Yataktan kalkmanıza ve güne enerjik başlamanıza yardımcı olacak yoga pozları

Bazı günler uyanmakta zorluk yaşarız. Eğer o gün aceleniz varsa, geç uyandıysanız ya da ofiste yapacağınız çok iş varsa, 5 dakikalık yoga rutiniyle gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi, motivasyonu ve sakinliği bulabilirsiniz. Yoga pratiğinize her nefeste tekrar edeceğiniz ‘Hayatı seviyorum’ ve ‘Her şey yolunda!’ gibi mantralarla eşlik edebilirsiniz.

 Bu aktiviteyi mükemmel kılan en önemli etkenlerden biri de yataktan çıkmadan da yapabiliyor olmanızdan kaynaklanıyor. Göğüs kafesinizi ve omurganızı esnettiğinizde kan dolaşımını sağlayıp kendinizi enerjik hissedeceksiniz. Seçilen mantrayla düzenli nefesi birleştirdiğinizde, bunun uyku dünyasıyla uyanıklık arasında bir köprü kurduğunu göreceksiniz.

İlgili yazı: Farklı yoga tarzları arasından kendini uygun olanı nasıl seçebilirsiniz?

İşte kan dolaşımınıza yardımcı olup zihninizi geliştiren birbirinden etkili yoga pozları:

Kahraman duruşu (Virasana)

kahraman pozu

Yatağınızda veya yerde diz çökerek dizlerinizi birleştirin. Ayaklarınızın üstleri yere bassın. Vücudunuzu ve başınızı uzatın. Böylelikle omurganız da düz bir çizgi oluşturacaktır. Derin bir nefes alın, göğsünüzün şişmesine izin verin. Tamamen nefes verdiğinizde göbek deliğinizi biraz içinize çekerek tonlayın. 30 saniye boyunca nefesinizi takip edin. 4’e kadar sayarak nefes alıp verin. Nefesinizin akışını takip edin.

Aslan pozu (Simhasana)

simhasana

Eğer kahraman duruşunu tamamladıysanız, artık aslan duruşuna geçebilirsiniz. Dizlerinizi hafifçe açın ve ellerinizi dizlerinizin üstüne yerleştirin. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve kükreyen bir aslan gibi ‘AHHH’ diyerek nefes verin. Gözlerinizi olabildiğince büyük açıp yukarı bakın. Parmaklarınızı birbirinden ayırın ve avuç içlerinize bastırın. Bu uygulamayı 3 kere tekrarlayın.

Kapı Pozu (Parighasana)

parighasana

Kollarınız iki yana gelecek şekilde oturarak başlayın. Sol kolunuzu yukarı doğru uzatın. Sağ elinizi yere koyun ve ilerletin. Bu esnada gövdenizi de sol kolunuzla beraber sağa doğru eğmeyi araştırın. Göğsünüzü açıp tavana doğru göğsünüzü döndürün. Daha sonra tam tersini tekrarlayın.

Oturarak kolay dönme duruşu (Parivrrta Virasana)

seated twist

Vücudunuzu döndürme, bedeninizi zehirden arındırmak için mükemmel bir yöntemdir. Kahraman duruşunda döndüğünüz zaman, kalçalarınızı doğal olarak hizalarsınız. Bir elinizi ters bacağınızın üzerine koyun ve diğer elinizi de arkaya koyup avuç içinizi yere bastırın ve arkaya doğru bakacak şekilde dönün. Nefes aldıkça uzamaya çalışın. Nefes verdikçe biraz daha dönmeye çalışın. Daha sonra aynı hareketi tam ters şekilde yapın ve her iki tarafta da aynı sayıda nefes kullanmaya dikkat edin.

urdva hastasana

Yoga pratiğinizi bitirirken iki elinizi de yukarı doğru kaldırın. Baş parmaklarınız geriye doğru baksın ve avuç içleriniz göğe doğru dönük olsun. Kendinizi geriye doğru iterek göğsünüzü açın.

Kısa sürede tamamlayabileceğiniz yoga pozları, uykudan yeni kalkmanızla evin kapısından çıkmanız arasındaki geçiş sürecinin iyi olmasını sağlayacak. Ve gününüzün verimli ve güzel geçmesine yardımcı olacak. Namaste!

Yoga uygulamasında stres hormonu olan kortizol ve adrenal bezlerdeki strese yanıt veren hormonlar azalır, parasempatik sinir sistemi devreye girer ve bedendedinlenme hissi uyanır. Düzenli yoga uygulaması stresi azaltır, zihne bir dinginlik ve açıklık getirir. Kişi yaşamda zorlandığı durumları daha kolay idare etmeye başlar, düşünce, tepki ve hislerinin daha çok farkına varır. Uyku problemleri ve stres bağlantılı sıkıntılar rahatlayabilir.

Yogadaki nefes çalışmaları ve uygulamayla artan duygusal farkındalık da kişiyi duygusal açıdan dengelemeye başlar. Uyanan bütünlük ve birlik hisleri ile ve kişi daha merkezinde hisseder, kendisi ve yaşamla olan ilişkisinde bir rahatlama yolu açılır.

Yoga uygulaması sırasında nefesi, hareketi, içimizdeki his ve eğilimleri izlemeye, fark etmeye, bedenin ve zihnin doğasını algılamaya başlıyoruz. Kendimize daha yakından bakabilmek, kendi gerçeğimizi görmemize alan veriyor. Yoga matı üzerinde yaşadığımız her farkındalık ve rahatlama, günlük yaşamdaki tutum ve tepkilerimize de etki ediyor.

 

Bu yazı https://www.uplifers.com/ sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir