YAPINIZI KÖKTEN DEĞİŞTİRECEK O DİZİ | Peaky Blinders

Bunalımdan Kaçıyoruz

Bir dizi izleyen kitlenin yapısını, düşünce şeklini ve karakteristik özelliklerini nasıl olur da etkiler ?

Yapılan sosyal araştırmalar neticesinde yabancı dizi izleyen kesim genellikle yaşadığı hayattan ve ortamdan kendisini soyutlamak ve farklı dünyalara adım atmak istiyor.

Hepimizin aslında gün içinde denediği şeylerden birisi de bu değil mi ? Günlük aktivitelerimizden sıkılıyor, hayatımızda sürekli üstümüze üstümüze gelen problemlerden kaçmaya çalışarak filmlere, dizilere, videolara dalıyoruz. Eğer siz de bu şekilde yapısal olarak bunalıma girerek zihninizde oluşan sorulara cevap bulmak istiyorsanız, gelin size ilaç olacak bir dizi önerisinde bulunayım.

PEAKY BLINDERS

Peaky Blinders konu olarak İngiltere’nin Birmingham beldesinde yaşan Shelby ailesini ele alıyor. Shelby ailesi köklü ve saygı duyulan bir aile olmakla birlikte maddi anlamda da bulunduğu çevrenin hakimi olan bir aile. Ailenin genel gelir kaynağı kentte yürütülen at yarışları üzerinden sağlanıyor, aynı zamanda Shelby ailesi sahip olduğu barlar ve publar ( alkol ağırlıklı mekanlar )  sayesinde de ciddi bir gelir elde ediyor. Bunun yanında kaçakçılıkla da ilgilenen aile, aslında bunca maddi yükümlülükle birlikte ciddi bir tehlike içerisinde yuvarlanmaya çalışıyor. Diziyi izlerken bu ve bunun gibi olaylar içerisinde bir ailenin ve liderin ne gibi sorumluluklar üstlendiğini izleyerek, dizinin içinde adeta bir hayat karşısında güçlü durmak nedir, risk nedir, kararlarımız bizi nerelere sürükler ve bunun gibi insan hayatını etkileyen bir çok soruya cevap bulma şansı yakalıyorsunuz.

ATMOSFER VE KÜLTÜR

Peaky Blinders izlediğiniz esnada üzerinizde en çok etki bırakacak şeylerden birisi insanların yaşam tarzı. Günümüz yaşam standartlarına bakarsak sahip olunan imkanlar ve fırsatlarla birlikte kavrulurken dahi başarıya ve insanlık karşısında bir itibara sahip olmaya çalışırken ne kadar zorlanıyoruz değil mi ? Diziye ev sahipliği yapan Shelby ailesi imkansızlıklar ve zorluklar içerisinde bile yaşarken aslında insanın istediği şeyleri elde etmesi için içindeki inancın yeterli olduğunu bizlere kanıtlıyor. Suç, cinayet, hastalık ve salgın kaynayan bir yaşam alanındayken bile mücadele ederek, prensipler ve idealler peşinden giderek Kraliyet Makamında bulunan ve adını günümüzde bile birçok kez duyduğumuz Winston Churchill’e ahkam kesmenin ne olduğunu izleyen herkese yaşatıyor. 

Peaky Blinders kültürel anlamda çekildiği ve ele alındığı tarihin içindeyken insanların giyim-kuşam ve yaşam tarzlarını da bize yansıtırken adeta bir hayranlık uyandırıyor, ipek beyazlığında bir gömleğin üzerine giyilen gri tonlu bir yelek ve onun da üzerine giyilen resmi bir takım elbise, ağırlık oluşturması için en üstte eklenen uzun kaşe takımlar, ve aksesuar olarak bir erkeğin en büyük silahı olan gümüş zincirler, cep saatleri, yüzükler.

SADECE ERKEK KESMİNE HİTAP ETMİYOR

Dizi konu olarak çoğu zaman erkek kesmine ve yaşantısına ev sahipliği yapıyormuş gibi görünüyor fakat izlendiğinde dizinin içinde erkekler arasında geçen diyaloglardan daha çok ikili kadın ilişkileri bulunuyor. Çoğu erkek zora düştüğünde bir dişiye ihtiyaç duyar değil mi ? Bir çetenin lideri olsanız bile yeri gelince küçük bir kedi yavrusu gibi teyzenizin omzuna yatarak ağlayabilirsiniz. Yaşadığınız yerde bulunan en şaşalı çetenin liderliğini yapan kişi sizin abiniz olsa dahi, o bölgede bulunan en azılı suçlulardan birisiyle sevgili olmak kulağa pek maceralı geliyor ? sadece birbirine ahkam keserek racon yapmaya çalışan erkekler değil, ailenin içinde çapkınlık yapan genç kızların, yönetime idare getirmeye çalışan ve annelik yapar gibi teyzelik görevini yerine getiren ihtişamlı bir kadının ve bunun yanında izlediğinizde tanık olacağınız bir çok ayrıntının içinde kendinizi kaybedeceksiniz.

DİZİNİN SİZE KATACAĞI ŞEYLER

Son olarak lafı daha fazla uzatmadan Peaky Blinders izleyici kesmine neler katıyor ve neler öğretiyor bunlara değinelim ve neden izlemeniz gereken yabancı dizilerden birisi olduğunu açıklayalım.

Öncelikle hayatınızda idealist ve prensiplerle dolu bir yol izleyen ağır bir karaktere sahipseniz, peaky blinders size yapısal anlamda bir çok şey katacaktır. Bunun yanında içinizde lider ruhlu bir insan yatıyorsa, çetenin lideri Tommy Shelby örnek alacağınız karakterlerden birisi. Eğer ingilizcenizi geliştirmeye çalışıyor ve amerikan kültüründen sıyrılıp biraz da İngiliz kültürünün içine girip asıl ingilizce nasıl konuşulur öğrenmek istiyorum diyorsanız Peaky Blinders size dilinizi geliştirmek konusunda emin olun çok şey katacaktır. İkinci dünya savaşından sonraki süreci merak ediyor, yaşamın ve tarihin içinden gelen şeylere tanıklık etmek istiyorsanız ve tarihçi bir yapınız varsa, peaky blinders tam size göre. Politika, suç, terör, cinayet, polisiye, aşk, savaş ve tarih, ihanet ve sadakat ve buna benzer birçok konuyu ele alan bir yabancı dizi arıyor, aynı zamanda içinde kaybolarak farklı dünyalara girmek istiyorsanız, yavaşça makalemizi kapatıp diziyi izlemeye başlayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir