Yürüyüş Esnasında Kas Ağrı Noktaları Nasıl Oluşur?

Siz de ağrı noktalarında oluşan ağrılardan muzdarip misiniz? Bu ağrılar spor esnasında aniden oluşmaktadır. Özellikle de vücudunuzun alt bölgelerinde veya köprücük kemiği bölgesinde oluşan ve antrenman performansınızı etkileyen ağrılardır. Ve birçok sporcunun zayıf noktasıdır. Ancak, bu ağrılara katlanmak zorunda değilsiniz.
Ağrı noktalarının oluşma nedenleri, oluştuğu bölgeye göre farklılık göstermektedir. Bunlar genellikle ciddi ağrılar değildir fakat yine de spor esnasında performansınızı etkilemektedirler. Bu ağrıların nedenleri nelerdir?Ağrıların oluşmasını nasıl önleyebilirsiniz veya oluşan ağrılarla nasıl başa çıkabilirsiniz? Bütün sorularınızın cevabı burada!

Spor Ağrılarının Oluşma Nedenleri:

Öncellikle, farklı noktalarda oluşan ağrıların her zaman aynı nedenlerden dolayı oluşmadığı unutulmamalıdır:
• Köprücük kemiği bölgesindeki ağrı noktaları, sağ veya sol kısımda oluşabilir.
• Kaburga bölgesinin altında oluşan ağrı noktaları (sağ veya sol kısımda)
• Karın bölgesinde oluşan ağrı noktaları
Spor esnasında oluşan ağrılar genellikle kaslara yeterli miktarda oksijen gitmemesinden kaynaklanmaktadır. Ancak köprücük kemiği bölgesinde oluşan ağrılar farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bunlar, geçici kan dolaşımı problemlerinin neden olduğu ağrılardır. Spor esnasında, nefes alıp verme hızlanır, kan dolaşımı ve oksijen miktarı da buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Karaciğer ve dalak bölgesine fazla kan pompalanması, solunum sistemini yavaşlatabilir. Bu yavaşlama, köprücük kemiği bölgesinde ağrıya sebep olur. Diğer ağrılar,kaslara, diyafram kasına, interkostal kaslara, karın kaslarına yeterli miktarda oksijen gitmemesinden kaynaklanan ağrılardır. Fiziksel aktivite yaparken, kaslara yeterli kan dolaşımı sağlanamadığından dolayı kas kasılmaları (özellikle de diyafram kası kasılması) oluşur. Yeterli miktarda kan dolaşımı sağlanmadığında gerekli oksijen miktarı da sağlanamaz ve kas kasılmaları meydana gelir.Ağrı kaçınılmaz olur! Bu ağrı, aşırı yemek yemekten kaynaklanır: Kan akışı, kaslardan daha çok hazım borusuna doğru yönlenir. Bu nedenle kaslar sancılı bir şekilde kasılır.

Spor Esnasında Kas Ağrısı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Antrenman performansınızı etkileyen ağrı noktalarının oluşumunu önlemek için birkaç çözüm yolu vardır. Tedbir tedaviden iyidir!
• Yediklerinizi sindirmeniz için spordan en az 3 saat önce yemek yiyin.
• Sık sık ve küçük yudumlar alarak su içinSuyu fazla hızlı içmeyin. Uzun süreli spor yapanlar için her 20 dakikada 2-3 yudum su içmeleri önerilir. Ancak, ağrı oluştuktan sonra su içmeniz hiçbir işe yaramaz!
• Diyafram kası en fazla ağrı yapan kaslardan biri olduğu için spordan önce diyafram kasınızın ısınmasını sağlayın. Bu ısınma egzersizi için standart nefes alıp verme egzersizlerini yapın: karın bölgenizi şişirerek burundan nefes alın ve inmesi için ağızdan nefes verin. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın.
• Kan akışınızı düzenlemek için yoğunluğunu giderek arttıracağınız hafif ritimli egzersizlerle spora başlayın.
• Spor sırasında derin derin nefes alın.Spor egzersizleriniz yoğunlaştıkça daha güçlü nefes verin.

Spor Esnasında Oluşan Ağrılarla Nasıl Başa Çıkılır?                                                                         
Ağrıdan kaçınmak için aldığınız önlemlere rağmen hala ağrınız mı var? Ağrı hissettiğinizde, ellerinizi ağrıyan noktaya koyun ve yeteri kadar kuvvet uygulayarak ağrıyı yok etmeye çalışın. Nefes vererek ağrının olduğu yöne doğru eğilin. Ağrıyı önlemek için sporu bırakmanız gerekmez. Spor egzersizlerinizi yavaşlatmanız ve düzenli, derin ve ağır bir şekilde nefes alarak solunuma odaklanmanız önerilir.
Bazen de ağrının olduğu taraftaki elinizi yumruk yapıp tüm gücünüzle sıkmanız önerilir. Bu da bardak çekme gibi ağrıyı yavaş yavaş azaltan halk arasında yaygın eski yöntemlerdendir.
Tüm bu önerileri uygulamanıza rağmen hala ağrı devam ediyorsa, spora ara verin, bir süre nefes aldıktan sonra yavaşça spora devam edin. Sporu bıraktığınızda, devam eden yoğun bir ağrınız varsa mutlaka bir doktora danışın.

Bu yazı https://blog.decathlon.com.tr/ sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir