Yogaya ne giyilir, ne giyilmez?

Yogaya yeni başlayanlar ne giyeceğini merak edenler, bu konuda titizlenenler için detaylı bir tarif yapmak isterim.

Neden bol eşofman değil de tayt?

Aslında her sporda olduğu gibi yoganın da tekniği var. Yogada en çok kullanılan teknik terimlerden biri “alignment” yani hizalama. Bacaklarının duruşunu tam olarak görmen ve en önemlisi hocanın da görüp sana rehberlik yapabilmesi için vücuda oturan bir giysi önemli. Buna iki terim daha ekleyeyim; “engagement” ve “integration”. Türkçe çevirileri tam anlamlarını yansıtmadığı ve havada kaldığı için bu terimler açayım. Engagement; kasını duruş esnasında fark etmen ve aktif hale getirmen diyebiliriz. Integration genelde eklemler için kullanılıyor. Yogada eklemlerle ilgili farkındalık önemli. Yoga akışları süresince, vücut ağırlığını kullanarak çalıştığımız için, bu ağırlığın eklem değil, kas tarafından taşınıyor olması önemli.  Tüm bu açıklamaların sonucunda şuna geleceğim; vücut ağırlığı eklemde mi, yoksa kaslar doğru bölgelerde aktifleştirilmiş mi gibi konuları hocanın görmesi önemli. O nedenle vücudu saran, oturan kıyafetler bizim yoga sırasında faydamıza.

nike woman

Taytın esneğini ve dikişleri rahat olanını seçin

Yogada bacaklar ve kalçalar çok esnetilir. Bu esnada hareketinizi kısıtlamayan, esnemesi iyi olan bir tayt tercih etmenizde fayda var. Benim dikkat ettiğim, dikişleri esnediğinde rahatsız etmeyen, patlamayan kalitede ürünler. Ayrıca kumaşının içinde %20 Lycra kullanıldığına emin oluyorum. Dört tarafa esniyor olması önemli. Ve tabi diz izi yapmayacak, formunu kaybetmeyen ürünler tercih ediyorum.

T-shirt konusu

Yaygın olarak bilinenin aksine, çoğu yoga akışında vücut çok aktiftir ve oldukça ter dökülür. Etkili bir dersin 90 dakika sürdüğünü düşünelim. Zaten en fazla ilk yarım saatinden sonra geçen bölümde vücut ısınmış olur. Bu sırada t-shirtlerimizin, çabuk kuruyan, ıslaklığı üzerinde barındırmayan bir materyalden yapıldığına dikkat etmek gerek. Yoga stüdyoları genelde sıcak olur. Pratik ilerledikçe odadaki sıcaklık da artar. T-shirtünüz rahatsız edebilir, bol ve nemli olduğu için vücudunuza yapışabilir, hareketiniz sırasında kafanızın t-shirte gitmesine sebep olabilir. Bu nedenle bol, kurumayan t-shirtler tercih etmeyin.

 Onun yerine üzerimize oturan, içinde rahat hareket ettiğimiz, tank toplar en iyisi!

Evet, tank top olarak geçen ürünler, atletin vücuda oturan versiyonları diyebiliriz. Çabuk kuruyan kumaştan olan, iç kısmında göğüs desteği bulunan, içinde rahat hareket ettiğiniz bir tank top tercih edebilirsiniz.

yoga kiyafetleri

Ya da bralette veya bra top

Benim tercihim genelde t-shirt içine bra top veya bralette oluyor. Spor için üretilmiş, tek başına giyildiğinde sutyen gibi durmayan, şık ve tutuculuğu yüksek bir sporcu büstiyerini tercih ediyorum. Karnımın, göbeğimin nasıl göründüğüne bakmadan, çok sıcakladığımda t-shirtümü çıkarıp, tüm pratiğimi taytım ve bra topımla yapabiliyorum. Ben rahat ediyorum. Edemeyecekler için yukarıdaki tank top seçeneğini öneriyorum.

Yoga öncesi / sonrası sweatshirtler

Yogaya başlamadan önce, bir önceki dersin sıcaklığı geçsin diye odayı havalandırırlar. Bu durumda siz ilk başta soğuk bir stüdyoya girebilirsiniz. Bu sırada üzerinizde bir şey olmasında fayda var. Vücut ısınana kadar üzerinizde bir sweatshirt olması sizi rahatlatacaktır. Pratiğiniz bittiğinde ise, savasana, dinlenme pozunda ısınan vücudu üşütmemek için üzerinize sweatshirtünüzü tekrar giyebilirsiniz. Ya da stüdyodaki battaniyelerden üzerinize örtebilirsiniz. Yoga stüdyolarında battaniyeler hep vardır.

Nefes tekniklerinin nasıl bir faydası var?

Nefes tekniklerini yeniden öğrendiğimizde; aslında nefes almayı unutmuş olduğumuzu ve bilmediğimizi fark ediyoruz.
En bilinen faydaları kısaca aşağıdaki gibidir:
• Nefes teknikleri beynimizi nasıl kullanacağımızı öğretir.
• Nefes çalışmaları ile kalp atış ritmimizi düzenleyebilir, bedensel farkındalığımızı artırabiliriz.
• Bütün düşünce ve duygu hallerimizi nefes teknikleri ile istediğimiz gibi yönetebiliriz.
Böylece sağlık kalitemizi ve esenlik algımızı yükselterek daha sağlıklı bireyler olabiliriz.

-Yoga’nın iç organlarımıza etkisi nedir?

Yoga uygulamalarının bedensel farkındalığı ve sağlığı artırdığı bilinmektedir. Asanaların tamamı zihinsel, duygusal ve bedensel sağlımızı artırmak için yapılmaktadır. Hiç kuşkusuz bütün bedenimize, sağlığımıza bilinen çok fazla faydası olduğu yapılan araştırmalarda söylenmektedir.
Asanaların faydalarını kısaca şöyle açıklayabiliriz:
1. Enerjinin, gücün, dayanma sınırının ve tahammülün artması.
2. Vücuttaki kıvraklığın ve esnekliğin artması.
3. Hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükselten esneklik, uyanıklık ve uyum sağlama yeteneğinin artması.
4. Nefes almanın, metabolizmanın, dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artması.
5. Ağrıları, sızıları ve çeşitli hastalıkları da içeren fiziksel bazı engelleri kaldırmaya yardımcı olacak kasların, iç organların, bağların ve tendonların uyarılması.

 

Bu yazı https://www.uplifers.com/ sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir