü birbirinden bağımsız ve konular da birbirinden çılgın.

Modern yaşamın şikayet ettiğimiz bilgi kirliliği, algı operasyonları, sosyal medya, dijitalleşme, insanları robotlaştırma gibi eylemleri bu dizide çok farklı bir bakış açısı ile ele alınıyor.

Dizi tüm bölümleri ile yekpare bir başarıya sahip değil. Bazı bölümleri mükemmel, bazıları ise vasat. Ancak bu vasatlık veya mükemmellik kesinlikle kişisel yaşanmışlıklar ile doğru orantılı… Kimilerine göre en kötü denilen bölüm bile vurucu olabilir çünkü her bir bölüm yaşadığımız hayatın veya insanlık olarak gittiğimiz istikametin biraz abartılmış bir yansıması…

Black Mirror özgün senaryosu ile yabancı dizi önerileri listemizin en özel dizilerinden.

Black Mirror Modern Zamanları Eleştiren Bir Kara Mizah Dizisi
Black Mirror Modern Zamanları Eleştiren Bir Kaza Mizah Dizisi
Hannibal
(2013-2015) IMDB Puanı: 8.6

Hannibal Dizi Konusu Ve Yorum
Hannibal karakterine sinema takipçileri hiç de yabancı değiller. Dizinin isminden bir seri katil hikayesi olduğunu hemen anlıyoruz. Ancak iki kıymetli aktör, bu diziye gizem ve sürükleyicilik katma konusunda çok başarılılar.

Mads Mikkelsen (Hannibal Lecter) ve Hugh Dancy‘nin (Will Graham) hayat verdiği karakterlerin arasındaki garip ilişki ve ölümüne çekişme diziyi üç sezon boyunca soluksuz izlemenize sebep oluyor.

Hannibal Kaliteli Bir Polisiye, Gizem Ve Cinayet Dizisi
Hannibal – Polisiye-Gizem-Cinayet En İyi Yabancı Diziler
Homeland
(2011-….) IMDB Puanı: 8.4

Homeland Dizi Konusu Ve Yorum
Homeland benim ilk bölümünden itibaren “İşte budur” dediğim bir dizi oldu. Komplo teorileri ve gizli servis operasyonlarını ilgi çekici bulanlar eminim aynı şeyleri hissedeceklerdir. Bu dizi bana kalırsa Breaking Bad ve Prison Break gibi mükemmel bir fikirle ortaya çıkan ve onun üzerinden uzayıp giden bir hikaye ve bunda da çok başarılı.

Dizinin ilk sezonunda bir intihar bombacısı olacak kadar beyni yıkanmış olan astsubay Nicholas Brody‘yi ve onun Irak savaşı sonrası yaşadığı travmayı izliyoruz. Siyaset sahnesinde hızla yükselen Brody, gizli emelleri ile bir heyecan fırtınası yaşatıyor.

Kardeşler Takımı isimli dizide çok beğendiğim Damian Lewis‘in bu karakteri canlandırması benim için ayrı bir güzellik oldu. Çok ısındığımız bu karakter ikinci sezondan sonra kayboluyor ve Claire Danes tarafından canlandırılan esas kız Carrie Mathison ile devam ediyoruz. Bipolar hastalığından muzdarip bir ajanı canlandıran Danes mükemmel iş çıkarıyor.

Dizi uluslararası platformda gelişen terör olayları, siyasi çalkantılar ve oluşmakta olan Doğu-Batı algısından iyi besleniyor. Sezonlar güncel olaylara paralel şekilde yazılıyor ve bu yüzden ekstra sürükleyici oluyor.

Casusluk Ve Gizli Servis Konulu Yabancı Dizi Önerileri
Homeland Gelmiş Geçmiş En İyi Casusluk Dizilerinden Biri
Game Of Thrones
(2011-….) IMDB Puanı: 9.5

Game Of Thrones Dizi Konusu Ve Yorum
Game of Thrones için söylenecek çok şey yok aslında… Benim gibi FRP oyunları oynamış, Age Of Empires ile yatıp kalkmış ve Yüzüklerin Efendisi‘ni defalarca izlemiş birisi için zaten muhteşem bir başyapıt. Ancak sinema/dizi takipçisiyim diyen herkesin izlemesi gereken büyük bir prodüksiyon. Böylesine büyük bütçeli yapımlar ve eşsiz senaryolar her zaman meydana çıkmıyor. O yüzden izlemek şart.

Dizi, hayali bir dünya inşa ediyor ve sizi içinde yıllarca yaşatıyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla geçmişin medeniyetleri de filme çok iyi yansıtılmış.

Örneğin Qarth şehri bana Antik Mısır’ı, Dothraki Kavmi Moğolları, Westeros Roma İmparatorluğu’nun başkenti Roma’yı, Meereen Güney Amerika Medeniyetlerini (İnka, Maya, Aztek), Braavos ise Antik Yunan sitelerini çağrıştırıyor. Tabi bunlar senaryonun ve görsellerin bende yarattığı yansımalar.

Fantastik tarih-savaş temalı yabancı dizi önerileri arasında Taht Oyunları en üst sıralarda yer alıyor.

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Fantastik Konulu TV Dizisi Game Of Thrones
En Başarılı Fantastik Türde TV Dizisi Game Of Thrones
Narcos
(2015-….) IMDB Puanı: 8.9

Narcos Dizi Konusu Ve Yorum
Narcos çoğumuzun bildiği üzere Kolombiya’da geçen ve ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını konu alan bir yabancı dizi. Pablo Escobar‘ın ismini polisiye filmlerle ilgilenen herkes bir şekilde duymuş olsa gerek. Ancak Pablo Escobar’ın peşindeki DEA (ABD Federal Narkotik Bürosu) ajanını herhalde çok azımız biliyorduk. Bu dizi Pablo’dan çok Steve Murphy‘nin hikayesi aslında… Zaten dizi boyunca tüm gelişmeler onun ağzından anlatılıyor.

Breaking Bad dizisinde bir DEA ajanı olan Hank Schrader (esas oğlan Walter White’ın kayınbiraderi), dizinin bir sahnesinde Walter Jr.‘a bir kitap hediye etmişti. “Kötü adamları herkes tanır ama onları yakalayan iyi adamları kimse hatırlamaz” gibi bir söz ile birlikte…

İşte o kitapta Pablo Escobar‘ın peşinde hayatını tehlikeye atan Amerikalı DEA ajanından bahsediliyordu. Bu sebeple benim için yıllar önce gönderme yapılmış bir karaktere denk gelmek de ayrı bir güzel oldu.

Biraz spoiler içerse de, Pablo Escobar‘ın gerçek hayat hikayesini Pablo Escobar Kimdir isimli yazıdan okuyabilir ve hakkındaki şaşırtıcı gerçekleri öğrenebilirsiniz.

Son Dönemin En Güzel Polisiye Dizilerinden Narcos
Son Dönemin En Güzel Polisiye Dizilerinden Narcos
Dexter
(2006-2013) IMDB Puanı: 8.8

Dexter Dizi Konusu Ve Yorum
Dexter dünyanın en sempatik seri katili olsa gerek. Üst satırlarda başka bir seri katil tiplemesi olan Hannibal‘dan da bahsetmiştik, ancak Hannibal bir sebep için cinayet işleyen bir tip değil. Sadece zevk için, rastgele kurbanlar seçiyor ve sadist cinayetler işliyor. Halbuki Six Feet Under dizisinden de tanıdığımız Michael C. Hall‘un hayat verdiği Dexter Morgan tam tersi bir karakter.

Listemizdeki en uzun soluklu dizi olan Dexter, tam 8 sezon boyunca devam etti ve biz bir şekilde o sevimli katil ile bir bağ kurduk. Çünkü haklı cinayetler işliyordu. Haklı cinayet de neymiş diyeceksiniz, Al Pacino ve Robert De Niro gibi iki muhteşem yıldızı bir araya getiren Righteous Kill filmindeki gibi kötü adamlar öldürülüyor. Yani Dexter’ın hedefinde sapıklar, pedofiller, azılı katiller var.

Böyle olunca, Dexter öldürdükçe sizin de içinizin yağları eriyor. Dexter’ın Miami‘de geçen hikayesi sizi her bölümde bu tropikal cennetin başka bir köşesine götürüyor. Ayrıca Dexter’ın kız kardeşi (Debra Morgan) rolündeki Jennifer Carpenter da müthiş bir iş çıkarıyor.

Gelmiş Geçmiş En Sempatik Seri Katil Dexter
Gelmiş Geçmiş En Sempatik Seri Katil Dexter
Rome
(2005-2007) IMDB Puanı: 8.8

Rome Dizi Konusu Ve Yorum
Blog sayfamı biraz inceleyenler tarihi olaylara ve Antik Çağ‘a olan merakımı fark edeceklerdir. Benim gibi tarihi seven ve tarihsel olayları çok ilgi çekici bulan insanlar için Roma İmparatorluğu‘nu anlatan bu dizi müthiş bir armağan. Bol şiddet ve seks ile bezenmiş bir hikaye de olsa, Julius Caesar, Augustus, Marcus Antonius, Cicero, Pompei ve Kleopatra gibi tarihin müthiş karakterlerinin vücut bulmuş halini izlemek eşsiz bir deneyim.

Rome dizisi çoktan bir klasik oldu ve yabancı dizi önerileri listemizde, tarih konusundaki en iddialı yapım.

Lucius Vorenus ve Titus Pullo rollerine seçilen aktörler gerçekten cuk oturmuş. Bu iki Roma askerinin peşinde savaştan savaşa koşmak ve Roma saray entrikalarını izlemek çok eğlenceli. Rome dizisinin aldığı olumlu geri dönüşler, sonradan yayına giren Spartacus dizisine de ilham verdi diye düşünüyorum.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Dizilerden Tarih Ve Savaş Dizisi Rome
En Etkileyici Tarih Ve Savaş Dizilerinden Rome
Spartacus: Gods Of The Arena (Spartaküs: Arenanın İlahları)
(2011) IMDB Puanı: 8.6

Spartacus Dizi Konusu Ve Yorum
Spartacus dizisinin Blood And Sand isimli ilk sezonu muhteşemdi. 300 Spartalı filmindeki kanın ekrana ketçap gibi sıçradığı efektlerin sıkça kullanıldığı; entrika, seks ve dövüşün gırla gittiği bir sezondu. İlk sezon bittiğinde sabırsızlıkla ikincisini bekliyorduk, ancak başrol oyuncusunun kanser olduğunu öğrendik ve elbette üzüldük. Yapımcı şirket, bir “özel sezon” çekeceklerini ve Spartaküs’ün hikayesine Andy Whitfield‘in sağlık durumuna göre devam edeceğini açıkladı. Hem aktörün durumuna üzülmüş, hem de dizinin düşüşe geçeceğini düşünmüştüm.

Ancak Gods Of The Arena isimli, önde gelen gladyatörlerin geçmişini konu alan özel sezon; başarısı ile dizinin doğal konu akışının bile önüne geçti. Anlaşılan o ki, senaristler ve yönetmen; dizinin konu akışı ile ilgili kaygıları kalmayınca, direkt olarak gladyatörlerin dövüş tekniklerine ve aksiyona abandılar. Böylece ortaya Spartaküs dizisinin içinden, tadından yenmeyen 6 bölümlük Arenanın İlahları sezonu çıktı. Bana kalırsa Spartaküs dizisinin ilk bölümünden haz almayan ve diziyi izlemeyen insanlar bile bu ekstra sezona bir göz atmalı…

Gladyatör okulunun sahibi olan Batiatus, bu sezonda başrolün iplerini eline almış gözüküyor. Dizinin bölümlerini izledikçe Batiatus‘un kendine has tavırlarını öyle benimsiyorsunuz ki, sanki o gözükmeden dizi başlamıyor. Misal beşinci bölümün ilk sahnelerinde Batiatus pek ortalarda yok. Ancak 5. dakika itibariyle ekranda beliriyor. Dizi karakterlerinden Solonius‘la pazar yerinde bir yürüyüşe çıkmışlar. Reisi ekranda görüp, ağız dolusu küfür ettiğini duyunca sanki dizi yeni başlıyor.

Spartacus Tarih Konulu Yabancı Dizi Önerileri
Spartacus Gods Of The Arena – En İyi Yabancı Diziler
Band Of Brothers
(2001) IMDB Puanı: 9.5

Band Of Brothers Dizi Konusu Ve Yorum
Türkçe’ye Kardeşler Takımı olarak çevirilen, Band Of Brothers dizisini açıkçası zamansız bir dizi olarak görüyorum. Her dönem izlenebilecek harika bir İkinci Dünya Savaşı dizisi… Daha sonra Homeland dizisinde mükemmel performans gösteren ve genelde asker rollerini canlandıran Damien Lewis, bu diziye Yüzbaşı Richard Winters karakteriyle çok şey katmıştı.

Kardeşler Takımı’nın, II. Dünya Savaşı‘nda gerçekten savaşmış olan askerlerin anlattığı hikayelerden yola çıkan bir senaryosu var. Bir bölüğün içinde acemi birliğinden itibaren neler yaşandığını, kavgaları, arkadaşlıkları kesintisiz izliyoruz. Normandiya Çıkarması ile başlayan ve Berlin’in düşmesi ile biten II. Dünya Savaşı’ndaki olaylar zincirini; bir avuç kahramanın gözünden nefesimizi tutarak takip ediyoruz.

Kahraman diyorum çünkü askerlerin ne bedeller ödediğini ve ne şartlarda mücadele ettiğini görüyoruz. Kendileri ve ülkeleri için doğru olan neyse onu yapıyorlar. Almanların alnına kara bir leke süren Nazilerin, savaş boyunca insanlığa yaptığı kötülükleri görünce; doğru tarafta olduklarını ben de düşünüyorum. Keşke Çanakkale Savaşı‘nı da bu kadar mükemmel yansıtan bir film çekilmiş olsaydı.

Band of Brothers dizisi, benim savaş konulu yabancı dizi önerileri listemde ilk sıralarda yer alıyor.

İkinci Dünya Savaşını Konu Alan Yabancı Dizi Önerileri
İkinci Dünya Savaşını Konu Alan Kardeşler Takımı
En Yüksek IMDB puanlı savaş filmlerinden oluşan En İyi Savaş Filmleri yazısı da ilginizi çekebilir.

Gallipoli (Gelibolu)
(2015) IMDB Puanı: 8.0

Gallipoli Dizi Konusu Ve Yorum
Kardeşler Takımı başlığında Çanakkale Savaşı‘ndan bahsetmişken, bu diziyi de eklemem gerektiğine karar verdim. Yakın bir geçmişte denk geldiğim ve bir solukta izlediğim, Avustralya yapımı bir savaş dizisi Gallipoli… Tek sezonluk bir dizi ve sadece 7 bölümden oluşuyor. Avustralyalılar tarafından, Çanakkale Savaşlarının 100. yıl dönümü anısına çekilmiş.

Dizi, Avustralya saflarından Birinci Dünya Savaşı‘na katılan ve kendini Gelibolu’da Türklere karşı savaşırken bulan iki kardeşin hikâyesini anlatıyor. Avustralya ve Yeni Zellanda askeri unsurlarından oluşan ANZAC birlikleri, İngilizler tarafından kolayca ele geçirileceğine inandırıldıkları Gelibolu‘da bir cehennemle karşılaşıyorlar. Seyrettiğim her Avustralya menşeli yapım gibi (Bkz: Gallipoli 1981) “Orada ne işimiz vardı? İngilizler yüzünden rezil olduk!” mesajını veriyor.

Dizi Avustralya’da gösterilmiş ancak yerli dizi platformlarında kolaylıkla bulunabiliyor. IMDb’de yalnızca 960 kişinin oyladığı diziden, anladığım kadarıyla Türkiye’de çoğu insanın haberi bile yok. Oysa dizinin Çanakkale Savaşı’nda yaşanan olayları gayet objektif bir gözden aktaran bir senaryosu var. Açıkçası bu açıdan ben diziyi çok beğendim.

Avustralyalı bir yönetmen çektiği halde, savaşı yöneten Avustralyalı ve İngiliz komutanlar açıkça eleştiriliyor ve Mustafa Kemal çok kısıtlı süreler içinde gözükse bile, zeki ve kararlı bir komutan (tıpkı gerçekte olduğu gibi) olarak işleniyor. Çatışma sahneleri ise düşük bütçeli bir prodüksiyon için oldukça tatmin edici, savaş filmleri ve dizilerini kaçırmayan biri olarak, IMDb sitesinden aldığı 8 puanı haklı ve yerinde buluyorum.

Çanakkale Savaşı’nı Konu Alan Gallipoli Kaliteli Bir Savaş Dizisi
Çanakkale Savaşı’nı Anlatan Gallipoli
En İyi Yabancı Diziler Devam Yazısı
Yeni sezonda izlenecek en iyi yabancı dizileri görmek isterseniz aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir