Yoganın Çocuklar İçin Faydaları Yoga Ne Değildir?

Yoganın Çocuklar İçin Faydaları

Bu yazı www.alternatifterapi.com adresinden alınmıştır.

Erken yaşlarda yogayla tanışmak çocukların sağlıklarını, sosyal ve akademik becerilerini artırmaktadır.

Yoganın Çocuklar İçin Faydaları

Çocuklar okulları, meşgul aileleri ve yapılan aktiviteler arasında hızlı bir hayat yaşar. Belli olmasa da çoğu baskı, rekabet ve denge bulmak konusunda stres altındadır. Çocuklara erken yaşta yoga öğretmenin sağlığa birçok faydası vardır ve karşılarına çıkan şeylerle baş etmek konusunda onlara yardımcı olur.
Fiziksel faydalar arasında artan güç, esneklik, vücut farkındalığı ve koordinasyon vardır. Yoga konsantre olmaya ve rahatlamaya yardımcı olur. Çocukların bir sakinlik hissi bulması ve kendileriyle dünya arasında bir bağlantı kurmaları için güçlü bir araçtır. Yoga, nefes, duruşlar ve meditasyon sayesinde paresempatik sinir sistemini uyarır ve güçlü bir zihin – vücut bağlantısı sağlar. Çalışmalar sonucunda epilepsi, depresyon gibi stresle alakalı hastalıkları olan kişilerin belirtilerinde yoga azalma sağlamıştır.
2003’te California Devlet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada yoganın öğrencilerin davranışlarını, akademik performanslarını ve fiziksel sağlıklarını iyileştirdiği görülmüştür. Düzenli bir yoga uygulaması tüm yaştaki çocuklar için önemlidir; kaba motor gelişimini, çevikliği, beraber çalışmayı iyileştirirken, vücutları değişim gösterdikçe bunu sorun etmemelerini de sağlar. Çocukların yogaya başlamak için belli bir yaşa gelmelerine gerek yoktur. Küçük yaştakilere bile içteki gücü kavramak ve duyguları dengelemek öğretilerek daha mutlu ve sağlıklı olmaları sağlanabilir. Yogaya başlamak derin nefes ve duruşları kullanarak her insanın doğduğunda sahip olduğu esnekliği korumasını sağlar, bu da zamanla vücutta biriken stres ve yaşam tecrübeleriyle baş etmekte yardımcı olur.
Davranış bozukluğu olan gençler ve çocuklar, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyle ilgili belirtilerin azaltılması için yogadan çok fayda görebilirler. Büyüdükçe mecburi olan öz iletişim ve insanlarla iletişim yetenekleri yoga sayesinde güçlenir.
Okulların ve ebeveynlerin, çocukluğun zorluklarıyla başa çıkmak için genç çocuklara sağlıklı yöntemler öğretmek konusunda sorumlulukları vardır. Videolar, kitaplar ve yerel dersler sayesinde yogayı bir çocuğun hayatına sokmak artık eskisinden çok kolaydır. Yogayı çocuklarla tanıştırmak sadece obezliği ve tip 2 diyabeti engellemekle kalmaz aynı zamanda sosyal, duygusal ve akademik yeteneklerini geliştirmelerini sağlar. Konsantrasyonu artırmak ve yaralanmaları engellemek adına çoğu spor dalıyla beraber yapılabilir.
Güney Kaliforniya’da bir ilkokulda haftada iki kere yoga dersi konulması bazı ailelerin dini endişelerle tepki vermesine sebep olmuştu. Yoganın kişisel inançlarla hiç çelişmeden zihni, vücudu ve ruhu besleyebileceğini anlamak önemlidir. Yoga öğrenmeyi ve sağlığı geliştirmek için farkındalığı artırmayı hedefler. İnsanın kendisini ve başkalarını sevmesini sağlamaya çalışır. Bu bilgiyi erken yaşlarda öğretmek iyi dengeli
yetişkinlerden oluşan bir neslin gelişmesini sağlar.

Yoga kelimesi Sanskritçe bir kök olan ‘yuj’ dan türetilmiştir ve bir kaç anlamı vardır.

Yoga Nedir?  Ne Değildir?

Yoga kelimesi Sanskritçe bir kök olan ‘yuj’ dan türetilmiştir ve bir kaç anlamı vardır.Kontrol etmek, boyunduruk altına almak (zihni ve duyguları), birleşmek, bir olmak anlamına gelmektedir.Bu birlik hali, uygulamayı yapan kişinin kendi enerjisini yükselterek evrensel enerji ile birleşmesi sonucunda deneyimlenir.
Yoga, bir taraftan gevşeme, farkındalık ve sükunet potansiyelinizi geliştirirken, diğer taraftan da devamlı bir şekilde, disiplin, güç, dayanıklılık kazanmanıza ve kendi kendinizi control edebilmenize izin veren bir uygulamalar dizisidir.
Geleneksel fiziksel, zihinsel ve ruhsal disiplinlerle, bedeni iyileştiren, zihni anlaşılır kılan ve ruhu özgürleştiren sistematik bir teknolojidir.
Yogiler, yoga yapmayan kişilere kıyasla daha esnek, daha güçlü, daha enerjik, daha zayıf ve daha genç görünümlü olma eğilimi taşırlar.Uygulama ile, sinir sistemini sakinleştirip güçlendirmekte, iç organlara doğru kan akımını arttırmakta,hücrelere daha fazla oksijen getirmekte ve sonunda ruhsal kaslarınızı, sizi daha mutlu, daha az endişeli ve daha huzurlu kılabilen bir şekilde geliştirmektesiniz.
Gerçekte, yoga tamamen denge ile ilgilidir.Çoğu kişi, yoganın fiziksel uygulamasının tamamen esnek olmayla ilgili olduğuna dair bir kanıya sahiptir. Fakat fiziksel esneklik yoganın esas hedefi değildir; esas hedef dengedir. Yogaya gelen bazı kişiler, çok esnektirler; onların ihtiyacı olan şey güçtür, diğer bazı kişiler ise oldukça güçlüdürler fakat esneklikten yoksundurlar.Bazıları, korku doludur, bazıları enerjik kalmakta zorlanır, bazıları ise gevşeyemezler. Yoga uygulamalarının yaptığı şey, ihtiyacınız olan şeye doğru sizi cesaretle yönlendirmek, sorumlulukları güce dönüştürmek ve sizi daha dengeli bir kişi yapmaktır.
Yoga %99 uygulamadır,
%1 teoridir

– PATTABHİ JOIS –

Yoga Ne Değildir?

Yoga sadece esnek ve fit olmak için değildir. Bazı kişiler, yoganın sadece çok esnek olabilen kişiler için olduğunu düşünerek ondan uzak dururlar. Genç, güçlü ve atletik kişiler için olduğunu düşünürler – magazinlerdeki fotoğraflara veya bazı canlı, hareketli yoga sınıfları örneklerine bakarsanız bu intibayı kolaylıkla edinebilirsiniz.
Yeterince ilginç olan şey şudur ki, eğer siz yoga ya uygun olmadığınızı hissediyorsanız, büyük bir olasılıkla ve de özellikle, yoga size yardımcı olabilir. Yoga terapistleri arasında çok iyi bilinir ki, çoğunlukla, yoga da deneyimi olmayan kişiler, yıllarca deneyimi olan öğrencilere kıyasla, sağlık problemleri ile ilgili daha hızlı gelişim kaydederler.
Yoga sadece sağlıklı olan kişiler için değildir. Yoga, bütün fiziksel, zihinsel ve duygusal problemli kişileri tedavi edebilir: yaşlı kişiler, esnek olmayan kişiler, yıllarca kronik hastalıkları olan kişiler, ağrıları olan kişiler, ağır depresyonu olan kişiler.
Yoga bir din değildir. Her ne kadar eski Hindistandan kaynak almış olsada Hinduizmin bir şekli değildir. Gerçekte, her dinden olan kişiler tarafından keyifli bir şekilde yapılmaktadır. Yoganın, kesinlikle ruhsal bir yanı vardır, fakat ondan yararlanmak için, herhangi bir inancı kabul etmeniz ve kaydolmanız gerekmemektedir. Evet, sizin için neyin en yararlı olduğuna bağlı olarak odaklanabileceğiniz ya da yok sayacağınız bir ruhsal boyutu vardır yoganın. Herhangi bir dine benzeyebilir ya da benzemez. Bu tamamen size bağlıdır. Yoganın güzelliklerinden birisidir bu. Gerçekten kişinin ihtiyacını karşılayabilecek olan uygulamaları modifiye etmenin birçok yolu ve uygulaması vardır onda.
.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir