Yoga Nasıl Yapılır, Yoga Duruşları Nelerdir?

Yoga Nasıl Yapılır, Yoga Duruşları Nelerdir?

Bu yazı www.aysetolga.com adresinden alınmıştır. 

Yoga duruşlarının, Sanskritçe karşılığı ile Yoga Asanalar olarak ifade edilmektedir. Asanalar, doğanın ya da hayvanların taklit edilmesi ile oluşturulmuş beden duruşlarıdır. Birbirinden farklı olan binlerce duruş vardır. Bu asanalar farklı isimlerle anılabilir. Asana yöntemleri, günlük yaşamda postürü yani duruşu da düzenlemektedir. Birey, vücut duruşunun daha fazla farkına vararak, dengesini de kazanmaktadır. Doğru duruş sayesinde birçok hastalık ve sağlık sorunu, kronik ağrılar düzelmektedir.

Yoga duruşları yani asanalar; doğru ve dengeli bir beden duruşunun yanında; fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeyi de sağlamaktadır. Özellikle de baş, boyun, sırt ve bel ağrıları bu sebeple de meydana gelen konsantrasyon ve düşünme güçlülüğü, sinirlilik ve öfkeyi gidermektedir.

Yoga duruşları nelerdir?

1)Ayakta yapılan duruşlar

2)Oturarak yapılan duruşlar

3)Yüzüstü yapılan duruşlar

4)Sırtüstü yapılan duruşlar olmak üzere asanalar dört grupta incelenebilir.

Her asananın farklı tipi bulunu!

Her bir duruşun farklı bir tipi bulunmaktadır:

Kültürel duruşlar

Kültürel duruşlar, bedeni şekillendirmektedir. Terapi amacıyla kullanılabilir. Örnek olarak: Ardha Çakrasana(Yarım Çark Duruşu), Bujangasana (Kobra Duruşu)

Meditatif duruşlar

Meditatif duruşlar, sabitlik gerektiren asanalardır ve beden bilincinin artmasını sağlayarak omurganın diklemesini sağlarlar. Örnek olarak: Vajrasana (ElmasDuruşu), Padmasana (Lotus Duruşu)

Dengeleyici duruşlar

Dengeleyici duruşlarda bedenin oldukça kısıtlı durumu yere değer. Odaklanmayı arttırır. Güçlü asanalardır. Örnek olarak: Virikşasana (Ağaç Duruşu), Natarajasana (Dansçı Duruşu)

Dinlendirici duruşlar

Bedenin azami bölümü yerdedir. Farkındalık ve meditasyona destek olur. Örnek olarak: Şavasana(Ceset Duruşu), Makarasana (Timsah Duruşu)

Ters duruşlar

Kültürel ve dengeleyici tipleri birleştirir. Kan akışını tersine çevirir. Örnek olarak: Şirşasana (Baş Duruşu)

Asanaların faydası nedir?

yoga

yoga-duruslari

ARDHA KATİ ÇAKRASANA – YARIM BELDEN ÇARK DURUŞU

Yarım belden çark duruşu yani ardha kati çakrasana, bel bölgesinde yağların eritilmesini sağlar. Bedenin yan taraflarını uyarmasıyla omurun yan bölümüne esneme özelliği verir. Bedenin alt fonksiyonları daha sağlıklı hale gelir.

PADA HASTASANA – AYAKLAR ELE DURUŞU

Omurun esnemesini sağlayarak uylukların kuvvetlenmesine yardımcı olur. Özellikle kabızlık sorunlarının iyileşmesi için ve adet sancılarının hafiflemesi için oldukça faydalıdır. Göbek kasılmaları sebebiyle yaşanan hazımsızlıkları hafifletir. Kan akışının baş bölgesine yoğunlaşmasını sağlar.

ARDHA ÇAKRASANA – YARIM ÇARK DURUŞU

Omur sinirlerini uyarmayı sağlayan yarım çark duruşu, omurgayı esnetir. Kan akışını baş bölgesine yoğunlaştırarak, boyun kaslarının güçlenmesini sağlar. Göğüs ve omuz bölgesinin genişlemesini ve nefes alış verişlerini düzenlenmesine destek olur.

TRİKONASANA – ÜÇGEN DURUŞU

Düztabanlığı engelleyen üçgen duruşu, baldırları ve beli güçlendirmektedir. Omurun esnemesini sağlayarak sırtın düzleşmesine yardımcı olur.

PARŞVA KONASANA – YAN AÇI DURUŞU

Yan açı duruşu ise uylukların güçlenmesini sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenler. Sırt ağrısını engelleyen bir harekettir.

VRİKŞASANA – AĞAÇ DURUŞU

Odaklanmayı güçlendirir ve denge duygusunu kuvvetlendirir.

VAJRASANA – ELMAS DURUŞU

Elmas duruşu varisli tabanlar için oldukça faydalıdır. Ayak bileklerini esnetmektedir. Bu sayede düztabanlığı engeller.

ŞAŞANKASANA – AY DURUŞU

Ay duruşu, kanın baş bölgesine akmasına yardım ederek beyni uyarır. Omura, ayak bileklerine ve dizlere esneklik sağlamaktadır.

UŞTRSANA – DEVE DURUŞU

Omurganın esnemesini sağlar. Bu sayede kanın baş bölgesine akmasına yardım eder.

PASKİMOTANASANA – EKSTREM ESNEME DURUŞU

Bu duruş sıra mükemmel bir esneme verir. Omur sinirlerinin ve sırt kaslarının uyarılmasını sağlar. Sindirimi kuvvetlendirerek kabızlığı engeller.

PADMASANA – LOTUS DURUŞU

Lotus duruşu, simetrik bir duruş sağlamaktadır. Ruhsal dengeyi sağlar.

VAKRASANA – DÖNÜŞ DURUŞU

Dönüş duruşu omura esneklik vermektedir. Omur sinirlerini forma sokmaktadır. Kabızlık sorununa faydalıdır. Pankreası uyarmayı sağlar.  Akciğer kapasitesini arttırır.

CANU ŞİRASANA – BAŞ DİZE DURUŞU

Baş dize duruş, sırta esneme sağlar. Omur sinirlerini ve sırt kaslarını uyarmaktadır. Sindirimi güçlendirerek kabızlığın engellenmesini sağlar.

BUJANGASANA – KOBRA DURUŞU

Omura esneklik vermekle beraber omur kaslarının güçlenmesini sağlar. Göbek yağlarının azalmasına destek olur. Özellikle solunum problemlerine iyi gelir.

ARDHA ŞALABASANA – YARIM ÇEKİRGE DURUŞU

Siyatik ve disk kayması problemleri için oldukça fayda sağlar.

DANURASANA – YAY DURUŞU

Bütün bedenin uyarılmasını sağlayarak zayıflamayı destekler. Sırtın esnemesini sağlar.

ÇAKRASANA – ÇARK DURUŞU

Omurun esnemesini sağlayarak tüm bedenin uyarılmasını sağlar. Kolların ve omuzların güçlenmesine destek olur.

ŞİRŞASANA – BAŞ DURUŞU

Beynin sakinleşmesini sağlar ve kolların, omurgaların güçlenmesini sağlar. Batın bölgesindeki organların şekle girmesini saplar. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. 

Yoga hareketleri; fiziksel ve zihinsel dengeyi uyarır ve yeni bir bilincin oluşmasını sağlar. Yoganın kelime anlamı; birleşme ve kontroldür. Yoganın çıkış noktası Hindistan’dır. Hindistan’da birçok okulda, birçok türden yoga eğitimi verilmektedir. Yoganın yalnızca fiziksel aktivite olmadığı bilinmelidir. Felsefi yapısı da bulunan yoga; kurtuluşa erişmek, ruhun serbest kalması ve dengenin oluşturulmasına yardım etmektedir. Hem aklı hem de bedeni dengede tutan yoga, kontrolü hedefler.

Budizm ve Hinduizm gibi dinlerin temelini oluşturan yoga, felsefesi okul olarak kabul edilir. M.Ö 1900-3000 tarihinde eski Hindistan bölgesine kadar dayanan yoga tarihi, günümüzde de yoğun şekilde ilgi görmektedir.  Yoga, günümüzde en yoğun ilgi gören sporlardan olsa da fiziksel özellikleri dışında ruhsal olarak da fayda sağlamaktadır. Yoga, yalnızca Hindu ve Budist topluluklar tarafından değil aynı zamanda, Müslüman ve Hristiyan toplumlar arasında da yaygın şekilde uygulanan bir spordur. Bedenin çeşitli yerlerinde bulunan çakraların etkinleştirilmesini sağlayan yoga, yalnızca beden olarak değil ruhsal olarak da fayda sağlamaktadır. İnsan bedeninde bulunan birçok çakra vardır. Bu çakralardan en önemlileri ise 7 adettir. Yoga hareketleri bu çakraları açar. Bedenimizde bulunan bu çakra merkezleri; kök çakrası, kuyruk sokumu ve üreme organları, göbeğin alt kısmında bulunan çakra, göbek çakrası, kalp çakrası, boğaz çakrası, alın çakrası, taç çakrası olarak sayılabilir. Yoganın bedenin belirli alanlarda bulunduğu bilinen bu çakralarının dengesini düzenlediğine ve açtığına inanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir