Yıllara Göre En İyi Kore Aksiyon Filmleri

Yıllara Göre En İyi Kore Aksiyon Filmleri

Daha çok romantik filmleriyle bildiğimiz Güney Kore sineması aslında aksiyon ve polisiye türünde filmler açısından da oldukça zengin.

Biz de suç ve kovalamaca sahneleri bol olan Kore filmlerinin aksiyon dolu olanlarını, 2017 yapımı olanlardan geriye doğru sıralayarak, sizlere bir en iyi Kore aksiyon filmleri listesi hazırladık.

1. Steel Rain / Gangcheolbi (2017)

steel rain

Steel Rain IMDb Puanı: 7.1

Tür: Aksiyon

Steel Rain Konusu: 38. Korean Association of Film Critics Awards’ta “Yılın En İyi On Bir Filmi” arasında yer alan Steel Rain, 2017 Kore yapımı bir aksiyon filmi. Başrollerinde, 1997 yapımı gangster filmi Beat ile Kore sinemasında popülerlik kazanan Jung Woo-sung ve The Yellow Sea, The Attorney filmleriyle bilinen Kwak Do-won yer alıyor.

14 Mart 2018 itibariyle Netflix üzerinden de izlenebilir hale gelen filmin konusu ise şöyle: Kuzey Kore istihbarat teşkilatından bir ajan Güney Kore’ye sığınıyor ve yetkililere, olası bir nükleer savaşı engellemede, yeni ortağıyla birlikte yardım etmeye çalışıyor.

Steel Rain gibi Netflix üzerinden izleyebileceğiniz Kore filmlerini derlediğimiz listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Netflix Kore Filmleri

2. Train to Busan / Busanhaeng (2016)

train to busan

Train to Busan IMDb Puanı: 7.5

Tür: Aksiyon, Korku, Gerilim

Train to Busan Konusu: İlk gösterimi 2016 Cannes Film Festivali’nde yapılan Train to Busan, gişede 8.5 milyon dolarlık bütçesini ona katlayan bir başarı göstermiş. Korku ögesi içermesi yanında oldukça başarılı değerlendirilmiş Güney Kore aksiyon filmleri arasında yer alan 2016 yapımı Train to Busan, son yılların Walking Dead ve benzeri yapımlarını yakalar kalitede, izlenmeye değer filmlerinden.

Su-an’ın anne ve babası boşanmıştır, babası tam anlamıyla bir işkoliktir, annesi ise Busan’da yaşamaktadır. Doğum günü için babasından annesinin yanına gitmek istediğini söyler ve beraber bir sonraki günkü trene binerler. Onlarla birlikte trene bacağında ısırık izi görünen bir kadın da trene biner ve olaylar burdan sonra gelişir. Bir zombi salgını başlamıştır artık ve baba kız bu trende adeta kapana kısılmıştır.

Train to Busan gibi gerilim ve korku dolu Kore filmlerinin en iyilerini derlediğimiz aşağıdaki liste de ilginizi çekebilir:

IMDb Puanına Göre Sıralı En İyi Kore Korku Filmleri

3. The Age of Shadows / Mil-jeong (2016)

the age of shadows

The Age of Shadows IMDb Puanı: 7.1

Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim

The Age of Shadows Konusu: Tarihten esinlenmiş Kore aksiyon filmleri arasından devam edelim. Gerilim ve aksiyonu bir arada sunan bu yapım, 2016 yılında Austin, Texas’ta düzenlenen Fantastic Fest töreninde En İyi Aksiyon Filmi ödülünü almış ve Akademi Ödülleri’ne seçilen Güney Kore filmi olmuş.

A Taxi Driver, Snowpiercer gibi yapımlardan tanıdığımız Song Kang-ho bu filmde, sürekli kendini garantiye almaya çalışan, bunun için etrafındaki insanları gammazlayarak Japon yetkililerle arasını iyi tutan, Lee Jung-chool adında Koreli bir komiseri canlandırıyor. Ancak bu yüzden, eski bir sınıf arkadaşı ölünce direniş hareketinde yer almaya karar veriyor. Bunu gören direniş liderlerinden Che-san, durumu fark edip kendisini direnişin lehine kullanmaya karar vererek Lee Jung-chool’ya yaklaşıyor. Olaylar bu noktada değişip film, bir dönüş yakalıyor.

4. Assassination / Amsal (2015)

assassination

Assassination IMDb Puanı: 7.3

Tür: Aksiyon, Dram

Assassination Konusu: En başarılı Kore yapımları arasında yer alan Assassination, kesinlikle izlenmesi gereken Kore aksiyon filmleri arasında. Başarısı, aldığı yorumlar ve taklitçilik iddialarıyla oldukça karışık tepkiler almış olan film, Japon işgalindeki Kore’de geçiyor.

Direnişçiler, Japon bir kumandana suikast düzenlemeyi planlarken gruplarından birinin köstebek olmasıyla işler iyice karışıyor. Buna bir de onları yakalamaya çalışan Japon güçleri eklenince aksiyon dolu bir tarihi-aksiyon filmi ortaya çıkıyor.

5. A Hard Day / Kkeut-kka-ji-gan-da (2014)

a hard day

A Hard Day IMDb Puanı: 7.2

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

A Hard Day Konusu: Komedi türündeki How the Lack of Love Affects Two Men filmiyle tanınan yönetmenin en bilinen ikinci yapımı olma özelliğini taşıyan A Hard Day, başarılı Kore aksiyon filmleri içinde üst sıralarda. Başarılı Kore filmi, Nobody’s Daughter Haewon, Night and Day, Oki’s Movie gibi sanat filmlerinin yanında, daha önce en başarılı Kore filmleri listemizde de bahsetmiş olduğumuz All About My Wife ile tanınan Lee Sun-kyun ve gangster rolleriyle tanınan Cho Jin-woong’u bir araya getirmiş. Cannes Film Festivali’nde de gösterimi yapılan bu Kore filmini mutlaka izlemelisiniz.

Filmin konusuna gelecek olursak, annesini yeni kaybetmiş, pek dürüst bir polis diyemeyeceğimiz Ko, ölümle sonuçlanan bir araba kazasına karışır. Ko’nun olayın üstünü kapatma çabalarına bir de bu olaya tanık olduğunu iddia eden ve ona şantaj yapan gizemli bir adam dahil oluyor.

6. Kundo: Age of the Rampant / Kundo: Min-ran-eui si-dae (2014)

kundo age of the rampant

Kundo Age of the Rampant IMDb Puanı: 6.8

Tür: Aksiyon

Kundo Age of the Rampant Konusu: 1862 yılında geçen tarihi aksiyon türündeki Kore filmi, son dönem Joseon hanedanının çalkantılı yönetimini anlatıyor. Farklı eleştiriler alsa da, seyirciler tarafından oldukça beğenilen aksiyon dolu Kore filmi,

Kundo adında bir grup savaşçı baskıcı yönetime karşı ayaklanma içindedir ve fakir bir kasabın oğlu olan Dolmuchi, yaşadığı kötü olaylar sonucunda bu çeteye katılır. Dolmuchi, intikam peşine düşecektir. Kundo: Age of the Rampant, görsel açıdan Kore kültürünü ve dövüş sahnelerini sevenlerin izlerken oldukça keyif alacağı bir Kore aksiyon filmi.

7. Cold Eyes / Gam-si-ja-deul (2013)

cold eyes

Cold Eyes IMDb Puanı: 7.2

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Cold Eyes Konusu: 2013 yılında hem Toronto Uluslararası Film Festivali’nde hem de Busan Uluslararası Film Festivali’nde gösterimi yapılmış olan Cold Eyes, popüler Kore aksiyon filmleri arasında yerini almış. 34.8 milyon dolar gibi bir hasılata erişmiş olan Güney Kore filmi, iyi yorumlar almış.

Genel anlamda genç bir kadrosu olduğunu söyleyebileceğimiz filmin konusu ise yüksek teknolojiyle donatılmış bir polis biriminin, bir banka soygunu çetesinin peşine düşüp onları yakalamaya çalışmasını konu alıyor.

8. The Terror Live / Deu tae-ro ra-i-beu (2013)

the terror live

The Terror Live IMDb Puanı: 7.1

Tür: Aksiyon, Gerilim

The Terror Live Konusu: Gerilim-aksiyon türündeki Güney Kore filmi The Terror Live, hırslı bir haber spikeri olan Ha Jung-woo’nun, eski pozisyonuna geri dönmek amacıyla kendisine gelen bir terör ihbarını kullanmasını anlatıyor. Gündüz programındaki işi elinden alınan Ha Jung-woo, sabah programında canlı yayındayken, Mapo Köprüsü’nü patlatacağını söyleyen birinin telefonuyla heyecanlanır. Hayatta bir kere elde edilecek bir fırsatı yakaladığını düşünür ve hırslı yapımcısının da onayını alarak polise haber vermez. Bunun yerine, bu terör zincirini canlı yayında tüm ulusa sunmaya karar verir. Soluk kesici bulacağınızı düşündüğümüz, en iyi Kore aksiyon filmleri arasında yer alan The Terror Live’ı mutlaka izlemelisiniz!

9. Nameless Gangster: Rules of the Time / Beomjoewaui Jeonjaeng: Nappeunnomdeul Jeonseongsidae (2012)

Nameless Gangster Rules of the Time

Nameless Gangster Rules of the Time IMDb Puanı: 7.1

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Nameless Gangster Rules of the Time Konusu: Time dergisinin ”Scorsese’nin gurur duyacağı bir mafya filmi” olarak tanımladığı Nameless Ganster en çok izlenen Kore aksiyon filmlerinden biri. Bunun yanında, Kore popüler kültüründe yapılan parodileri ile de yer etmiş olduğunu gördüğümüz film, kesinlikle izlemeniz gereken Kore aksiyon filmleri arasında.

1980 ve 1990’ların Busan şehrinde geçen film, yüksek suç ve rüşvet oranlarıyla başa çıkmaya çalışan hükümetin adeta savaş ilan ettiği yozlaşmış çetelerin suç dolu hikayesini konu alıyor. Sahip olduğu film müzikleriyle ile de ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin filmlerinin havasına yaklaşan film, 33.6 milyon gibi bir hasılat elde etmiş.

10. The Yellow Sea / Hwanghae (2010)

the yellow sea

The Yellow Sea IMDb Puanı: 7.3

Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim

The Yellow Sea Konusu: 2011 Cannes Film Festivali ve Filmfest München’de gösterimi yapılmış olan ve en iyi Kore aksiyon filmleri arasında yer alan The Yellow Sea, hem Çince hem de Korece bir film.

Film, Çin’de Yanji City’de bulunan evinden Kore’ye taşınan bir adamın kayıp eşini arama çabasını konu alıyor. Ha Jung-woo’nun canlandırdığı başrol Gu-nam karakteri kumar borçları yüzünden zor zamanlar yaşamaktadır. Eşi, Güney Kore’de iş bulur ve ona para göndereceğini söyler. Ancak Gu-nam eşinden bir daha haber alamaz. Myun Jung-hak adında bir mafya Gu-nam’a bir iş önerir: Ona, Güney Kore’ye gidip bir iş adamını öldürmesi karşılığında yüklü miktarda para verecektir. Bu işi gözü kapalı kabul eden Gu-nam, hem hedefinin peşine düşer hem de eşini arar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir